Na osnovu člana IV. 4.a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine na sjednici Predstavničkog doma, održanoj 9. aprila 2003. godine, i na sjednici Doma naroda, održanoj 23. aprila 2003. godine, usvojila je
ZAKON
O IZVRŠNOM POSTUPKU PRED SUDOM BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 18 od 01 jula 2003)
DIO PRVI
I- OSNOVNE ODREDBE
Sadržaj Zakona
Član 1.
Ovim zakonom uređuje se postupak po kojem Sud Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Sud) provodi prinudno izvršenje potraživanja na osnovu izvršnih i vjerodostojnih isprava (u daljem tekstu: izvršni postupak), te postupak obezbjeđenja potraživanja (u daljem tekstu: postupak obezbjeđenja), ako posebnim zakonom neko pitanje nije drugačije uređeno.
Odredbe ovog zakona ne primjenjuju se na postupke izvršenja propisane posebnim zakonom.
Značenje pojedinih izraza
Član 2.
Pojedni izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju ova značenja:
1. izraz "potraživanje" označava pravo na neko davanje, činjenje, nečinjenje ili trpljenje;
2. izraz "povjerilac" označava lice koje je pokrenulo postupak radi izvršenja nekog potraživanja, te lice u čiju je korist taj postupak pokrenut po službenoj dužnosti;
3. izraz "predlagač obezbjeđenja" označava lice koje je pokrenulo postupak radi obezbjeđenja nekog potraživanja, te lice u čiju je korist taj postupak pokrenut po službenoj dužnosti;
4. izraz "dužnik" označava lice protiv kojeg se potraživanje ostvaruje;
5. izraz "protivnik obezbjeđenja" označava lice protiv kojeg se potraživanje obezbjeđuje;
6. izraz "stranka" označava povjerioca i dužnika te predlagača obezbjeđenja i protivnika obezbjeđenja;
7. izraz "učesnik" označava lice koje u postupku izvršenja ili obezbjeđenja nije stranka, a u postupku učestvuje zbog toga što se u njemu odlučuje o nekom njegovom pravu ili zbog toga što za to ima pravni interes;
8. izraz "rješenje o izvršenju" označava rješenje kojim je u cijelosti ili djelimično prihvaćen izvršni prijedlog ili kojim se izvršenje određuje po službenoj dužnosti;
9. izraz "rješenje o obezbjeđenju" označava rješenje kojim je u cijelosti ili djelimično prihvaćen prijedlog za obezbjeđenjem ili kojim se po službenoj dužnosti određuje obezbjeđenje;
10. izraz "sudski izvršilac" označava sudskog službenika koji po nalogu Suda neposredno preduzima pojedine radnje u izvršnom postupku ili postupku obezbjeđenja;
11. izraz "zemljoradnik" označava lice kojem je poljoprivredna proizvodnja pretežan izvor prihoda.
Pokretanje postupka
Član 3.
Izvršni postupak pokreće se prijedlogom povjerioca, a postupak obezbjeđenja prijedlogom predlagača obezbjeđenja.
Kad je zakonom određeno da je organ ili lice, koje nije nosilac određenog potraživanja, ovlašteno pokrenuti postupak radi njegovog ostvarenja ili obezbjeđenja, taj organ, odnosno lice imaju u postupku položaj povjerioca, odnosno predlagača obezbjeđenja.
Izvršni postupak i postupak obezbjeđenja pokreću se i po službenoj dužnosti kad je to zakonom izričito određeno.
Ako je postupak pokrenut prijedlogom nekog organa ili lica koje nije nosilac potraživanja, odnosno po službenoj dužnosti, to lice može u postupku učestvovati s ovlaštenjima povjerioca, odnosno predlagača obezbjeđenja, ali ne može preduzimati radnje koje bi sprečavale provođenje postupka pokrenutog po prijedlogu određenog organa ili lica, odnosno po službenoj dužnosti.
Ako organ ili lice iz stava 4. ovog člana odluči povući prijedlog kojim je postupak pokrenut, odnosno ako Sud odluči obustaviti postupak pokrenut po službenoj dužnosti, lice radi čijeg je potraživanja postupak pokrenut može preuzeti vođenje postupka. Izjavu o preuzimanju postupka to lice mora dati u roku od petnaest dana od dana kad mu je dostavljeno obavještenje o povlačenju prijedloga, odnosno o namjeri da se postupak obustavi.
Kad su po zakonu neki organi ili lice dužni dostaviti Sudu određenu izvršnu ispravu ili ga na drugi način obavijestiti o postojanju razloga za pokretanje izvršnog postupka ili postupka obezbjeđenja po službenoj dužnosti, oni u tim postupcima nemaju položaj stranke.
Sredstva i predmet izvršenja i obezbjeđenja
Član 4.
Sredstva izvršenja i obezbjeđenja su izvršne radnje, odnosno radnje obezbjeđenja ili sistem takvih radnji kojima se po zakonu potraživanje prinudno ostvaruje ili obezbjeđuje.
Predmet izvršenja i obezbjeđenja su stvari i prava na kojima se po zakonu može provesti izvršenje radi ostvarenja potraživanja ili njegovog obezbjeđenja.
Izvršne radnje ili radnje obezbjeđenja mogu se neposredno provesti i protiv dužnika, protivnika obezbjeđenja i drugih lica u skladu s ovim zakonom.
Predmet izvršenja ne mogu biti stvari van prometa, kao ni druge stvari za koje je to posebnim zakonom određeno, potraživanja po osnovu poreza i drugih taksi, kao ni objekti, oružje i oprema namijenjeni odbrani.
Procjena da li neka stvar ili neko pravo mogu biti predmet izvršenja, odnosno da li je izvršenje na nekoj stvari ili pravu ograničeno, vrši se s obzirom na okolnosti koje su postojale u vrijeme podnošenja izvršnog prijedloga, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.
Ograničenje sredstava i predmeta izvršenja i obezbjeđenja
Član 5.
Sud određuje izvršenje, odnosno obezbjeđenje onim sredstvom i na onim predmetima koji su navedeni u izvršnom prijedlogu, odnosno prijedlogu za obezbjeđenje.
Ako je predloženo više sredstava ili više predmeta izvršenja, odnosno obezbjeđenja, Sud će, na prijedlog dužnika, odnosno protivnika obezbjeđenja ograničiti izvršenje samo na neke od tih sredstava, odnosno predmeta, ako su dovoljni za ostvarenje ili obezbjeđenje potraživanja.
Sud može, na prijedlog dužnika, odnosno protivnika obezbjeđenja, u skladu s ovim zakonom, odrediti drugo sredstvo izvršenja, odnosno obezbjeđenja umjesto onoga koje je predloženo.
Ako se pravosnažno rješenje o izvršenju na određenom predmetu ili sredstvu ne može provesti, povjerilac može radi namirenja istovjetnog potraživanja predložiti novo sredstvo ili predmet izvršenja, u kom slučaju će Sud nastaviti s izvršenjem.
Zaštita dostojanstva dužnika, odnosno protivnika obezbjeđenja
Član 6.
Pri provođenju izvršenja i obezbjeđenja pazit će se na dostojanstvo dužnika, odnosno protivnika obezbjeđenja kao i na to da izvršenje, odnosno obezbjeđenje za njega bude što manje nepovoljno.
Podnesci, ročišta i spisi
Član 7.
U izvršnom postupku i postupku obezbjeđenja Sud postupa na osnovu podnesaka i drugih pismena.
Sud održava ročište kad je to ovim zakonom određeno ili kad smatra da je održavanje svrsishodno. O ročištu, umjesto zapisnika, sudija pojedinac može sastaviti službenu zabilješku.
Sud će van ročišta saslušati stranku ili učesnika u postupku ako je to predviđeno ovim zakonom, ili ako smatra da je to potrebno radi razjašnjenja pojedinih pitanja ili izjašnjenja o nekom prijedlogu stranke.
Izostanak jedne ili obje stranke te učesnika u postupku s ročišta, ili njihovo neodazivanje pozivu Suda radi saslušanja, ne sprečava Sud da i dalje postupa.
U izvršnom postupku i postupku obezbjeđenja nema mirovanja postupka.
Podnesci i druga pismena u izvršnom postupku podnose