aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 18. stav 1. tačka b. Ustava Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", br. 1/96, 2/96, 3/96, 16/97, 14/00, 4/01 i 28/04) i u skladu sa članom 28. stav 4. Zakona o poljoprivredi ("Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine" br. 88/07 i 4/10) Skupština Kantona Sarajevo, na sjednici održanoj dana 09.01.2012. godine, donijela je

ZAKON

O NOVČANIM PODSTICAJIMA U POLjOPRIVREDI NA PODRUČJU KANTONA SARAJEVO

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 1 od 09 januara 2012, 15/13)

I. OPĆE ODREDBE

(Predmet zakona)

Član 1.

Ovim zakonom propisuju se u Kantonu Sarajevo (u daljem tekstu: Kanton) izvori i visina novčanih sredstava, mjere novčanih podsticaja u poljoprivredi, modeli podsticaja, opšti uslovi za ostvarenje novčanih podsticaja, korisnici novčanih podsticaja, postupak ostvarenja novčanih podsticaja, izvještavanje o realizovanim novčanim podsticajima, nadzor nad provođenjem ovog zakona, kaznene odredbe, kao i druga pitanja u vezi sa novčanim podsticajima na području Kantona.

(Svrha zakona)

Član 2.

Svrha donošenja ovog zakona je provođenje harmonizacije mjera novčanih podsticaja sigurnosti i kontinuiteta novčanih podsticaja sa ciljem stvaranja i podsticanja poljoprivredne proizvodnje do nivoa samoodrživosti i profitabilnosti u formi tržišno orijentiranih robnih poljoprivrednih proizvođača, podsticanje tehničko-tehnološkog i organizacionog unapređenja sektora poljoprivrede, osiguranje stabilnog poljoprivrednog dohotka i omogućavanje adekvatnog životnog standarda poljoprivrednog proizvođača.

(Značenje pojedinih izraza)

Član 3.

U smislu ovog Zakona, pojedini izrazi imaju slijedeće značenje:
a) "Poljoprivredna djelatnost" podrazumijeva privrednu djelatnost koja obuhvata biljnu i animalnu proizvodnju i sa njima povezane uslužne djelatnosti u skladu sa standardnom klasifikacijom djelatnosti u Bosni i Hercegovini.
b) "Poljoprivredno gazdinstvo" podrazumijeva proizvodnu jedinicu ili grupu jedinica koje čine proizvodnu cjelinu i sa tehničkog i privrednog gledišta, koje se bave proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda; gazdinstvo se može baviti i drugim djelatnostima (nepoljoprivrednim) proizvodnim i uslužnim djelatnostima. Poljoprivredno gazdinstvo može djelovati kao privredno društvo, obrt ili zadruga ako je registrovano za obavljanje poljoprivredne djelatnosti, te kao porodično poljoprivredno gazdinstvo.
c) "Porodično poljoprivredno gazdinstvo" je samostalna privredna i socijalna jedinica zasnovana na vlasništvu i/ili upotrebi proizvodnih resursa i upravljanju porodice u obavljanju poljoprivredne djelatnosti.
d) "Nosilac poljoprivrednog gazdinstva" podrazumijeva fizičko ili pravno lice, ili grupu fizičkih i pravnih lica u skladu sa statusom koji ima grupa i njeni članovi prema zakonima u Bosni i Hercegovini i Federaciji Bosne i Hercegovine, a čije se gazdinstvo nalazi na teritoriji Kantona, te obavlja poljoprivrednu djelatnost i koji je u Registru poljoprivrednih gazdinstava upisan kao nosilac gazdinstva. Vlasnik obrta registrovanog za obavljanje poljoprivredne djelatnosti je ujedno i nosilac poljoprivrednog gazdinstva. Ovlašteni zastupnik privrednog društva ili zadruge registrovane za obavljanje poljoprivredne djelatnosti je nosilac poljoprivrednog gazdinstva.
e) "Kandidat" podrazumijeva poljoprivrednog proizvođača registrovanog za obavljanje poljoprivredne proizvodnje: pravno lice (registrovano po Zakonu o privrednim društvima i Opštem zakonu o zadrugama), fizičko lice (registrovano po Zakonu o obrtu) i neregistrovano fizičko lice koje se bavi poljoprivredom, a koje je upisano u Registar poljoprivrednih gazdinstava i Registar klijenata na području Kantona.

II. IZVORI NOVČANIH SREDSTAVA

(Izvori novčanih sredstava)

Član 4.

Sredstva za realizaciju novčanih podsticaja iz člana 1. ovog zakona obezbjeđuju se u Budžetu Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: budžet) za svaku kalendarsku godinu i iz drugih izvora.

(Visina novčanih sredstava)

Član 5.

Visina novčanih sredstava iz člana 4. ovog zakona koja se obezbjeđuju iz budžeta je od 0,5% do 2% od poreznih i neporeznih prihoda u budžetu za tekuću godinu.

(Odluka)

Član 6.

(1) Iznos novčanih podsticaja, minimalni uslovi za početak proizvodnje, minimalne površine za investiranje i rokovi podnošenja zahtjeva utvrđuju se odlukom o iznosima novčanih podsticaja, minimalnim uslovima za početak proizvodnje, minimalnim uslovima za investiranje i rokovima podnošenja zahtjeva (u daljem tekstu: odluka), a koju Vlada Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Vlada) donosi za svaku kalendarsku godinu.
(2) Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Ministarstvo) u roku od 15 dana od dana usvajanja budžeta izrađuje prijedlog odluke, organizuje javnu raspravu po prijedlogu odluke, te nakon provedene rasprave istu dostavlja Vladi u roku od 30 dana od dana usvajanja budžeta, na donošenje.
(3) Vlada donosi odluku iz stava (1) ovog člana najkasnije u roku od 30 dana od dana objavljivanja budžeta u "Službenim novinama Kantona Sarajevo".

III. MJERE NOVČANIH PODSTICAJA

(Mjere novčanih podsticaja)

Član 7.

(1) Novčani podsticaji u smislu ovog zakona obuhvataju podsticaje u sklopu mjera podsticanja proizvodnje i podsticanja u sklopu mjera strukturne politike.
(2) Novčani podsticaji u sklopu mjera podsticaja proizvodnji provode se kroz model proizvodnji.
(3) Podsticanje u sklopu mjera strukturne politike provodi se kroz:
a) model kapitalnih ulaganja,
b) model ostalih vrsta ulaganja.

(Raspodjela sredstava)

Član 8.

Raspodjela raspoloživih novčanih sredstava za novčane podsticaje za budžetsku godinu vrši se tako da pojedinim modelima pripadaju odgovarajući udjeli u skladu sa raspoloživim sredstvima.

IV. MODELI PODSTICAJA

(Modeli podsticaja proizvodnji)

Član 9.

U okviru modela proizvodnji novčani podsticaji obuhvataju:
a) animalnu proizvodnju;
b) biljnu proizvodnju;
c) gljivarsku proizvodnju;
d) organsku proizvodnju.

(Animalna proizvodnja)

Član 10.

U okviru animalne proizvodnje podstiče se:
a) farma mliječnih krava koja je u sistemu otkupa mlijeka (provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
b) farma mliječnih krava koja nije u sistemu otkupa mlijeka (provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
c) vlastiti uzgoj teladi namijenjen daljem tovu (provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
d) vlastiti uzgoj priplodnih junica za remont ili proširenje osnovnog stada mliječnih krava (provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
e) farma za tov junadi (nabavka podmlatka, provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
f) farma ovaca (provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
g) farma koza samo u stajskom uzgoju ili pod nadzorom u ograđenim prostorima (provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
h) farma za tov svinja (nabavka podmlatka, provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
i) farma za tov piladi (nabavka jednodnevnih pilića, provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
j) inkubacijska proizvodnja jednodnevnih pilića;
k) farma koka nosilja (nabavka jednodnevnih ili osamnaesto-nedjeljnih pilenki, provođenje veterinarsko-zdravstvenih, zootehničkih i zoohigijenskih mjera);
l) pčelinjak (provođenje veterinarsko-zdravstvenih mjera);
m) organizovani otkup svježeg mlijeka;
n) proizvodnja sirove vune.

(Biljna proizvodnja)

Član 11.

U okviru podsticanja biljne proizvodnje podstiče se:
a) U okviru ratarske proizvodnje podstiče se provođenje agro-tehničkih mjera, nabavka sjemena i re pro materijala za:
1) zasijane površine merkantilnim žitaricama;
2) zasijane površine heljdom;
3) zasijane površine ljekovitim biljem.
b) U okviru povrtlarske proizvodnje podstiče se provođenje agro-tehničkih mjera, nabavka sjemena i re pro materijala za:
1) zasijane površine merkantilnim krompirom;
2) zasijane površine ostalim povrtnim kulturama.
c) U okviru plasteničke/stakleničke proizvodnje podstiču se zasijane površine povrtnim kulturama ili jagodičastim voćem.
d) U okviru voćarske proizvodnje podstiče se provođenje agro-tehničkih mjera, nabavka sadnog materijala i re pro materijala za:
1) zasnivanje novih zasada krošnjastog voća;
2) održavanje zasada krošnjastog voća (nakon zasnivanja od