Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O ELEKTRONSKOM POSLOVANjU I ELEKTRONSKOM POTPISU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 36 od 21. juna 2002)

I- OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim Zakonom uređuje se: elektronsko poslovanje, korišćenje podataka u elektronskom obliku, primjena elektronskog potpisa u pravnom prometu, međusobni odnosi, prava, obaveze i odgovornosti subjekata koji učestvuju u elektronskom pravnom prometu, kao i elektronsko poslovanje u sudskim, upravnim i drugim sličnim postupcima, ako posebnim zakonima nije drugačije određeno.

Definicije

Član 2.

"Elektronsko poslovanje" predstavlja elektronsku razmjenu standardizovanih poslovnih poruka u pravnom prometu između računarskih sistema subjekata elektronskog poslovanja.
"Subjekt elektronskog poslovanja" je pravno ili fizičko lice koje ispunjava zakonom predviđene uslove za učešće u elektronskom pravnom prometu.
"Elektronski dokument" predstavlja dokument u elektronskom obliku.
"Elektronska poruka" označava niz podataka koji su elektronski generisani, poslani, primljeni ili sačuvani na elektronskim, optičkim i drugim sličnim medijima.
"Vjerodostojna poruka" označava svaku elektronsku poruku čija je vjerodostojnost provjerena odgovarajućim, unapred dogovorenim procedurama i metodologijom, kako u pogledu identiteta pošiljaoca, tako i u pogledu integriteta podataka sadržanih u poruci.
"Elektronski original" označava izvornu elektronsku poruku potpisanu kvalifikovanim elektronskim potpisom.
"Elektronski ugovor" označava ugovor koji je zaključen razmjenom elektronskih poruka u kome ugovorne strane svoju saglasnost na uslove koji su u njemu navedeni potvrđuju elektronskim potpisom.
"Elektronski potpis" označava skup podataka u elektronskom obliku koji su pridruženi ili su logički povezani sa drugim elektronskim podacima i služe za identifikaciju potpisnika i potvrdu vjerodostojnosti potpisanog elektronskog dokumenta.
"Kvalifikovani elektronski potpis" je elektronski potpis kojim se pouzdano garantuje: identitet potpisnika, integritet elektronskih poruka ili dokumenata i nemogućnost naknadnog poricanja odgovornosti za njihov sadržaj.
"Potpisnik" je lice koje posjeduje sredstva za elektronsko potpisivanje i vrši elektronsko potpisivanje bilo u svoje ime ili u ime drugog fizičkog ili pravnog lica koga predstavlja.
"Podaci za izradu elektronskog potpisa" označavaju jedinstvene podatke kao što su kodovi, lozinke, algoritmi ili tajni kriptografski ključevi, koje korisnik koristi za izradu elektronskog potpisa.
"Sredstva za izradu elektronskog potpisa" označavaju tehnička sredstva (softver i hardver), koja korisnik koristi za implementaciju postupaka i čuvanje podataka za izradu elektronskog potpisa.
"Sredstva za izradu kvalifikovanog elektronskog potpisa" predstavljaju sredstva za izradu potpisa koja ispunjavaju uslove iz člana 18. ovog zakona.
"Verifikator" je lice koje posjeduje sredstvo za verifikaciju elektronskog potpisa i vrši verifikaciju elektronskog potpisa u svoje ime ili u ime drugog fizičkog ili pravnog lica.
"Podaci za verifikaciju elektronskog potpisa" predstavljaju jedinstvene podatke kao što su kodovi, lozinke, algoritmi ili javni kriptografski ključevi, koje verifikator koristi za verifikaciju elektronskog potpisa.
"Sredstva za verifikaciju elektronskog potpisa" označavaju tehnička sredstva (softver i hardver) koja se koriste za implementaciju i čuvanje podataka za verifikaciju elektronskog potpisa.
"Sredstva za verifikaciju kvalifikovanog elektronskog potpisa" su sredstva koja zadovoljavaju kriterije iz člana 19. ovog zakona.
"Pošiljalac elektronske poruke" je lice koje je samo poslalo elektronsku poruku ili je poruka poslana u njegovo ime i u skladu sa njegovom voljom. Posrednik elektronske poruke ne smatra se pošiljaocem elektronske poruke.
"Primalac elektronske poruke" je lice koje je primilo elektronsku poruku. Posrednik elektronske poruke ne smatra se primaocem elektronske poruke.
"Posrednik elektronske poruke" je lice koje za drugo lice pošalje, primi, pohrani elektronsku poruku ili pruža druge usluge u vezi sa elektronskom porukom.
"Elektronski certifikat" je potvrda u elektronskom obliku koja povezuje podatke za verifikaciju elektronskog potpisa s nekim licem i potvrđuje identitet tog lica.
"Kvalifikovani elektronski certifikat" je elektronsko uvjerenje koje izdaje davalac usluga izdavanja kvalifikovanog certifikata koji ispunjava zakonom predviđene uslove.
"Davalac usluga certifikovanja" je pravno ili fizičko lice, koje izdaje elektronske certifikate ili obezbjeđuje druge usluge, koje se odnose na elektronsko potpisivanje.
"Korisnik usluga certifikovanja" je pravno ili fizičko lice kojem je izdat elektronski certifikat od strane davaoca usluga certifikovanja.

II- ELEKTRONSKO POSLOVANjE

Član 3.

Elektronsko poslovanje, u smislu ovog zakona, predstavlja elektronsku razmjenu standardizovanih poslovnih poruka u pravnom prometu između subjekata elektronskog poslovanja korišćenjem računarskih sistema.

Član 4.

Subjekti elektronskog poslovanja su pravna ili fizička lica koja obavljaju aktivnosti iz člana 3. ovog zakona i ispunjavaju zakonom predviđene uslove za učešće u elektronskom pravnom prometu.

Član 5.

Elektronskim dokumentima i porukama se ne može odreći punovažnost ili dokazna vrijednost samo zato što su u elektronskom obliku.

Član 6.

Pravila za razmjenu elektronskih poruka donose nadležna ministarstva Vlade u saradnji sa Informacionim sistemom Republike Srpske pri Ministarstvu industrije i tehnologije Republike Srpske (u daljem tekstu: Informacioni sistem).
Informacioni sistem donosi standarde za rad subjekata elektronskog poslovanja u skladu sa zakonom i podzakonskim propisima donesenim na osnovu ovog zakona.

Podaci u elektronskom obliku

Član 7.

Podaci koji se vode na osnovu zakona ili drugih propisa mogu se čuvati u elektronskom obliku ako su:
1. sadržani u elektronskom dokumentu koji je dostupan i pogodan za kasniju upotrebu;
2. zapisani u elektronskom obliku koji vjerodostojno predstavlja kreirane, poslane ili primljene podatke;
3. u obliku elektronske poruke iz koje se može utvrditi odakle potiče, kome je bila poslana, vrijeme i mjesto njenog slanja ili prijema;
4. primijenjeni postupci i tehnologija koji omogućavaju da se na pouzdan način može utvrditi bilo kakva izmjena u podacima.
Obaveza čuvanja podataka iz stava 1. ovog člana ne odnosi se na komunikacione podatke čija je jedina namjena da omogući da se elektronska poruka pošalje i primi.

Član 8.

Kada je zakonom ili drugim propisom određena pisana forma, smatra se da je elektronski oblik ravnopravan sa pisanom formom, ako su podaci u elektronskom obliku dostupni i pogodni za kasniju


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: