Na osnovi članka 22 Statuta Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (Službeni glasnik Brčko distrikta BiH, broj 3/07), Skupština Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, na svojoj 43. sjednici održanoj 28. veljače 2007. godine, usvaja
ZAKON
O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA DISTRIKTA BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 13 od 27 marta 2007, 19/07)
I. OPĆE ODREDBE
(Predmet zakona)
Članak 1
Ovim zakonom uređuju se mjere sigurnosti prometa i pravila odvijanja prometa na cestama kao i druga pitanja iz oblasti sigurnosti prometa na cestama Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Distrikt).
(Definicija prometa na cesti)
Članak 2
U svrhu ovog zakona, promet na cesti obuhvaća promet vozila, pješaka i drugih sudionika u prometu na javnim cestama koji se rabe za javni promet.
II. PRAVA I DUŽNOSTI SUDIONIKA U CESTOVNOM PROMETU
(Dužnosti sudionika u prometu)
Članak 3
Fizičke i pravne osobe, kao i sudionici u cestovnom prometu dužni su sukladno s odredbama ovog zakona osigurati optimalnu sigurnost u prometu, razvijati solidarnost, humane i etičke odnose među ljudima, štititi zdravlje i život drugih osoba i brinuti se o zaštiti životnog okoliša.
(Ovlasti za donošenje podzakonskih akata)
Članak 4
Vlada distrikta na prijedlog mjerodavnog odjela, a uz prethodno pribavljenu suglasnost Policije, posebnim aktom regulira:
a) ceste s prvenstvom prolaska,
b) dvosmjerni, odnosno jednosmjerni promet,
c) sustav tehničkog uređenja prometa,
d) ograničenja brzine kretanja vozila,
e) promet pješaka, biciklista, vozača mopeda i zaprežnih vozila, gonjenje i vođenje stoke,
f) parkirališne površine i način parkiranja, zabrane parkiranja i mjesta ograničenog parkiranja,
g) zone smirenog prometa,
h) blokiranje vozila na mjestima koja nisu namijenjena za parkiranje ili je na tim mjestima zabranjeno parkiranje i način deblokade tih vozila,
i) postavljanje i održavanje zaštitnih ograda za pješake na opasnim mjestima,
j) pješačke zone, sigurni smjerovi za kretanje školske djece, posebne tehničke mjere sigurnosti pješaka i biciklista u blizini obrazovnih, zdravstvenih i drugih organizacija, igrališta, kinodvorane i sl.,
k) uklanjanje dotrajalih, oštećenih i napuštenih vozila,
l) kretanje vozila u zonama zabrane prometa,
m) i druga pitanja od značaja za sigurnost prometa na cestama Distrikta.
(Kontrola i regulacija prometa)
Članak 5
(1) Kontrolu i reguliranje prometa na cestama obavlja ovlašteno službeno osoblje Policije Distrikta (u daljnjem tekstu: ovlašteno osoblje).
(2) Na području ili u neposrednoj blizini osnovnih škola, osiguranje prijelaza djece preko kolnika ili obilježenog pješačkog prijelaza, mogu obavljati i pripadnici školskih prometnih jedinica.
(3) Za vrijeme obavljanja poslova iz stavka 2 ovoga članka, pripadnici školskih prometnih jedinica dužni su nositi propisanu odoru, čiji izgled, na prijedlog Odjela za obrazovanje, donosi Vlada Distrikta posebnim aktom.
(4) Pripadnici školskih prometnih jedinica organiziraju se po uputama Policije Distrikta. Osposobljavanje jedinica obavlja Odjel za obrazovanje u suradnji s Policijom Distrikta.
(5) Kontrolu parkiranja vozila na mjestima na kojima je parkiranje vremenski ograničeno obavljaju fizičke i pravne osobe koje odredi Vlada Distrikta na prijedlog mjerodavnog odjela.
(6) Zaposlenici pravnih osoba iz stavka 5 ovog članka u obavljanju nadzora parkiranja vozila dužni su nositi propisanu odoru, čiji izgled, na prijedlog Direkcije za finansije Distrikta, donosi Vlada Distrikta posebnim aktom.
(7) Odgajatelj ili nastavnik koji vodi djecu u organiziranoj povorci može propisanim znakom, rukom zaustaviti promet vozila radi osiguranja prijelaza djece preko kolnika.
(8) Na prijelazima puta preko željezničke pruge u istoj razini za vrijeme nailaženja vlaka, zaustavljanje prometa mogu u propisanoj odori i na odgovarajući način obavljati zaposlenici željeznica.
III. CESTE
(Uporaba cesta)
Članak 6
(1) Ceste namijenjene za javni promet moraju odgovarati osnovnim uvjetima propisanim zakonom i aktima donesenim na osnovi zakona.
(2) Pravne i fizičke osobe kojima je povjereno održavanje javnih cesta moraju osigurati siguran i nesmetan javni promet.
(Uporaba javnih površina)
Članak 7
(1) Javna cesta i njezin zaštitni pojas, odnosno kolnik, pločnik ili njihovi dijelovi, ne smiju se zauzimati ili oštećivati izuzev u slučaju opasnosti, izvođenja radova ili u drugim prilikama propisanim zakonom.
(2) Mjerodavni odjel, uz pribavljeno mišljenje Policije Distrikta, može odobriti pravu uporabu pločnika (postavljanje ograda, stolova i stolica, štandova, kioska i sl.) pod uvjetom da se ne smanjuje preglednost i da je za nesmetan i siguran prolaz pješaka ostavljena površina pločnika širine najmanje dva metra.
(Zabrana parkiranja dotrajalih vozila)
Članak 8
Na cesti kao i na prostoru namijenjenom za zaustavljanje i parkiranje vozila, kao i na posebno uređenoj prometnoj površini namijenjenoj za kretanje pješaka, zabranjeno je parkirati vozila koja se ne rabe u prometu zbog dotrajalosti ili priključna vozila koja se u prometu rabe samo povremeno (lake i kamp-prikolice i sl.), kao ni drugi predmeti kojima se ometa tijek prometa, ugrožava okoliš ili umanjuje preglednost.
IV. VOZILA U PROMETU
(Priključna i zaprežna vozila)
Članak 9
(1) U prometu na cesti traktorom je dopušteno vući samo jedno zaprežno vozilo koje je preuređeno za traktorsku vuču.
(2) Zaprežno vozilo kojeg vuče traktor u prometu na cesti mora imati kotače s pneumaticima i biti priključeno traktoru pomoću krute zglobne veze tako da je tijekom vožnje osigurana stabilnost oba vozila i onemogućeno njihovo razdvajanje.
(3) Na traktoru kada se kreće magistralnom cestom i vuče priključno vozilo mora biti upaljeno žuto rotacijsko svjetlo na lijevoj strani vozila, vidljivo i s prednje i sa zadnje strane.
(Radni strojevi)
Članak 10
(1) U prometu na cesti radnim strojem dopušteno je vući samo priključke ili priključna vozila koji služe njihovoj namjeni.
(2) Na radnom stroju kada se kreće magistralnom cestom mora biti upaljeno žuto rotacijsko svjetlo na lijevoj strani vozila, vidljivo i s prednje i sa zadnje strane.
(Bicikli i mopedi)?
Članak 11
(1) U prometu na cesti biciklom i mopedom dopušteno je vući prikolicu s dva točka pričvršćenu tako da je osigurana stabilnost vozila.
(2) Prikolici iz stavka 1 ovog članka nije dozvoljena veća širina od 80 cm, a ukupna masa nije dozvoljena preko 50 kg. Na zadnjoj strani mora imati dva katadioptera propisana za priključna vozila.
V. PROMET ZAPREŽNOG VOZILA I KRETANjE