aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 30. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 3/12) i člana 175. stav 1. Poslovnika Skupštine Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo) broj 25/10 - Novi prečišćeni tekst i broj 14/11, 19/11, 7/12 i 26/12) Zakonodavno-pravna komisija Skupštine Kantona Sarajevo, na sjednici održanoj dana 31.10.2012. godine, utvrdila je prečišćeni tekst Zakona o sportu.
Prečišćeni tekst Zakona o sportu obuhvata: Zakon o sportu ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 11/01) i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sportu ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 3/12) u kojima je naznačen dan stupanja na snagu tih zakona.
Broj 01-05-27808/12 Komisija
31. oktobra 2012. godine
Predsjedavajući Zakonodavno-pravne komisije Sarajevo Amir Zukić,s.r.

ZAKON

O SPORTU

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 45 od 31 oktobra 2012)

(Prečišćeni tekst)

POGLAVLjEI- OSNOVNE ODREDBE

(Predmet Zakona)

Član 1.

Ovim zakonom se uređuju osnovna načela sporta, organizovanje sportskih aktivnosti i učesnici u sportu, prava i obaveze sportista, stručni kadar, sportski objekti i zdravstveni nadzor, matične evidencije, ostvarivanje javnog interesa Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Kanton), grada Sarajeva (u daljem tekstu: Grad) i općina sa područja Kantona (u daljem tekstu: općina) u sportu i druga pitanja od značaja za sport.

(Primjena Zakona i međunarodnih konvencija)

Član 2.

(1) Svi građani (djeca, omladina, odrasli i osobe sa invaliditetom) imaju pravo da provode sportske aktivnosti na bazi interesa i dobrovoljnosti u skladu sa odredbama ovog zakona i međunarodnim konvencijama: Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, Evropskom poveljom o sportu, Konvencijom UN-a o pravima djeteta, Međunarodnom konvencijom protiv dopinga u sportu, Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom, Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom namijenjenoj djeci, Evropskom konvencijom o nasilju i nedoličnom ponašanju gledalaca na sportskim priredbama, Olimpijskom poveljom, Paraolimpijskom poveljom, Evropskim kodeksom o sportskoj etici, Deklaracijom o sportu, toleranciji, fer-pleju, pravilima međunarodnih sportskih asocijacija, te Izjavom iz Lozane o organizovanju sporta u Bosni i Hercegovini, kao i konvencijama i drugim međunarodnim multilateralnim i bilateralnim ugovorima kojima pristupi ili koje prihvati Bosna i Hercegovina nakon stupanja na snagu ovog zakona.
(2) Odredbe ovog zakona odgovarajuće se primjenjuju na osobe sa invaliditetom.

(Osnovni principi organizacije sporta)

Član 3.

(1) Organizatori i učesnici u sportskim aktivnostima su obavezni da razvijaju duh olimpizma, podstiču ferplej, suzbijaju nasilje, doping i sve vidove nesportskog ponašanja.
(2) Uz provođenje načela iz stava (1) ovog člana, osnovni principi organizacije sporta u Kantonu Sarajevo su i:
a) afirmacija prava i slobode sportista,
b) pravo svih građana da se bave sportom pod istim uslovima bez obzira na nacionalnu, vjersku, političku, rasnu, socijalnu i spolnu pripadnost,
c) ostvarivanje javnog interesa Kantona Sarajevo u sportu, te obaveza Kantona Sarajevo da materijalnim sufinansiranjem i programima razvoja učestvuje u stvaranju opštih i posebnih uslova za sportske aktivnosti, sportsko napredovanje i usavršavanje, materijalne i društvene stimulacije za ostvarivanje vrhunskih sportskih rezultata,
d) organizovanje efikasnog sistema stručnog osposobljavanja i usavršavanja stručnih kadrova u sportu,
e) obezbjeđivanje zdravstvene zaštite sportista i sprječavanje upotrebe nedozvoljenih stimulativnih sredstava,
f) stručnost u radu i podsticanje naučnoistraživačkog rada, primjena savremenih metoda rada, informatike i izdavačke djelatnosti,
g) afirmacija pravila da se svi sporovi između sportista, sportskih organizacija i organa rješavaju isključivo preko i unutar odgovarajućih sportskih organa i arbitražnih sportskih tijela,
h) afirmacija autonomnosti sportskih organizacija u pogledu uređivanja unutrašnjih odnosa i udruživanja.

(Sastavni dijelovi sporta)

Član 4.

Sport u smislu ovog zakona obuhvata:
a) sportske aktivnosti i igre organizovane radi postizanja sportskih dostignuća koja se ostvaruju shodno utvrđenim pravilima (sportska takmičenja i sportske priredbe),
b) sportske aktivnosti i igre organizovane s ciljem unapređenja zdravlja ili rekreacije (sportska rekreacija i sport za sve),
c) sportske aktivnosti organizovane za osobe sa invaliditetom,
d) organizovani školski i univerzitetski sport.

(Definicije u sportu)

Član 5.

(1) Sportski odgoj i obrazovanje u smislu ovog zakona je sportska aktivnost djece i omladine koja se obavlja u nastavno obrazovnom procesu na svim nivoima obrazovanja (predškolsko, osnovno, srednje i visoko) ili izvan nastavno obrazovnog procesa neovisno o obliku pojavljivanja.
(2) Sport za sve u smislu ovog zakona je organizovana ili samoorganizovana sistematska sportska aktivnost svih građana.
(3) Razvojni sport u smislu ovog zakona je priprema i takmičenje pojedinaca i ekipa koji su svojim stručnim i organizacijskim mogućnostima prevazišli sport za sve, a nisu ostvarili vrhunski sportski rezultat.
(4) Vrhunski sport u smislu ovog zakona je priprema i takmičenje pojedinaca i ekipa koji su na najvećim međunarodnim takmičenjima ostvarili vrhunski rezultat.

(Sportske aktivnosti)

Član 6.

Pod sportskim aktivnostima u smislu ovog zakona podrazumijeva se naročito:
a) priprema za takmičenje (trening),
b) sudjelovanje u sportskim takmičenjima,
c) poslovi lica koja obučavaju (pripremaju) sportiste,
d) poslovi organizovanja i vođenja sportskih priredbi,
e) poslovi upravljanja sportskim objektima.

POGLAVLjEII- ORGANIZOVANjE SPORTSKIH AKTIVNOSTI

ODJELjAK A. Priprema i sportsko takmičenje

(Pravna i fizička lica u sportu)

Član 7.

(1) Organizovanje sportskih aktivnosti iz člana 6. tač. a) i b) mogu provoditi sva domaća i strana pravna ili fizička lica kao privrednu ili neprivrednu djelatnost.
(2) Pravna lica iz prethodnog stava mogu se osnivati u svim oblicima svojine.

ODJELjAK B. Organizacije u sportu

(Klub, sportsko društvo, sportski savez i organizacije za podršku sportu)

Član 8.

(1) Organizacije u sportu u smislu ovog zakona su: klub, sportsko društvo i udruženje sportskih klubova u pojedinim sportovima - sportski savez, koje se osnivaju u skladu sa odredbama posebnog zakona.
(2) Organizacije u sportu osnivaju se radi provođenja sportskih aktivnosti iz člana 6. tač. a) - d) ovog Zakona, a finansiraju se u skladu sa odredbama člana 52. stav (1) i (2) i člana 54. i 55. ovog Zakona.
(3) Klub je osnovna organizacija u sportu koja može obavljati sportsku aktivnost amaterski ili profesionalno, a za organizovanje sportskih aktivnosti iz člana 6. tač. a) i b) ovog zakona, odnosno za stvaranje uslova za učešće i učešću sportista u sportskim takmičenjima utvrđenim pravilima odgovarajućeg sportskog saveza.
(4) Sportsko društvo je udruženje klubova različitih sportskih grana koji se udružuju radi uređivanja i ostvarivanja zajedničkih ciljeva i interesa, kao i zajedničkog nastupanja u oblasti sporta. Sportsko društvo je nosilac prava na zajednički naziv i zajedničke simbole, ako osnivačkim aktom nije drugačije određeno.
(5) Sportski savez je udruženje sportskih klubova u pojedinim sportovima koji se udružuju da bi ostvarili zajedničke interese i ciljeve.
(6) Organizacije za podršku sportu su javne ustanove i institucije u oblasti sporta. Organizacije za podršku sportu osnivaju se radi provođenja aktivnosti iz člana 6. tačka e) kao i provođenja aktivnosti usavršavanja stručnih kadrova u sportu, naučnom radu, izgradnji, razvoju i održavanju sportskih objekata i opreme, a finansiraju se u skladu sa odredbom člana 52. stav (1) i (3) ovog Zakona.

(Amaterski sportski klub)

Član 9.

(1) Amaterski sportski klub je dobrovoljna, nevladina, neprofitna organizacija koja se organizuje kao udruženje za obavljanje sportske djelatnosti u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama Bosne i Hercegovine, Zakonom o udruženjima i fondacijama Federacije Bosne i Hercegovine, Zakonom o sportu u Bosni i Hercegovini, ovim zakonom i drugim važećim zakonima i propisima kojim se uređuje rad udruženja u sportu.
(2) Amaterski sportski klub mogu osnovati najmanje tri fizička lica ili pravno lice.

(Profesionalni sportski klub)

Član 10.

(1) Profesionalni sportski klub osniva se kao privredno društvo s ciljem obavljanja sportske djelatnosti.
(2) Profesionalni sportski klub osniva se i registruje kao poslovni subjekat kod nadležnog suda u skladu sa Okvirnim zakonom o registraciji poslovnih subjekata u Bosni i Hercegovini i odgovarajućim Zakonom Federacije Bosne i Hercegovine kojim se uređuje