ZAKON
o javnom priopćavanju
(Objavljeno u "Nar. novinama Županije Posavske", br. 3 od 28 maja 1998)
I. OPĆE ODREDBE
Sadržaj
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuju se pretpostavke za ostvarivanje načela slobode tiska i drugih sredstava informiranja, pravo novinara i drugih sudionika u javnome priopćavanju na slobodu izvješćivanja i pristupa informaciji i druga prava ovih osoba, te njihova odgovornost za objavljene informacije, naknade štete učinjene objavljenom informacijom, objavljivanje priopćenja, ispravka informacije kao i druga pitanja od značaja za djelatnost javnog priopćavanja na području Županije Posavske.
Određenje pojmova
Članak 2.
Djelatnost javnoga priopćavanja u smislu ovoga Zakona su djelatnosti izdavanja novina i drugih povremenih izdanja, djelatnosti proizvodnje i emitiranja radijskog i televizijskog programa i djelatnost novinskih agencija.
Javno priopćavanje ostvaruje se posredstvom javnih glasila.
Javna glasila su tisak, radio, televizija, programi novinskih agencija i druga javna glasila te elektronički mediji.
Tisak su novine i druga povremena izdanja koja izlaze u razmacima od najviše šest mjeseci, a u nakladi većoj od 500 primjeraka.
Tiskano djelo naklada kojega je manja od 500 primjeraka, a izlazi povremeno, smatrat će se tiskom ako je namijenjeno rasparčavanju.
Druga javna glasila su plakati, leci, slikovni prikazi s tekstom ili bez njega i druga izdanja umnožena bilo kojim mehaničkim, kemijskim ili elektroničkim postupkom, filmovi, videokasete, nosači zvuka i druga glasila koja sadrže obavijesti o nekom događaju, pojavi, predmetu ili djelatnosti.
Intervju je razgovor i izjava u pisanome ili usmenome obliku, namijenjen objavljivanju u javnome glasilu.
Autorizacija je odobrenje za objavljivanje dano u pisanome obliku ili u usmenome obliku, ako postoji tonski zapis o usmenoj autorizaciji.
Informacija je podatak, tekst, fotografija, crtež, karikatura, film, usmeno izvješće ili drugi prilog objavljen u javnome glasilu.
Privatnost je osobni i obiteljski život. Pravo na poštivanje privatnosti razumijeva, prije svega, pravo na život po vlastitom izboru i opredjeljenju.
Odnosi se na privatni, obiteljski i kućni život, fizički i moralni integritet, čast i ugled, na neobjavljivanje nepotrebnih i neugodnih podataka i neovlašteno objavljivanje privatnih fotografija, na zaštitu od špijunaže i neopravdanih ili neprihvatljivih indiskrecija, na zaštitu od zlonamjernoga korištenja privatnih razgovora, na zaštitu od širenja informacija priopćenih ili primljenih od pojedinaca u povjerenju.
Nakladnik je fizička ili pravna osoba koja izdaje javno glasilo.
Novinski nakladnik je fizička ili pravna osoba koja izdaje tisak.
Sloboda javnoga priopćavanja
Članak 3.
Jamči se sloboda javnoga priopćavanja.
Sloboda javnoga priopćavanja obuhvaća osobito slobodu izražavanja misli, slobodu prikupljanja, istraživanja, objavljivanja i širenja informacija, slobodi tiskanja i rasparčavanja tiska i drugih javnih glasila, te proizvodnje i emitiranja radijskog i televizijskog programa, slobodu primanja ideja i informacija, kao i slobodu osnivanja pravnih osoba za obavljanje djelatnosti javnoga priopćavanja.
Zabrana ograničavanja slobode javnoga priopćavanja
Članak 4.
Nitko nema pravo prisilom ili zlouporabom položaja utjecati na sadržaj i tijek javnoga priopćavanja, ni na bilo koji drugi način nezakonito ograničavati slobodu javnoga priopćavanja.
O povredama slobode javnoga priopćavanja odlučuje sud.
Dostupnost izvorima informacija
Članak 5.
Informacije u posjedu tijela zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti i pravnih osoba koje imaju javne ovlasti te tijela i jedinica lokalne samouprave i uprave (u daljnjem tekstu:tijela javne vlasti) dostupne su novinarima pod jednakim uvjetima, u skladu s propisima o radu tih tijela.
Ovlaštena osoba u tijelu javne vlasti dužna je u primjerenom roku novinarima dati informacije iz djelokruga toga tijela.
Ovlaštena osoba u tijelu javne vlasti neće dati informaciju koja je radi zaštite javnih intersa zakonom ili drugim propisom utvrđena državnom ili vojnom tajnom.
Ako odbije dati informaciju, ovlaštena osoba u tijelu javne vlasti mora pismeno ili usmeno obrazložiti razloge odbijanja.
U slučaju iz stavka 4. ovoga članka novinar ima pravo podijeliti žalbu tijela određenom posebnim zakonom.
Ovlaštena osoba u tijelu javne vlasti odgovorna je za točnost i potpunost danih informacija.
Zaštita privatnosti
Članak 6.
Svaka osoba ima pravo na zaštitu privatnosti, dostojanstva, ugleda i časti.
Javne osobe imaju pravo na zaštitu privatnosti, osim u slučajevima koji su u svezi s njihovim javnim životom.
Ne može se na jednaka prava glede zaštite privatnosti pozivati osoba koja svojim izjavama, ponašanjem i drugim djelima u svezi s njezinim osobnim ili obiteljskim životom sama privlači pozornost javnosti.
Obveze Županije
Članak 7.
Županija će poticati raznovrsnost tiska, radija, televizije i drugih javnih glasila.
Odluke o novčanoj pomoći tisku, radiju, televiziji i drugim javnim glasilima radi ostvarenja zadaće iz stavka 1. ovog članka su javne.
Nadzor
Članak 8.
Nadzor nad provođenjem ovog Zakona obavlja Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa Županije Posavske (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Registracija
Članak 9.
Javna glasila upisuju se u Registar javnih glasila koji vodi Ministarstvo.
Javna glasila koja su utemeljena i upisana u Registre prije stupanja na snagu ovog Zakona, dužna su u roku od 90 dana stupanja na snagu ovog Zakona uskladiti svoja opća akta sa odredbama ovog Zakona, te izvršiti registraciju u skladu sa odredbama ovog Zakona u Registar koji vodi Ministarstvo.
U slučaju da u roku iz predhodnog stavka javna glasila ne ispune obveze propisane u predhodnom stavku, Ministarstvo će donijeti rješenje o zabrani daljeg izlaženja javnog glasila, odnosno emitiranja programa.
Bliže propise o postupku utvrđivanja uvjeta, sadržaja i načina vođenja Registra javnih glasila donosi ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa (u daljem tekstu: ministar).
II. PRAVA I OBVEZE NOVINARA
Statut javnoga glasila
Članak 10.
Odnosi između novinara, glavnoga urednika i nakladnika te njihova međusobna prava i obveze utvrđuju se statutom pravne osobe koja obavlja djelatnost javnoga priopćavanja.
Statutom se utvrđuje osobito način sudjelovanja novinara u postupku imenovanja i razrješenja glavnoga urednika te sloboda rada i odgovornost novinara.
Statut donose nakladnik i predstavnik novinara uz predhodnu suglasnost većine ukupnoga broja novinara javnoga glasila. Novinari biraju svojega predstavnika većinom glasova.
Ako nakladnik i predstavnik novinara ne potpišu statut u roku od šest mjeseci od početka izdavanja, odnosno rada javnoga glasila, nakladnik i predstavnik novinara mogu zatražiti da statut donese arbitražna komisija.
Ministar će donijet pravilnik kojim će utvrditi sastav i postupak arbitraže iz stavka 4. ovoga članka.
Pravo novinara na izražavanje stajališta
Članak 11.
Novinar ima pravo izražavati stajalište o svim događajima, pojavama, osobama, predmetima i djelatnostima.
Novinaru ne može