Na osnovu člana 24. stav 1. tačka c) Ustava Tuzlanskog kantona ("Službene novine Tuzlansko-Podrinjskog kantona", br. 7/97 i 3/99 i "Službene novine Tuzlanskog kantona", br. 13/99, 10/00, 14/02, 6/04 i 10/04), na prijedlog Vlade Tuzlanskog kantona, Skupština Tuzlanskog kantona, na sjednici održanoj dana 13.10.2009. godine, d o n o s i
ZAKON
O PREDŠKOLSKOM ODGOJU I OBRAZOVANjU
(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 12 od 10 novembra 2009, 8/11)
I. OPĆE ODREDBE
(Predmet zakona)
Član 1.
(1) Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju uređuje se predškolski odgoj i obrazovanje djece od šest mjeseci života do polaska u osnovnu školu (u daljem tekstu: djece predškolske dobi), a posebno:
a) principi i ciljevi predškolskog odgoja i obrazovanja,
b) funkcije predškolskog odgoja i obrazovanja,
c) osnivanje i organizacija predškolskih ustanova,
d) programi predškolskog odgoja i obrazovanja,
e) stručni standardi za zaposlenike,
f) upravljanje i rukovođenje predškolskim ustanovama,
g) finansiranje predškolskog odgoja i obrazovanja,
h) pedagoška dokumentacija i evidencija,
i) stručni nadzor i nadzor nad provođenjem zakona te zaštita prava,
j) i druga pitanja.
(2) Principi, ciljevi i standardi utvrđeni ovim zakonom i na osnovu ovog zakona u praktičnoj primjeni ne mogu se smanjivati.
(Djelatnost predškolskog odgoja i obrazovanja)
Član 2.
(1) Predškolski odgoj i obrazovanje je početni stepen jedinstvenog sistema odgoja i obrazovanja, koji se ostvaruje kroz programe sa ugrađenom zajedničkom jezgrom.
(2) Predškolski odgoj i obrazovanje kao sastavni dio odgojno-obrazovnog sistema Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton) je prvi, poseban i specifičan stepen odgojno-obrazovnog sistema koji obuhvata: odgoj, obrazovanje, njegu, zdravstvenu i socijalnu zaštitu djece predškolske dobi.
(3) Predškolski odgoj i obrazovanje predstavlja djelatnost od posebnog interesa.
(Osnovne obaveze nadležnih obrazovnih vlasti)
Član 3.
(1) U skladu sa ustavom i zakonom, nadležni organi i ustanove koje su registrovane za pružanje usluga u oblasti predškolskog odgoja i obrazovanja, obavezni su primjenjivati i poštivati principe i norme utvrđene ovim zakonom i osigurati odgoj i obrazovanje pod jednakim uslovima za svu djecu.
(2) Općina, u javnom interesu, ima pravo i obavezu odlučivati o potrebama građana za organizovanjem i ostvarivanjem programa predškolskog odgoja i obrazovanja na svom području, te radi zadovoljavanja tih potreba građana osnivati predškolske ustanove.
II. PRINCIPI I CILjEVI PREDŠKOLSKOG ODGOJA I OBRAZOVANjA
(Principi predškolskog odgoja i obrazovanja)
Član 4.
Predškolski odgoj i obrazovanje zasniva se na slijedećim principima:
a) razvojni principi,
b) princip uvažavanja stepena razvoja djeteta,
c) princip zabrane diskriminacije,
d) princip osiguranja najboljeg interesa djeteta,
e) princip osiguranja vlastitih vrijednosti,
f) princip osiguranja optimalnog razvoja djeteta,
g) princip prava na jezik,
h) princip poštivanja vjerskih sloboda,
i) princip integracionih programa za djecu s posebnim potrebama,
j) princip prava roditelja i djece na izbor ustanove i odlučivanje i k) princip zajedničke jezgre.
(Razvojni principi)
Član 5.
Predškolski odgoj i obrazovanje na području Kantona karakterišu slijedeći razvojni principi:
a) humanističkorazvojni princip,
b) princip profesionalne autonomnosti i stručne odgovornosti i
c) princip demokratičnosti.
(Uvažavanje stepena razvoja djeteta)
Član 6.
Predškolski odgoj i obrazovanje zasnovan na humanističkom pristupu odgoja i obrazovanja, savremenim naučnim dostignućima i teorijama o djetetovom razvoju i pravima djeteta obavezno uvažava stepen razvoja djeteta, specifičnosti razvojnih mogućnosti i pojedinačne potrebe djeteta.
(Zabrana diskriminacije)
Član 7.
(1) Svako dijete ima jednako pravo pristupa i jednake mogućnosti učešća u predškolskom odgoju i obrazovanju, bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi.
(2) Jednak pristup i jednake mogućnosti podrazumijevaju osiguranje jednakih uslova i prilika za sve, za početak i nastavak daljeg odgoja i obrazovanja.
(Osiguranje najboljeg interesa djeteta)
Član 8.
(1) Pravo djeteta na odgoj i obrazovanje i ispravnu brigu za dobrobit njegovog fizičkog i mentalnog zdravlja i bezbjednosti ima prednost nad svim drugim pravima.
(2) U slučaju sukoba prava, prednost se daje onom pravu, tumačenju ili djelovanju koje će najviše koristiti interesu djeteta.
(Osiguranje vlastitih vrijednosti)
Član 9.
Principi i ciljevi predškolskog odgoja i obrazovanja proizlaze iz općeprihvaćenih, univerzalnih vrijednosti demokratskog društva te vlastitih vrijednosnih sistema zasnovanih na specifičnostima nacionalne, historijske, kulturne i vjerske tradicije konstitutivnih naroda i nacionalnih manjina koji žive u Bosni i Hercegovini.
(Cilj predškolskog odgoja i obrazovanja)
Član 10.
Opći cilj predškolskog odgoja i obrazovanja je osiguranje optimalnih i jednakih uslova kako bi se svako dijete, do polaska u osnovnu školu, razvijalo i ostvarivalo svoje pune potencijale i kompetencije kroz različite vidove kvalitetnog i profesionalno autonomnog institucionalnog i vaninstitucionalnog predškolskog odgoja i obrazovanja.
(Pravo na jezik)
Član 11.
Jezik i kultura svih konstitutivnih naroda i svake nacionalne manjine koja živi na području Kantona poštivat će se i uključivati u predškolsku ustanovu u skladu sa ustavom, Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, Okvirnom konvencijom za zaštitu nacionalnih manjina, Konvencijom o pravima djeteta i zakonom.
(Poštivanje vjerskih sloboda)
Član 12.
Predškolske ustanove razvijat će, unapređivati i poštovati nacionalne i vjerske slobode, običaje, toleranciju i kulturu dijaloga, u skladu sa članom 11. ovog zakona.
(Integracioni programi za djecu sa posebnim potrebama)
Član 13.
(1) Djeca s posebnim potrebama uključuju se u predškolske ustanove prema programima koji su prilagođeni njihovim individualnim potrebama.
(2) Za svako dijete izradit će se individualni program prilagođen njegovim mogućnostima i sposobnostima.
(3) Za djecu s posebnim potrebama pripremaju se i provode prilagođeni programi za integraciju.
(Pravo roditelja i djece na izbor ustanove i odlučivanje)
Član 14.
(1) Roditelji imaju pravo na izbor predškolske ustanove u kojoj će se odgajati i obrazovati njihovo dijete.
(2) Roditelji imaju pravo i obavezu da preko svojih predstavnika u predškolskim ustanovama i tijelima i putem svojih asocijacija, u interesu svoje djece, učestvuju u odlučivanju na svim nivoima o pitanjima značajnim za rad predškolske ustanove i funkcionisanje predškolskog odgoja i obrazovanja.
III. FUNKCIJE PREDŠKOLSKOG ODGOJA I OBRAZOVANjA
(Funkcije predškolskog odgoja i obrazovanja)
Član 15.
Funkcije predškolskog odgoja i obrazovanja su:
a) osiguranje uslova za optimalni razvoj svakog djeteta,
b) pomoć roditeljima u brizi za njegu, zaštitu, razvoj, odgoj i opće blagostanje djeteta,
c) dopunjavanje porodičnog odgoja,
d) pripremanje djece za dalji odgoj i obrazovanje i
e) ulaganje društva u blagostanje i napredak.
(Standardi i normativi)
Član 16.
(1) Predškolske ustanove obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja u skladu s planovima i programima, koji moraju biti usklađeni sa zajedničkom jezgrom planova i programa u Bosni i Hercegovini u skladu sa Okvirnim zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju u BiH, a u skladu s pedagoškim standardima i normativima za opremu, didaktička, zdravstveno-higijenska, estetska i druga sredstva za predškolski odgoj i obrazovanje (u daljem tekstu: Standardi i normativi).
(2) Standarde i normative donosi Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Ministarstvo).
(Obavezno uključivanje djece u predškolsku ustanovu)
Član 17.
U godini pred polazak u osnovnu školu predškolski odgoj i obrazovanje je obavezan za svu djecu predškolskog uzrasta.
(Prijem djece)
Član 18.
(1) Prijem djece u predškolsku ustanovu, osim djece koja imaju obavezu iz člana 17. ovog zakona, vrši se tokom cijele godine, u skladu sa ovim zakonom, podzakonskim aktima koji regulišu djelatnost predškolskog odgoja i obrazovanja i općim aktima predškolske ustanove.
(2) Predškolske ustanove, u pogledu ostvarivanja prava na prijem i sprovođenja procedura bez diskriminacije, osiguravaju jednake mogućnosti za prijem sve djece.
(3)