aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 12. stav (1) tačka b.) i člana 18. stav (1) tačka b.) Ustava Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", br. 1/96, 2/96, 3/96, 16/97, 14/00, 4/01 i 28/04), Skupština Kantona Sarajevo, na sjednici održanoj 24. jula 2008. godine, donijela je

ZAKON

O PREDŠKOLSKOM ODGOJU I OBRAZOVANjU U KANTONU SARAJEVO

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 26 od 22 jula 2008, 21/09)

POGLAVLjEI. OSNOVNE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

(1) Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju (u daljnjem tekstu: Zakon) reguliše se predškolski odgoj i obrazovanje djece od šest mjeseci starosti do polaska u osnovnu školu (u daljnjem tekstu: predškolski odgoj i obrazovanje), kao prvi, poseban i specifičan stepen jedinstvenog sistema odgoja i obrazovanja, koji se ostvaruje kroz programe sa ugrađenom zajedničkom jezgrom.
(2) Gramatička terminologija korištenja muškog ili ženskog roda u ovom Zakonu podrazumijeva uključivanje oba roda.
(3) Ovim Zakonom utvrđuju se principi, ciljevi, standardi i normativi, vrste programa, upravljanje, rukovođenje, funkcije i nadzor kao i druga pitanja u vezi sa organizacijom i osnivanjem predškolskih ustanova.
(4) Principi, ciljevi i standardi utvrđeni ovim Zakonom ne mogu se reducirati u praktičnoj primjeni.

(Djelatnost)

Član 2.

(1) Predškolski odgoj i obrazovanje je prvi, poseban i specifičan dio odgojno-obrazovnog sistema koji se bavi odgojem i obrazovanjem, ranom rehabilitacijom i resocijalizacijom, njegom i zaštitom djece predškolske dobi.
(2) Predškolski odgoj i obrazovanje predstavljaju djelatnost od posebnog interesa.

(Osnovne obaveze nadležnih obrazovnih vlasti)

Član 3.

U skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine i Ustavom Kantona Sarajevo, obrazovne vlasti u Kantonu Sarajevo i ustanove koje su registrirane za pružanje usluga u oblasti predškolskog odgoja i obrazovanja, obavezni su primjenjivati i poštivati principe i norme utvrđene ovim Zakonom i osigurati odgoj i obrazovanje pod jednakim uvjetima za svu djecu.

POGLAVLjEII. PRINCIPI I CILjEVI PREDŠKOLSKOG ODGOJA I OBRAZOVANjA

ODJELjAK A. Osnovni principi i ciljevi

(Principi predškolskog odgoja i obrazovanja)

Član 4.

Predškolski odgoj i obrazovanje u Kantonu Sarajevo karakterišu sljedeći principi predškolskog odgoja i obrazovanja:
a) humanističko - razvojni princip,
b) princip profesionalne autonomnosti i stručne odgovornosti i
c) princip demokratičnosti.

(Ciljevi)

Član 5.

Cilj predškolskog odgoja i obrazovanja je da se u skladu sa naučnim dostignućima najmlađoj generaciji osiguraju svi uvjeti za optimalan tjelesni, intelektualni, emocionalni i socijalni razvoj, odnosno uspješan dalji odgoj i obrazovanje.

(Uvažavanje stepena razvoja djeteta)

Član 6.

Predškolski odgoj i obrazovanje zasnovan na humanističkom pristupu odgoja i obrazovanja, savremenim naučnim dostignućima i teorijama o djetetovom razvoju i pravima djeteta obavezno uvažava stepen razvoja djeteta, specifičnosti razvojnih mogućnosti i pojedinačne potrebe djeteta.

(Zabrana diskriminacije)

Član 7.

(1) Svako dijete ima jednako pravo pristupa i jednake mogućnosti učešća u odgovarajućem odgoju i obrazovanju bez diskriminacije po bilo kojem osnovu.
(2) Jednak pristup i jednake mogućnosti podrazumijevaju obezbjeđivanje jednakih uvjeta i prilika za sve, za početak i nastavak daljeg odgoja i obrazovanja.

ODJELjAK B. Principi i ciljevi koji obezbjeđuju osnovna prava djece

(Obezbjeđivanje najboljeg interesa djeteta)

Član 8.

(1) Pravo djeteta na odgoj i obrazovanje i pravilnu brigu za dobrobit njegovog fizičkog i mentalnog zdravlja i bezbjednosti ima prednost nad svim drugim pravima.
(2) U slučaju sukoba prava, prednost se daje onom pravu, tumačenju ili djelovanju koje će najviše koristiti interesu djeteta.

(Opći ciljevi odgoja i obrazovanja)

Član 9.

Opći ciljevi odgoja i obrazovanja proizlaze iz općeprihvaćenih, univerzalnih vrijednosti demokratskog društva, te sopstvenih vrijednosnih sistema zasnovanih na specifičnostima nacionalne, historijske, kulturne i vjerske tradicije naroda i nacionalnih manjina koji žive u Kantonu Sarajevo.

(Obezbjeđivanje optimalnog razvoja djeteta)

Član 10.

Opći cilj predškolskog odgoja i obrazovanja je obezbjeđivanje optimalnih i jednakih uvjeta kako bi se svako dijete, od rođenja do polaska u školu, razvijalo i ostvarivalo svoje pune potencijale i kompetencije kroz različite vidove kvalitetnog i profesionalno autonomnog institucionalnog i vaninstitucionalnog predškolskog odgoja i obrazovanja.

(Pravo na jezik)

Član 11.

Jezik i kultura svih konstitutivnih naroda i svake nacionalne manjine koja živi u Kantonu Sarajevo poštovat će se i uključivati u predškolsku ustanovu u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, Konvencijom o pravima djeteta, Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i Okvirnom konvencijom za zaštitu nacionalnih manjina.

(Poštovanje vjerskih sloboda)

Član 12.

(1) Predškolske ustanove će razvijati, unapređivati i poštovati nacionalne i vjerske slobode, običaje, toleranciju i kulturu dijaloga u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, Okvirnom konvencijom za zaštitu nacionalnih manjina, Konvencijom o pravima djeteta i drugim propisima koji regulišu ovu oblast.

(Pravo roditelja i djece na izbor ustanove i odlučivanje)

Član 13.

(1) Roditelji imaju pravo na izbor predškolske ustanove u kojoj će se odgajati i obrazovati njihovo dijete.
(2) Roditelji imaju pravo i obavezu da preko svojih predstavnika u predškolskim ustanovama i tijelima i putem svojih asocijacija, u interesu svoje djece, učestvuju u odlučivanju na svim nivoima o pitanjima značajnim za rad predškolske ustanove i funkcionisanje predškolskog odgoja i obrazovanja.

(Zadaci predškolskog odgoja)

Član 14.

Zadaci predškolskog odgoja i obrazovanja su:
a) obezbjeđivanje uvjeta i podrške za optimalan fizički rast i razvoj:
1) razvoj fizičkih sposobnosti;
2) formiranje osnovnih zdravstveno-higijenskih navika;
3) promovisanje zdravog načina života;
4) očuvanje zdrave životne okoline.
b) razvoj intelektualnih i drugih sposobnosti u skladu sa individualnim potrebama i interesovanjima djece,
c) razvijanje kulturnih navika i pripremanje za dalji odgoj i obrazovanje,
d) razvijanje patriotizma i svijesti o državnoj i nacionalnoj pripadnosti,
e) upoznavanje kulturno-religijske tradicije i kulture, njegovanje tolerancije i uvažavanje različitosti,
f) poštivanje prava djece, ljudskih i građanskih prava i sloboda,
g) razvijanje svijesti o jednakosti i ravnopravnosti spolova,
h) sticanje elementarnih znanja o životu i radu ljudi, obogaćivanje dječijeg iskustva,
i) razvijanje i jačanje sposobnosti izražavanja govorom, pokretom, likovnim i muzičkim izrazom u igri i drugim aktivnostima,
j) razumijevanje, razvoj i usvajanje osnovnih socijalnih i moralnih vrijednosti, zadovoljenje potreba djece za igrom i zajedničkim životom, te pozitivan uticaj na emocionalni i socijalni razvoj djeteta,
k) razvijanje i njegovanje drugarstva i podsticanje i zadovoljenje potrebe djece za samoafirmacijom.

POGLAVLjEIII. FUNKCIJE PREDŠKOLSKOG ODGOJA I OBRAZOVANjA

(Funkcije)

Član 15.

Funkcije predškolskog odgoja i obrazovanja su:
a)