Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O PUTNIM ISPRAVAMA BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 4 od 23. decembra 1997. godine; 1/99, 9/99, 27/00, 32/00, 19/01, 47/04, 53/07, 15/08, 33/08, 39/08)

Član 1.

Ovim zakonom propisuju se vrste i oblik putnih isprava Bosne i Hercegovine, organi nadležni za izdavanje putnih isprava, postupak izdavanja putnih isprava i centralna evidencija i personalizacija putnih isprava Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Zakon).

Član 2.

Putna isprava je javna isprava kojom se dokazuje identitet i državljanstvo Bosne i Hercegovine.
Državljanstvo BiH dokazuje se svim putnim ispravama propisanim ovim Zakonom, osim putnom ispravom za izbjeglice, putnom ispravom za lica bez državljanstva i putnim listom za strance, koji ne potvrđuju ni pretpostavljaju državljanstvo nosioca.

Član 3.

Državljanin Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: državljanin) ima pravo na putnu ispravu pod uslovima propisanim ovim zakonom.
Strani državljani koji imaju priznat status izbjeglice u Bosni i Hercegovini imaju pravo na putnu ispravu za izbjeglice, lice bez državljanstva koje ima odobren boravak u Bosni i Hercegovini ima pravo na putnu ispravu za lica bez državljanstva, a strani državljani imaju pravo na putni list za strance, u skladu s ovim Zakonom i Zakonom o kretanju i boravku stranaca i azilu.

Član 4.

Putne isprave za državljane BiH u smislu ovog Zakona su: pasoš, diplomatski pasoš, službeni pasoš, zajednički pasoš, putni list, pomorska, odnosno brodarska knjižica i drugi dokumenti kojima se, u skladu s međunarodnim ugovorima, omogućava putovanje državljana BiH u inozemstvo.
Državljanin BiH može imati samo jednu putnu ispravu iste vrste.
Putne isprave za strane državljane u smislu ovog Zakona su: putna isprava za izbjeglice, putna isprava za lica bez državljanstva i putni list za strance.

Član 5.

Osim putnih isprava propisanih ovim zakonom, Bosna i Hercegovina, Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska neće izdavati druge dokumente koji pružaju informaciju o licu, uključujući i njegov identitet, kojim se omogućava putovanje tog lica van Bosne i Hercegovine osim dokumenata predviđenih bilateralnim i multilateralnim ugovorom.
Pod uslovima propisanim bilateralnim sporazumima između Bosne i Hercegovine i druge države, državljani Bosne i Hercegovine mogu koristiti ličnu kartu za prelazak državne granice.

Član 6.

Pasoš ima slijedeći oblik:
1. Korice su tamnoplave boje;
2. Prednja strana korica sadrži, sljedećim redom:
a) riječi: "Bosna i Hercegovina",
b) grb Bosne i Hercegovine,
c) riječ "Pasoš".
3. Tekst pod tač. a) i c) bit će ispisan na bosanskom, hrvatskom i engleskom jeziku (latiničnim pismom) i na srpskom jeziku (ćiriličnim pismom).
4. Tekst na prvoj strani pasoša bit će isti kao tekst na prednjoj korici.

Član 7.

Diplomatski pasoši, odnosno službeni pasoši biće istog oblika kao i pasoši iz člana 6. ovog zakona osim slijedećeg:
1. Prednja strana će sadržavati, slijedećim redom:
a) riječi: "Bosna i Hercegovina",
b) grb Bosne i Hercegovine,
c) riječi: "Diplomatski pasoš" ili "Službeni pasoš".
2. Tekst u stavu 1. pod tač. a) i c) bit će ispisan na bosanskom, hrvatskom i engleskom jeziku (latiničnim pismom) i na srpskom jeziku (ćiriličnim pismom).
3. Tekst na prvoj strani pasoša bit će isti kao tekst na prednjoj korici.

Član 8.

Putnu ispravu smije upotrebljavati samo lice na čije ime je izdata.
Nosilac putne isprave državljanin BiH mlađi od 14 godina, odnosno poslovno nesposobna lica mogu putovati u inozemstvo u pratnji jednog ili oba roditelja ili zakonskog zastupnika, odnosno staratelja, odnosno mora imati saglasnost oba roditelja ili zakonskog zastupnika, odnosno staratelja, ovjerenu kod nadležnog organa, ako putuje u pratnji drugog lica. Saglasnost oba roditelja nije potrebna u izuzetnim slučajevima, propisanim u članu 18. stav 3. ovog Zakona.

Član 8a.

Pasoš, diplomatski i službeni pasoš sadrži beskontaktni elektronski memorijski element.
Oblik, sadržaj i minimalne zaštitne elemente obrasca pasoša iz čl. 6. i 7. ovog Zakona propisat će Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Format i sadržaj podataka u elektronskom memorijskom elementu, način evidentiranja, način čitanja i zaštite podataka koji se nalaze na elektronskom memorijskom elementu propisat će organ nadležan za vođenje centralne evidencije, u skladu sa zakonom koji regulira oblast centralne evidencije i razmjene podataka.
Organ nadležan za vođenje centralne evidencije je, u skladu sa zakonom koji regulira oblast centralne evidencije i razmjene podataka, certifikaciono tijelo zaduženo za uspostavljanje sistema elektronskog pasoša i razmjenu podataka i propisat će tehničke procedure za uspostavljanje sistema elektronskog pasoša i razmjene podataka.
Organ nadležan za vođenje centralne evidencije, u skladu sa zakonom koji regulira oblast centralne evidencije i razmjene podataka, definirat će tehničke uvjete za zaštitu podataka kod nadležnih organa za izdavanje putnih isprava.

Član 9.

Diplomatski pasoš odnosno službeni pasoš, osim elemenata iz člana 8. ovog zakona, sadrži i stranu rezervisanu za slijedeći tekst:
"U ime Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Ministarstvo spoljnih poslova Bosne i Hercegovine moli sve nadležne organe u Bosni i Hercegovini kao i organe drugih zemalja da bez smetnji propuste nosioca ovog pasoša i da mu u slučaju potrebe ukažu pomoć i zaštitu".

Član 10.

Korice zajedničkog pasoša sadrže iste elemente kao i pasoš iz člana 6. ovog zakona, s tim da je umjesto riječi "pasoš" napisano "zajednički pasoš". Bliži izgled zajedničkog pasoša će utvrditi nadležno ministarstvo.
Zajednički pasoš izdaje se grupi od najmanje pet, a najviše pedeset lica, za jedno putovanje u jednu ili više tačno određenih zemalja.
Svako lice upisano u zajednički pasoš mora da ispunjava uslove za dobivanje pojedinačnog pasoša propisane ovim zakonom.
Vođa grupe upisan u zajednički pasoš mora imati vlastiti pasoš.
Zajednički pasoš izdaje se sa rokom važenja koji je potreban za putovanje te grupe u inostranstvo, s tim da taj rok ne može biti duži od jedne godine.

Član 11.

(Brisan)

Član 12.

Putni list izdaje se licu koje boravi u inostranstvu bez pasoša, radi povratka u Bosnu i Hercegovinu.
Oblik i sadržaj putnog lista propisat će Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Putni list izdaje se sa rokom važenja koji je potreban za povratak u Bosnu i Hercegovinu, ali ne dužim od 20 dana.
Putni list izdaje diplomatsko ili konzularno predstavništvo Bosne i Hercegovine u inostranstvu, na čijem području lice boravi.
Oblik i sadržaj putnog lista će propisati Ministarstvo inostranih poslova Bosne i Hercegovine.

Član 12a

Pomorska, odnosno brodarska knjižica izdaje se članovima posade na plovilima u pomorskom i unutrašnjem vodnom saobraćaju.
Oblik i sadržaj pomorske, odnosno brodarske knjižice propisuje Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija.
Brodarske odnosno pomorske knjižice izdaje Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija.
Vizu za pomorsku odnosno brodarsku knjižicu izdaje Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija sa rokom važenja 5 godina.

Član 13.

Nadležnosti za izdavanje putnih isprava:
Putne isprave utvrđene ovim zakonom izdaju slijedeći organi pod uslovima i na način utvrđen ovim zakonom, i to:
1. Nadležni organi u entitetima i Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine;
2. Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija Bosne i Hercegovine;
3. Ministarstvo vanjskih poslova BiH;
4. Ministarstvo sigurnosti BiH.
Diplomatske pasoše izdaje isključivo Ministarstvo inostranih poslova Bosne i Hercegovine.
Službene pasoše izdaje isključivo Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija Bosne i Hercegovine. Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija Bosne i Hercegovine može ovlastiti po jedno ministarstvo u svakom entitetu da izdaje službene pasoše.
Putnu ispravu za izbjeglice, putnu ispravu za lica bez državljanstva i putni list za stranca izdaje Ministarstvo sigurnosti BiH.

Član 14.

Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija izdaje pasoše državljanima koji ispunjavaju uslove propisane ovim zakonom, a kojima pasoš nije izdao entitet, u skladu sa postupkom koji podzakonskim aktom utvrđuje Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija Bosne i Hercegovine.

Član 15.

Diplomatska ili konzularna predstavništva


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: