Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O OTPADU

(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 17 od 23 decembra 2000)

I. OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim Zakonom se uređuju prava, obaveze i odgovornosti pravnih i fizičkih lica koja proizvode i postupaju sa otpadom na području Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton).
Odredbe ovog Zakona uređuju način i uslove sabiranja, transporta, prerade i deponovanja otpada na uređenim deponijama, održavanje deponija, kao i vršenje prometa otpada.
Način postupanja sa radioaktivnim otpadom i sa otpadnim materijama i predmetima koji se ispuštaju u površinske vode, kanalizacionu mrežu i zrak, kao i predmetima koji su korišteni sa izvorima jonizirajućeg zračenja, uređuju se posebnim propisima.

Član 2.

U postupanju sa otpadom poštivat će se propisi o zaštiti okolice i propisi međunarodnog prava koji regulišu oblast zaštite okolice.

Član 3.

Otpad su, po ovom Zakonu, materije i predmeti, koje je pravno ili fizičko lice odbacilo ili odložilo, namjerava ih ili mora odložiti.

Član 4.

U smislu ovog Zakona, ne smatra se otpadom plodno i potencijalno plodno poljoprivredno zemljište koje će korisnik, odnosno investitor skinuti i sačuvati u momentu promjene namjene poljoprivrednog zemljišta.

Član 5.

Pojmovi koji se koriste u ovom Zakonu imaju slijedeće značenje:
Otpad po mjestu nastanka:
- komunalni otpad je otpad iz domaćinstva, otpad koji nastaje čišćenjem javnih površina i otpad koji nastaje u privrednim i uslužnim djelatnostima a isti je vrlo sličan otpadu iz domaćinstva i otpadu koji nastaje čišćenjem javnih površina,
- tehnološki otpad je otpad koji nastaje u proizvodnim procesima u privrednim i uslužnim djelatnostima, a po količinama, sastavu i svojstvu razlikuje se od komunalnog otpada.
Otpad po svojstvima:
- opasni otpad je utvrđen Konvencijom o nadzoru prekograničnog prometa opasnog otpada i njegovom odlaganju (Bazel, 22.3.1989. godine). Opasni otpad sadrži materije koje imaju jedno od ovih svojstava: eksplozivnost, reaktivnost, zapaljivost, nagrizanje, nadražljivost, štetnost, toksičnost, infektivnost, kancerogenost, mutagenost, ekotoksičnost i svojstvo otpuštanja otrovnih plinova hemijskom reakcijom ili biološkom razgradnjom.
Komunalni i tehnološki otpad svrstavaju se u opasni otpad ako sadrže materije koje imaju jedno od pomenutih svojstava. Ostali pojmovi:
- inertni otpad je otpad koji uopće ne sadrži ili sadrži malo materija koje podliježu fizikalnoj, hemijskoj i biološkoj razgradnji, pa ne ugrožava okolicu.
- ambalažni otpad je ambalaža koja ostane nakon što se proizvod otpakuje.
- poseban otpad je otpad koji nastaje u medicinsko-zdravstvenim institucijama (stacionari, ambulante, poliklinike i bolnice), naučnoistraživačkim i razvojnim institucijama (instituti), laboratorijima (istraživački, razvojni i kontrolni), kao produkt upotrebe sredstava i materijala za liječenje, istraživanje i kontrolu, a po količini i svojstvima se razlikuje od komunalnog otpada i svojim karakteristikama je blizak opasnom otpadu.
Postupanje sa otpadom po privrednim načelima i načelima zaštite okolice podrazumijeva: skupljanje, skladištenje, obrađivanje, odlaganje, uvoz, izvoz i transport otpada, zatvaranje i saniranje objekata i prostora namijenjenih odlaganju otpada i drugih otpadom onečišćenih površina.
- Skupljanje otpada je skup organizovanih djelatnosti skupljanja, razvrstavanja i prijevoza.
- Skladištenje otpada je organizovana djelatnost privremenog odlaganja otpada na prostor i objekte predviđene za taj cilj.
- Prerada otpada su djelatnosti iskorištavanja vrijednih svojstava otpada radi korištenja u materijalne, energetske i druge svrhe, smanjivanja količine i volumena otpada i djelimičnog ili potpunog uklanjanja njegovih opasnih svojstava.
- Odlaganje otpada je organizovana djelatnost trajnog odlaganja otpada na posebno za tu namjenu uređene prostore i objekte (odlagališta - deponije).
- Pretovarna deponija je mjesto privremenog skladišta otpada, do njegovog preuzimanja i trajnog deponiranja na posebno za taj cilj uređene prostore i objekte.
- Objekti za skladištenje, preradu ili odlaganje otpada su objekti na određenoj lokaciji koji se sastoje od građevinskog dijela i opreme, što zajedno čini tehničko-tehnološku cjelinu, a namijenjene su skladištenju, obrađivanju ili odlaganju pojedinih vrsta otpada, uz odobrenje nadležnih organa.
- Proizvođač otpada je pravno ili fizičko lice čijom djelatnošću nastaje otpad u svakodnevnom životu i radu, odnosno u proizvodnom procesu u industriji, kao i u institucijama i uslužnim djelatnostima ili, ako to lice nije poznato, lice koje posjeduje, odnosno nadzire otpad.
- Sakupljač otpada je pravno ili fizičko lice koje sakuplja, razvrstava i prevozi otpad.
- Prerađivač otpada je pravno ili fizičko lice koje prerađuje, skladišti ili odlaže otpad.
- Promet otpada je kupovina otpada od proizvođača, sakupljača i prerađivača otpada, radi dalje prodaje zainteresovanim pravnim i fizičkim licima.

Član 6.

Otpad se razvrstava zavisno o svojstvima i mjestu nastanka.
Vrste otpada zavisno o svojstvima i mjestu nastanka propisuje Vlada Kantona, na prijedlog Ministarstva urbanizma, prostornog uređenja i zaštite okolice Kantona (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Propisom iz stava 2. ovog člana propisuju se vrste otpada ovisno o svojstvima i mjestu nastanka, način postupanja sa pojedinim vrstama otpada, način dostave podataka o postupanju sa otpadom, ispitivanje hemijsko-fizikalnih svojstava opasnih otpada, uzorkovanje otpada, sadržaj obrazaca pratećih prijavnih listova, sadržaj i izgled obrazaca izvještaja o ispitivanju hemijsko-fizikalnih svojstava otpada.

Član 7.

Vlada, na prijedlog Ministarstva, donosi dugoročni program (u daljem tekstu: Program) za postupanje sa pojedinim vrstama otpada, koji je sastavni dio Programa zaštite okolice.
Program iz stava 1. ovog člana posebno sadrži:
- ocjenu postojećeg stanja u postupanju sa otpadom;
- osnovne ciljeve i mjere za postupanje sa otpadom;
- način odlaganja samo onog otpada, koji se ne može izbjeći i preraditi;
- obezbjeđenje najpovoljnijih tehničkih i proizvodnih mjera za ostvarenje ciljeva u postupanju sa otpadom;
- izvore i procjene sredstava za sprovođenje programa;
- rokove i odgovornosti za izvršenje utvrđenih mjera.
Program treba da utvrdi i ostale mjere postupanja s otpadom koje su propisane Zakonom o zaštiti okolice, međunarodnim konvencijama i zakonima Federacije Bosne i Hercegovine i Bosne i Hercegovine, te bh. standardima i najnovijim naučnoistraživačkim saznanjima.

Član 8.

Općinska, odnosno gradska vijeća, u okviru svojih lokalnih planova zaštite i unapređenja životne sredine i prirode, određuju mjere za sprovođenje Programa iz člana 7. ovog Zakona.

Član 9.

Izvještaj o postupanju sa otpadom, koji sačinjava Ministarstvo, razmatra Skupština Tuzlanskog kantona u okviru izvještaja o stanju okolice.
Izvještaje o postupanju sa otpadom za područje općine i grada, koje sačinjavaju nadležne službe općine, odnosno grada, razmatraju općinska, odnosno gradska vijeća u okviru izvještaja o stanju okolice općine, odnosno grada.

II. POSTUPANjE SA OTPADOM

Član 10.

Osnovni ciljevi postupanja sa otpadom su:
- izbjegavanje i smanjivanje nastajanja otpada i smanjivanje opasnih svojstava otpada čiji se nastanak ne može spriječiti,
- sprječavanje nekontrolisanog postupanja sa otpadom,
- iskorištavanje vrijednih svojstava otpada u materijalne i energetske svrhe i njegova inertizacija prije odlaganja,
- odlaganje otpada na odlagalište (deponije),
- saniranje otpadom onečišćenih površina.

Član 11.

Sa otpadom se mora postupiti na način da se izbjegne:
- opasnost za ljudsko zdravlje,
- opasnost za biljni i životinjski svijet,
- onečišćavanje okolice: jezera, rijeka, potoka (voda), zemljišta, zraka, iznad propisanih graničnih vrijednosti,
- nekontrolisano odlaganje i spaljivanje,
- nastajanje eksplozije i požara,
- stvaranje buke i neugodnih mirisa,
- pojavljivanje i razmnožavanje štetnih životinja i biljaka, te razvoj patogenih mikroorganizama,
- narušavanje javnog reda i mira.

Član 12.

U okviru Strategije zaštite okolice, koja se donosi na osnovu zakona, u dijelu u kojem se uređuju pitanja postupanja sa otpadom posebno se obrađuje:
- ocjene postojećeg stanja u postupanju sa otpadom,
- osnovne ciljeve i mjere za postupanje sa otpadom,
- mjere za postupanje sa opasnim otpadom,
- uputstvo za preradu otpada na privrednim načelima i na načelima zaštite okolice,
- način odlaganja samo onog otpada čije se nastajanje ne može izbjeći