aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu članaIV. 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na 55. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 10. juna 2009. godine i na 30. sjednici Doma naroda, održanoj 15. juna 2009. godine, usvojila je

ZAKON

O MEĐUNARODNOJ PRAVNOJ POMOĆI U KRIVIČNIM STVARIMA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 53 od 07 jula 2009, 58/13)

POGLAVLjEI. OPĆE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

(1) Ovim zakonom uređuju se način i postupak pružanja međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima (u daljnjem tekstu: međunarodna pravna pomoć), ako međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.
(2) Međunarodna pravna pomoć, u smislu odredbi ovog zakona, pruža se u svim postupcima u pogledu krivičnih djela za čije je krivično gonjenje u vrijeme podnošenja zamolnice za pravnu pomoć nadležan pravosudni organ države moliteljice.
(3) Međunarodna pravna pomoć, saglasno ovom zakonu, pruža se i u prekršajnim postupcima pred sudovima ili upravnim organima u pogledu prekršaja za koje su prema propisima u Bosni i Hercegovini predviđene zatvorske ili novčane kazne, kao i u slučajevima kada u navedenim postupcima odluka upravnog organa može dovesti do pokretanja postupka pred sudom koji je stvarno nadležan za krivične stvari.
(4) Međunarodna pravna pomoć pruža se, kad je to određeno međunarodnim ugovorom, i u odnosu na međunarodne sudove i druge međunarodne organizacije čiji je član Bosna i Hercegovina.

(Značenje izraza i pojmova)

Član 2.

Izrazi i pojmovi korišteni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) država moliteljica je država iz koje nadležni pravosudni organ podnosi zamolnicu;
b) zamoljena država je država čijem se nadležnom pravosudnom organu dostavlja zamolnica;
c) država izricanja kazne je država u kojoj je licu izrečena kazna;
d) država izdržavanja kazne je država u koju osuđeno lice mora biti predato ili je predato radi izdržavanja kazne izrečene u drugoj državi;
e) domaći pravosudni organi su sudovi i tužilaštva koji su posebnim zakonom određeni za pružanje međunarodne pravne pomoći, kao i svi organi koji prema ovom zakonu mogu tražiti međunarodnu pravnu pomoć;
f) strani pravosudni organ su strani sudovi i drugi organi koji su prema pravu zamoljene države nadležni za postupanje u krivičnim i prekršajnim stvarima;
g) stranac je lice koje nije državljanin Bosne i Hercegovine;
h) krivično zakonodavstvo Bosne i Hercegovine podrazumijeva krivične zakone i zakone o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine i druge zakone u Bosni i Hercegovini, kojim su propisana krivična djela.

(Zamolnica)

Član 3.

(1) Zahtjev za međunarodnu pravnu pomoć podnosi se u formi zamolnice.
(2) Zamolnica stranog pravosudnog organa kao i njeni prateći akti moraju biti prevedeni na jedan od jezika u službenoj upotrebi u Bosni i Hercegovini. Prijevod mora ovjeriti sudski tumač.
(3) Zamolnica domaćeg pravosudnog organa kao i njeni prateći akti moraju biti prevedeni na jezik u službenoj upotrebi u zamoljenoj državi.
(4) Ako međunarodnim ugovorom ili odredbama ovog zakona nije drugačije određeno, zamolnica za međunarodnu pravnu pomoć mora sadržavati:
a) naziv organa koji je sačinio zamolnicu, oznaku predmeta, tačan naziv zamoljene države, a po mogućnosti i naziv zamoljenog organa;
b) pravni osnov za pružanje međunarodne pravne pomoći;
c) tačan opis radnje međunarodne pravne pomoći koja se traži i razlog za podnošenje zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć;
d) zakonski naziv krivičnog djela i kratak opis činjenica;
e) precizne lične podatke i državljanstvo lica za koje se traži međunarodna pravna pomoć i njegovo svojstvo u postupku;
f) naziv akata i ime ili naziv i adresu primaoca, ako se radi o dostavi sudskih i drugih akata i
g) ostale podatke koji mogu biti značajni za postupanje po zamolnici.
(5) Zamolnica, kao i akti koje dostavljaju sudovi i drugi nadležni organi, moraju biti potpisani i potvrđeni pečatom suda ili organa iz kojeg dolaze.
(6) Ako podaci sadržani u zamolnici i priloženoj dokumentaciji nisu dovoljni, mogu se zatražiti dodatna obavještenja i dokumentacija.

(Način komuniciranja)

Član 4.

(1) Zamolnice domaćih pravosudnih organa za međunarodnu pravnu pomoć dostavljaju se stranim pravosudnim organima posredstvom Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine. Na isti način dostavljaju se domaćim pravosudnim organima zamolnice stranih pravosudnih organa za međunarodnu pravnu pomoć.
(2) Izuzetno od stava (1) ovog člana, domaći pravosudni organ može zamolnicu za međunarodnu pravnu pomoć dostaviti direktno stranom pravosudnom organu, kad je takav način komuniciranja predviđen međunarodnim ugovorom.
(3) U hitnim slučajevima, kad je takav način komuniciranja predviđen međunarodnim ugovorom, zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć mogu se dostavljati i primati posredstvom Međunarodne organizacije kriminalastičke policije - INTERPOL-a.
(4) U hitnim slučajevima zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć mogu se dostavljati i primati posredstvom Eurojusta - Agencije Evropske unije za policijsku i pravosudnu saradnju u krivičnim stvarima.
(5) Postupak nadležnih organa Bosne i Hercegovine u odnosima s Eurojustom uredit će se posebnim uputstvom ministra pravde Bosne i Hercegovine, kojim će se odrediti organi i kontakt tačke za saradnju s Eurojustom.
(6) U slučajevima komunikacije iz st. (2) i (3) ovog člana, domaći pravosudni organ dostavit će kopiju zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine.
(7) U slučaju kada ne postoji zaključeni međunarodni ugovor, kao i kad je međunarodnim ugovorom izričito predviđen diplomatski put komunikacije, Ministarstvo pravde Bosne i Herceovine dostavlja i prima zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć posredstvom Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
(8) Zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć mogu se primati i elektronskim putem ili drugim sredstvima telekomunikacije koja ostavljaju pisani trag i ako je nadležni strani pravosudni organ spreman, na zahtjev, dostaviti pisano obavještenje o načinu slanja i original zamolnice, a sve pod uslovom da je ovakav način dostavljanja uređen međunarodnim ugovorom.

(Hitnost u postupanju)

Član 5.

(1) Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine dostavit će, bez odgađanja, zamolnicu stranog pravosudnog organa za međunarodnu pravnu pomoć na postupak nadležnom domaćem pavosudnom organu, osim ako je očito da zamolnicu koja nije u skladu s međunarodnim ugovorom i ovim zakonom treba odbiti.
(2) Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine hitno će postupati i po zamolnicama domaćih pravosudnih organa, osim ako je očito da zamolnica nije u skladu s međunarodnim ugovorom i da bi je strani organ odbio. U tom slučaju takva zamolnica vraća se domaćem pravosudnom organu da otkloni nedostatke.
(3) U slučajevima predviđenim članom 4. stav (3) ovog zakona, nadležni organ Bosne i Hercegovine za saradnju s Interpolom direktno upućuje zamolnicu nadležnom domaćem pravosudnom organu, s tim što je kopiju zamolnice i uputnog akta dužan dostaviti Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine.

(Dozvoljenost i način izvršenja)

Član 6.

(1) O dozvoljenosti i načinu izvršenja radnje međunarodne pravne pomoći koja je predmet zamolnice stranog pravosudnog organa odlučuje nadležni domaći pravosudni organ prema domaćim propisima, osim ako ovim zakonom ili međunarodnim ugovorom nije drugačije regulirano.
(2) Nadležni domaći pravosudni organ će bez odgađanja postupiti po zamolnici stranog pravosudnog organa.

(Dostavljanje zamolnice nadležnom organu)

Član 7.

Ako organ kojem je dostavljena na postupak zamolnica za međunarodnu pravnu pomoć nije nadležan za postupanje po njoj, dostavit će je bez odgađanja na postupak nadležnom organu, o čemu će obavijestiti organ koji mu je zamolnicu dostavio.

(Obim - vrste)

Član 8.

Međunarodna pravna pomoć obuhvata:
a) opće vidove pravne pomoći;
b) posebne vidove pravne pomoći:
1) izručenje osumnjičenih, optiženih i osuđenih lica;
2) ustupanje i preuzimanje krivičnog gonjenja i
3) priznanje i izvršenje stranih sudskih odluka.

(Osnove za odbijanje pravne pomoći)

Član 9.

(1) Pored drugih razloga propisanih ovim zakonom za odbijanje zahtjeva za pojedine oblike pravne pomoći, nadležni domaći pravosudni organ odbit će zahtjev za pravnu pomoć u sljedećim slučajevima:
a) ako bi udovoljavanje zahtjevu bilo u suprotnosti s pravnim poretkom Bosne i Hercegovine ili bi moglo da nanese štetu njenom suverenitetu ili sigurnosti;
b) ako se zahtjev odnosi na djelo koje se smatra političkim krivičnim djelom ili djelom povezanim s političkim krivičnim djelom;
c) ako se zahtjev odnosi na vojna krivična djela;
d) ako je za isto krivično djelo lice na koje se zahtjev odnosi iz materijalnopravnih razloga oslobođeno krivice ili je protiv njega obustavljen postupak, ili ako je oslobođeno kazne, ili ako je sankcija izvršena ili se ne može izvrštiti prema pravu države u kojoj je donesena presuda;
e) ako se protiv lica na koje se zahtjev odnosi u Bosni i Hercegovini vodi krivični postupak zbog istog krivičnog djela osim ako bi izvršenje zamolnice moglo dovesti do odluke o puštanju ovog lica na slobodu;
f) ako bi krivično gonjenje ili izvršenje sankcije prema domaćem pravu bilo isključeno zbog zastarjelosti.
(2) Odredbe stava