aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O POREZU NA DOBIT

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 91 od 20. septembra 2006, 57/12)

I- OSNOVNA ODREDBA

Član 1.

Ovim zakonom utvrđuje se pravni okvir za oporezivanje dobiti pravnih lica u Republici Srpskoj i stranih pravnih lica koja ostvaruju prihod u Republici Srpskoj.

II- ZNAČENjE POJMOVA KOJI SE KORISTE U OVOM ZAKONU

Član 2.

Pojmovi koji se koriste u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) Republika Srpska - podrazumijeva teritoriju Republike Srpske, uključujući njene teritorijalne vode i vazdušni prostor iznad njene teritorije.
b) Pravno lice - znači lice koje je registrovano za samostalno obavljanje djelatnosti u cilju sticanja dobiti u skladu sa zakonima Republike Srpske. Pojam pravnog lica ne podrazumijeva fizičko lice na koje se primjenjuje Zakon o porezu na dohodak kao rezultat obavljanja samostalne djelatnosti.
v) Poslovna jedinica - znači organizacioni dio pravnog lica koji obavlja dio registrovane djelatnosti pravnog lica, na teritoriji drugog entiteta i/ili Brčko Distrikta.
g) Strano pravno lice - znači pravno lice koje ima sjedište u inostranstvu.
d) Tržišna cijena - znači iznos koji bi nepovezani kupac platno nepovezanom prodavcu, u isto vrijeme i na istom mjestu, za istu ili sličnu robu ili usluge, u uslovima slobodne konkurencije.
đ) Kamata - znači bilo koji iznos koji treba da se plati u novcu ili naturi za korišćenje novca, bilo da se plaća obaveza po dugu, ili depozitu ili u skladu sa finansijskim ugovorom o najmu, prodaji na otplatu ili nekoj drugoj vrsti prodaje na odloženo plaćanje uz uključivanje instrumenata koji osiguravaju ekvivalent kamate.
e) Akcija - su vlasničke hartije od vrijednosti, koje predstavljaju udio akcionara u osnovnom kapitalu akcionarskog društva.
ž) Akcionar - znači svako pravno ili fizičko lice koje je vlasnik akcija u akcionarskom društvu.
z) Dividenda - je dio neto dobiti koja se, po odluci organa upravljanja, raspodjeljuje vlasnicima kapitala.
i) Povezana lica - jedno lice povezano je sa drugim licem ukoliko između njih postoji jedan od sljedećih odnosa:
1) fizičko lice je povezano sa pravnim licem ukoliko fizičko lice posjeduje, neposredno ili posredno, 10% ili više akcija u pravnom licu;
2) pravno lice je povezano sa drugim pravnim licem ukoliko pravno lice posjeduje, neposredno ili posredno, 10% ili više akcija u akcionarskom društvu, odnosno udio vlasništva od 10% ili više u kapitalu neakcionarskog društva;
3) u smislu ovog zakona smatra se da fizičko lice posjeduje akcije koje posjeduje njegov ili njen bračni drug, djeca, usvojenici, roditelji, braća i sestre, djed i baka i unučad.
j) Osnovica imovine - znači cijenu koštanja ili nabavnu cijenu neke imovine i koristi se za izračunavanje dobiti i gubitka od prodaje ili transfera imovine i u svrhu amortizacije.
k) Usklađena osnovica imovine - znači osnovica umanjena za amortizaciju i uvećana za troškove investiranja i druge troškove koji se ne odbijaju, a koji povećavaju vrijednost imovine.
l) Kapitalna dobra - znače imovinu koja se amortizuje, a koju koristi pravno lice u svrhu obavljanja djelatnosti.
lj) Investiciono dobro - znači svako dobro ili imovinu koje pravno lice nabavi ili drži, a koje mu ns služi za obavljanje samostalne djelatnosti, i ns obuhvata: (a) zalihe, (b) imovinu koja se drži za prodaju kupcima u skladu sa poslovnom djelatnošću, (c) kapitalnu imovinu koja se amortizuje, (d) zgrade koje se koriste za poslovnu djelatnost, (e) autorska prava.
m) Obračunska metoda - znači evidentiranje prihoda i rashoda u momentu nastanka poslovnog događaja.
n) Poslovna jedinica stranog pravnog lica (u daljem tekstu: Stalno mjesto poslovanja) - znači stalno mjesto poslovanja gdje se odvija poslovanje. Stalno mjesto poslovanja podrazumijeva i:
1) mjesto izvođenja građevinskih", instalaterskih ili montažerskih, radova u Republici Srpskoj, kao i mjesto instalacije ili strukture koje se koriste u istraživanju ili eksploataciji prirodnih resursa ili djelatnost nadzora vezana uz prethodno navedeno;
2) mjesto gdje drugo fizičko ili pravno lice posluje u ime stranog pravnog lica i ima ovlašćenje da zaključuje ugovore u ime tog stranog pravnog lica, to strano pravno lice će se smatrati da ima stalno mjesto poslovanja u Republici Srpskoj;
3) izuzetno od načina određivanja stalnog mjesta poslovanja iz tačke n) podt. 1) i 2), ako ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja na drugačiji način uređuje stalno mjesto poslovanja u odnosu na odredbe ovog zakona, primijeniće se odredbe tog ugovora.

III- PORESKI OBVEZNIK

Poreski obveznik

Član 3.

(1) U skladu sa odredbama ovog zakona, poreski obveznik je:
a) pravno lice iz Republike Srpske za dobit koju ostvari iz bilo kog izvora bilo u Republici Srpskoj ili u inostranstvu;
b) poslovna jedinica pravnog lica za dobit koju ostvari na području Republike Srpske;
v) strano pravno lice koje obavlja djelatnost i ima stalno mjesto poslovanja u Republici Srpskoj, za dobit koja se odnosi na to stalno mjesto poslovanja;
g) strano pravno lice koje ostvaruje prihod od nepokretne imovine koja se nalazi u Republici Srpskoj, za dobit koja se odnosi na tu nepokretnu imovinu;
d) strano lice koje ostvaruje prihod u Republici Srpskoj, a koje nije obuhvaćeno t. v) i g) ovog stava, plaća porez po odbitku u skladu sa poglavljemVIIovog zakona;
đ) pravna lica navedena u alinejama a), b) i v) su poreski obveznici i u slučaju da svojom poslovnom djelatnošću ostvare gubitak u toj poreskoj godini.
(2) Poreski obveznik iz t. a) i b) ovog člana koji zaključi ugovor o vršenju poslova sa nerezidentom, a te poslove vrši putem stalnog mjesta poslovanja, dužan je da obavijesti Poresku upravu Republike Srpske o zaključenju i bitnim elementima tog ugovora u roku od pet dana od dana njegovog zaključenja.

Lica koja se izuzimaju od plaćanja poreza na dobit

Član 4.

(1) Porez na dobit ne plaća Centralna banka Bosne i Hercegovine.
(2) Javne institucije i humanitarne organizacije ne plaćaju porez na dobit ostvarenu po osnovu sljedećih prihoda:
a) prihoda iz budžeta ili javnih fondova,
b) sponzorstva ili donacija u novcu ili naturi,
v) kamata, dividendi i ostalih investicionih prihoda koji obuhvataju i prihod od nekretnina,
g) članarina,
d) prihoda od prodaje ili prenosa dobara, osim dobara koja se koriste ili su se koristila za obavljanje djelatnosti,
đ) prihodi ostvareni od obavljanja djelatnosti u vezi sa osnovnim ciljem i osnovnom djelatnošću humanitarnih organizacija i javnih institucija.
(3) Ukoliko humanitarna organizacija ili javna institucija obavlja i djelatnost koja nije u vezi sa njenim humanitarnim ciljevima ili ciljevima javne institucije, takva humanitarna organizacija ili javna institucija podliježe plaćanju poreza na dobit ostvarenu obavljanjem te djelatnosti.

IV- UTVRĐIVANjE PORESKE OSNOVICE

Opšte odredbe za utvrđivanje poreske osnovice

Član 5.

Poreska osnovica za poresku godinu je razlika između oporezivih prihoda i rashoda koji se odbijaju za tu poresku godinu, u skladu sa ovim zakonom.
Prihodi koji se uključuju pri obračunu poreske osnovice

Član 6.

(1) Oporezivi prihod u cilju izračunavanja poreske osnovice uključuje sav prihod iz bilo kojeg izvora, bilo u novcu ili naturi, i bez obzira da li je vezan za obavljanje djelatnosti pravnog lica, osim prihoda iz člana 7. ovog zakona.
(2) U slučaju da je prihod primljen u obliku imovine (svi slučajevi osim novca) ili u obliku usluga, iznos prihoda je jednak tržišnoj cijeni primljene imovine ili usluga.

Prihodi koji se ne uključuju pri obračunu poreske osnovice

Član 7.

(1) Sljedeći prihodi se ne uključuju u obračun poreske osnovice:
a) dividende i učešće u dobiti koje primi pravno lice Republike Srpske;
b) prihodi od naplaćenih otpisanih potraživanja koja su u prethodnim poreskim periodima bila uključena u poresku osnovicu, a nisu isključena iz poreske osnovice kao priznati rashod;
v) prihod u obliku kamate od hartija od vrijednosti koje izda ili za koje garantuju Bosna i Hercegovina, Republika Srpska, Federacija Bosne i Hercegovine, Brčko Distrikt, jedinica lokalne samouprave, Centralna banka Bosne i Hercegovine, preduzeća, osiguravajuća društva, investicioni fondovi i banke ili druge finansijske institucije koje djeluju kao ovlašćeni agenti;
g) ukoliko se imovina ne konvertuje slobodnom voljom poreskog obveznika, a prihod od takve konverzije se reinvestira u imovinu iste ili slične vrste prije isteka druge godine nakon godine u