aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O BESPLATNOJ PRAVNOJ POMOĆI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 120 od 22. decembra 2008, 89/13)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom propisuju se osnovi prava i načela za ostvarivanje besplatne pravne pomoći (u daljem tekstu: pravna pomoć), oblici ostvarivanja pravne pomoći, subjekti za pružanje pravne pomoći, korisnici pravne pomoći, uslovi i način njihovog ostvarivanja, nadzor i kontrola kvaliteta pružanja pravne pomoći, nadležnost Odbora za uspostavljanje i kontrolu profesionalnih standarda pružaoca pravne pomoći i način finansiranja.

Član 2.

(1) Prava i načela utvrđena ovim zakonom predstavljaju minimum prava koji se drugim zakonima i propisima ne mogu umanjivati.
(2) Građanin Republike Srpske koji ostvari pravo na pravnu pomoć u mjestu svog prebivališta ne može biti uskraćen za to pravo bilo gdje na teritoriji Republike Srpske.

Član 3.

(1) Pravna pomoć je oblik ostvarivanja prava fizičkog lica na pravično suđenje i jednak pristup pravdi pred sudom i drugim organima čije troškove u cijelosti ili djelimično plaćaju nadležni organi za sprovođenje ovog zakona.
(2) Odobrena pravna pomoć može se ograničiti samo iz razloga propisanih ovim zakonom.
(3) Pravo na pravnu pomoć, po pravilu, podrazumijeva pravo na oslobađanje od sudskih taksi, koje se ostvaruje u skladu sa drugim zakonima.

Član 4.

Pojedini izrazi koji se koriste u ovom zakonu imaju sljedeća značenja:
a) pravo na pravnu pomoć predstavlja ovlašćenje svakog fizičkog lica da traži i dobije od nadležnog organa ostvarivanje prava na pravnu pomoć,
b) nadležni organ za pružanje pravne pomoći je Centar za pružanje besplatne pravne pomoći (u daljem tekstu: Centar), čije se ovlašćenje sastoji u obavezi pružanja besplatne pravne pomoći korisnicima, u obimu i oblicima predviđenim zakonom,
v) oblici ostvarivanja pravne pomoći su radnje i postupci kojima se korisniku pravne pomoći omogućava zaštita prava na pravično suđenje i jednak pristup pravdi,
g) korisnik pravne pomoći je svako fizičko lice kojem je odobrena pravna pomoć na osnovu ovog zakona,
d) lice lošeg imovinskog stanja je lice koje prema svom opštem imovinskom stanju i stanju članova svoga porodičnog domaćinstva nema sredstava da plati punomoćnika ili radnje punomoćnika kao i troškove postupka, a niti da dobije zajam ili druga sredstva bez štete za nužno izdržavanje sebe i svoje porodice,
đ) članovi porodičnog domaćinstva su lica koja su kao takva utvrđena Porodičnim zakonom ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 54/02), a u odnosu na korisnika pravne pomoći i
e) pružaoci pravne pomoći su pravna lica i institucionalni organi koji su ovlašćeni da se u skladu sa odredbama procesnih zakona u Republici Srpskoj mogu pojavljivati kao puni procesni punomoćnici u svim postupcima u kojima se ostvaruje pravo na pravnu pomoć.

II- OBLICI OSTVARIVANjA PRAVNE POMOĆI

Član 5.

(1) Pravna pomoć ostvaruje se kao pravo na:
a) opšte informacije o pravima i obavezama,
b) pravni savjet i pomoć u popunjavanju obrazaca,
v) pravnu pomoć u sastavljanju svih vrsta pismena,
g) zastupanje na sudu,
đ) sačinjavanje apelacija i
e) pravnu pomoć u postupcima mirnog rješavanja spora (medijacija).
(2) Prava na opšte informacije o pravima i obavezama, pravne savjete i pomoć u popunjavanju obrazaca imaju sva lica bez obzira na ispunjavanje uslova iz čl. 16. do 21. ovog zakona.

Član 6.

(1) Pravna pomoć pruža se korisnicima u postupcima u kojima se ostvaruju i štite njihova prava i na zakonu zasnovani interesi.
(2) Postupci iz stava 1. ovog člana su:
a) parnični postupak,
b) krivični postupak u dijelu kojim se pravo na odbranu obezbjeđuje postavljanjem branioca zbog slabog imovinskog stanja osumnjičenog ili optuženog, kao i zastupanje oštećenog u krivičnom postupku,
v) upravni spor,
g) prekršajni postupak,
d) vanparnični postupak i
đ) izvršni postupak.

Član 7.

(1) Ostvarivanje prava na pravnu pomoć ne odnosi se na:
a) postupak upisa u sudski registar poslovnih subjekata i druge postupke kod privrednih sudova,
b) postupak registracije preduzetničke djelatnosti,
v) postupak registracije udruženja građana ili fondacije,
g) postupke pred nadležnim poreskim organima,
d) postupke pribavljanja urbanističke saglasnosti i građevinske dozvole, kao i druge pravne radnje u vezi sa građenjem i
đ) sastavljanje privatnih isprava i ugovora.
(2) Izuzetno, u opravdanim slučajevima, kada to nalažu interesi pravičnosti, nadležni organ može odobriti pružanje pravne pomoći i u slučajevima navedenim u stavu 1. ovog člana.

III- SUBJEKTI OVLAŠĆENI ZA PRUŽANjE PRAVNE POMOĆI

Član 8.

Pravo zastupanja u parničnom postupku, krivičnom postupku u dijelu kojim se pravo na odbranu obezbjeđuje postavljanjem branioca zbog slabog imovinskog stanja osumnjičenog ili osuđenog, upravnom sporu, prekršajnom, vanparničnom i izvršnom postupku imaju:
a) zaposleni u Centru, osim u odbranama u krivičnom postupku i prekršajnom postupku,
b) advokati, članovi Advokatske komore Republike Srpske i
v) zaposleni u nevladinim organizacijama koje se bave pružanjem pravne pomoći (osim u odbranama u krivičnom postupku), a pod uslovima za zaposlene u Centru.

Član 9.

(1) Centar je republička upravna organizacija u sastavu Ministarstva pravde, koji je osnovan u skladu sa propisima o republičkoj upravi.
(2) Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta urediće se unutrašnja organizacija Centra.
(3) Pravilnik iz stava 2. ovog člana donosi direktor Centra uz saglasnost Vlade Republike Srpske.
Član 10.
Pravo zastupanja u postupcima iz člana 6. ovog zakona imaju zaposleni u Centru i kancelarijama, pod uslovom:
a) da su diplomirani pravnici,
b) da imaju položen pravosudni ispit i
v) da imaju najmanje dvije godine radnog iskustva na pravnim poslovima nakon položenog pravosudnog ispita.

Član 11.

(1) Zahtjev za ostvarivanje prava na pravnu pomoć podnosi se Centru, na propisanom obrascu, uz priložene dokaze o ispunjavanju uslova na pravnu pomoć.
(2) Dokazima iz stava 1. ovog člana smatraju se uvjerenje nadležnog organa o nezaposlenju, rješenje nadležnog organa za socijalni rad o statusu korisnika, potvrda o visini primanja za zaposlena lica, uvjerenje o redovnom školovanju, rješenje o penzionisanju, penzioni ček, kućna lista, uvjerenje o posjedovanju/neposjedovanju nepokretnosti, uvjerenje nadležnog poreskog organa o visini poreske obaveze, ovjerena izjava o redovnim i povremenim primanjima i prihodima i druge isprave izdate od nadležnih organa.

Član 12.

(1) O pravu na pravnu pomoć odlučuje Centar rješenjem bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva.
(2) Rješenje o odobrenoj pravnoj pomoći važi do pravosnažnog okončanja postupka.
(3) Na rješenje Centra o pravu na pravnu pomoć korisnik ima pravo žalbe ministru pravde (u daljem tekstu: ministar) u roku od 15 dana od dana prijema rješenja.
(4) O pravnim savjetima i pomoći u popunjavanju formulara vodi se evidencija.
(5) Ako korisnik pravne pomoći, nakon donošenja rješenja kojim mu je odobrena pravna pomoć, promijeni adresu stanovanja, a o tome ne obavijesti Centar, ne odazove se na poziv Centra u roku od 15 dana od dana prijema poziva bez opravdanog razloga, izričito ili prećutno u toku postupka odbije saradnju sa Centrom ili na drugi način pokaže da nema interes za dalje korišćenje odobrene pravne pomoći, Centar će ukinuti rješenje o odobrenoj pravnoj pomoći i postupak obustaviti.
(6) Na rješenje iz stava 5. ovog