ŠTEDžTĆ
ZAKON
O IGRAMA NA SREĆU
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 1 od 15 januara 2002, 40/10)
I- OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se: uvjeti, način i subjekti priređivanja igara na sreću, vrste igara na sreću, osnovna načela pravila i raspoređivanja prihoda od igara na sreću, osnivanje, pravni položaj, upravljanje i rukovođenje Lutrijom Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Lutrija BiH), naknada za privređivanje igara na sreću, nadzor, kazne za prekršaje i druga pitanja od značaja za igre na sreću u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija).
Priređivanje igara na sreću na teritoriji Federacije realizuje se putem Lutrije BiH i pravnih lica registrovanih za privređivanje igara na sreću.
Član 2.
Igrom na sreću, u smislu ovog zakona, smatra se igra u kojoj se učesnicima pruža mogućnost sticanja dobitka u novcu, stvarima ili pravima pri čemu krajnji rezultat igre ne ovisi o znanju ili umješnosti učesnika u igri, već od slučaja ili nekog neizvjesnog događaja.
Član 3.
Igre na sreću dijele se na: klasične i posebne igre na sreću.
Klasične igre na sreću su igre u kojima učestvuje veći broj učesnika sa namjerom da budu jedini ili djelimični dobitnici unaprijed definisanog fonda dobitaka.
Posebne igre na sreću su igre gdje se pojedinac sam suprotstavlja priređivaču i očekuje dobitak zavisno od visine vlastitog uloga i pravila igre.
Klasične igre na sreću su igre u kojima se unaprijed utvrđuje visina fonda dobitaka i to:
1. lutrija: robna, novčana, robno-novčana, ekspres lutrija, instant lutrija;
2. loto, keno i druge varijante ove igre;
3. sportska prognoza - toto;
4. igre na sistemu automata;
5. TV tombola - bingo;
6. tombola - bingo u zatvorenom prostoru.
Posebne igre na sreću su igre u kojima se unaprijed ne utvrđuje fond dobitaka, i to:
1. igre u kasinu,
2. igre na automatima u posebnim klubovima i drugim napravama s višestrukim ulogom i dobitkom (multiplayer),
3. klađenje na razne rezultate i događaje i sl.
Član 4.
Učesnik u igri na sreću je lice koje ispunjava uvjete za sudjelovanje u pojedinim igrama na sreću, što dokazuje pojedinačnim listićem odnosno drugom potvrdom o uplati, ovisno o vrsti igre u kojoj sudjeluje i pravilima pojedine igre.
Član 5.
Fond dobitaka je dio ukupno uplaćene mase sredstava u svakom kolu pojedine igre na sreću, odnosno vrijednosti emisije srećaka koja se isplaćuje u igri na sreću, u skladu sa ovim zakonom i pravilima igre.
Član 6.
Igre na sreću iz člana 3. ovog zakona priređuju se na osnovu ovog zakona i odobrenja.
Klasične igre na sreću priređuju se isključivo putem Lutrije BiH pod uvjetima predviđenim ovim zakonom, izuzev igre na sreću tombola - bingo u zatvorenom prostoru koju mogu priređivati druga pravna lica na osnovu odobrenja isključivo u zatvorenim prostorima i ista se ne može javno prenositi.
Drugim pravnim licima iz stava 2. ovog člana smatraju se sportska društva i sportski savezi.
Član 7.
Posebne igre na sreću mogu priređivati:
Lutrija BiH pod uvjetima predviđenim ovim zakonom i privredna društva koja su registrovana isključivo za konkretnu pojedinu igru na sreću predviđenu ovim zakonom na osnovu odobrenja.
Član 8.
Za isplatu dobitaka u klasičnim igrama na sreću koje priređuju Lutrija BiH jamči Federacija.
Za isplatu dobitaka u posebnim igrama na sreću jamči priređivač cjelokupnom svojom imovinom.
Član 9.
Zabavne igre (pod kojima se smatraju igre na računarima, simulatorima, video automatima, fliperima, bilijarima i drugim sličnim automatima koji se stavljaju u pogon pomoću kovanog novca, žetona ili uz naplatu, a u kojima igrač ne može ostvariti dobitak u novcu, stvarima ili pravima) nisu igre na sreću u smislu ovog zakona.
Nagradni konkurs i nagradne igre koje priređuju pravna lica u cilju propagande nisu igre na sreću u smislu ovog zakona i iste se mogu organizirati pod uvjetom da se učešće u igri ne naplaćuje posebno, da se nagrade isplaćuju u proizvodima ili uslugama, da se unaprijed uplati 6% od ukupne vrijednosti nagradnog fonda, i to: ravnomjerno 1,5 % Crvenom krstu, "Caritasu", "Merhametu MDD" i "Dobrotvoru" i da se pravila igre, uz prethodno odobrenje Federalnog ministarstva finansija - Federalnog ministarstva financija (u daljem tekstu: Ministarstvo) objave u dnevnoj štampi.
Član 10.
Dopisne igre koje se zasnivaju na geometrijskoj progresiji, dopisivanju i uplaćivanju određenog iznosa sve druge tzv. piramidalne igre nisu igre na sreću u smislu ovog zakona i zabranjene su na teritoriji Federacije.
Član 11.
Igre na sreću putem Interneta nisu igre na sreću u smislu ovog zakona i zabranjene su na teritoriji Federacije.
Član 12.
Igre na sreću ne smiju se priređivati u slobodnim zonama.
II- LUTRIJA BiH
Član 13.
Lutrija BiH je društvo sa ograničenom odgovornošću od posebnog interesa za Federaciju registrovano kod nadležnog suda za priređivanje igara na sreću.
Vlada Federacije BiH (u daljem tekstu: Vlada) preuzima sve obaveze osnivača Lutrije BiH.
Djelatnost Lutrije BiH je priređivanje igara na sreću i igara za zabavu, u skladu sa ovim zakonom, i za priređivanje istih Lutriji BiH nije potrebno odobrenje Ministarstva.
Na Lutriju BiH primjenjuju se odredbe Zakona o privrednim društvima ("Službene novine Federacije BiH", br. 23/99 i 45/00), ako ovim zakonom nije drugačije propisano.
Član 14.
Organ upravljanja Lutrije BiH je Upravni odbor koji ima pet članova.
Članove Upravnog odbora imenuje Vlada.
Član 15.
Lutrija BiH ima Statut kojim se uređuje naročito:
- firma i sjedište,
- djelatnost,
- iznos osnovnog kapitala,
- veličina, raspolaganje i povlačenje udjela i ostale odredbe o udjelima,
- podjela dobiti,
- snošenje rizika i gubitaka,
- upravljanje,
- postavljanje, razrješenje, ovlaštenje, odgovornost, nagrađivanje i ostalo,
- unutrašnja organizacija,
- istupanje i uključivanje članova,
- statusne promjene,
- trajanje i prestanak djelatnosti,
- druga pitanja od značaja za poslovanje,
- izmjene i dopune Statuta.
- Statut Lutrije BiH potvrđuje Vlada.
Član 16.
Upravni odbor Lutrije BiH u okviru svojih nadležnosti naročito:
- razmatra i donosi plan poslovanja za narednu godinu,
- razmatra izvještaj o poslovanju za prethodnu godinu i isti dostavlja Ministarstvu na mišljenje i Vladi na usvajanje,
- prilikom podnošenja izvještaja o poslovanju za prethodnu godinu i plana poslovanja za tekuću poslovnu godinu, daje prijedlog Ministarstvu za pripremanje odluke o raspodijeli sredstava ostvarenog prometa Lutrije BiH za tekuću godinu, po odbitku fonda dobitaka na dio koji pripada Federaciji i dio koji ostaje Lutriji BiH za pokriće troškova i razvoj, u skladu sa planom poslovanja,
- donosi odluku o izdavanju srećaka,
- donosi pravila igara na sreću,
- imenuje direktora Lutrije BiH uz saglasnost Ministarstva,
- daje inicijativu za izmjene propisa u oblasti igara na sreću, daje prijedlog Ministarstvu za utvrđivanje ukupnog broja automata za igre na sreću i njihovoj teritorijalnoj raspodijeli u Federaciji,
- predlaže Ministarstvu davanje saglasnosti i verifikaciju ugovora o priređivanju zajedničkih igara na sreću sa lutrijama drugih država, drugog entiteta i drugim specijaliziranim organizacijama.
Član 17.
Odluku o raspodijeli sredstava ostvarenog prometa iz člana 16., alineja treća ovog zakona donosi Vlada Federacije BiH u roku od 30 dana od dana dostavljanja prijedloga Ministarstvu.
Dio sredstava koja prema odluci iz stava 1. ovog člana pripadaju Federaciji, nemaju karakter prihoda Lutrije BiH i na iste se ne obračunava porez na dobit.
Od dijela sredstava koji prema odluci iz stava 1.