ZAKON
O SOCIJALNOJ ZAŠTITI, ZAŠTITI CIVILNIH ŽRTAVA RATA I ZAŠTITI PORODICE SA DJECOM
(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 12 od 06 septembra 2000, 5/02, 13/03, 8/06, 11/09)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim Zakonom, u skladu sa Zakonom o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom ("Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine", broj: 36/99. (u daljem tekstu: Federalni zakon), na području Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton), bliže se uređuju:
- socijalna zaštita građana i njihovih porodica;
- iznosi novčanih i drugih davanja, uslovi i postupak sticanja prava iz socijalne zaštite i korisnici prava iz socijalne zaštite;
- osnivanje i rad ustanova socijalne zaštite i postupak osnivanja invalidskih udruženja;
- uslovi, način i postupak ostvarivanja prava civilnih žrtava rata i članova njihovih porodica;
- uslovi, način, postupak, organi i finansiranje prava porodice sa djecom;
- način naplate novčanih iznosa za "Dječiju nedjelju" i način njihovog raspoređivanja;
- finansiranje i druga pitanja od značaja za ostvarivanje prava iz socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom.
Član 2.
Djelatnost socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom je od interesa za Kanton.
II. SOCIJALNA ZAŠTITA
1. Korisnici socijalne zaštite
Član 3.
Korisnici socijalne zaštite, u smislu Federalnog zakona i ovog Zakona, su lica koja se nalaze u stanju socijalne potrebe i to:
1. djeca bez roditeljskog staranja;
2. odgojno zanemarena djeca;
3. odgojno zapuštena djeca;
4. djeca čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama;
5. lica sa invaliditetom i lica ometena u fizičkom ili psihičkom razvoju;
6. materijalno neosigurana i za rad nesposobna lica;
7. stara lica, bez porodičnog staranja;
8. lica sa društveno negativnim ponašanjem;
9. lica izložena zlostavljanju i nasilju u porodici;
10. lica i porodice u stanju socijalne potrebe, kojima je uslijed posebnih okolnosti potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite.
2. Prava iz socijalne zaštite
Član 4.
Prava iz socijalne zaštite, u smislu Federalnog zakona i ovog Zakona su:
1. novčana i druga materijalna pomoć;
2. osposobljavanje za život i rad;
3. smještaj u drugu porodicu;
4. smještaj u ustanovu socijalne zaštite;
5. usluge socijalnog i drugog stručnog rada;
6. kućna njega i pomoć u kući.
3. Uslovi za sticanje prava na novčanu i drugu materijalnu pomoć
Član 5.
Novčana i druga materijalna pomoć sastoji se od:
a) stalne novčane pomoći;
b) novčane naknade za pomoć i njegu od strane drugog lica;
c) druge materijalne pomoći.
Član 6.
Pravo na novčanu i drugu materijalnu pomoć imaju lica i porodice pod uslovima utvrđenim Federalnim zakonom i ovim Zakonom.
Pravo na pomoć iz stava 1. ovog člana ostvaruje se kod nadležnog organa općine na čijem području lice i porodica imaju prebivalište odnosno boravište u posljednjih 6 mjeseci, u skladu sa ovim Zakonom.
Član 7.
Osnov za utvrđivanje novčanih i drugih materijalnih pomoći je prosječna netoplata ostvarena u prethodnoj godini u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: prosječna plata).
Član 8.
Nalaz i mišljenje o nesposobnosti za rad, nalaz i mišljenje o postojanju potrebe za njegom i pomoci od strane drugog lica, i nalaz i mišljenje o postojanju osnova za ostvarivanje prava na osposobljavanje za život i rad, daju u prvom stepenu, odnosno u drugom stepenu ljekarske komisije, koje obrazuje Ministarstvo za rad i socijalnu politiku Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Ministarstvo.), ili ljekarske komisije obrazovane od druge institucije, kojoj Ministarstvo povjeri davanje ovih nalaza sa mišljenjem, ako posebnim propisom nije drugačije određeno.
Član 9.
Nalaz i mišljenje sa ocjenom sposobnosti djece ometene u fizičkom ili psihičkom razvoju, nalaz i mišljenje o postojanju potrebe za njegom i pomoci djeci od strane drugog lica, i nalaz i mišljenje o postojanju prava djece na osposobljavanje za život i rad, daju u prvom stepenu, odnosno drugom stepenu stručne komisije, koje obrazuje Ministarstvo ili stručne komisije obrazovane od druge institucije, kojoj Ministarstvo povjeri davanje ovih nalaza sa mišljenjem, ako posebnim propisom nije drugačije određeno.
Član 10.
(Brisan)
Član 11.
(Brisan)
Član 12.
Sastav i način rada komisije iz članova 8. i 9. ovog Zakona, u postupku ostvarivanja prava na stalnu novčanu pomoc, na novčanu naknadu za pomoc i njegu od strane drugog lica, i na osposobljavanje za život i rad, regulisat ce se pravilnikom, kojeg donosi ministar za rad i socijalnu politiku Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: ministar).
a) Stalna novčana pomoć
Član 13.
Pravo na stalnu novčanu pomoć ostvaruje lice i porodica na način i pod uslovima utvrđenim Federalnim zakonom i ovim Zakonom.
Član 14.
Pravo na stalnu novčanu pomoć ostvaruje lice i porodica ukoliko im prihodi zajedničkog domaćinstva (u daljem tekstu: domaćinstvo) nisu dovoljni za izdržavanje.
Član 15.
Domaćinstvu u smislu člana 14. ovog Zakona, prihodi nisu dovoljni za izdržavanje ako ukupna primanja po jednom članu domaćinstva mjesečno ne prelaze 7% prosječne plate.
Domaćinstvo koje ima lice sa invaliditetom i lice sa stalnim smetnjama u fizičkom ili psihičkom razvoju prihodi nisu dovoljni za izdržavanje, ako ukupna primanja po članu domaćinstva, mjesečno ne prelaze 12% prosječne plate.
Član 16.
Stalna novčana pomoć utvrđuje se u mjesečnom iznosu u visini 15% od prosječne plate.
Korisnik pomoći koji u svom domaćinstvu ima nesposobnog člana, odnosno dijete na redovnom školovanju, ostvaruje pravo i na dodatak u visini od 30% od iznosa stalne novčane pomoći, po svakom članu.
Član 17.
Ukupan prihod domaćinstva čine prihodi koje članovi domaćinstva ostvaruju po osnovu:
1. plata i drugih primanja iz radnog odnosa;
2. starosne, invalidske i porodične penzije;
3. poljoprivredne djelatnosti;
4. primanja po propisima o boračko-invalidskoj zaštiti i zaštiti civilnih žrtava rata;
5. prihodi ostvareni po osnovu imovinskog prava;
6. dopunskog rada.
Prihodom od poljoprivrednih djelatnosti u smislu stava 1. tačka 3. ovog člana smatra se katastarski prihod iz prethodne godine koji se dijeli sa dvanaest (12) mjeseci i sa brojem članova domaćinstva.
Prihodom ostvarenim po osnovu imovinskog prava u smislu stava 1. tačka 5. ovog člana smatra se prihod ostvaren prodajom imovine ili davanjem u zakup ili najam.
Prihodom u smislu stava 1. ovog člana ne smatra se: novčana naknada po osnovu invaliditeta za tjelesno oštećenje, novčana naknada za pomoć i njegu od strane drugog lica, dodatak na djecu i stipendije učenika i studenata.
Član 18.
Obaveza izdržavanja između srodnika utvrđuje se u skladu sa propisima koji regulišu porodične odnose.
Smatra se da srodnik nije u mogućnosti da izvršava obavezu izdržavanja ukoliko mu prihodi po članu njegovog domaćinstva mjesečno ne prelaze iznos 30% prosječne plate.
b) Novčana naknada za pomoć i njegu od strane drugog lica
Član 19.
Pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu od strane drugog lica ostvaruje lice na način i pod uslovima utvrđenim Federalnim zakonom i ovim Zakonom.
Član 20.
(Brisan)
Član 21.
Lica sa težim i teškim stepenom invaliditeta ostvaruju pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu, bez obzira na visinu primanja i da li su osposobljena za život i rad.
U smislu ovog Zakona, lice sa težim stepenom invaliditeta je ono lice kojem je neophodno potrebna stalna pomoc i njega drugog lica u smanjenom opsegu, dok je lice sa teškim stepenom invaliditeta ono lice kojem je pomoc i njega drugog lica neophodno potrebna u punom opsegu, a prema nalazu i mišljenju komisije iz članova 8. i 9. ovog Zakona.
Član 22.
Naknada za pomoc i njegu za lica sa težim stepenom invaliditeta, utvrđuje se u visini od 10% prosječne plate.
Naknada za pomoc i njegu za lica sa teškim stepenom invaliditeta, utvrđuje se u visini od 20% prosječne plate.
c) Druge materijalne pomoći
Član 23.
Druga materijalna pomoć, u smislu ovog Zakona, je privremena, jednokratna i druga novčana pomoć ili naturalno davanje materijalno neosiguranim licima ili porodicama koje se nađu u stanju socijalne potrebe.
Član 24.
Pravo na privremenu novčanu pomoc se priznaje za stanja socijalne