ZAKON
O BUDžETSKOM SISTEMU REPUBLIKE SRPSKE
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 121 od 25. decembra 2012)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se budžetski sistem Republike Srpske (u daljem tekstu: Republika), priprema, planiranje, način izrade, donošenje i izvršenje budžeta Republike Srpske (u daljem tekstu: budžet Republike), budžeta opština, gradova i fondova, zaduživanje i otplata duga, računovodstvo, izvještavanje i kontrola budžeta Republike, opština, gradova i fondova.
Član 2.
Pojmovi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) budžet je procjena budžetskih sredstava i budžetskih izdataka za jednu fiskalnu godinu,
b) fiskalna godina obuhvata period od 12 mjeseci, koji počinje 1. januara, a završava se 31. decembra kalendarske godine,
v) budžetski korisnici su organi, organizacije i drugi subjekti javnog sektora (osim javnih preduzeća) koji se finansiraju iz budžeta Republike, opština, gradova i fondova i koji su pod njihovom kontrolom u skladu sa zakonom,
g) fondovi u smislu ovog zakona su: Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Javni fond za dječiju zaštitu Republike Srpske i Zavod za zapošljavanje Republike Srpske,
d) račun javnih prihoda je račun na koji se vrše uplate javnih prihoda Republike, opština, gradova i fondova i sa koga se vrši raspodjela na račune korisnika javnih prihoda,
đ) Jedinstveni račun trezora je račun na koji se vrše uplate sredstava na ime Republike, opština, gradova i fondova sa računa javnih prihoda ili direktno, kao i sve isplate u ime Republike, opština, gradova i fondova, a sistem Jedinstvenog računa trezora sastoji se od računa javnih prihoda, investicionih računa, transakcionih računa, te računa za posebne namjene,
e) račun posebnih namjena je račun koji na zahtjev budžetskog korisnika otvaraju trezor Republike i trezori opština, gradova i fondova na koji se vrše uplate sredstava posebnih namjena, kao i sve isplate po namjenama ili projektima,
ž) jedinstveni račun za indirektne poreze koji vodi Uprava za indirektno oporezivanje BiH (u daljem tekstu: Jedinstveni račun UIO) je račun na koji se uplaćuju indirektni porezi i
z) javne investicije predstavljaju dio planiranih sredstava budžeta Republike koji se ne raspoređuje unaprijed, već na osnovu posebnih odluka Vlade Republike Srpske (u daljem tekstu: Vlada), a podrazumijevaju ulaganja u značajno povećanje vrijednosti nefinansijske imovine kroz sticanje infrastrukture opšteg značaja, lokalne infrastrukture, građevinskih objekata, zemljišta i opreme.
II- BUDžETSKI SISTEM REPUBLIKE SRPSKE
Član 3.
Budžetski sistem Republike čine budžet Republike, budžeti opština i gradova i budžeti - finansijski planovi fondova (u daljem tekstu: budžeti fondova).
Član 4.
U skladu sa ovim zakonom, jedinstvenost budžetskog sistema Republike obezbjeđuje se zajedničkim pravnim uređenjem, jedinstvenom budžetskom klasifikacijom, upotrebom jedinstvene budžetske dokumentacije za izradu budžeta Republike, opština, gradova i fondova, jedinstvenim sistemom budžetskog računovodstva, jedinstvenim kriterijumima za budžetsku kontrolu i jedinstvenim principima na kojima se zasniva budžetski postupak.
Član 5.
(1) Budžetska sredstva u jednoj fiskalnoj godini čine budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu, primici od finansijske imovine i zaduživanja tekuće fiskalne godine, neutrošena namjenska sredstva budžetskih grantova i transfera iz ranijih perioda i suficit raspoređen odlukom nadležnog organa.
(2) Budžetska sredstva se koriste za finansiranje funkcija budžetskih korisnika, za izvršavanje njihovih zadataka i ostale namjene koje su u skladu sa Ustavom i zakonom, kao i propisima organa jedinica lokalne samouprave i fondova.
(3) Budžetske prihode čine javni prihodi, tekući i kapitalni grantovi iz zemlje i inostranstva i transferi primljeni od drugih budžetskih jedinica.
(4) Javni prihodi su prihodi utvrđeni u skladu sa zakonom i ostvareni po osnovu poreza, taksa, doprinosa, naknada i drugih prihoda kojima se finansiraju prava i dužnosti Republike, opština, gradova i fondova.
(5) Budžetski grantovi su bespovratna finansijska sredstva dobijena od domaćih ili stranih fizičkih i pravnih lica, koja su uključena u prihode budžeta.
(6) Finansiranje predstavlja način pokrića planiranog ili ostvarenog budžetskog deficita, odnosno način raspodjele planiranog ili ostvarenog budžetskog suficita.
(7) Neto finansiranje predstavlja razliku između primitaka od finansijske imovine i zaduživanja i izdataka za finansijsku imovinu i otplatu dugova.
Član 6.
(1) Planirana budžetska sredstva i planirani budžetski izdaci moraju biti uravnoteženi.
(2) Budžetske izdatke čine budžetski rashodi, izdaci za nefinansijsku imovinu i izdaci za finansijsku imovinu i otplatu dugova.
(3) Budžetske rashode čine rashodi za lična primanja, rashodi po osnovu korišćenja robe i usluga, rashodi finansiranja i drugi finansijski rashodi, subvencije, grantovi, doznake na ime socijalne zaštite i transferi drugim budžetskim korisnicima.
(4) Pojam budžetskih prihoda i budžetskih rashoda nije ekvivalentan pojmu prihoda i rashoda koji je definisan u Međunarodnim računovodstvenim standardima za javni sektor i koji je relevantan za izradu finansijskog izvještaja na određenom nivou vlasti u Republici.
Član 7.
(1) Budžetska sredstva koja pripadaju budžetu Republike i koja se dijele između budžeta Republike i budžeta opština i gradova uplaćuju se sa računa javnih prihoda.
(2) Budžetska sredstva koja u cijelosti pripadaju budžetu opštine ili grada, a koja predstavljaju njihove izvorne prihode, uplaćuju se sa računa javnih prihoda opštine, odnosno grada.
Član 8.
Prihodi budžeta Republike su:
a) dio prihoda od indirektnih poreza uplaćen u budžet Republike sa Jedinstvenog računa UIO, utvrđen u skladu sa principima raspodjele definisanim ovim zakonom, koji nakon raspodjele sa drugim korisnicima u Republici pripadaju budžetu Republike;
b) porez na dobit;
v) porez na dohodak:
1) porez na dohotke od autorskih prava, prava srodnih autorskim pravima i prava industrijske svojine,
2) porez na prihode od kapitala,
3) porez na prihode od kapitalnih dobitaka;
g) porezi na upotrebu, držanje i nošenje dobara:
1) porez na upotrebu motornih vozila,
2) porez na upotrebu čamaca, plovećih postrojenja i jahti,
3) porez na upotrebu vazduhoplova i letjelica,
4) porez na držanje i nošenje oružja;
d) takse:
1) republičke administrativne takse,
2) republičke sudske takse,
3) posebna republička taksa;
đ) naknade:
1) koncesione naknade za korišćenje prirodnih i drugih dobara od opšteg interesa, izuzev koncesionih naknada za korišćenje mineralnih sirovina,
2) naknade, odnosno sredstva za zaštitu okoline,
3) naknade za korišćenje prirodnih i drugih dobara od opšteg interesa,
4) naknade za priređivanje igara na sreću;
e) novčane kazne, izuzev kazni utvrđenih aktima grada, odnosno opštine;
ž) prihodi od nezakonito stečene imovine i imovinske koristi;
z) prihodi od grantova;
i) prihodi koje budžetski korisnici ostvare vršenjem redovne i dopunske djelatnosti u skladu sa zakonom, u procentu utvrđenom zakonom kojim se uređuje izvršenje budžeta i
j) ostali prihodi budžeta Republike.
Član 9.
Prihodi koji se dijele između budžeta Republike, budžeta opština i gradova i drugih korisnika su:
a) prihodi od indirektnih poreza, uplaćeni u budžet Republike sa Jedinstvenog računa UIO, koji se nakon izdvajanja dijela sredstava za servisiranje spoljnog duga Republike dijele na sljedeći način:
1) budžet Republike 72%,
2) budžeti opština i gradova 24%,
3) JP "Putevi Republike Srpske" 4%;
: