Na osnovu članaIV.4.a. Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na sjednici Zastupničkog doma održanoj 13. studenoga 2001. i na sjednici Doma naroda održanoj 20. studenoga 2001., usvojila je
ZAKON
O LIČNOJ KARTI DRŽAVLjANA BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 32 od 28 decembra 2001; 16/02, 53/07, 56/08, 18/12)
PoglavljeI- OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom propisuje se obrazac, izdavanje, zamjena, rok važenja, gubitak i evidencija ličnih karata državljana Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: BiH).
Cilj ovoga zakona je uspostavljanje identifikacije građana BiH i izdavanje ličnih karata svakom državljaninu.
Sve odredbe ovoga zakona odnose se jednako na sve državljane BiH (u daljnjem tekstu: državljani), osim ako nije drukčije predviđeno u posebnim odredbama u poglavljuVIIIovoga zakona.
Lična karta je jedinstvena za sve državljane i važi na cijelom teritoriju BiH.
Član 2
Lična karta je javna isprava kojom se dokazuje identitet, činjenica mjesta i datuma rođenja, prebivališta, odnosno boravišta za raseljeno lice i državljanstva BiH.
Državljani BiH mogu koristiti ličnu kartu za prelazak državne granice u određenim okolnostima i pod uslovima utvrđenim međunarodnim sporazumom BiH s drugim državama.
Ličnu kartu s kvalificiranom potvrdom državljani BiH mogu koristiti i za obavljanje elektronskih usluga.
Lična karta, u skladu sa Zakonom, služi i kao dokaz o drugim činjenicama koje su u njoj sadržane.
Potvrda ili privremena lična karta izdata prilikom oduzimanja lične karte na osnovu ovog zakona ili Zakona o krivičnom postupku u svim slučajevima i u sve svrhe zamjenjuje ličnu kartu i bit će prihvaćena od svih kao lična karta, osim za prelazak državne granice. Potvrda i privremena lična karta izdaje se bez naknade.
Član 3.
Državljanin stariji od 18 godina s prebivalištem u BiH dužan ju da ima ličnu kartu izdanu u mjestu prebivališta.
Raseljena osoba s boravištem u BiH (u daljnjem tekstu: raseljena osoba) dužna je da ima ličnu kartu izdanu u mjestu boravišta.
Osoba koja je izgubila državljanstvo BiH ili koja više nema prebivalište u BiH, mora bez odlaganja vratiti ličnu kartu nadležnom organu.
Državljanin može imati samo jednu ličnu kartu i nije dužan da je da na uvid, ako to nije predviđeno zakonom.
Državljanin ne smije ustupiti svoju ličnu kartu drugoj osobi, niti smije koristiti kao svoju ličnu kartu druge osobe.
Državljanin ne može koristiti ličnu kartu druge osobe u cilju pribavljanja bilo kakve koristi ili prava.
Od državljanina BiH može se tražiti kopija lične karte, samo u postupku revizije ili prestanka državljanstva BiH i kada je to zakonom propisano.
Član 4.
Prikupljanje informacija na temelju ovoga zakona obavlja se sukladno s Zakonom o zaštiti ličnih podataka ("Službeni glasnik BiH", broj 49/06) i Zakonom o Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 56/08), (u daljnjem tekstu: Zakon o Agenciji).
Član 5.
U smislu ovoga zakona:
1. Državljaninom BiH smatra se osoba koja je stekla BiH državljanstvo sukladno s odgovarajućim zakonskim aktima;
2. Izbjeglicom iz BiH smatra se osoba kojoj je priznat status izbjeglica prema odgovarajućim zakonskim aktima;
3. Raseljenom osobom u BiH smatra se osoba kojoj je dodijeljen status raseljene osobe ili sličan status sukladno s odgovarajućim zakonskim aktima, odnosno osoba koja je podnijela zahtjev za dodjelu tog statusa;
4. Dokaz o identitetu pruža se bilo kojom ispravom, koja sadrži ime i datum rođenja osobe i koja je, osim ako nije drukčije predviđeno odgovarajućim zakonom, izdana:
a) u periodu od 6. travanja 1991. god. do stupanja na snagu ovoga zakona, na propisanom obrascu i na temelju tada važećih propisa, od strane nadležnih organa, organizacija ili drugih pravnih osoba kojima je povjereno vršenje javnih ovlaštenja u Bosni i Hercegovini; ili
b) izdanu prije 6. travanja 1992. god. od strane nadležnih organa bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, ili nadležnih organa bivših socijalističkih republika i autonomnih pokrajina.
5. Dokaz o državljanstvu BiH pruža se ispravom ili drugim sredstvom priznatim kao dokaz o državljanstvu BiH u odgovarajućim zakonskim aktima;
6. Pod prebivalištem smatra se općina ili distrikt u kojem se pojedinac nastani s namjerom da tamo stalno živi;
7. Pod prebivalištem prije sukoba smatra se prebivalište državljanina, utvrđeno ranije važećim zakonima, koje je raseljena osoba ili izbjeglica napustila nakon 30. travanja 1991. godine, bez obzira da li se ta osoba odjavila ili je bila odjavljena iz tog mjesta;
8. Povratnikom se smatra BiH izbjeglica iz inozemstva ili raseljena osoba koja se već vratila ili se vraća u svoje prebivalište prije sukoba. Takva osoba će se smatrati povratnikom, dok ne dobije ličnu kartu od organa u svom prebivalištu prije sukoba. Da bi se smatrala povratnikom, osoba se ne mora vratiti na svoju adresu stanovanja prije sukoba;
9. Pod boravištem smatra se općina ili distrikt u kojem se građanin nastani s namjerom da tamo privremeno boravi;
10. Boravištem raseljene osobe smatra se općina ili distrikt u kojem se raseljena osoba nastani s namjerom da tamo privremeno boravi.
PoglavljeII- OBRAZAC LIČNE KARTE
Član 6
Podaci o državljaninu Bosne i Hercegovine koji se evidentiraju prilikom podnošenja zahtjeva za ličnu kartu su:
1. ime,
2. prezime,
3. datum rođenja,
4. mjesto rođenja,
5. općina prebivališta ili boravišta za raseljeno lice,
6. spol,
7. jedinstveni matični broj (u daljnjem tekstu: JMB),
8. fotografija,
9. potpis,
10. otisci prstiju,
11. državljanstvo BiH.
Osim podataka iz stava 1. ovog člana, u ličnu kartu upisuju se: serijski broj, datum izdavanja-datum unošenja podataka u ličnu kartu, rok važenja, podaci koji se mogu očitati kompjuterski, te naziv nadležnog organa koji je izdao ličnu kartu. Na zahtjev državljanina, u ličnu kartu unosi se podatak o krvnoj grupi utvrđen nalazom ovlaštene zdravstvene ustanove. Na zahtjev podnosioca zahtjeva za izdavanje lične karte ili kada je to neophodno za provođenje Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, u ličnu kartu unosi se podatak o entitetskom državljanstvu.
Državljanin mora navesti svoj poštanski broj i adresu. Ova informacija ne pojavljuje se u ličnoj karti.
Naslov i nazivi pojedinih polja u ličnoj karti pišu se na bosanskom, hrvatskom, srpskom i engleskom jeziku. Podaci se upisuju latiničnim i ćiriličnim pismom odvojeno kosom crtom (/). U ličnu kartu se u standardima predviđenom dijelu unose kompjuterski i mašinski čitljivi podaci prebačeni u slova engleskog alfabeta kako je to definirano propisanim standardima.
Ukoliko su u matičnim knjigama na osnovu kojih se upisuju podaci u evidencije lične karte upisana posebna slova koja nisu definirana zvaničnim jezicima i pismima u Bosni i Hercegovini, onda se ova slova prebacuju