aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O PENZIJSKOM REZERVNOM FONDU REPUBLIKE SRPSKE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 73 od 8. avgusta 2008, 50/10, 120/12)

I- OSNOVNA ODREDBA

Član 1.

(1) Ovim zakonom uređuju se osnivanje, djelatnost, upravljanje, organi, organizacija, način rada i poslovanja i druga pitanja od značaja za osnivanje i poslovanje Penzijskog rezervnog fonda Republike Srpske (u daljem tekstu: Rezervni fond) i Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom Republike Srpske (u daljem tekstu: Društvo za upravljanje).
(2) Na pitanja koja nisu uređena ovim zakonom primjenjuje se zakon kojim se uređuje poslovanje privrednih društava.

II- OSNIVANjE PENZIJSKOG REZERVNOG FONDA

Član 2.

(1) Rezervni fond osniva se radi obezbjeđenja dugoročne finansijske održivosti obaveznog penzijskog osiguranja.
(2) Rezervni fond je pravno lice koje se osniva za obavljanje djelatnosti po ovom zakonu.
(3) Rezervni fond je zatvoreni investicioni fond i osniva se u obliku akcionarskog društva.
(4) Rezervni fond ne smije sticati sopstvene akcije.

Član 3.

(1) Osnivač Rezervnog fonda je Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske (u daljem tekstu: Fond PIO).
(2) Puni naziv Rezervnog fonda je: Penzijski rezervni fond Republike Srpske a. d.
(3) Skraćeni naziv Rezervnog fonda je: PREF a.d.
(4) Sjedište Rezervnog fonda je u Banjoj Luci.

Član 4.

(1) Fond PIO kao osnivački ulog u Rezervni fond unosi imovinu stečenu u skladu sa propisima o privatizaciji državnog kapitala u preduzećima, kojima Fond PIO raspolaže na dan osnivanja Rezervnog fonda.
(2) Vrijednost osnivačkog uloga iz stava 1. ovog člana procjenjuje se u skladu sa propisom o metodologiji za utvrđivanje neto vrijednosti imovine Akcijskog fonda Republike Srpske.
(3) Osnivač obezbjeđuje sredstva potrebna za osnivanje i početak rada Rezervnog fonda.

III- DJELATNOST I IMOVINA REZERVNOG FONDA

Član 5.

Djelatnost Rezervnog fonda je ulaganje u hartije od vrijednosti i drugu imovinu u skladu sa ovim zakonom, uz uvažavanje načela sigurnosti, disperzije rizika, likvidnosti i profitabilnosti, a radi uvećanja imovine Rezervnog fonda.

Član 6.

(1) Imovina Rezervnog fonda može biti u obliku:
a) akcija,
b) dužničkih hartija od vrijednosti,
v) udjela ili akcija u investicionim fondovima,
g) instrumenata tržišta novca,
d) depozita kod banaka i
đ) terminskih i opcijskih ugovora i drugih finansijskih derivata.
(1a) Izuzetno od stava 1. tačka a) ovog člana, u slučaju promjene pravne forme privrednog društva u kojem Rezervni fond ima akcije, imovina Rezervnog fonda može biti u obliku udjela ili vlasničkih hartija od vrijednosti koje nisu uvrštene na berzu ili drugo uređeno javno tržište.
(2) Imovina Rezervnog fonda ne može biti predmet prinudne naplate, zaloge, hipoteke i ne može se uključiti u likvidacionu i stečajnu masu Društva za upravljanje, depozitara ili drugih lica.
(3) Nad Rezervnim fondom nije moguće pokrenuti postupak stečaja.

Član 7.

(1) Imovina koju Fond PIO stiče po osnovu propisa o privatizaciji nakon osnivanja Rezervnog fonda prenosi se u Rezervni fond.
(2) Rezervni fond može sticati imovinu iz viškova sredstava Fonda PIO i iz drugih izvora.

Član 8.

(1) Godišnja neto dobit ostvarena poslovanjem Rezervnog fonda, na osnovu odluke organa Rezervnog fonda, može se isplatiti osnivaču isključivo za finansiranje tekućih penzija korisnika, pod uslovom da iznos isplaćene neto dobiti ne bude veći od 50% vrijednosti dividendi koje je Rezervni fond primio u novcu i 50% prihoda od kamata koje je ostvario Rezervni fond.
(2) Dio godišnje neto dobiti koji ne bude isplaćen osnivaču u skladu sa stavom 1. ovog člana reinvestira se radi kapitalizacije i uvećanja imovine Rezervnog fonda.
(3) Raspodjela neto dobiti iz stava 1. ovog člana utvrđuje se u tekućoj godini na osnovu revidiranih finansijskih izvještaja Rezervnog fonda iz prethodne godine.

IV- DOZVOLjENA ULAGANjA I OGRANIČENjA ULAGANjA REZERVNOG FONDA

Član 9.

(1) Investicione odluke u vezi sa ulaganjem imovine Rezervnog fonda donosi Društvo za upravljanje osnovano u skladu sa ovim zakonom.
(2) Društvo za upravljanje može uz saglasnost Skupštine Rezervnog fonda povjeriti donošenje odluke o ulaganjima izvan Bosne i Hercegovine stranom pravnom licu, koje je u matičnoj zemlji ovlašćeno za poslovanje na tržištu hartija od vrijednosti i obavljanje takvih poslova, a koje ima provjeren bonitet, to jest dokazano višegodišnje iskustvo i uspjeh u upravljanju penzijskim fondovima.

Član 10.

(1) Hartije od vrijednosti u koje ulaže Rezervni fond moraju biti uvrštene na berzu i drugo uređeno javno tržište ili je prospektom za javnu ponudu određeno njihovo uvrštenje.
(1a) Izuzetno od stava 1. ovog člana, Rezervni fond može ulagati i u hartije od vrijednosti koje nisu uvrštene na berzu ili drugo uređeno tržište, u slučajevima utvrđenim ovim zakonom.
(2) Društvo za upravljanje donosi pravila poslovanja koja pored ostalog sadrže investicionu politiku i ciljeve koji se javno objavljuju.
(3) Uprava Društva za upravljanje najmanje jednom godišnje vrši reviziju investicione politike i ciljeva i po potrebi predlaže njihove izmjene i dopune.

Član 11.

Pravilima poslovanja iz člana 10. stav 2. ovog zakona utvrđuju se:
a) poslovi koje obavlja društvo za upravljanje, uslovi i način njihovog obavljanja,
b) investiciona politika i ciljevi,
v) način sprovođenja načela iz člana 5. ovog zakona,
g) kriterijumi za ulaganja i upravljanje portfeljom Rezervnog fonda,
d) najveći i najmanji procenat imovine Rezervnog fonda koji se može ulagati u pojedine oblike imovine iz člana 6. ovog zakona, kao i procenat i struktura ulaganja u inostranstvo,
đ) način donošenja odluka o ulaganjima,
e) uslovi koje mora da ispunjava strano pravno lice iz člana 9. stav 2. ovog zakona,
ž) način izmjene investicione politike i ciljeva,
z) upravljanje rizicima,
i) sistem interne kontrole,
j) uslovi likvidnosti hartija od vrijednosti iz portfelja i način najave njihove prodaje u skladu sa odredbama ovog zakona,
k) procedure i mjere za sprečavanje sukoba interesa i za sprečavanje zloupotrebe imovine kojom se upravlja,
l) procedure i mjere za sprečavanje zloupotrebe povlašćenih informacija,
lj) poslovna tajna i obaveza čuvanja poslovne tajne,
m) administrativne i računovodstvene procedure i
n) druga bitna pitanja od značaja za upravljanje imovinom Rezervnog fonda i rad Društva za upravljanje.

Član 12.

(1) Društvo zaupravljanje obavezno je da namjeru prodaje vlasničkih hartija od vrijednosti otvorenih akcionarskih društava iz portfelja Rezervnog fonda, emitenata iz BiH, javno najavi na internet-stranici Društva za upravljanje i berze prije davanja naloga, osim za hartije od vrijednosti kojima se pravilima iz člana 11. ovog zakona utvrdi da ispunjavaju uslove likvidnosti.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, akcije Rezervnog fonda mogu se ponuditi na prodaju, zajedno sa akcijama iz portfelja Akcijskog fonda Republike Srpske, na način i u skladu sa zakonom kojim se uređuju uslovi i postupak za prodaju i prenošenje državnog kapitala u preduzećima.
(3) Nadzorni odbor Društva za upravljanje daje prethodnu saglasnost na transakcije sa udjelima u privrednim društvima ili vlasničkim hartijama od vrijednosti koje nisu uvrštene na berzu ili drugo uređeno javno tržište.

Član 13.

Imovina Rezervnog fonda ulaže se u:
a) dužničke hartije od vrijednosti koje emituje ili za koje garantuje BiH, Centralna banka BiH, Republika Srpska, Federacija BiH i Distrikt Brčko,
b) dužničke hartije od vrijednosti koje emituju jedinice lokalne samouprave u BiH,
v) dužničke hartije od vrijednosti koje emituju strane države ili strana pravna lica sa minimalnim kreditnim rejtingom "A", a koji utvrđuju agencije za procjenu bonitetaStandard and Poors, Fitch IBCA, Thompson Bank WatchiliMoodys,
g) hartije od vrijednosti koje emituju međunarodne finansijske institucije,
d) hartije od vrijednosti koje emituju pravna lica sa sjedištem u BiH kojima se trguje na berzi ili drugom uređenom javnom tržištu,
đ) hartije od vrijednosti stranih pravnih lica, osim dužničkih hartija od vrijednosti iz tačke v) ovog člana, koje su uvrštene na najviši berzanski segment u državama članicama EU, OECD-a i Cefte,
e) udjele u otvorenim investicionim fondovima registrovanim u BiH,
ž) udjele u otvorenim investicionim fondovima registrovanim u državama članicama EU, OECD-a i Cefte,
z) depozite i depozitne potvrde kod banaka u BiH koje imaju certifikat o članstvu u programu osiguranja depozita i
i) vlasničke hartije od vrijednosti zatvorenih akcionarskih društava sa sjedištem u BiH kada Rezervni fond osniva društvo za upravljanje, penzijski ili drugi investicioni fond u obliku zatvorenog akcionarskog društva.

Član 14.

(1) Na ulaganja imovine Rezervnog fonda primjenjuju se sljedeća ograničenja:
a) ulaganjem imovine ne može se sticati više od 20%