***
Na osnovu člana 24. stav 1. tačka c) Ustava Tuzlanskog kantona ("Službene novine Tuzlansko-podrinjskog kantona", br. 7/97 i 3/99 i "Službene novine Tuzlanskog kantona", br. 13/99, 10/00, 14/02, 6/04 i 10/04), na prijedlog Vlade Tuzlanskog kantona, Skupština Tuzlanskog kantona, na sjednici održanoj 12. 12. 2007. godine, donosi
ZAKON
O PRESTANKU VAŽENjA ZAKONA O LOKALNOJ SAMOUPRAVI
Službene novine Tuzlanskog kantona" broj 13 od 24. decembra 2007. godine
Član 1.
Zakon o lokalnoj samoupravi ("Službene novine Tuzlansko-podrinjskog kantona", broj 6/98 i "Službene novine Tuzlanskog kantona", br. 13/99 i 7/02), prestaje da važi.
Član 2.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Tuzlanskog kantona".
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine TUZLANSKI KANTON
Skupština Broj: 01-02-533-11/07 Tuzla, 12. 12. 2007. godine
Predsjednik
Skup?tine Tuzlanskog kantona
Mr. sci. Amir Fazlić, v.r.
***
ZAKON
O LOKALNOJ SAMOUPRAVI
(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 6 od 07 jula 1998, 13/99, 7/02, 13/07)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim Zakonom uređuju se pitanja samoupravnog djelokruga općine i grada, kao jedinica lokalne samouprave na području Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton), najmanji broj stanovnika za konstituisanje općine, neposredno učestvovanje građana u odlučivanju, organi općine i grada, mjesna samouprava, imovina i finansiranje lokalne samouprave, propisi i druga akta grada i općine, nadzor i zaštita lokalne samouprave i druga pitanja od značaja za ostvarivanje lokalne samouprave.
Član 2.
U općini kao jedinici lokalne samouprave, koja se osniva, u pravilu za područje više naseljenih mjesta koja predstavljaju prirodnu, ekonomsku i društvenu cjelinu i koja su povezana zajedničkim interesima stanovništva, građani ostvaruju lokalnu samoupravu u poslovima utvrđenim ustavom, zakonom i statutom općine.
U gradu kao jedinici lokalne samouprave, koji se u skladu sa federalnim zakonom osniva za područje dvije ili više općina koje su urbano i teritorijalno povezane svakodnevnim potrebama građana, građani ostvaruju lokalnu samoupravu u poslovima utvrđenim ustavom, zakonom i statutom grada.
Član 3.
Područje, naziv i sjedište općine i grada uređuju se posebnim zakonom.
Konstituisanje novih općina ili izmjena granica postojećih općina u Kantonu vrši se u skladu sa propisom Federacije Bosne i Hercegovine.
Najmanji broj stanovnika za konstituisanje nove općine je 4000.
Član 4.
Općina i grad imaju statut.
Statutom općine i grada, u skladu sa ustavom i zakonom bliže se uređuju pitanja samoupravnog djelokruga općine i grada, organizacija, ovlašćenja i način rada organa općine i grada, oblici neposrednog odlučivanja građana o lokalnim poslovima, oblici saradnje s drugim općinama i gradovima i druga pitanja od značaja za ostvarivanje lokalne samouprave.
Član 5.
Općina i grad imaju svojstvo pravnog lica.
Član 6.
Općina i grad mogu imati grb i zastavu čiji se izgled i način korišćenja utvrđuju propisom općine i grada.
Ministarstvo pravosuđa i uprave Kantona (u daljem tekstu: Ministarstvo), daje saglasnost na sadržaj grba i zastave općine i grada.
Ministarstvo će uskratiti davanje saglasnosti iz stava 2. ovog člana, samo ako sadržaj grba ne odgovara historijskom ili stvarnom stanju ili se nedovoljno razlikuje od grba druge općine, odnosno ako sadržaj i simboli boja zastave nisu prihvatljivi iz razloga javnih obzira.
Općina i grad imaju pravo i obavezu na upotrebu grba i zastave Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacije) i Kantona u skladu sa zakonom.
Član 7.
Poslovi samoupravnog djelokruga općine i grada i poslovi uprave koji se obavljaju u općini i gradu, finansiraju se kroz općinski i gradski budžet i budžet Kantona u skladu sa zakonom.
Član 8.
Općine i gradovi imaju pravo da u vršenju svojih nadležnosti sarađuju i sa drugim općinama i gradovima u svijetu, u skladu sa ustavom, zakonom i Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi.
II. SAMOUPRAVNI DJELOKRUG OPĆINE I GRADA
Član 9.
Općina i grad su samostalni u odlučivanju u poslovima iz samoupravnog djelokruga u skladu sa ustavom i ovim zakonom, a podliježu nadzoru, koji obavljaju nadležni organi.
Član 10.
Općina, u okviru svog samoupravnog djelokruga, u skladu sa zakonom kojim se uređuje pojedina oblast, obavlja naročito slijedeće poslove:
1. osigurava uslove za poštivanje i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda građana u skladu sa ustavom,
2. osigurava lokalne potrebe stanovništva u oblasti brige o djeci, obrazovanju i odgoju, radu i zapošljavanju, socijalnoj zaštiti, kulturi, fizičkoj kulturi i sportu,
3. osigurava provođenje porezne politike i potrebna finansijska sredstva za funkcionisanje općine,
4. osigurava uslove za uređenje prostora i vodi urbanističko-stambenu politiku od značaja za općinu i njen razvoj,
5. osigurava korištenje i upravljanje lokalnim građevinskim zemljištem,
6. osigurava uspostavljanje i održavanje premjera i katastra nekretnina,
7. osigurava zaštitu okolice na lokalnom nivou,
8. osigurava obavljanje komunalnih i drugih uslužnih djelatnosti i stara se o izgradnji, održavanju i korištenju lokalnih puteva, ulica, mostova i drugih objekata lokalne infrastrukture od interesa za općinu,
9. upravlja općinskom imovinom,
10. vodi brigu o dobrima od općeg interesa i o turističkim resursima općine, kao i o zaštiti životinja i zaštiti bilja na području općine,
11. na lokalnom nivou reguliše i preduzima potrebne mjere u cilju provođenja javnog reda i mira i zaštite od požara,
12. osigurava uslove rada lokalnih radio i TV stanica,
13. osigurava vođenje evidencije o ličnim stanjima građana (matične evidencije) i biračkih spiskova,
14. osniva javne ustanove i druga pravna lica u skladu sa zakonom radi ostvarivanja određenih privrednih, društvenih, komunalnih i socijalnih interesa i drugih potreba stanovništva,
15. obavlja upravne poslove iz samoupravnog djelokruga općine,
16. osigurava izvršavanje i drugih poslova u skladu sa zakonom. Obavljanje pojedinih poslova iz samoupravnog djelokruga općine, može se, u skladu sa zakonom, povjeriti ustanovama i drugim pravnim licima, koja su registrovana za djelatnosti u okviru kojih je moguće obavljati i te poslove.
Pored poslova iz stava 1. ovog člana, u općini se izvršavaju i zakonom preneseni poslovi iz nadležnosti Federacije Bosne i Hercegovine i Kantona.
Član 11.
Grad u okviru svog samoupravnog djelokruga osigurava:
1. uslove za poštivanje i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u skladu sa ustavom, zakonom i statutom grada,
2. zajedničku infrastrukturu,
3. urbanističko planiranje,
4. javni promet,
5. provođenje porezne politike i obezbjeđuje potrebna finansijska sredstva za funkcionisanje grada u skladu sa federalnim i kantonalnim zakonima,
6. vršenje poslova koje gradu povjeri Kanton, odnosno koje mu prenesu općine.
Član 12.
U okviru samoupravnog djelokruga grada, pored poslova iz prethodnog člana, obavljaju se i poslovi:
- uređenja naselja, komunalnih objekata i drugih uslužnih djelatnosti,
- provođenja politike u oblasti zaštite prirode i zaštite i razvoja čovjekove sredine,
- planiranja zadataka i preduzimanja mjera u slučaju elementarnih i drugih nepogoda i stvaranja uslova za otklanjanje njihovih posljedica,
- obezbjeđenje uslova za rad preduzeća, ustanova i drugih pravnih subjekata, u skladu sa zakonom.
III. NEPOSREDNO UČESTVOVANjE GRAĐANA U ODLUČIVANjU
Član 13.
Građani imaju pravo da učestvuju u raspravi i vođenju poslova iz djelokruga općine i grada, na zboru građana i putem građanske inicijative i da odlučuju putem referenduma, u skladu sa zakonom i statutom općine i grada.
Član 14.
Referendum se može raspisati radi odlučivanja o prijedlogu o promjeni statuta općine i grada, o prijedlogu propisa ili drugog pitanja iz djelokruga općinskog i gradskog vijeća i o drugim pitanjima određenim zakonom i statutom.
Referendum, na osnovu zakona i statuta općine odnosno grada, raspisuje općinsko, odnosno gradsko vijeće, na prijedlog jedne trećine članova vijeća, općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika ili mjesnih zajednica na području općine, odnosno grada.
Član 15.
Pravo odlučivanja na referendumu imaju građani koji imaju prebivalište na području općine odnosno grada i upisani su u birački spisak.
Odluka donesena na referendumu obavezna je za općinsko