ZAKON
O PRIVREDNIM DRUŠTVIMA
(Objavljen u "Sl. novinama Federacije BiH", br. 23 od 4. juna 1999, 45/00, 2/02, 29/03, 68/05, 91/07, 84/08, 88/08, 7/09, 63/10)
PRVI DIO:
ZAJEDNIČKE ODREDBE
I- OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuje se osnivanje, poslovanje, upravljanje i prestanak privrednih društava (u daljem tekstu: Društvo) u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija).
1. Pojam i oblici društava
Član 2.
Društvo je pravno lice koje samostalno obavlja djelatnost proizvodnje i prodaje proizvoda i vršenja usluga na tržištu radi sticanja dobiti.
Društvo mogu osnovati domaća i strana fizička i pravna lica, ako zakonom nije drugačije određeno.
Član 3.
Društvo može biti organizovano u jednom od sljedećih oblika:
1) društvo s neograničenom solidarnom odgovornošću;
2) komanditno društvo;
3) dioničko društvo;
4) društvo s ograničenom odgovornošću.
Odredbe ovog zakona u kojima je upotrijebljena riječ "društvo" bez punog naziva jednog od oblika iz stava 1. ovog člana, odnose se na sva društva.
Član 4.
(Brisan.)
2. Pravna sposobnost i odgovornost za obaveze
Član 5.
Svojstvo pravnog lica Društvo stiče danom upisa u registar društava.
Društvo odgovara za svoje obaveze cjelokupnom svojom imovinom.
Prije upisa u registar društava niko ne može nastupati u ime društva.
Lice koje postupi suprotno odredbi stava 3. ovog člana odgovara za stvorene obaveze cjelokupnom svojom imovinom, a kada tako nastupa više lica za obaveze odgovaraju neograničeno solidarno.
Član 6.
Svaki član društva s neograničenom solidarnom odgovornošću i komplementar u komanditnom društvu, odgovara za obaveze društva neograničeno solidarno cjelokupnom svojom imovinom.
Dioničar u dioničkom društvu, vlasnik udjela društva s ograničenom odgovornošću i komanditor u komanditnom društvu ne odgovara za obaveze društva, osim kada:
1) koristi društvo za postizanje ličnog cilja koji nije saglasan ciljevima drugih članova i društva u cjelini;
2) upravlja imovinom društva kao svojom imovinom;
3) koristi društvo za prevaru ili oštećenje svojih povjerilaca;
4) utiče na smanjenje imovine društva u svoju korist ili korist trećih lica, ili utiče da društvo preuzme obaveze iako je znao ili morao znati da društvo nije ili neće biti sposobno da izvrši svoje obaveze.
3. Djelatnost
Član 7.
Društvo može kao svoju djelatnost obavljati sve poslove, osim onih koji se po zakonu ne mogu obavljati kao privredna djelatnost.
Zakonom može biti utvrđeno da se određene djelatnosti mogu obavljati samo na osnovu prethodnog odobrenja ili drugog odgovarajućeg akta nadležnog organa.
Društvo može početi s obavljanjem djelatnosti danom upisa u registar društava i kada organu nadležnom za inspekcijski nadzor dostavi obavještenje o početku obavljanja djelatnosti i ispunjavanju uvjeta tehničke opremljenosti, zaštite na radu, zaštite i unapređenja životne sredine i drugih uvjeta propisanih za obavljanje te ili tih djelatnosti.
Ispunjenost uvjeta iz stava 3. ovog člana nadzire nadležni organ u postupku inspekcijskog nadzora.
Propise o uvjetima za obavljanje djelatnosti iz stava 3. ovog člana donosi nadležno federalno ministarstvo.
Član 8.
Društvo može obavljati poslove samo u okviru djelatnosti upisane u registar društava.
Društvo može obavljati i druge poslove koji se uobičajeno obavljaju uz djelatnosti upisane u registar društava, u obimu i na način koji su potrebni za poslovanje, a ne predstavljaju obavljanje tih poslova kao redovne djelatnosti.
Član 9.
Poslovi koje zaključi lice koje je svojim položajem ili na drugi način ovlašteno za zastupanje i predstavljanje društva, valjani su za treće lice i u slučaju da su zaključeni poslovi izvan djelatnosti upisane u registar društava, osim ako je treće lice znalo ili moralo znati da su takvi poslovi izvan djelatnosti preduzeća.
4. Sjedište
Član 10.
Sjedište društva je mjesto koje je kao sjedište upisano u registar društava.
Sjedište se utvrđuje osnivačkim aktom ili statutom.
5. Podružnice
Član 11.
Društvo može imati podružnice izvan mjesta sjedišta društva.
Podružnice su poslovne jedinice koje nemaju svojstvo pravnog lica, ali mogu obavljati sve poslove u okviru djelatnosti društva upisane u registar društava i pri tome sticati prava i preuzimati obaveze u ime i za račun društva.
Podružnice se upisuju u registar društava u registarskom sudu kod kojeg je upisano Društvo.
II- FIRMA
1. Pojam, sastojci i jezik
Član 12.
Firma je ime pod kojim Društvo posluje.
Firma se obavezno ističe na poslovnim prostorijama društva.
Član 13.
Firma društva s neograničenom solidarnom odgovornošću mora sadržavati prezime najmanje jednog člana, uz oznaku da ih ima više, i oznaku "d.n.o.".
Firma komanditnog društva mora sadržavati prezime najmanje jednog komplementara i oznaku "k.d.", a ne smije sadržavati imena komanditora.
Firma društva s ograničenom odgovornošću mora sadržavati oznaku "d.o.o.".
Firma dioničkog društva mora sadržavati oznaku "d.d.".
Firma iz st. 1. i 2. ovog člana obavezno sadrži firmu drugog društva koje je član društva s neograničenom solidarnom odgovornošću ili komplementar komanditnog društva.
Član 14.
Firma mora biti napisana na jeziku u službenoj upotrebi u Federaciji, a prevod na strani jezik može se upotrebljavati samo zajedno sa firmom na jeziku u službenoj upotrebi u Federaciji.
Firma može sadržavati strane riječi koje su uobičajene ili za njih nema odgovarajuće riječi u jeziku u službenoj upotrebi u Federaciji.
Član 15.
Firma može sadržavati dodatne sastojke koji bliže označavaju društvo i sjedište društva.
Društvo može koristiti skraćenu firmu, koja mora sadržavati oznake po kojim se razlikuje od drugih firmi i oznaku oblika društva.
Firma podružnice mora sadržavati punu firmu društva, oznaku da je podružnica i sjedište podružnice.
2. Zabranjeni sastojci
Član 16.
Firma ne smije sadržavati:
1) riječi i oznake koji su protivni zakonu;
2) zaštićene robne ili uslužne znakove drugih pravnih i fizičkih lica;
3) službene simbole i znakove;
4) nazive ili znakove stranih država ili međunarodnih organizacija;
5) riječi i oznake koji bi mogli stvoriti zabunu u pogledu vrste i obima poslovanja ili dovesti do zamjene s firmom ili znakom drugog društva ili povrijediti prava drugih lica.
Član 17.
Firma može sadržavati riječi "Bosna i Hercegovina" i njene izvedenice i kratice na osnovu odobrenja nadležnog organa određenog posebnim zakonom. Firma može sadržavati riječ "Federacija" i njene izvedenice i kratice samo na osnovu odobrenja federalnog ministra nadležnog za poslove uprave i pravosuđa, a naziv kantona, grada i općine i njihove izvedenice i kratice samo na osnovu odobrenja kantonalnog ministarstva nadležnog za poslove uprave i pravosuđa, gradonačelnika ili općinskog načelnika na području na kojem društvo ima sjedište.
Firma može sadržavati ime i prezime lica koje nije osnivač društva samo uz odobrenje tog lica ili njegovih zakonskih nasljednika.
Na zahtjev organa i lica iz st. 1. i 2. ovog člana, registarski sud će izbrisati iz registra riječi i imena unesene kao dodatne sastojke firme.
3. Ime člana društva kao sastojak firme
Član 18.
Ukoliko firma društva s neograničenom solidarnom odgovornošću ili komanditnog društva sadrži prezime koje je već sadržano u ranije registrovanoj firmi, u firmu se mora unijeti ime ili drugi dodatni sastojak po kojem će se razlikovati od već registrovane firme.
Ako je prezime lica ostalo u firmi i nakon prestanka njegovog članstva u društvu, na zahtjev tog lica ili njegovih nasljednika sud će brisati njegovo prezime iz firme u sudskom registru.
4. Načelo isključivosti firme
Član 19.
Firma društva mora se jasno razlikovati od firme drugih društava.
Registarski sud će odbiti upis u registar društava firme koja je protivna odredbama ovog zakona ili se jasno ne razlikuje od već registrovanih firmi u Federaciji.
Ako smatra da firma drugog društva nije jasno različita od njegove ranije registrovane firme, Društvo ima pravo zahtijevati prestanak upotrebe i brisanje iz registra društava firme drugog društva i naknadu pretrpljene štete, tužbom kod suda u roku od tri godine od dana upisa osporavane firme u registar društava.
5. Obaveza upisa u registar društava
Član 20.
Firma i skraćena firma upisuje se u registar društava.
Društvo je dužno u poslovanju koristiti punu ili skraćenu firmu kakva je upisana u registar društava.
6. Poslovna korespondencija
Član 21.
Sva poslovna pisma i narudžbe društva moraju sadržavati:
1) punu firmu i adresu sjedišta društva;
2) punu firmu i adresu sjedišta podružnica društva;
3) naziv i sjedište institucije kod koje i broj pod kojim je društvo upisano u registar;
4) broj