ZAKON
o komunalnom gospodarstvu
(Objavljeno u "Nar. novinama Županije Posavske", br. 1 od 26 februara 1998, 6/01)
IOPĆE ODREDBE
Predmet Zakona o komunalnom gospodarstvu
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuju se načela, način obavljanja i financiranja komunalnog gospodarstva, te ostala pitanja u cilju svrhovitog obavljanja komunalnih djelatnosti.
Pod komunalnim gospodarstvo u smislu ovog Zakona podrazumijeva se obavljanje komunalnih djelatnosti, a naročito pružanje komunalnih usluga od interesa za fizičke i pravne osobe, te financiranje građenja i održavanja objekata i uređaja, komunalne infrastrukture, kao cjelovitog sustava na području općina, kao i Županije Posavske (u daljnjem tekstu: Županija), kada je to određeno ovim Zakonom.
Načela komunalnog gospodarstva
Članak 2.
Komunalne djelatnosti obavljaju se kao javna služba.
Općine, te pravne i fizičke osobe koje obavljaju komunalne djelatnosti, obvezne su na temelju ovog Zakona i posebnih propisa:
--osigurati trajno i kvalitetno obavljanje komunalnih djelatnosti,
--osigurati održavanje komunalnih objekata i uređaja u stanju funkcionalne sposobnosti,
--poduzimati mjere za očuvanje i zaštitu okoliša prilikom obavljanja komunalnih djelatnosti.
Komunalne djelatnosti
Članak 3.
Komunalne djelatnosti u smislu ovog Zakona su:
1. opskrba pitkom vodom,
2. odvodnja i pročišćavanje otpadnih voda,
3. opskrba plinom,
4. opskrba toplinskom energijom,
5. prijevoz putnika u javnom prometu,
6. skupljanje i odlaganje komunalnog otpada,
7. održavanje čistoće,
8. održavanje javnih površina,
9. održavanje nerazvrstanih cesta,
10. održavanje javne rasvjete,
11. održavanje tržnice na veliko i malo,
12. održavanje grobalja i obavljanje pogrebnih poslova,
13. obavljanje dimnjačarskih poslova.
Pod opskrbom pitkom vodom podrazumijevaju se poslovi zahvaćanja (proizvodnja), prečišćavanja i isporuke tehnološke i vode za piće.
Pod odvodnjom i prečišćavanjem otpadnih voda podrazumijeva se odvodnja i prečišćavanje otpadnih voda, odvodnja atmosferskih voda, te crpljenje i zbrinjavanje fekalija iz septičkih, sabirnih i crnih jama.
Pod opskrbom plinom podrazumijeva se opskrba potrošača plinom iz sustava mreže plinovoda.
Pod opskrbom toplinskom energijom podrazumijeva se proizvodnja i isporuka pare i tople vode.
Pod prijevozom putnika u javnom prometu podrazumijeva se prijevoz putnika u javnim prijevoznim sredstvima na linijama unutar zona koje utvrđuje općina, za čija područja se prijevoz odvija.
Pod održavanjem čistoće podrazumijeva se čišćenje javnih, prometnih i zelenih površina, te sakupljanje i zbrinjavanje komunalnog otpada na uređena odlagališta.
Pod javnim površinama podrazumijevaju se, prije svega, parkovi, zelene površine, trgovi, otvoreni odvodni kanali, pješačke staze, dječija igrališta, rekreacione površine i druge javne površine, čije održavanje nije regulirano posebnim propisima.
Pod nerazvrstanim cestama podrazumijevaju se površine koje se koriste za promet po bilo kojoj osnovi i koje su pristupačne većem broju korisnika, a koje nisu razvrstane ceste, u smislu posebnih propisa.
Pod javnom rasvjetom podrazumijeva se vanjska rasvjeta u naseljima sa svim instalacijama i opremom u smislu izgradnje, održavanja i izmirenja troškova potrošnje električne energije.
Pod održavanjem tržnica na veliko i malo podrazumijeva se upravljanje i održavanje prostora i zgrada izgrađenih na zemljištu u vlasništvu općine u kojima se u skladu sa tržnim redom pružaju usluge obavljanja prometa živežnim namirnicama i drugim proizvodima.
Pod održavanjem grobalja podrazumijeva se upravljanje i održavanje prostora i zgrada za obavljanje ispraćaja i sahrane pokojnika, a pod obavljanje pogrebnih poslova podrazumijeva se opremanje, prijevoz umrlih osoba do mjesta ukopa i ukop.
Pod obavljanjem dimnjačarskih poslova podrazumijeva se obveza čišćenja i kontrole dimovodnih objekata i uređaja za loženje.
Djelatnosti iz točke 1. do 6. i 11. do 13. prvog stavka su djelatnosti pojedinačne komunalne potrošnje, a djelatnosti iz točke 7. do 10. su djelatnosti zajedničke komunalne potrošnje.
Osim djelatnosti nabrojanih u stavku 1. ovog članka, općine mogu utvrditi interes za obavljanje i ostalih djelatnosti na svome području, koje će se tada smatrati komunalnim djelatnostima.
IIOBAVLjANjE KOMUNALNIH DJELATNOSTI
Način obavljanja komunalnih djelatnosti
Članak 4.
Komunalne djelatnosti mogu obavljati:
1. javno poduzeće koje osniva općina,
2. javno poduzeće koje osniva općina po posebnom Zakonu,
3. služba koju osniva općina,
4. pravna i fizička osoba, na temelju ugovora o koncesiji.
Za obavljanje komunalnih djelatnosti iz članka 3. ovog Zakona mogu zajednički organizirati dvije ili više općina za jedan od načina propisanih u stavku 1. točke 1. do 4. ovog članka.
Općina koja nije u mogućnosti samostalno osigurati obavljanje komunalnih djelatnosti, odlukom svog Općinskog vijeća, obavljanje ovih poslova može povjeriti drugoj općini sa područja ove ili druge županije (kantona), na temelju pisanog ugovora.
Ako se sustav komunalne infrastrukture proteže na područje dvije ili više općina, te čini jedinstvenu i nedjeljivu funkcionalnu cjelinu, općine su dužne organizirati zajedničko obavljanje komunalnih djelatnosti.
Sporove koji mogu nastati u provedbi stavka 4. ovog članka rješava arbitraža, koja se sastoji od predstavnika ministarstva nadležnog za poslove komunalnog gospodarstva i predstavnika općina.
Javne ovlasti
Članak 5.
Odlukom Općinskog vijeća općina, za komunalne djelatnosti iz članka 3. stavka 1. točka 1., 2., 3., 4., 6. i 12., u dijelu koji se odnosi na odžavanje grobalja, može se pravnim osobama iz članka 4. ovog Zakona povjeriti, da u sklopu djelatnosti, radi kojih su osnovane općim aktom, uređuju određene odnose, rješavaju u pojedinačnim upravnim stvarima, obvezama i odgovornostima fizičkih i pravnih osoba, te obavljaju druge javne ovlasti.
Protiv pravnih akata iz stavka 1. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove komunalnog gospodarstva.
Javna poduzeća
Članak 6.
Općine su u javnim poduzećima iz članka 4. stavak 1. ovog Zakona većinski vlasnici.
Vlastita služba
Članak 7.
Za obavljanje poslova iz članka 3. ovog Zakona, općine mogu osnivati vlastite službe.
Vlastita služba nema svojstvo pravne osobe.
Vlastite službe mogu obavljati komunalne djelatnosti i za druge općine na području iste ili druge županije (kantona) na temelju pisanog ugovora.
U slučaju stavka 3. ovog članka ugovor o povjeravanju obavljanja komunalnih djelatnosti sklapaju općinski načelnici.
Vlastita služba je samostalna u obavljanju komunalnih djelatnosti sukladno ovom Zakonu, na Zakonu utemeljenim propisima i odluci o osnivanju.
Postupci osnivanja vlastite službe
Članak 8.
Općina odlukom Općinskog vijeća osniva vlastitu službu na način i u postupku propisanim ovim Zakonom i na Zakonu utemeljenim propisima.
Odluka o osnivanju vlastite službe sadrži naročito odredbe o:
1. komunalnim djelatnostima koje će vlastita služba obavljati,
2. području na kojem će se obavljati komunalne djelatnosti,
3. unutarnjem ustrojstvu, organiziranju poslovanja i poslovodstvu vlastite službe,
4. sredstvima koja su potrebita za početak rada vlastite službe, te način njihova pribavljanja ili osiguranja,
5. aktima poslovanja vlastite službe,
6. iskazivanju učinka poslovanja,