aaa bbb
hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 22 Statuta Brčko distrikta BiH ("Službeni glasnik Brčko distrikta" broj 17/08) i člana 64 Poslovnika o radu Skupštine Brčko distrikta BiH ("Službeni glasnik Brčko distrikta BiH" broj 17/08), Skupština Brčko distrikta BiH na 68. redovnoj sjednici održanoj 28. maja 2008. godine, usvaja

ZAKON

O INSPEKCIJAMA BRČKO DISTRIKTA BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 24 od 13 juna 2008; 25/08, 20/13)

DIO PRVI - OPĆE ODREDBE

(Predmet zakona)

Član 1

Ovim zakonom se propisuju: obavljanje inspekcijskog nadzora u Brčko distriktu BiH (u daljnjem tekstu: Distrikt) radi osiguranja izvršavanja zakona i drugih propisa; načela inspekcijskog nadzora; organizacija inspekcije; obaveze, odgovornosti i ovlaštenja inspektora; prava i obaveze subjekta nadzora; postupak inspekcijskog nadzora; posebne radnje inspektora; odnosi inspekcijskih i drugih organa; zajedničko vršenje inspekcijskog nadzora; status inspektora i druga pitanja od značaja za funkcionisanje inspekcijskog sistema u Distriktu.

(Definicije)

Član 2

Izrazi korišteni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) "inspekcijski nadzor" je skup upravnih i drugih mjera i radnji nad radom i poslovanjem fizičkih i pravnih lica, organa javne uprave Distrikta, državnih i entitetskih organa i građana u cilju sprečavanja i otklanjanja nezakonitosti u izvršavanju zakona i drugih propisa;
b) "subjekat nadzora" su fizička i pravna lica, građani, organi javne uprave Distrikta, kao i državni i entitetski organi na teritoriji Distrikta;
c) "inspekcijski pregled" je neposredan uvid u rad i poslovanje subjekta nadzora u cilju provođenja inspekcijskog nadzora;
d) "upravne mjere" su mjere koje preduzima inspektor, vršeći inspekcijski nadzor, donošenjem upravnog akta;
e) "druge mjere i radnje" su mjere i radnje određene ovim zakonom i drugim propisima, koje preduzima inspektor, vršeći inspekcijski nadzor, o kojima se ne donosi upravni akt.

(Sadržaj inspekcijskog nadzora)

Član 3

Inspekcijski nadzor obuhvata preduzimanje inspekcijskih mjera i radnji nad subjektima nadzora, utvrđivanje prava i obaveza subjekta nadzora u postupku, određivanje i izvršenje upravnih i drugih mjera i radnji, u cilju sprečavanja i otklanjanja nezakonitosti u izvršavanju zakona i drugih propisa.

(Uloga i značaj inspekcijskog nadzora)

Član 4

(1) Inspekcijski nadzor je vrsta nadzora od općeg značaja za Distrikt, čija je uloga da djeluje preventivno i radi na podsticanju društvene discipline u izvršavanju zakona i drugih propisa.
(2) Inspekcijskim nadzorom osiguravaju se zakonitost i zaštita javnog i privatnog interesa, u skladu sa zakonom i drugim propisima.

(Vršenje inspekcijskog nadzora)

Član 5

(1) Inspekcijski nadzor, u skladu sa ovim zakonom i drugim propisima, vrše inspektori Vlade Distrikta (u daljnjem tekstu: Vlada), kao lica sa posebnim ovlaštenjima i odgovornostima.
(2) Izuzetno, kada to zahtijevaju posebne okolnosti ili u slučaju odsutnosti inspektora, gradonačelnik može ovlastiti i drugog državnog službenika organa javne uprave koji ispunjava propisane uslove, da privremeno vrši poslove inspekcijskog nadzora sa svim ovlaštenjima inspektora najduže do tri mjeseca.
(3) Ovlaštenje iz stava 2 ovog člana donosi gradonačelnik na prijedlog šefa Inspektorata.
(4) Poslovi inspekcijskog nadzora u oblastima koje nisu obuhvaćene ovim zakonom regulišu se posebnim propisima.

DIO DRUGI - NAČELA I ORGANIZACIJA INSPEKTORATA

GLAVAI- NAČELA INSPEKCIJSKOG NADZORA

(Načelo preventivnosti)

Član 6

U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor djeluje preventivno, a preduzima upravne i druge mjere i radnje kada se preventivnim djelovanjem ne može obezbijediti svrha i cilj nadzora.

(Načelo javnosti)

Član 7

(1) Inspekcijski nadzor je javan.
(2) Kada je u pitanju zaštita života i zdravlja ljudi ili teže narušavanje javnog interesa, inspekcijski organ je dužan obavijestiti javnost o činjeničnom stanju i nepravilnostima utvrđenim u postupku inspekcijskog nadzora.

(Načelo samostalnosti)

Član 8

(1) Inspektor je samostalan u vršenju inspekcijskog nadzora, u okviru prava, dužnosti i ovlaštenja utvrđenih zakonom i drugim propisom.
(2) Inspektor, u obavljanju nadzora, samostalno vodi postupak, donosi rješenja i preduzima druge mjere i radnje u okviru prava, dužnosti i ovlaštenja utvrđenih ovim zakonom ili drugim propisima.

(Načelo zaštite javnog interesa)

Član 9

Inspektor vrši inspekcijski nadzor u cilju ostvarivanja javnog interesa, kao i interesa pravnih i fizičkih lica u skladu sa zakonom i drugim propisima.

(Načelo materijalne istine)

Član 10

(1) U postupku inspekcijskog nadzora inspektor izvodi sve neophodne dokaze u cilju utvrđivanja činjeničnog stanja.
(2) Subjekat nadzora, u postupku inspekcijskog nadzora, može predlagati i podnositi dokaze u cilju utvrđivanja potpunog činjeničnog stanja.

(Načelo supsidijarnosti)

Član 11

(1) Pojedina pitanja inspekcijskog nadzora mogu se urediti posebnim propisom.
(2) U vršenju inspekcijskog nadzora, na pitanja koja nisu uređena ovim zakonom ili posebnim propisom, supsidijarno se primjenjuju odredbe Zakona o upravnom postupku u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: ZUP), Zakona o javnoj upravi Brčko distrikta BiH (u daljnjem tekstu: Zakon o javnoj upravi) i Zakona o državnoj službi u organima uprave Brčko distrikta BiH (u daljnjem tekstu: Zakon o državnoj službi).

GLAVAII- ORGANIZACIJA INSPEKTORATA

(Inspektorat)

Član 12

(1) Inspektorat je sektor Vlade Distrikta koji samostalno obavlja poslove utvrđene propisima Distrikta i Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: BiH).
(2) Inspektorat za svoj rad odgovara Vladi i gradonačelniku.
(3) Poslove inspekcijskog nadzora u Distriktu određene zakonom i drugim propisima vrše inspektori.
(4) Odredbe ovog zakona primjenjuju se i na poslove upravne inspekcije koji nisu regulisani Zakonom o javnoj upravi i Zakonom o državnoj službi.

(Unutrašnja organizacija Inspektorata)

Član 13

Unutrašnja organizacija Inspektorata detaljnije se utvrđuje organizacionim planom Vlade koji na prijedlog šefa Inspektorata, donosi gradonačelnik u skladu sa Zakonom o državnoj službi.

(Šef Inspektorata)

Član 14

(1) Radom Inspektorata rukovodi šef Inspektorata.
(2) Šef Inspektorata ima status rukovodećeg državnog službenika.
(3) Šefa Inspektorata imenuje gradonačelnik na osnovu javnog konkursa, u skladu sa Zakonom o državnoj službi.
(4) Poslove šefa Inspektorata može obavljati lice koje ima visoku školsku spremu propisanu kao uslov za obavljanje inspekcijskih poslova, položen ispit za rad u organima uprave i najmanje pet godina radnog iskustva u struci od čega najmanje tri godine na inspekcijskim poslovima.

(Plan rada i izvještaji)

Član 15

(1) Na prijedlog šefa Inspektorata gradonačelnik donosi godišnji plan rada Inspektorata.
(2) Prijedlog, iz stava 1 ovog člana, šef Inspektorata dostavlja gradonačelniku najkasnije do 30. septembra tekuće, za narednu godinu.
(3)

hor002