Na temelju članka 15.d) i 26.e) Ustava Županije Posavske ("Narodne novine Županije Posavske", broj 1/96, 3/96, 7/99, 3/00, 5/00 i 7/04), Skupština Županije Posavske, na prijedlog Vlade Županije Posavske, na sjednici održanoj dana 04. prosinca 2008. godine, donosi
ZAKON
o predškolskom odgoju i obrazovanju u Županiji Posavskoj
(Objavljeno u "Nar. novinama Županije Posavske", br. 8 od 04 novembra 2008)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(Predmet Zakona)
Ovim Zakonom utvrđuju se: načela, ciljevi, standardi i normativi za pripremu zajedničke nastavne jezgre programa za ostvarivanje funkcije predškolskog odgoja i obrazovanja, kao i upravljanje, vođenje, stručni standardi, vrste evidencija, financiranje, nadzor i druga pitanja u svezi s osnivanjem i organiziranjem predškolskih ustanova u Županiji Posavskoj.
Članak 2.
(Funkcija predškolskog odgoja)
(1) Predškolski odgoj i obrazovanje (u daljnjem tekstu: predškolski odgoj) sastavni je dio sustava odgoja i obrazovanja na području Županije Posavske (u daljnjem tekstu: Županija).
(2) Predškolski odgoj obuhvaća programe odgoja i obrazovanja, zdravstvene njege i zaštite, prehrane i socijalne skrbi koji se ostvaruju u predškolskim ustanovama sukladno ovom Zakonu.
(3) Predškolske ustanove su javne ustanove koje djelatnost predškolskog odgoja obavljaju kao javnu službu.
Članak 3.
(Temeljna obveza nadležnih obrazovnih vlasti)
Tijela vlasti nadležna za organiziranje obrazovnog sustava u Županiji, odnosno ustanove koje su važećim zakonima u Bosni i Hercegovini registrirane za pružanje usluga u području predškolskog odgoja i obrazovanja, sukladno Ustavu Županije, obvezna su primjenjivati i poštivati načela i norme utvrđene ovim Zakonom i osigurati odgoj i obrazovanje pod jednakim uvjetima za svu djecu.
II. NAČELA I CILjEVI PREDŠKOLSKOG ODGOJA
Članak 4.
(Razvojna načela)
(1) Predškolski odgoj temelji se na humanističkom pristupu, suvremenim znanstvenim postignućima, teorijama o djetetovom razvoju i pravima djeteta, obvezno uvažava stupanj razvoja djeteta, specifičnosti njihovih razvojnih mogućnosti i pojedinačne potrebe djeteta.
(2) Pri organizaciji predškolskog odgoja obvezno je poštivanje razvojnih načela i normi utvrđenih ovim Zakonom te osiguranje odgoja i obrazovanja pod jednakim uvjetima za svu djecu.
(3) Predškolski odgoj u Županiji karakteriziraju slijedeća razvojna načela:
- humanističko razvojno načelo,
- načelo profesionalne autonomnosti i stručne odgovornosti,
- načelo demokratičnosti.
Članak 5.
(Zabrana diskriminacije)
(1) Svako dijete ima jednako pravo pristupa i jednake mogućnosti sudjelovanja u odgovarajućem predškolskom odgoju, bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi.
(2) Jednak pristup i jednake mogućnosti podrazumijevaju osiguranje jednakih uvjeta i prilika za sve, za početak i nastavak daljnjeg odgoja i obrazovanja.
Članak 6.
(Osiguranje najboljeg interesa djeteta)
(1) Pravo djeteta na predškolski odgoj i ispravnu brigu za dobrobit njegovog tjelesnog i mentalnog zdravlja te sigurnosti ima prednost nad svim drugim pravima.
(2) U slučaju sukoba prava prednost se daje onom pravu, tumačenju ili djelovanju koje će najviše koristiti interesu djeteta.
Članak 7.
(Ciljevi predškolskog odgoja)
(1) Opći ciljevi predškolskog odgoja proizlaze iz općeprihvaćenih, univerzalnih vrijednosti demokratskog društva, te osobnih vrijednosnih sustava utemeljenih na specifičnostima nacionalne, kulturne i vjerske tradicije naroda i nacionalnih manjina koje žive u Bosni i Hercegovini.
(2) Cilj predškolskog odgoja je osigurati optimalne i jednake uvjete kako bi se svako dijete, od rođenja do polaska u školu, razvijalo i ostvarivalo svoje pune potencijale i kompetencije kroz različite institucionalne i izvaninstitucionalne oblike kvalitetnog i djelatno autonomnog odgoja.
Članak 8.
(Pravo na jezik)
(1) Jezik i kultura svih konstitutivnih naroda i svake nacionalne manjine, koja živi u Bosni i Hercegovini, poštivat će se i uključivati u predškolsku ustanovu sukladno Ustavu Bosne i Hercegovine, Europskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, Okvirnoj konvenciji za zaštitu nacionalnih manjina i Konvenciji o pravima djeteta.
(2) Dio odgojno-obrazovnih sadržaja utvrđenih programom može se, osim na jezicima konstitutivnih naroda i nacionalnih manjima u Bosni i Hercegovini realizirati na nekom od svjetskih jezika uz prethodno odobrenje Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa Županije Posavske (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Članak 9.
(Poštivanje vjerskih sloboda)
Predškolske ustanove razvijat će, unapređivati i poštivati nacionalne i vjerske slobode, običaje, toleranciju i kulturu dijaloga sukladno članku 8. stavku (1).
Članak 10.
(Prava roditelja)
(1) Roditelji imaju pravo odabrati javnu ili privatnu ustanovu u kojoj će dijete pohađati program predškolskog odgoja.
(2) Pravo i obveza roditelja je da, u interesu svoje djece, putem svojih predstavnika u predškolskim ustanovama i tijelima, te putem svojih asocijacija sudjeluju u odlučivanju o pitanjima koja su od važnosti za rad predškolske ustanove i funkcioniranje predškolskog odgoja.
III. OSIGURANjE FUNKCIJE PREDŠKOLSKOG ODGOJA
Članak 11.
(Funkcije predškolskog odgoja)
Temeljne funkcije predškolskog odgoja su:
- osiguranje uvjeta za optimalni razvoj svakog djeteta,
- pomoć roditeljima u brizi za njegu, skrb, razvoj, odgoj i opće blagostanje djeteta,
- dopuna obiteljskog odgoja,
- ulaganje društva u blagostanje i napredak.
Članak 12.
(Standardi i normativi)
(1) Predškolski odgoj ostvaruju se na temelju Pedagoškog standarda i normativa predškolskog odgoja za opremu, didaktička, zdravstveno-higijenska, estetska i druga sredstva (u daljnjem tekstu: Standardi i normativi) koje donosi Vlada.
(2) Standardima i normativima utvrđuju se mjerila za:
- prostore predškolskih ustanova,
- opremu i didaktička sredstava,
- broj djece u odgojnim skupinama,
- broj odgojitelja, stručnih suradnika i suradnika,
- broj rukovodećeg administrativnog i pomoćnog osoblja,
- strukturu i opseg rada u okviru 40- satnog radnog tjedna,
- ustroj programa s obzirom na trajanje i namjenu,
- materijalne i financijske uvjete rada,
- predškolski odgoj djece s teškoćama u razvoju i darovite djece i
- ustroj "predškole".
Članak 13.
(Planovi i programi)
Predškolske ustanove obavljaju djelatnost predškolskog odgoja sukladno planovima i programima čije zajedničke osnove propisuje Ministarstvo, a izvedbene programe u cijelosti izrađuju predškolske ustanove.
Članak 14.
(Obveze uključivanja djece)
U godini prije polaska u osnovnu školu predškolski odgoj (program "predškole") obavezan je i besplatan za svu djecu predškolskog uzrasta, a provodit će ga nastavnici predškolskog odgoja, ili posebno educirani nastavnici razredne nastave ukoliko se isti realizira pri osnovnoj školi.
Članak 15.
(Prijem djece)
(1) Prijem djece u predškolske ustanove vrši se tijekom cijele godine u skladu sa ovim Zakonom i općim aktima predškolske ustanove.
(2) Sve predškolske ustanove, u pogledu ostvarivanja uvjeta i provođenja procedura bez diskriminacije, osiguravaju jednake mogućnosti za prijem sve djece.
(3) Ukoliko je interes roditelja za prijem djece veći od postojećih kapaciteta predškolske ustanove, prednosti pri upisu djece predškolska ustanova utvrđuje temeljem kriterija koje propisuje osnivač svojim aktom.
(4) Uvjete i način financiranja ostalih programa, izuzev "predškole", utvrđuje osnivač ustanove.
IV. OSNIVANjE I USTROJ PREDŠKOLSKIH USTANOVA
Članak 16.
(Javne i privatne predškolske ustanove)
(1) Predškolski odgoj realizira se u javnim i privatnim predškolskim ustanovama, koje se osnivaju sukladno principima, uvjetima i kriterijima utvrđenim ovim Zakonom.
(2) Javne predškolske ustanove osnivaju, u pravilu, općinska vijeća na temelju potreba i interesa građana za organiziranjem i ostvarivanjem programa predškolskog odgoja na svom području. Dvije ili više općina mogu zajednički osnovati predškolsku ustanovu.
(3) Skupština Županije može biti osnivačem predškolske ustanove u gospodarski i ekonomski nerazvijenim općinama, ili kada osniva predškolsku ustanovu za djecu predškolske dobi s posebnim potrebama.
(4) Predškolsku ustanovu mogu osnovati i druga domaća i strana pravna i fizička lica te vjerske zajednice (u daljnjem tekstu: privatne predškolske ustanove) uz prethodno pribavljenu suglasnost općinskog vijeća prema mjestu sjedišta predškolske ustanove.
Članak 17.
(Vrsta akta o osnivanju)
(1) Osnivač predškolsku ustanovu osniva aktom o osnivanju.
(2) Kada je predškolska