ZAKON
O MIRNOM RJEŠAVANjU RADNIH SPOROVA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 71 od 4. avgusta 2009, 100/11)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
(1) Ovim zakonom uređuju se način i postupak mirnog rješavanja individualnih i kolektivnih radnih sporova, izbor, prava i obaveze miritelja i arbitara, kao i način osnivanja tijela za mirno rješavanje radnih sporova, te druga pitanja od značaja za mirno rješavanje radnih sporova.
(2) Postupak mirnog rješavanja radnih sporova pokreće se i vodi u skladu sa ovim zakonom, ukoliko o istom nije odlučeno pravosnažnom odlukom suda ili drugog organa u skladu sa propisima o radu.
(3) Mirno rješavanje radnih sporova je alternativni način rješavanja radnih sporova između strana u radnom sporu uz učešće trećih lica, a obuhvata mirenje i arbitražu.
Član 2.
(1) Strane u sporu dobrovoljno odlučuju o pristupanju mirnom rješavanju radnog spora, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
(2) Strane u radnom sporu biraju miritelje i arbitre iz Imenika miritelja i arbitara (u daljem tekstu: Imenik) u cilju mirnog rješavanja radnih sporova.
Član 3.
(1) U postupku mirnog rješavanja radnog spora učestvuju strane u sporu, miritelji i arbitri, odnosno tijela za mirno rješavanje kolektivnih sporova u skladu sa ovim zakonom.
(2) Miritelj i arbitar su dužni da postupaju odgovorno, savjesno i nepristrasno.
Član 4.
Pojedini izrazi koji se koriste u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) stranom u individualnom radnom sporu, u smislu ovog zakona, smatraju se radnik i poslodavac (u daljem tekstu: strane u individualnom sporu),
b) stranom u kolektivnom radnom sporu, u smislu ovog zakona, smatraju se učesnici u zaključivanju kolektivnog ugovora i drugi subjekti kolektivnih prava u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: strane u kolektivnom sporu),
v) miriteljem, u smislu ovog zakona, smatra se lice koje samostalno ili kao član mirovnog vijeća pruža pomoć stranama i daje prijedloge i preporuke u radnom sporu sa ciljem zaključivanja sporazuma o rješavanju radnog spora,
g) arbitrom, u smislu ovog zakona, smatra se lice koje samostalno ili kao član arbitražnog vijeća donosi odluku kojom se okončava radni spor,
d) radnim sporom, u smislu ovog zakona, smatraju se individualni i kolektivni radni sporovi (u daljem tekstu: radni spor),
đ) individualnim radnim sporom, u smislu ovog zakona, smatra se spor povodom prestanka ugovora o radu, ponude i zaključivanja ugovora o radu pod izmijenjenim okolnostima, neisplaćivanja plata i naknada, naknade materijalne štete i otpremnine (u daljem tekstu: individualni spor),
e) kolektivnim radnim sporom, u smislu ovog zakona, smatra se spor povodom zaključivanja, izmjena i dopuna, otkaza ili primjene kolektivnog ugovora, donošenja i primjene opštih akata poslodavca, ostvarivanja prava na sindikalno organizovanje, štrajk i drugih kolektivnih prava (u daljem tekstu: kolektivni spor),
ž) tijela za mirno rješavanje kolektivnih radnih sporova su mirovno vijeće i arbitraža,
z) mirovno vijeće je tijelo koje sporazumno osnivaju strane u kolektivnom radnom sporu koje daje prijedloge i preporuke sa ciljem zaključenja sporazuma o rješenju radnog spora i
i) arbitraža je tijelo koje se osniva sporazumom strana radi konačnog rješavanja kolektivnih radnih sporova.
II- AGENCIJA ZA MIRNO RJEŠAVANjE RADNIH SPOROVA
Član 5.
(1) Agencija za mirno rješavanje radnih sporova (u daljem tekstu: Agencija) osniva se ovim zakonom.
(2) Agencija je javna ustanova i način njene organizacije i poslovanja urediće se u skladu sa Zakonom o sistemu javnih službi ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 68/07).
Član 6.
Agencija obavlja stručne poslove koji se odnose na:
a) mirno rješavanje i obustavu postupka mirnog rješavanja individualnih i kolektivnih radnih sporova,
b) izbor miritelja i arbitara,
v) vođenje Imenika,
g) edukaciju i stručno usavršavanje miritelja i arbitara,
d) evidenciju o postupcima mirnog rješavanja radnih sporova i
đ) druge poslove određene zakonom.
Član 7.
Organi Agencije su upravni odbor i direktor.
Član 8.
(1) Upravni odbor Agencije (u daljem tekstu: Upravni odbor) ima tri člana, uključujući i predsjednika, gdje jednog člana imenuje osnivač na osnovu postupka javne konkurencije na prijedlog nadležnog ministarstva, a po jednog člana imenuju većinski reprezentativni sindikat Republike Srpske i većinska reprezentativna organizacija poslodavaca Republike Srpske.
(2) Zaposleni u Agenciji ne mogu biti članovi njenog upravnog odbora.
Član 9.
Upravni odbor:
a) donosi Statut Agencije,
b) odlučuje o poslovanju Agencije,
v) razmatra i usvaja izvještaj o poslovanju i godišnji obračun Agencije,
g) donosi program rada i finansijski plan Agencije,
d) odlučuje o korišćenju sredstava, u skladu sa zakonom i Statutom Agencije, i
đ) vrši i druge poslove utvrđene aktom o osnivanju i Statutom Agencije.
Član 10.
(1) Direktor rukovodi radom Agencije, predstavlja i zastupa Agenciju i odgovoran je za zakonitost njenog rada.
(2) Direktora Agencije imenuje i razrješava Vlada na period od četiri godine uz prethodno sproveden postupak javne konkurencije.
(3) Uslovi za direktora utvrđuju se Statutom Agencije.
III- POSTUPAK MIRNOG RJEŠAVANjA RADNOG SPORA
1. Zajedničke odredbe
Član 11.
(1) Postupak mirnog rješavanja radnog spora pokreće se podnošenjem Agenciji prijedloga za mirno rješavanje radnog spora (u daljem tekstu: prijedlog).
(2) Strane u sporu mogu da podnesu prijedlog zajednički ili pojedinačno.
(3) Prijedlog sadrži:
a) ime, prezime i adresu, odnosno naziv i sjedište strana u sporu i
b) predmet spora.
(4) Uz prijedlog, strane u sporu dostavljaju dokumentaciju u vezi sa predmetom spora, kao i imena svjedoka, ako ih imaju.
(5) Ukoliko se podneseni prijedlog ne odnosi na radne sporove u smislu ovog zakona, Agencija će odbaciti prijedlog i o tome obavijestiti podnosioca.
Član 12.
(1) Ako je prijedlog podnijela samo jedna od strana u sporu, Agencija odmah po prijemu prijedloga dostavlja isti zajedno sa dokumentacijom drugoj strani u sporu i poziva je da se u roku od 15 dana od dana prijema izjasni da li prihvata mirno rješavanje radnog spora.
(2) Ako druga strana ne prihvati postupak u roku od 15 dana od dana prijema poziva, direktor Agencije određuje miritelja u cilju mirnog rješavanja radnog spora.
(3) Ako miritelj iz stava 2. ovog člana ne obezbijedi da strane u radnom sporu u roku od 15 dana pristupe mirnom rješavanju nastalog spora, obavijestiće direktora Agencije da postupak mirenja nije započet.
2. Određivanje miritelja
Član 13.
(1) Miritelja, odnosno arbitra sporazumno određuju strane u sporu sa spiska miritelja i arbitara koji se vodi u Imeniku, u zajedničkom prijedlogu, odnosno u roku od 15 dana od dana prihvatanja pojedinačnog prijedloga.
(2) U slučaju kada strane u sporu sporazumno ne odrede