Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O OMLADINSKOM ORGANIZOVANjU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 98 od 11. novembra 2004, 119/08, 1/12)

I- OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom se utvrđuju: opšti interes i programi u oblasti omladine, osnivanje, udruživanje omladinskih organizacija, djelatnost, imovina i finansiranje, prava i obaveze, stručni rad i usavršavanje, omladinske manifestacije, međunarodna omladinska saradnja, informisanje i tijela za razvoj omladinske politike.

Član 1a.

Gramatički izrazi u ovom zakonu za označavanje muškog ili ženskog pola podrazumijevaju oba pola.

1. Određivanje pojmova

Član 2.

Pojmovi koji se u ovom zakonu upotrebljavaju imaju sljedeće značenje:
- omladinu i mlade čine lica od 15 do navršenih 30 godina,
- omladinska politika predstavlja dokument koji Republika i jedinice lokalne samouprave donose u cilju poboljšanja položaja i rješavanja utvrđenih problema mladih u Republici Srpskoj. To je dokument sa jasno definisanim programskim ciljevima, mehanizmima i rokovima za njihovu realizaciju odgovornim institucijama i organizacijama, partnerima, te neophodnim finansijskim sredstvima i njihovim izvorima, a u skladu sa jasno definisanim oblastima od interesa za mlade,
- omladinske organizacije su različiti oblici udruživanja mladih koje se osnivaju na različitim principima kao što su teritorijalni, strukovni, interesni i slični principi, a pod tim pojmom u smislu ovog zakona podrazumijevaju se i organizacije za mlade koje su osnovane na osnovu Zakona o udruženjima i fondacijama, a čiji su programi, projekti i aktivnosti u značajnoj mjeri usmjereni na mlade ili na pitanja od značaja za mlade, osim u slučaju udruživanja u omladinske savjete u koje se mogu udruživati isključivo omladinske organizacije,
- omladinske aktivnosti predstavljaju različite aktivnosti u oblastima omladinskog sektora koje sprovode mladi ili subjekti omladinske politike i koje su usmjerene ka unapređivanju položaja mladih i njihovom osnaživanju za aktivno učešće u društvu na ličnu i društvenu dobrobit,
- omladinski rad predstavlja onaj dio omladinskih aktivnosti koje se organizuju sa mladima i za mlade, odvija se u okviru slobodnog vremena mladih i preduzima se radi unapređivanja uslova za lični i društveni razvoj mladih i opšte društvene koristi u skladu sa njihovim potrebama, mogućnostima, a uz njihovo dobrovoljno učešće,
- omladinski objekat je pristupačan i prilagođen otvoren ili zatvoren prostor u kome se obavljaju omladinske aktivnosti,
- omladinski centar je pristupačan i prilagođen prostor za mlade u kojem se mladima u kontinuitetu pružaju aktivnosti i programi zasnovani na metodama i principima neformalnog obrazovanja sa ciljem razvoja mladih u svjesne, odgovorne članove zajednice i stvaranja uslova za ostvarivanje njihovih punih potencijala,
- omladinske manifestacije su oblici omladinskih aktivnosti i djelovanja kojima se realizuju programi namijenjeni omladini,
- neformalno obrazovanje mladih je skup organizovanih i mladima prilagođenih obrazovnih aktivnosti, koje nisu predviđene sistemom formalnog obrazovanja, zasnovanih na potrebama i interesovanjima mladih, principima dobrovoljnog i aktivnog učešća mladih u procesu učenja i promociji demokratskih vrijednosti, kroz koje mladi stiču kompetencije neophodne za razvoj ličnih potencijala, aktivno učešće u društvu i bolju zaposlenost i
- međunarodna omladinska saradnja predstavlja različite oblike saradnje mladih na međunarodnom nivou kao i institucionalnu saradnju u oblastima od interesa za mlade.

2. Osnovna načela i ciljevi

Član 3.

Omladinsko organizovanje u Republici Srpskoj (u daljem tekstu: Republika) zasniva se na poštivanju osnovnih ljudskih prava i sloboda, kao i izvornih načela demokratije zasnovanih na Ustavu Bosne i Hercegovine, Ustavu Republike Srpske i međunarodnim konvencijama iz oblasti omladinskih djelatnosti.

Član 4.

Ciljevi omladinskog organizovanja su:
- podsticanje sistematskog unapređenja i razvoja omladinskog organizovanja i omladinske politike uz aktivno učešće omladine,
- animiranje omladine,
- afirmacija omladinskih aktivnosti,
- zastupanje interesa i prava omladine,
- promocija učešća mladih u procesu odlučivanja.

Član 5.

Omladinska organizacija, u smislu ovog zakona, jeste dobrovoljna i na osnovu statuta uređena organizacija sa pravnim statusom udruženja građana, koja djeluje na principima dobrovoljnosti, demokratičnosti i poštivanju zakonskih propisa, a svojim radom doprinosi poboljšanju statusa mladih, uključivanju mladih u život društvene zajednice, kao i rješavanju problema mladih.

Član 6.

Rad omladinske organizacije je javan.
Ostvarivanje javnosti rada uređuje se statutom omladinske organizacije.

Član 7.

Omladinska organizacija samostalno uređuje svoje ciljeve i djelatnosti u skladu sa Ustavom i zakonom.
Djelatnost omladinske organizacije ne može biti u suprotnosti sa ustavnim poretkom, niti usmjerena na njegovo podrivanje, raspirivanje nacionalne, rasne, vjerske, polne i diskriminacije na osnovu invaliditeta.
Omladinska organizacija se ne može uključivati, niti angažovati u predizbornoj kampanji političkih partija i kandidata, niti im pružati podršku.

Član 8.

Omladinska organizacija prilikom realizacije svojih programa i aktivnosti dužna je da obezbijedi punu sigurnost i zaštitu prava i sloboda svim članovima i korisnicima, u skladu sa zakonskim normama.

Član 9.

Omladinska organizacija ostvaruje pravo na autonomnost, uređivanje unutrašnjih odnosa, donošenje akata, u skladu sa zakonom i međunarodnim standardima.

Član 10.

Omladinska organizacija ostvaruje svoja prava i obaveze u međunarodnoj omladinskoj saradnji samostalno ili preko udruženih omladinskih organizacija Republike Srpske i zajedničkih omladinskih organizacija Bosne i Hercegovine.

II- OPŠTI INTERES I PROGRAMI

1. Opšti interes

Član 11.

Briga o omladini je od opšteg interesa za Republiku.
Opšti interes, iz predhodnog stava ovog člana, ostvaruje se uređivanjem i stvaranjem uslova za omladinsko organizovanje i brigu o omladini.
Opšti interes ostvaruje se donošenjem i realizacijom utvrđenog dokumenta omladinske politike na nivou Republike i jedinica lokalne samouprave.

Član 12.

Omladinskom politikom, iz prethodnog člana, uređuju se osnovni ciljevi, pravci razvoja i zadaci u omladinskom sektoru, kao što su pitanja: vaspitanje mladih, njegovanje moralnih, estetskih, kulturnih i sportskih vrijednosti, razvijanje fizičkih i duhovnih vrijednosti ličnosti, svijest o humanističkim vrijednostima, ličnoj i društvenoj odgovornosti, socijalno-zdravstvenoj zaštiti, zapošljavanju, ekologiji i dr.

Član 13.

Omladinska politika se donosi na nivou Republike i jedinica lokalne samouprave na period od pet godina.
Na osnovu usvojene omladinske politike, Republika i jedinice lokalne samouprave donose akcioni plan sprovođenja omladinske politike za period od godinu dana.
Akcioni plan sprovođenja omladinske politike donosi se u roku od 30 dana od dana usvajanja budžeta za godinu za koju se akcioni plan donosi.

Član 14.

Omladinsku politiku Republike Srpske donosi Narodna skupština Republike Srpske.
Akcioni plan sprovođenja Omladinske politike Republike Srpske donosi Vlada Republike Srpske, na prijedlog Ministarstva.
Prijedlog Omladinske politike i akcionog plana sprovođenja omladinske politike iz st. 1. i 2. ovog člana priprema Ministarstvo u saradnji sa Savjetom za mlade Republike Srpske.

Član 15.

Omladinsku politiku i akcioni plan sprovođenja omladinske politike za područje jedinice lokalne samouprave donosi skupština jedinice lokalne samouprave, na prijedlog nadležnog organa jedinice lokalne samouprave i komisije za mlade.
Omladinska politika iz stava 1. ovog člana mora da bude u skladu sa Omladinskom politikom Republike Srpske.

Član 16.

U ostvarivanju i sprovođenju omladinske politike učestvuju Sekretarijat, nadležna ministarstva, organi jedinice lokalne samouprave, obrazovne, kulturne, sportske i druge institucije, organizacije i organi u saradnji sa omladinskim savjetima iz čl. 39. i 44. ovog zakona, komisija za mlade skupštine opštine, odnosno grada i skupštinsko radno tijelo koje se bavi pitanjima mladih.

2. Programi i rokovi

Član 17.

Omladinska politika definiše posebne programe iz različitih oblasti omladinskog života i interesovanja, za čiju realizaciju su zaduženi organi utvrđeni u članu 16. ovog zakona.
Programima iz stava 1. ovog člana utvrđuju se naročito:
- zadaci i mjere za realizaciju omladinske politike po oblastima;
- opšti, materijalni, kadrovski, prostorni i drugi uslovi za