Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu čl. 12. stav 1. tačka c) i 18. stav 1. tačka b) Ustava Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", br. 1/96, 2/96, 3/96, 16/97, 14/00 i 4/01), Skupština Kantona Sarajevo, na sjednici od 13. marta 2001. godine, donijela je

ZAKON

O FILMSKOJ DJELATNOSTI

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 7 od 22 marta 2001)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Filmska djelatnost, u smislu ovog zakona, obuhvata proizvodnju, promet, javno prikazivanje filma i čuvanje filma, filmskog materijala i filmske građe na teritoriji Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Kanton).

Član 2.

Film, u smislu ovog zakona, je stvaralačko kinematografsko djelo, slijed slika u pokretu, zabilježen na filmskoj traci, magnetnoj traci, CD-ROM-u, DVD-ROM-u ili putem drugog odgovarajućeg tehničkog sredstva reprodukcije.
Filmski materijal u smislu ovog zakona je: negativ filma, tonski zapis bez slike (IT ton), montirani (pasovani) original negativ, dubl negativ za trikove i špicu, ton negativ, tonska kopija filma, tonska traka (soundtrack), montirani master magnetnog ili digitalnog zapisa i drugi filmski materijal.
Filmska građa u smislu ovog zakona je: završna verzija scenarija, knjiga snimanja, scenografske i kostimografske skice, muzička partitura, set fotosa i plakat i druga filmska građa.

Član 3.

Odredbe ovog zakona ne primjenjuju se na filmove:
namijenjene za nastavnu i naučnoistraživačku djelatnost;
namijenjene za informativnu i propagandnu djelatnost;
koje snimaju preduzeća, vjerske zajednice i druga pravna lica za svoje potrebe;
koji služe potrebama odbrane i
koje snimaju građani za svoje potrebe.
Odredbe ovog zakona odgovarajuće se primjenjuju na televizijske filmove.

II- PROIZVODNjA FILMA

Član 4.

Proizvodnja filma obuhvata: izradu scenarističke građe i pisanje scenarija, predpripremu, pripremu za snimanje, snimanje i obradu filma, laboratorijsku obradu i postprodukciju filma.

Član 5.

Film proizvodi producent.
Domaći producent je pravno lice i samostalni privrednik registrovan za proizvodnju filma.
Producent pokreće proizvodnju filma za koju obezbjeđuje finansijska sredstva, tehnička sredstva, umjetnički, stručni i tehnički kadar i druge uslove potrebne za proizvodnju.

Član 6.

Domaći producent može proizvoditi film i u saradnji sa inostranim producentom.
Domaći producent može angažovati i dio inostranog umjetničkog i tehničkog kadra, najviše u procentu učešća inostranog producenta.
Ograničenje iz prethodnog stava se neće primjenjivati, ukoliko domaći producent film finansira isključivo svojim sredstvima.

Član 7.

Domaćim filmom smatra se film koji su proizveli jedan ili više domaćih producenata uz pretežno učešće domaćih filmskih umjetnika i filmskih saradnika.
Domaćim filmom smatra se i film proizveden u koprodukciji sa inostranim producentom na jednom od službenih jezika Bosne i Hercegovine.

Član 8.

Inostranim filmom smatra se film koji inostrani producent snimi na teritoriji Kantona, kao i film proizveden u saradnji sa domaćim producentom koji se ne smatra domaćim filmom.

Član 9.

Inostrani producent može snimati film na teritoriji Kantona Sarajevo ako prethodno pribavi odobrenje kantonalnog ministarstva nadležnog za poslove kulture (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Odobrenje je potrebno za snimanje u eksterijeru.
Odobrenje se izdaje na osnovu zahtjeva inostranog producen- ta ili domaćeg koproducenta.
Zahtjev obavezno sadrži mjesto i vrijeme snimanja eksterije- ra filma i scenario filma na jednom od službenih jezika u Federaciji Bosne i Hercegovine sa označenim dijelovima teksta prema kojim se na teritoriji Kantona snimaju filmske sekvence.

Član 10.

Ako se inostrani producent ne pridržava odobrenja za snimanje filma, Ministarstvo može oduzeti dato odobrenje i zabraniti dalje snimanje filma.
Ministarstvo je dužno da o preduzetim mjerama iz prethodnog stava obavijesti Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona.
Ministarstvo unutrašnjih poslova može oduzeti filmski materijal snimljen bez odobrenja ili protivno izdatom odobrenju do okončanja prekršajnog postupka.

III- FINANSIRANjE FILMSKE PROIZVODNjE

Član 11.

Producent obezbjeđuje sredstva za snimanje filma iz slijedećih izvora:
- iz vlastitih sredstava;
- poslovnih aranžmana sa domaćim i stranim koproducentima;
- donacija;
- ugovora o sponzorstvu;
- fondacija;
- i iz drugih izvora.
Dio sredstva za filmsku produkciju može se obezbijediti u Budžetu Kantona.

IV- PROMET FILMA

Član 12.

Promet filma obuhvata otkup, iznajmljivanje, distribuciju i izvoz domaćeg filma, uvoz i distribuciju inostranog filma, presnimavanje, umnožavanje, iznajmljivanje i javno prikazivanje filma.

Član 13.

Promet filma vrši distributer.
Distributer je pravno lice i samostalni privrednik registrovan za distribuciju filmova.

Član 14.

Distributer može vršiti presnimavanje domaćeg i inostranog filma na bilo koje tehničko sredstvo reprodukcije iz člana 2. stav 1. ovog zakona, njegovo umnožavanje, iznajmljivanje i javno prikazivanje, pod uslovom da je prava na to stekao putem ugovora sa nosiocem licencnih prava.
Na svakom primjerku filma, distributer je dužan da naznači broj i datum ugovora kojim je stekao prava iz prethodnog stava, kao i broj umnoženih primjeraka.

V- JAVNO PRIKAZIVANjE FILMA

Član 15.

Javno prikazivanje filma na teritoriji Kantona obuhvata prikazivanje filma u stalnim bioskopima, drugim javnim zatvorenim i otvorenim prostorima i na televiziji.

Član 16.

Javno prikazivanje filma u stalnim bioskopima i drugim javnim prostorima može vršiti pravno lice ili samostalni privrednik registrovan za djelatnost prikazivanja filmova, ako obezbijedi građevinske, tehničke i higijenske uslove za javno prikazivanje filma.
Odredbe ovog člana ne odnose se na javne prostore u naseljima i mjestima gdje nema stalnih bioskopa.

Član 17.

Javno prikazivanje filma na televiziji može se vršiti isključivo na osnovu ugovora sa vlasnikom licencnih prava.

Član 18.

Za javno prikazivanje domaćeg filma odobrenje daje domaći producent koji je proizveo taj film.
Za javno prikazivanje inostranog filma odobrenje daje distributer koji je uvezao taj film.
Domaći producent i distributer iz ovog člana odgovorni su za izdato odobrenje.

Član 19.

Distributer odnosno prikazivač filma, obavezan je na svim promotivnim materijalima filma istaći zabranu gledanja filma djeci ispod 18 godina, ako film sadrži pornografiju ili može nanijeti štetu zdravlju, mentalnom ili fizičkom razvoju maloljetnih osoba.
Prikazivač filma obavezan je da preduzme odgovarajuće mjere da se djeci ispod 18 godina onemogući gledanje filma iz prethodnog stava.
Televizija je dužna da prije i tokom prikazivanja filma na način određen članom 61. stav 5. Zakona o medijima ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 13/98) istakne upozorenje da se radi o filmu koji svojim sadržajem može nanijeti štetu zdravlju, mentalnom il fizičkom razvoju maloljetnih osoba.
Odluku o nepodobnosti filma za određeni