Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu članaIV. 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na 54. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 27. maja 2009. godine, i na 31. sjednici Doma naroda, održanoj 18. juna 2009. godine, usvojila je

ZAKON

O AKCIZAMA U BOSNI I HERCEGOVINI

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 49 od 22 juna 2009)

DIO PRVI - OSNOVNE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

(1) Ovim zakonom uređuje se oporezivanje prometa i/ili uvoza određenih vrsta proizvoda (u daljnjem tekstu: akcizni proizvodi) na teritoriji Bosne i Hercegovine posebnim oblikom poreza - akcizom.
(2) Odredbe ovog zakona primjenjuju se i na putarinu.

(Uplata i raspodjela)

Član 2.

(1) Prihodi po osnovu akciza i putarina uplaćuju se na Jedinstveni račun Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a njihova raspodjela vrši se u skladu sa Zakonom o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda ("Službeni glasnik BiH", br. 55/04 i 34/07).
(2) Za naplatu prihoda od putarine u iznosu od 0,10 KM za autoputeve Uprava za indirektno oporezivanje BiH otvorit će poseban podračun u okviru Jedinstvenog računa UIO, a raspodjela prihoda od putarine vrši se prema metodologiji koju propisuje Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH posebnim aktom.

(Pojmovi)

Član 3.

Pojmovi korišteni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) pravno lice - svako pravno lice koje je, u skladu s važećim propisima, registrirano za proizvodnju, uvoz i/ili promet akciznih proizvoda iz člana 4. ovog zakona;
b) preduzetnik - svako fizičko lice koje je kod nadležnog organa registrirano za proizvodnju i/ili promet akciznih proizvoda iz člana 4. ovog zakona;
c) građanin-proizvođač - fizičko lice koje ima prebivalište u Bosni i Hercegovini, a bavi se proizvodnjom akciznih proizvoda;
d) UIO - Upravu za indirektno oporezivanje;
e) Upravni odbor - Upravni odbor UIO uspostavljen Zakonom o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 44/03, 52/04 i 34/07).

DIO DRUGI - AKCIZA

POGLAVLjEI. PREDMET OPOREZIVANjA

(Akcizni proizvodi)

Član 4.

(1) Predmet oporezivanja je promet akciznih proizvoda koji su proizvedeni u Bosni i Hercegovini kada proizvođač prvi put njima prometuje i/ili uvoz akciznih proizvoda u Bosnu i Hercegovinu (u daljnjem tekstu: BiH).
(2) Akciznim proizvodima, u smislu stava (1) ovog člana, smatraju se:
a) naftni derivati;
b) duhanske prerađevine;
c) bezalkoholna pića;
d) alkohol, alkoholna pića i voćna prirodna rakija;
e) pivo i vino;
f) kafa.

(Naftni derivati)

Član 5.

Naftnim derivatima, u smislu člana 4. stav (2) tačka a) ovog zakona, smatraju se:
a) motorni benzini, uključujući i bezolovni, nezavisno od oktanske vrijednosti i komercijalnog naziva;
b) dizel goriva i ostala plinska ulja;
c) petrolej (kerozin);
d) lož-ulje ekstra lako i lako specijalno (EL i LS).

(Duhanske prerađevine)

Član 6.

(1) Duhanskim prerađevinama, u smislu člana 4. stav (2) tačka b) ovog zakona, smatraju se cigarete i ostali duhanski proizvodi.
(2) Cigaretama se smatraju:
a) smotuljci duhana prikladni za pušenje, obavijeni omotačem koji nije od prirodnog duhana;
b) proizvodi slični cigaretama koji se sastoje od smotuljaka duhana obavijenih jednostrukim i dvostrukim omotačem. Vanjski omotač izrađen je od materijala koji nije list prirodnog duhana i postavljen je u pravoj liniji uzdužno;
c) duhanski štapići koji se jednostavnim neindustrijskim postupkom stavljaju u papirni omot za cigarete ili se umotavaju u papirne listiće;
d) duhanski proizvodi stavljeni u promet pod nazivom cigarete.
(3) Ostalim duhanskim proizvodima smatraju se:
a) cigare i cigarilosi;
b) duhan za lulu i duhan za pušenje;
c) duhan za šmrkanje, žvakanje i drugi duhanski proizvodi;

(Bezalkoholna pića)

Član 7.

(1) Bezalkoholnim pićima se, u smislu člana 4. stav (2) tačka c) ovog zakona, smatraju osvježavajuća bezalkoholna pića od voćnog soka, voćne baze, biljnih ekstrakata, žitarica i surutke, umjetna osvježavajuća bezalkoholna pića i niskoenergetska osvježavajuća bezalkoholna pića.
(2) Pod bezalkoholnim pićima, u smislu stava (1) ovog člana, ne smatraju se:
a) prirodne mineralne, gazirane i negazirane vode, izvorske domaće i uvozne vode i stone vode;
b) 100 % prirodni sokovi od voća i povrća i njihovih mješavina;
c) sokovi od voća i povrća, te njihove mješavine, sa ili bez dodatka vode, sa ili bez dodatog šećera, sa ili bez konzervansa, sa ili bez CO2, sa ili bez umjetnih boja, sa ili bez umjetnih aroma i drugih umjetnih dodataka, sa stvarnim i deklariranim udjelom 50% i više voća i/ili povrća u suhoj tvari;
d) sirupi, prašci i pastile namijenjeni za pripremu bezalkoholnih pića razblaživanjem u vodi.

(Alkohol, alkoholna pića i voćna prirodna rakija)

Član 8.

(1) Alkoholom se, u smislu člana 4. stav (2) tačka d) ovog zakona, smatraju sve vrste alkohola, nezavisno od sirovine iz koje se dobiva i postupka dobivanja.
(2) Alkoholnim pićima se, u smislu člana 4. stav (2) tačka d) ovog zakona, smatraju pića koja sadrže više od 2% alkohola.
(3) Voćnom prirodnom rakijom se, u smislu člana 4. stav (2) tačka d) ovog zakona, smatra proizvod dobiven destilacijom prevrelog soka, masulja ili komine grožđa ili drugog voća na manje od 86% vol. alkohola, u kojem se ne smije osjetiti miris i okus drugačiji od onoga koji proističe od upotrijebljenih sirovina, kojem se ne smiju dodavati arome ni etilni alkohol poljoprivrednog porijekla, šećer i drugi ugljeni hidrati.

(Pivo i vino)

Član 9.

(1) Pivom se, u smislu člana 4. stav (2) tačka e) ovog zakona, smatra osvježavajuće pjenušavo piće dobiveno od vode, ječmenog slada, kvasca, nezaslađenih žitarica i hmelja, bez obzira na koncentraciju ekstrakta u sladu ili koncentraciju alkohola u pivu.
(2) Vinom se, u smislu člana 4. stav (2) tačke e) ovog zakona, smatra vino od grožđa (uključujući pojačana vina), vermut i ostala vina grožđa aromatizirana biljem ili aromatskim tvarima.

(Kafa)

Član 10.

Kafom se, u smislu člana 4. stav (2) tačka f) ovog zakona, smatra:
a) sirova kafa (sa ili bez kofeina);
b) pržena kafa (sa ili bez kofeina), u zrnu ili mljevena;
c) ljuske i opne pržene kafe;
d) ostali proizvodi od kafe koji u sebi sadrže 50% i više kafe.

(Bliže određenje proizvoda)

Član 11.

Bliže određenje proizvoda iz čl. 4. do 10. ovog zakona koji se oporezuju akcizom propisat će Upravni odbor pravilnikom.

POGLAVLjEII. PORESKI OBVEZNIK I REGISTRACIJA

(Poreski obveznik)

Član 12.

(1) Poreski obveznik je pravno lice ili preduzetnik koji akcizne proizvode iz člana 4. stav (2) tač. a), b), c) d) i e) ovog zakona uvozi i/ili proizvodi na teritoriji BiH.
(2) Poreski obveznik za proizvode iz člana 4. stav (2) ovog zakona tačka f) je uvoznik.
(3) Pravno lice ili preduzetnik koji nabavi alkoholna pića, voćne prirodne rakije i vina neposredno od građanina - proizvođača koji nije obveznik akcize smatra se poreskim obveznikom u smislu ovog zakona.

(Registracija poreskog obveznika)

Član 13.

(1) Poreski obveznik koji se bavi proizvodnjom i/ili uvozom akciznih proizvoda, kao i pravno lice ili preduzetnik iz člana 12. stava (3) ovog zakona, dužni su prije početka obavljanja djelatnosti iz koje može proisteći poreska obaveza po ovom zakonu da se registriraju kod UIO.
(2) Registracija iz stava (1) ovog člana vrši se upisom u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza, prema propisima koji reguliraju taj upis.
(3) Za propisivanje uslova za registraciju i prestanak registracije poreskog obveznika iz stava (1) ovog člana nadležan je Upravni odbor.

(Prijava proizvodnih pogona i skladišta)

Član 14.

(1) Poreski obveznik - proizvođač akciznih proizvoda dužan je UIO prijaviti pogon u kojem će vršiti proizvodnju akciznih proizvoda.
(2) Poreski obveznik iz člana 12. ovog zakona dužan je UIO prijaviti skladište u kojem se vrši skladištenje akciznih proizvoda i/ili sirovine za proizvodnju akciznih proizvoda.

POGLAVLjEIII. OSNOVICA AKCIZE

(Osnovica akcize)

Član 15.

(1) Osnovica akcize određena je:
a) količinom, za akcizne proizvode za koje se akciza plaća po mjernoj jedinici;
b) maloprodajnom cijenom i količinom po mjernoj jedinici za duhanske prerađevine.
(2) Osnovica akcize u slučaju utvrđivanja manjka i rashoda određena je količinom manjka koji se ne može pravdati višom silom, odnosno količinom rashoda (kalo, rastur, kvar i lom) iznad količine određene posebnim aktom Upravnog odbora.
(3) Akciza na naftne derivate plaća se po litru derivata na količinu utvrđenu pri temperaturi +15°C. Bliže odredbe o određivanju ekvivalenta


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: