Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu članaIV. 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na 55. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 10. juna 2009. godine, i na 30. sjednici Doma naroda, održanoj 15. juna 2009. godine, usvojila je

ZAKON

O GRANIČNOJ KONTROLI

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 53 od 07 jula 2009, 54/10)

POGLAVLjEI. OPĆE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

Ovim zakonom uređuju se: granična kontrola i prelazak državne granice Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: državna granica), granični prijelazi, granična linija, zaštitno područje, prijenos i kontrola prijenosa oružja i municije preko državne granice, međunarodna granična policijska saradnja, prikupljanje podataka i vođenje evidencija, te druga pitanja koja su u vezi s graničnom kontrolom.

(Granična kontrola)

Član 2.

(1) Granična kontrola obavlja se radi:
a) osiguranja nepovredivosti državne granice;
b) zaštite života i zdravlja ljudi;
c) sprečavanja i otkrivanja krivičnih djela i prekršaja, te otkrivanja i pronalaska njihovih počinilaca;
d) sprečavanja nezakonitih prekograničnih migracija i
e) sprečavanja i otkrivanja drugih opasnosti za javnu sigurnost, pravni poredak i nacionalnu sigurnost.
(2) Odredbe ovog zakona ne utiču na odgovornost organa vlasti, a posebno Granične policije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: GPBiH) koju imaju prema zakonima u Bosni i Hercegovini (u daljnjem tekstu: BiH) i prema Konvenciji o statusu izbjeglica iz 1951. godine i njenom Protokolu iz 1967. godine. GPBiH je dužna poštivati princip zabrane vraćanja i zabrane sankcioniranja zbog nezakonitog ulaska ili prisustva u zemlji lica koja traže azil ili drugi vid međunarodne zaštite i izbjeglica, kako je propisano Zakonom o kretanju i boravku stranaca i azilu.

(Definicije)

Član 3.

Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) Granična linija je linija koja razgraničava teritoriju BiH od teritorije susjednih država na kopnu, moru, rijekama i jezerima, utvrđena u skladu s međunarodnim ugovorom.
b) Državna granica je zamišljena ravan koja okomito prolazi graničnom linijom kao i na području graničnih prijelaza na zračnim, morskim i riječnim lukama i željezničkim stanicama, preko kojih se odvija međunarodni saobraćaj.
c) Granični pojas je područje koje se prostire do 10 kilometara od granične linije u dubinu teritorije BiH.
d) Zaštitno područje je pojas koji se prostire do 300 metara od granične linije u dubinu teritorije BiH.
e) Granični prijelaz je mjesto određeno za prelazak državne granice u drumskom, željezničkom, zračnom, pomorskom i riječnom saobraćaju.
f) Granična kontrola je djelatnost koja se provodi na granici i koja se preduzima u slučaju namjeravanog prelaska ili neposredno nakon obavljenog prelaska državne granice, a koja se sastoji od graničnih provjera i nadzora granice.
g) Granične provjere su radnje koje se provode na graničnim prijelazima kojima se osigurava da se licima, uključujući njihova prijevozna sredstva i predmete u njihovom posjedu, može odobriti ulazak na teritoriju BiH ili izlazak s teritorije BiH.
h) Nadzor granice je primjena radnji i postupaka između graničnih prijelaza i na graničnim prijelazima izvan utvrđenog radnog vremena, a kojim se sprečava izbjegavanje graničnih provjera.
i) Operater je:
1) pravno lice koje je vlasnik ili korisnik zračne luke (operater zračne luke);
2) lučka uprava morske luke i luke unutrašnjih voda, koje upravljaju lučkim područjem;
3) pravno lice koje brine o željezničkom saobraćaju, odnosno željezničkim stabilnim postrojenjima;
4) pravno lice koje upravlja graničnim prijelazom.
j) Carinski službenik je zaposleni u Upravi za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: UIO).
k) Granično odobrenje je dozvola za prelazak državne granice izvan graničnog prijelaza, izvan utvrđenog načina prelaska državne granice ili izvan utvrđenog radnog vremena graničnog prijelaza.
l) Oružjem i municijom smatraju se one vrste oružja i municije čija je nabavka, držanje i nošenje regulirano važećim zakonima u BiH.
m) Inspekcijska kontrola podrazumijeva graničnu kontrolu robe koju, u skladu sa zakonskim nadležnostima, obavljaju granične veterinarske, fitosanitarne, sanitarne i tržišne inspekcije.

POGLAVLjEII. GRANIČNA KONTROLA I ORGANI NADLEŽNI ZA GRANIČNU KONTROLU

(Organ koji obavlja graničnu kontrolu)

Član 4.

(1) Granična kontrola je u nadležnosti GPBiH.
(2) Poslove granične kontrole obavljaju policijski službenici GPBiH.
(3) Pri obavljanju poslova granične kontrole policijski službenici GPBiH primjenjuju važeće propise i ovlaštenja propisana zakonima.
(4) U obavljanju poslova granične kontrole GPBiH sarađuje s drugim državnim organima u BiH.

(Princip srazmjernosti i princip nediskriminacije)

Član 5.

(1) Policijski službenici GPBiH, pri obavljanju poslova granične kontrole, primjenjuju samo ona ovlaštenja kojima su pojedinci ili zajednica najmanje pogođeni, a kojima se može ostvariti zakonom određen cilj.
(2) Primjena ovlaštenja ne smije prouzrokovati štetu koja bi mogla biti očito nesrazmjerna njihovoj namjeni i predviđenom cilju.
(3) Propisana ovlaštenja primjenjuju se samo dok se ne ostvari cilj zbog kojeg se primjenjuju ili do trenutka kada se pokaže da se primjenom tih ovlaštenja cilj ne može ostvariti.
(4) Policijski službenici GPBiH će, tokom obavljanja svojih dužnosti, u potpunosti poštivati ljudsko dostojanstvo, te neće diskriminirati lica na osnovu spola, rase ili etničkog porijekla, religije ili uvjerenja, invaliditeta, dobi ili spolne orijentacije.

(Obavljanje i omogućavanje granične kontrole)

Član 6.

(1) Policijski službenici GPBiH ovlašteni su da upotrebljavaju tehnička sredstva, službene pse i druge službene životinje za obavljanje granične kontrole, te postavljaju prepreke kojima se onemogućava nezakonito prelaženje državne granice.
(2) Vlasnici ili posjednici zemljišta dužni su omogućiti slobodan prolaz za nesmetano obavljanje granične kontrole, postavljanja i održavanja propisanih oznaka područja graničnog prijelaza iz člana 18. ovog zakona, postavljanja konstrukcije neophodne za instaliranje opreme za nadzor granice duž državne granice, kao i graničnih i drugih oznaka uz granicu iz čl. 38. i 39. ovog zakona.
(3) Policijski službenici GPBiH, kada je to nužno za uspješno obavljanje granične kontrole, mogu se kretati u graničnom pojasu nezavisno od odredbi drugih propisa i od volje vlasnika ili posjednika zemljišta.

POGLAVLjEIII. PRELAZAK DRŽAVNE GRANICE, GRANIČNI PRIJELAZI I GRANIČNA ODOBRENjA

(Prelazak državne granice)

Član 7.

(1) Prelazak državne granice je svako kretanje lica preko državne granice.
(2) Državna granica smije se prelaziti samo na graničnim prijelazima, u vrijeme i na način koji je u skladu s namjenom graničnih prijelaza i sa ispravama propisanim za prelazak državne granice.
(3) Izuzetno, u slučaju više sile ili elementarnih nepogoda širih razmjera, državna granica se može preći bilo kad i na bilo kojem mjestu.
(4) Lica koja su prešla državnu granicu iz razloga propisanih stavom (3) ovog člana moraju se bez odgađanja prijaviti u najbližu jedinicu GPBiH i obrazložiti razloge prelaska.

(Izdavanje graničnog odobrenja)

Član 8.

(1) Granično odobrenje izdaje mjesno nadležna jedinica GPBiH, uz prethodno mišljenje UIO.
(2) Granično odobrenje izdaje se u slučaju kada je to uređeno međunarodnim ugovorom koji je potpisan između BiH i susjedne države.
(3) GPBiH donijet će provedbene propise o: uslovima za izdavanje i poništavanje graničnog odobrenja, načinu i rokovima izdavanja graničnog odobrenja, izgledu obrasca zahtjeva za izdavanje graničnog odobrenja, obliku i sadržaju graničnog odobrenja, te o obavljanju nadzora i statističkog praćenja izdavanja graničnih odobrenja, u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu ovog zakona.

(Međunarodni tranzitni saobraćaj)

Član 9.

(1) Granična kontrola neće se obavljati u međunarodnom tranzitnom zračnom saobraćaju, nakon slijetanja zrakoplova u zračnu luku, ako putnici ne napuštaju zrakoplov ili se nalaze u prostoru za tranzit putnika na području graničnog prijelaza.
(2) Iz sigurnosnih razloga, te ako postoji osnova sumnje o zloupotrebi tranzita na određenim letovima iz stava (1) ovog člana, preduzimaju se odgovarajuće mjere i radnje u skladu s važećim propisima i procedurama, što će biti detaljnije propisano provedbenim propisima koje donosi GPBiH.
(3) Odredbe st. (1) i (2) ovog člana se na odgovarajući način primjenjuju na morske luke i luke unutrašnjih voda preko kojih se odvija međunarodni saobraćaj.

(Određivanje graničnih prijelaza)

Član 10.

(1) Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vijeće ministara), na prijedlog nadležnog organa, određuje granične prijelaze, kategoriju graničnih prijelaza kao i vrijeme i način prelaska državne granice.
(2) Granični prijelazi sa susjednom državom određuju se u skladu s međunarodnim ugovorom.

(Vrste graničnih prijelaza)

Član 11.

(1) Granični prijelazi mogu biti otvoreni za međunarodni i pogranični saobraćaj.
(2) Granični prijelazi za pogranični saobraćaj mogu biti stalni i


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: