aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O GROBLjIMA I POGREBNOJ DJELATNOSTI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 31 od 15. aprila 2013)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom uređuju se vrste, izgradnja, korišćenje i upravljanje grobljima, obavljanje pogrebne djelatnosti i druga pitanja od značaja za groblja i za obavljanje pogrebne djelatnosti.

Član 2.

Pogrebna djelatnost je komunalna djelatnost koja obuhvata održavanje groblja i krematorijuma, pružanje pogrebnih usluga i obavljanje svih poslova u vezi sa sahranom umrlih, kao što su pripremanje grobnih mjesta, opremanje umrlih, njihov prenos, sprovođenje ceremonije sahrane umrlih, odnosno kremiranja, uređivanje i održavanje grobova i grobnih mjesta i drugo.

Član 3.

(1) Jedinica lokalne samouprave za obavljanje pogrebne djelatnosti može osnovati javno komunalno preduzeće u skladu sa zakonom ili može obavljanje pogrebne djelatnosti povjeriti ili dati saglasnost za obavljanje te djelatnosti privrednom društvu, vjerskoj zajednici ili udruženju građana, ako su registrovani za obavljanje pogrebne djelatnosti u skladu sa posebnim propisima i ako ispunjavaju uslove propisane ovim zakonom.
(2) Javno komunalno preduzeće, privredno društvo, vjerska zajednica ili udruženje građana koji obavljaju pogrebnu djelatnost (u daljem tekstu: uprava groblja) dužni su da tu djelatnost obavljaju u skladu sa odredbama ovog zakona i propisima donesenim na osnovu njega.

Član 4.

Izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju sljedeće znače nje:
a) groblje je komunalni objekat namijenjen za sahranu umrlih, opremljen komunalnim objektima i infrastrukturom određenim odredbama ovog zakona i odlukom skupštine jedinice lokalne samouprave,
b) grobno mjesto predstavlja površinu zemljišta određenu za sahranu umrlog lica prema odredbama ovog zakona i propisa donesenih na osnovu njega, a koja je za tu namjenu grafički i numerički određena u tehničkoj dokumentaciji groblja,
v) grob je grobno mjesto u koje su sahranjeni posmrtni ostaci jednog ili više lica,
g) sahrana podrazumijeva pokopavanje posmrtnih ostataka umrlog, odnosno spaljivanje posmrtnih ostataka i ostavljanje pepela na određena mjesta, kao i druge radnje koje se u tom cilju preduzimaju,
d) mrtvačnica je prostorija koja služi za čuvanje posmrtnih ostataka umrlog do sahrane i ispraćaja posmrtnih ostataka i
đ) obavezno počivanje je period koji mora proteći od dana sahrane da bi se mogla vršiti promjena namjene zemljišta na kojem je groblje izgrađeno ili izvršiti premještanje posmrtnih ostataka iz jednog grobnog mjesta u drugo.

Član 5.

Odredbe ovog zakona koje se odnose na grobno mjesto odnose se i na grobnicu, ukoliko ovim zakonom nije drugačije propisano.

II- IZGRADNjA I VRSTE GROBALjA

Član 6.

Jedinica lokalne samouprave donosi posebnu odluku kojom će detaljnije propisati uslove o:
a) izgradnji groblja, grobnica i nadgrobnih spomenika i upisu podataka na njima,
b) načinu upravljanja, uređivanja i održavanja groblja,
v) izgradnji mrtvačnica i hladnjača na grobljima,
g) kremiranju posmrtnih ostataka,
d) načinu formiranja cijene i prodaji grobnih mjesta i načinu formiranja i plaćanja troškova za održavanje groblja,
đ) prenosu posmrtnih ostataka do groblja i sa groblja,
e) načinu sahrane i iskopavanja umrlih lica,
ž) vremenskim razmacima sahranjivanja u popunjena grob na mjesta,
z) načinu sahrane nepoznatih lica i
i) sahrani van groblja u upotrebi.

Član 7.

(1) Prema načinu osnivanja i namjeni sahrane, groblja mogu biti javna i posebna.
(2) Javna groblja su groblja u vlasništvu jedinice lokalne samouprave i namijenjena su za sahranu svih lica, bez obzira na njihovu vjersku i nacionalnu pripadnost.
(3) Posebna groblja mogu biti u vlasništvu jedinice lokalne samouprave ili subjekata iz člana 3. ovog zakona koji njima upravljaju, a namijenjena su za sahranu lica koja su stekla određeni status u skladu sa posebnim propisima ili lica određene vjerske pripadnosti, a mogu biti:
a) spomen-groblja,
b) vojna groblja,
v) groblja masovnih katastrofa,
g) anonimna groblja,
d) groblja vjerskih zajednica i
đ) druga groblja za posebne namjene.
(4) Posebna groblja mogu biti zaseban dio javnog groblja.
(5) Odluku o proglašenju postojećih grobalja u upotrebi ili novih grobalja ili njihovih dijelova posebnim grobljem donosi skupština jedinice lokalne samouprave.
(6) Prema površini zemljišta koje zauzima, groblje može biti:
a) malo groblje (do 1ha),
b) srednje groblje (od 1hado 5ha) i
v) veliko groblje (veća od 5ha).
(7) Prema načinu vršenja sahrane, groblja mogu biti:
a) groblja sa klasičnom sahranom,
b) krematorijumska groblja za polaganje urni i prosipanje pepela i
v) mješovita groblja.

Član 8.

Groblje kao komunalni objekat kojim upravlja javno preduzeće ili koji je jedinica lokalne samouprave dala na upravljanje i održavanje privrednom društvu, vjerskoj zajednici ili udruženju građana radi obavljanja pogrebne djelatnosti vlasništvo je jedinice lokalne samouprave na čijem području se nalazi.

Član 9.

(1) Prilikom izgradnje novog groblja moraju se obezbijediti objekti sa pripadajućim prostorom i komunalna infrastruktura groblja, koje čine:
a) grobno mjesto,
b) grobni redovi koje čini niz grobnih mjesta,
v) grobna polja koja čini više grobnih redova sa ne više od 200 grobnih mjesta sa pristupnim stazama,
g) staze koje povezuju grupe grobnih mjesta u grobnom polju ili red grobnih mjesta,
d) glavne staze koje povezuju grobna polja sa odmorištima i proširenjima,
đ) unutrašnje i vanjske saobraćajnice za kolski promet sa parkiralištem,
e) zelenila i zelene površine,
ž) ograde oko groblja,
z) oproštajno-ceremonijalni sklop sa otvorenim ili zatvorenim oproštajnim prostorom (mrtvačnica, oproštajna sala i pomoćne prostorije),
i) prostor za preuzimanje i opremanje pokojnika,
j) servisne funkcije za održavanje i upravljanje grobljem i
k) prateće usluge prodaje (prodaja cvijeća, svijeća, opreme i slično).
(2) Groblje može imati objekte potrebne za vršenje vjerskih obreda, poseban memorijalni dio za posebne vrste sahrane, te manje prateće proizvodne prostore izvan prostora groblja za izradu vijenaca, nadgrobnih obilježja i druge opreme potrebne za obavljanje pogrebne djelatnosti i održavanje groblja.
(3) Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju će pravilnikom detaljnije urediti način određivanja dimenzija, izgled i uređenje dijelova groblja, objekata i pripadajućih prostora.

Član 10.

Izgradnja groblja planira se za potrebe sahrane umrlih za jedno naseljeno mjesto ili više naseljenih mjesta unutar jedinice lokalne samouprave ili za sva naseljena mjesta jedne jedinice lokalne samouprave, o čemu odlukom odlučuje skupština jedinice lokalne samouprave.

Član 11.

(1) Izgradnja novih i proširenje postojećih grobalja planira se sprovedbenim dokumentima prostornog uređenja jedinice lokalne samouprave.
(2) Izrada dokumenata prostornog uređenja iz stava 1. ovog člana zasniva se na procijenjenim potrebama izgradnje i uređenja groblja utvrđenim za period od najmanje 50 godina prilikom izgradnje novog groblja, odnosno najmanje 20 godina prilikom proširenja postojećeg groblja, sa mogućnošću izgradnje i uređenja u etapama.
(3) Nova groblja grade se na pogodnom i dovoljno velikom prostoru koji je prema ambijentu i konfiguraciji terena odgovarajući za tu namjenu, izvan ili na rubu naseljenog mjesta, sa obezbijeđenim pristupom na javne saobraćajnice.
(4) Izgradnja novih grobalja ili proširenje postojećeg groblja ne može se vršiti u užem urbanom području jedinice lokalne samouprave koje obuhvata prvu, drugu i treću stambeno-poslovnu zonu.

Član 12.

(1) Skupština jedinice lokalne samouprave donijeće odluku o zatvaranju groblja kada utvrdi da na groblju više nema mogućnosti osnivanja novih grobnih mjesta, ali postoji mogućnost ukopa u postojeća grobna mjesta.
(2) Skupština jedinice lokalne samouprave donijeće odluku o stavljanju groblja ili dijela groblja van upotrebe kada više ne postoji mogućnost ukopa zbog prostornih, sanitarnih i drugih uslova.

Član 13.

(1) Prostor groblja stavljenog van upotrebe, ili njegov dio, može se koristiti za druge namjene određene odgovarajućim dokumentom prostornog uređenja jedinice lokalne samouprave poslije isteka roka obaveznog počivanja.
(2) Rok obaveznog počivanja iz stava 1. ovog člana iznosi najmanje 100 godina, računajući od dana obavljene posljednje sahrane.

Član 14.

(1) Po isteku roka iz člana 13. stav 2. ovog zakona groblje ili dio groblja van upotrebe može se izmjestiti radi privođenja prostora namjeni iz člana 13. stav 1. ovog zakona.
(2) Skupština jedinice lokalne samouprave donosi odluku o izmještanju groblja ili dijela groblja koje je van upotrebe pod uslovom da se izmještanje groblja i dalje sahrane osiguraju izgradnjom novog groblja ili na drugom postojećem groblju na području iste jedinice lokalne samouprave.
(3) Troškove izmještanja groblja ili dijela groblja i uređenje grobnih mjesta snosi jedinica lokalne samouprave.

Član 15.

(1) Saopštenje o donošenju odluke o izmještanju groblja ili dijela groblja van upotrebe objavljuje se u glasilu jedinice lokalne samouprave, sredstvima javnog informisanja i u "Službenom glasniku Republike Srpske".
(2) Saopštenje iz stava