ZAKON
O PROFESIONALNOJ REHABILITACIJI, OSPOSOBLjAVANjU I ZAPOŠLjAVANjU LICA SA INVALIDITETOM
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 9 od 26 februara 2010)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim Zakonom uređuje se profesionalna rehabilitacija, osposobljavanje i zapošljavanje lica sa invaliditetom sa smanjenom radnom sposobnošću (u daljnjem tekstu: lica sa invaliditetom), osnivanje i djelatnost ustanova, privrednih društava i drugih pravnih lica koja se bave profesionalnom rehabilitacijom i zapošljavanjem lica sa invaliditetom, osnivanje i rad Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom (u daljnjem tekstu: Fond) i druga pitanja u vezi sa profesionalnom rehabilitacijom, osposobljavanjem i zapošljavanjem lica sa invaliditetom.
Član 2.
Profesionalna rehabilitacija, osposobljavanje i zapošljavanje lica sa invaliditetom je od posebnog javnog interesa i spada u oblast socijalne zaštite.
Član 3.
Lice sa invaliditetom, u smislu ovog Zakona, jeste lice kod kojeg postoji tjelesno, čulno ili mentalno oštećenje koje za posljedicu ima trajnu ili privremenu, a najmanje 12 mjeseci smanjenu mogućnost rada i zadovoljavanja ličnih potreba u svakodnevnom životu.
Lice sa invaliditetom iz stava 1. ovog člana je lice čiji invaliditet u odnosu na sposobnosti lica bez invaliditeta, jednake ili slične životne dobi, jednakog ili sličnog obrazovanja, u jednakim ili sličnim uvjetima rada, na jednakim ili sličnim poslovima - ima za posljedicu trajnu ili privremeno a najmanje 12 mjeseci smanjenu mogućnost radnog osposobljavanja i zapošljavanja na tržištu rada pod općim uvjetima, te očuvanje posla i napredovanje u poslu.
Član 4.
Lice sa invaliditetom je, u smislu ovog Zakona, i:
1. lice sa invaliditetom, korisnik novčane naknade do zaposlenja koje je to pravo ostvarilo na osnovu propisa o socijalnoj zaštiti;
2. lice sa promjenjenom radnom sposobnošću prema propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju;
3. lice koje je ostvarilo pravo na profesionalnu rehabilitaciju prema propisima o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata;
4. učenik sa teškoćama u razvoju i učenik sa većim teškoćama u razvoju prema propisima o srednjem obrazovanju;
5. lice sa invaliditetom starije od 21 godine koje pravo na profesionalnu rehabilitaciju ili rad ne može ostvariti prema prethodnim tačkama ovog člana.
Član 5.
Invaliditet i smanjenu radnu sposobnost lica iz čl. 3. i 4. ovog Zakona utvrđuje nadležni stručni organ za ocjenu invaliditeta, odnosno radne sposobnosti prema propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, o vojnim invalidima, civilnim žrtvama rata i drugim propisima o zaštiti lica sa invaliditetom.
Postupak utvrđivanja invaliditeta i smanjene radne sposobnosti pokreće se na zahtjev lica sa invaliditetom, odnosno njegovog zakonskog zastupnika ili staratelja ili nadležnog doktora medicine primarne zdravstvene zaštite.
Inicijativu za podnošenje zahtjeva za pokretanje tog postupka mogu dati: nadležni doktor medicine u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, roditelj, socijalni radnik, defektolog, psiholog i poslodavac.
Član 6.
U postupku rješavanja o zahtjevu za utvrđivanje invaliditeta i smanjene radne sposobnosti i priznavanje prava prema ovom Zakonu, primjenjivat će se Zakon o upravnom postupku ("Službene novine Federacije BiH", br. 2/98 i 48/99).
Član 7.
Lice sa invaliditetom doprinosi svojoj profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju:
- školovanjem i stručnim osposobljavanjem, zavisno od svojih mogućnosti, sklonosti i sposobnosti,
- prijavljivanjem na oglase o zapošljavanju na poslove za koje ispunjava predviđene uvjete i koje je u stanju obavljati i prihvatanjem ponuđenog zaposlenja na takvim poslovima,
- prihvatanjem uvjeta u toku stručnog osposobljavanja i rada,
- saradnjom po pitanjima stručnog osposobljavanja sa ljekarom, defektologom, psihologom, socijalnim radnikom, dipl. pravnikom, tehnologom,
- prihvatanjem ponude za promjenu radnog mjesta, odnosno rasporeda na druge odgovarajuće poslove zbog prestanka potrebe ili nemogućnosti obavljanja dosadašnjih poslova,
- stručnim osposobljavanjem tokom rada, po potrebi i dokvalifikacijom i prekvalifikacijom radi zadržavanja zaposlenja.
II. PROFESIONALNA REHABILITACIJA I OSPOSOBLjAVANjE
1. UVJETI ZA OSTVARIVANjE PRAVA NA PROFESIONALNU REHABILITACIJU I OSPOSOBLjAVANjE
Član 8.
Lice sa invaliditetom ima pravo na profesionalnu rehabilitaciju i osposobljavanje pod općim uvjetima, a u slučaju potrebe, zbog vrste i težine invaliditeta ili uspješnosti rehabilitacionog procesa u posebnim školama, ustanovama za profesionalnu rehabilitaciju i privrednim društvima za zapošljavanje lica sa invaliditetom, po prilagođenim ili posebnim programima.
Član 9.
Profesionalnu rehabilitaciju čine mjere i aktivnosti koje se izvode s ciljem osposobljavanja lica sa invaliditetom za odgovarajući posao, da se zaposli, posao zadrži i u njemu napreduje ili promijeni zanimanje.
Član 10.
Profesionalna rehabilitacija, u smislu ovog Zakona, obuhvata naročito sljedeće mjere i aktivnosti:
- utvrđivanje preostalih radnih i općih sposobnosti,
- profesionalno informiranje, savjetovanje i procjenu profesionalnih mogućnosti,
- analiza tržišta rada, mogućnost zapošljavanja i uključivanja u rad,
- procjena mogućnosti izvođenja, razvoja i usavršavanja programa profesionalnog osposobljavanja,
- radno osposobljavanje, dokvalifikaciju, prekvalifikaciju, održavanje i usavršavanje radnih sposobnosti do zaposlenja,
- izrada plana potrebne opreme i sredstva za rad,
- informiranje i savjetovanje o pomoćnoj tehnologiji u učenju i radu,
- pojedinačni i zajednički programi za uključivanje lica sa invaliditetom u zajednicu,
- prijedlozi o primjeni različitih tehnologija i tehnika u učenju i radu, uz procjenu mogućnosti primjene,
- razvoj motivacije i osposobljavanje lica sa invaliditetom o korištenju odabrane tehnologije,
- informiranje i podrška u izvorima finansiranja,
- pripremanje i stručna pomoć pri osposobljavanju i obrazovanju,
- tehnička pomoć, podrška, praćenje i procjena rezultata u primjeni ovih mjera i aktivnosti,
- pripremanje lica sa invaliditetom na radnom mjestu po zaposlenju i druge mjere i aktivnosti od značaja za profesionalnu rehabilitaciju lica sa invaliditetom.
Član 11.
Trajanje profesionalne rehabilitacije zavisi od preostale radne sposobnosti i složenosti njenog organiziranja i izvođenja.
Profesionalnu rehabilitaciju organizira i izvodi ustanova za profesionalnu rehabilitaciju, srednja škola, privredno društvo za zapošljavanje lica sa invaliditetom ili drugo pravno lice koje ispunjava uvjete za osposobljavanje u skladu sa ovim Zakonom.
Član 12.
O priznavanju prava na profesionalnu rehabilitaciju odlučuje u prvom stepenu kantonalna služba za zapošljavanje nadležna prema prebivalištu lica sa invaliditetom.
Postupak za priznavanje prava iz stava 1. ovog člana pokreće se na osnovu zahtjeva lica sa invaliditetom, njegovog zakonskog zastupnika ili staratelja.
Uz zahtjev se prilaže dokaz o utvrđenom invaliditetu, odnosno smanjenoj radnoj sposobnosti.
O žalbi protiv