aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O SPOLjNOTRGOVINSKOM POSLOVANjU

(Objavljen u "Sl. glasniku Republike Srpske", br. 5/93)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se spoljnotrgovinsko poslovanje koje obuhvata spoljnotrgovinski promet i obavljanje privrednih delatnosti u inostranstvu.

Član 2.

Spoljnotrgovinski promet i privredne delatnosti u inostranstvu mogu da obavljaju preduzeća i druga pravna lica, ako ispunjavaju uslove propisane ovim zakonom.
Bankarske i druge finansijske poslove u inostranstvu mogu da obavljaju banke u skladu sa ovim zakonom i republičkim zakonom kojim se uređuje osnivanje i poslovanje banaka, a poslove osiguranja i reosiguranja u inostranstvu - osiguravajuće i reosiguravajuće organizacije, u skladu sa ovim zakonom i republičkim zakonom kojim se uređuje osnivanje i poslovanje tih organizacija.

Član 3.

Na spoljnotrgovinsko poslovanje u oblasti naoružanja i vojne opreme primenjuju se odredbe ovog zakona, ako republičkim zakonom nije drukčije određeno.

Član 4.

Spoljnotrgovinski promet može za potrebe svoje delatnosti obavljati domaće fizičko lice koje obavlja privrednu delatnost, ako je upisano u registar kod nadležnih organa u skladu sa ovim zakonom.

Član 5.

Preduzeće i drugo pravno lice stiče pravo da obavlja spoljnotrgovinsko poslovanje danom upisa tog poslovanja u odgovarajući registar, ako ovim zakonom nije drukčije propisano.

II. USLOVI ZA VRŠENjE SPOLjNOTRGOVINSKOG PROMETA

Član 6.

Spoljnotrgovinski promet je promet robe i usluga između preduzeća i drugih pravnih lica sa sedištem u Republici Srpskoj (u daljem tekstu: Republika) i stranih pravnih i fizičkih lica, koji se vrši na osnovu ugovora zaključenih u skladu sa domaćim propisima i međunarodnim ugovorima.
Za obavljanje spoljnotrgovinskog prometa preduzeće i drugo pravno lice je dužno da ispunjava uslove propisane republičkim zakonom kojim se uređuje njihov pravni položaj u Republici, kao i uslove propisane međunarodnim ugovorima i aktima donetim radi njihovog izvršenja.
Spoljnotrgovinski promet predmeta naoružanja i vojne opreme mogu obavljati preduzeća i druga pravna lica koja dobiju i odobrenje republičkog organa nadležnog za poslove odbrane.

Član 7.

Privredna komora Republike vodi evidenciju preduzeća i drugih pravnih lica upisanih u sudski registar za obavljanje spoljnotrgovinskog prometa.
Rešenje o izvršenom upisu u sudski registar, rešenje o promenama u tom registru i rešenje o brisanju iz registra prava za obavljanje poslova spoljnotrgovinskog prometa objavljuju se u "Službenom glasniku Republike Srpske", na teret preduzeća i drugog pravnog lica čija se prava upisuju, odnosno brišu iz tog registra.

Član 8.

Preduzeće i drugo pravno lice može bez upisa u registar za obavljanje poslova spoljnotrgovinskog prometa pružati usluge stranim licima u Republici u okviru delatnosti koju obavlja, a u inostranstvu može pružati usluge montaže opreme koju izvozi.

Član 9.

Državni organ, politička stranka i druga organizacija mogu izvršiti pojedinačni posao spoljnotrgovinskog prometa za svoje potrebe, a preduzeće i drugo pravno lice koje nije upisano u registar za obavljanje spoljnotrgovinskog prometa može da izvrši pojedinačan posao spoljnotrgovinskog prometa za svoje potrebe, odnosno da obavlja poslove spoljnotrgovinskog prometa u vezi sa njegovom delatnošću na osnovu odobrenja republičkog organa nadležnog za ekonomske odnose sa inostranstvom (u daljem tekstu: nadležni republički organ).
Izvoz i uvoz robe iz stava 1. ovog člana obavlja se u skladu sa propisanim oblicima izvoza i uvoza.

Član 10.

Roba se može uvoziti ili privremeno uvoziti ako ispunjava uslove propisane za stavljanje u promet, odnosno za upotrebu na domaćem tržištu, a usluge u skladu sa domaćim propisima i međunarodnim ugovorima.
Roba za koju je obavezna zdravstvena, veterinarska, ekološka ili fitopatološka kontrola ili kontrola kvaliteta može se uvoziti ili privremeno uvoziti ako ispunjava propisane uslove.
Roba se ne može uvoziti ili privremeno uvoziti ako je njen promet zabranjen u zemlji iz koje se uvozi ili u zemlji u kojoj je proizvedena.
Preduzeće i drugo pravno lice ne može uvoziti opremu i trajna dobra za ličnu potrošnju ako nije u zemlji obezbedilo rezervne delove, potrošni materijal i pribor za njihovo održavanje u rokovima predviđenim propisima o stavljanju robe u promet na domaćem tržištu.
Odredbe stava 1. ovog člana ne odnose se na robu koja se uvozi ili privremeno uvozi u slobodne i carinske zone, osim robe koja se iz zone uvozi u carinsko područje Republike.
Radi sprečavanja ugrožavanja života i zdravlja ljudi i životne sredine, Vlada će zabraniti uvoz i tranzit određene robe preko teritorije Republike ili propisati uslove pod kojima se takva roba može uvoziti, odnosno izvoziti, kao i zabraniti ili propisati posebne uslove uvoza korišćene opreme i motornih vozila.

Član 11.

Izvoz, odnosno uvoz izvršen je kad je roba ocarinjena i kad je prešla carinsku liniju, odnosno kad je usluga pružena. Kao dan izvoza, odnosno uvoza robe smatra se dan kad je izvršeno carinjenje robe.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, nadležni republički organ može da izda odobrenje da se izvrši izvozno-uvozno carinjenje robe i bez prelaska robe preko carinske linije, ako se time smanjuju troškovi transporta robe, a u skladu sa propisima koji se primenjuju na izvoz i uvoz robe koja prelazi carinsku liniju.
Funkcioner koji rukovodi republičkim organom nadležnim za ekonomske odnose sa inostranstvom propisuje koji se dan smatra danom izvršenja usluga.

III. OBLICI UVOZA I IZVOZA

Član 12.

Izvoz i uvoz robe i usluga su slobodni (LB).
Radi zaštite domaće proizvodnje i ostvarivanja planiranog razvoja, odnosno razvojne politike i zaštitne politike, izvoz i uvoz robe može se regulisati određivanjem kontingenata (K).
Radi izvršavanja međunarodnih ugovora, regulisanja izvoza i uvoza naoružanja (oružja, municije, eksploziva, reprodukcionog materijala za proizvodnju eksploziva, kao i sportskog i lovačkog oružja i municije) i vojne opreme, izvoza i uvoza istorijskih i umetničkih dela i pojedinih plemenitih metala, određena roba može se izvoziti i uvoziti na osnovu dozvole (D).
Vlada razvrstava robu na pojedine oblike uvoza i izvoza.
Uvoz rezervnih delova za održavanje uvezene opreme, odnosno delova uvezene opreme i trajnih potrošnih dobara je slobodan.
Uvoz opasnih otpadnih materija je zabranjen.
Dozvolu iz stava 3. ovog člana izdaje nadležni republički organ.

Član 13.

Vlada, na predlog nadležnog republičkog organa, a po pribavljenom mišljenju republičkog organa nadležnih za poslove privrede, trgovine, saobraćaja i veza i poljoprivrede i Privredne komore Republike, utvrđuje obim kontingenata za izvoz i uvoz robe, po vrednosti i količini, nameni, regionalnu usmerenost uvoza i dinamiku izvoza i uvoza, najkasnije do 30. novembra tekuće godine za narednu godinu, kao i dodatne kontingente ako nastupe veći poremećaji na tržištu ili natprosečan rast cene određene robe.
Nadležni republički organ, po pribavljenom mišljenju republičkih organa nadležnih za poslove privrede, trgovine, saobraćaja i veza i poljoprivrede i Privredne komore Republike, raspodeljuje kontingente iz stava 1. ovog člana na korisnike kontingenata. Izuzetno, kontingenti za uvoz robe mogu se raspodeljivati na proizvođače robe.
Rešenje o izvršenoj raspodeli kontingenata nadležni republički organ dostavlja banci ovlašćenoj za poslove sa inostranstvom koja vodi evidenciju o korišćenju kontingenata. Preduzeće i drugo pravno lice bira banku kod koje će evidentirati korišćenje kontingenata i o tome obaveštava nadležni republički organ.

Član 14.

Kontingentima se određuje obim izvoza, odnosno uvoza pojedine robe, za period od godinu dana. Izuzetno, ako se roba izvozi, odnosno uvozi na kredit ili se izvozi, odnosno uvozi za period duži od godinu dana, kontingent se utvrđuje za period korišćenja kredita, odnosno period izvoza, odnosno period uvoza.

Član 15.

Nadležni republički organ može, pojedinim korisnicima iz člana 13. stav 2. ovog zakona, utvrditi kontingent iznad utvrđenog kontingenta iz tog člana, i to: za uvoz robe na osnovu odobrenog kredita međunarodnih finansijskih organizacija i sprovedene međunarodne licitacije, za uvoz sirovina i reprodukcionog materijala radi proizvodnje za izvoz, uz preuzimanje obaveze izvoza najmanje u iznosu 50% većem od vrednosti, uvoza u roku predviđenom odobrenjem, kao i za izvoz robe, ako se time ne stvaraju poremećaji na domaćem tržištu, o čemu obaveštava Vladu.

IV. POSEBNI OBLICI SPOLjNOTRGOVINSKOG PROMETA

Član 16.

Uvoz opreme i drugih osnovnih sredstava, kao i materijala za izgradnju objekta, koji predstavljaju ulog stranog lica ili povećanje tog uloga, vrši se slobodno, u skladu sa ugovorom o osnivanju preduzeća i drugog pravnog lica, odnosno ugovorom o ulaganju u preduzeće i drugo pravno lice.

Član 17.

Preduzeće i drugo pravno lice, u okviru svoje proizvodne delatnosti, može sa stranim licem - proizvođačem zaključiti