-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Zakon je prestao da važi na osnovu Zakona o prestanku važenja Zakona o ... ("Sl. glasnik RS", br. 41/05)
-------------------
ZAKON
O SPREČAVANjU PRANjA NOVCA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 52 od 17. oktobra 2001)
I- OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom propisuju se mere i radnje u bankarskom, finansijskom i drugom poslovanju koje se predzimaju radi otkrivanja i sprečavanja pranja novca.
Pranje novca i preduzimanje mera
Član 2.
Pranjem novca u smislu ovog zakona, smatra se:
Prikrivanje ili utaja prave prirode imovine, sticanje, posedovanje ili upotreba imovine proistekle iz radnji krivičnog dela, konverzija ili transfer imovine koja potiče od kriminalnih radnji ili učestvovanja u kriminalnim aktivnostima, radi prikrivanja ili utaje nelegalnog porekla takve imovine, kao i prikrivanje nezakonito pribavljene imovine ili kapitala stečenog pri svojinskoj transformaciji (privatizacija državnog kapitala).
Član 3.
Imovinom u smislu ovog zakona, smatraju se pokretne i nepokretne stvari, prava i novac (domaća i strana valuta), hartije od vrednosti i druga sredstva plaćanja, te pravno valjani dokumenti na osnovu kojih se utvrđuje pravo svojine i druga prava.
Član 4.
Radnje i mere za otkrivanje i sprečavanje pranja novca, u smislu ovog zakona, prduzimaju se pri sledećim transakcijama:
- ulaganju novca,
- preuzimanju, zameni, raspodeli i distribuciji novca,
- sklapanju pravnih poslova kojima se stiče imovina,
- ostalim oblicima raspolaganja novcem i drugom imovinom, što može poslužiti za pranje novca.
Obveznici sprovođenja mera
Član 5.
Pravna lica i odgovorna lica u pravnim licima, te fizička lica koja su obavezna preduzimati mere i radnje radi otkrivanja i sprečavanja pranja novca u skladu sa ovim zakonom (u daljem tekstu: obveznici) su:
- banke i štedionice i štedno-kreditne zadruge;
- investicioni fondovi i društva te druge finansijske institucije;
- organizacije ovlašćene za vođenje platnog prometa;
- direkcija za privatizaciju;
- osiguravajuća društva;
- berze i druge finansijske institucije ovlašćene za obavljanje poslova u vezi sa hartijama od vrednosti;
- menjačnice;
- zalagaonice;
- kockarnice, automat-klubovi, organizatori igara na sreću, robno-novčanih lutrija, tombola i drugih igara na sreću.
Obveznicama u smislu ovog zakona, smatraju se i druga pravna lica, trgovci i pojedinci, zanatlije i fizička lica ako obavljaju delatnost u vezi sa poslovima primanja novčanih depozita, prodaje i kupovine dugovanja i potraživanja, upravljanja imovinom za treća lica, izdavanja platnih kartica, poslovanja tim karticama, lizinga, organizacije putovanja prometa nekretninama, umetničkim predmetima, antikvitetima i drugim predmetima veće vrednosti, te poslovima obrade plemenitih metala, drugog dragog kamenja i njihovog prometa.
II- MERE, POSTUPCI I RADNjE KOJE SE PREDUZIMAJU RADI OTKRIVANjA PRANjA NOVCA
Identifikacija stranke
Član 6.
Obveznici utvrđuju identitet stranke prilikom otvaranja svih vrsta bankarskih računa i drugih oblika uspostavljanja poslovne saradnje sa strankom.
Obveznici utvrđuju identitet stranke prilikom svake transakcije koja se obavlja gotovim novcem, stranom valutom, vrednosnim papirima, plemenitim metalima i dragom kamenju, čija je vrednost transakcije 30.000,00 konvertibilnih maraka (KM) ili veća.
Identitet stranke obveznici utvrđuju i prilikom obavljanja povezanih transakcija čiji ukupan iznos prelazi vrednost utvrđenu u stavu 2. ovog člana.
Pored utvrđivanja identiteta u slučajevima iz st. 2. i 3. ovog člana, stranke treba identifikovati i prilikom svih drugih gotovinskih ili bezgotovinskih transakcija ako postoji sumnja da se radi o pranju novca.
Član 7.
Identifikacija stranke nije potrebna kada se obavljaju:
- transakcije među bankama, štedionicama, štedno-kreditnim zadrugama, osiguravajućim društvima i organizacijama koje obavljaju platni promet;
- transakcije među bankama i menjačnicama koje se odnose na otkup strane gotovine i stranih čekova ili na preuzimanje stranih čekova na realizaciju.
- transakcije među bankama koje se odnose na prenos gotovine ili čekova preko granice Bosne i Hercegovine ako domaća banka ima za takav prenos dozvolu nadležne finansijske institucije;
- transakcije u bankama, štedionicama, štedno-kreditnim zadrugama ili organizacijama koje obavljaju platni promet i kada se transakcije odnose na dizanje gotovine putem čeka sa žiro-računa domaćih pravnih ili fizičkih lica i kada ček potiče iz prodaje robe ili usluga stranim pravnim licima ili stranim samostalnim preduzetnicima ili zanatlijama;
- transakcije u bankama, štedionicama, štedno-kreditnim zadrugama ili organizacijama koje obavljaju platni promet i kada se transakcije odnose na dizanje gotovine sa tekućeg računa sa čekom radi pologa na štedni ulog te iste stranke ili radi depozita u korist iste stranke ili radi kupovine deviza povezane sa istovremenim pologom na devizni račun, odnosno na deviznu štednu knjižicu iste stranke;
- transakcije podizanja gotovog novca sa tekućih računa i žiro-računa građana, te štednih knjižica i računa građana.
Član 8.
Obveznik utvrđuje identitet fizičkog lica koje traži transakciju uvidom u lične isprave (ličnu kartu, pasoš ili drugu javnu ispravu).
Ako obveznik obavlja transakciju za pravno lice, utvrđuje identitet lica koje za pravno lice traži transakciju u skladu sa stavom 1. ovog člana te naziv, sedište i matični broj pravnog lica koje traži transakciju.
Ako obveznik utvrđuje identitet stranca, uzima lične podatke iz pasoša ili drugih javnih isprava.
Obveznik prilikom transakcije iz člana 4. alineje 2, 3. i 4. ovog zakona mora zahtevati od stranke izjavu o tome traži li transakciju u svoje ime ili u svojstvu punomoćnika.
Obveznik mora od stranke tražiti punomoć ako stranka zahteva transakciju u svojstvu punomoćnika.
Za transakcije iz člana 4. alineje 2, 3. i 4. ovog zakona identitet stranke utvrđuje se u skladu sa članom 6. stav 3. ovog zakona.
III- ORGANIZACIJA POSLOVA NA SPREČAVANjU PRANjA NOVCA I POSTUPAK U VEZI SA OBAVEŠTAVANjEM O TRANSAKCIJI
Odeljenje za sprečavanje pranja novca
Član 9.
Odeljenje za sprečavanje pranja novca se osniva u sastavu Ministarstva finansija.
Zadatak Odeljenja za sprečavanje pranja novca (u daljem tekstu: Odeljenje) je prikupljanje, obrađivanje, razmenjivanje i arhiviranje podataka dobijenih od obveznika, pružanje obaveštenja nadležnim državnim organima te zajedno s njima preduzimanje mera za sprečavanje pranja novca.
Unutrašnju organizaciju Odeljenja uređuje Vlada Republike Srpske uredbom.
Ministarstvo finansija podnosi Vladi Republike Srpske izveštaj o radu Odeljenja najmanje jednom godišnje.
Prikupljanje podataka o transakcijama
Član 10.
Obveznik će u slučajevima iz člana 4. alineje 1, 2, 3. i 4. ovog zakona prikupiti podatke o transkaciji.
Podaci o transakciji koje treba prikupiti prema stavu 1. ovog člana su:
- naziv, sedište i matični broj pravnog lica te ime, adresa i jedinstveni matični broj građanina - fizičkog lica koje vrši transakciju,
- svrha transakcije;
- datum i mesto transakcije,
- iznos transakcije,
- način obavljanja transakcije i valuta u kojoj se obavlja transakcija.
Stranka će sama za transakcije navedene u članu 4. alineje 2, 3. i 4. ovog