Na osnovu članaIV. 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na sjednici Predstavničkog doma, održanoj 12. oktobra 2004. godine, i na sjednici Doma naroda, održanoj 21. oktobra 2004. godine, usvojila je
ZAKON
O GRANIČNOJ POLICIJI
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 50 od 09 novembra 2004, 27/07, 59/09)
I- OPĆE ODREDBE
Djelokrug propisivanja
Član 1.
(1) Ovim zakonom propisuju se: nadležnost, organizacija i upravljanje Graničnom policijom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: GPBiH) kao policijskim organom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: BiH), kao i druga pitanja značajna za funkcioniranje GPBiH.
(2) Na sva pitanja značajna za djelovanje GPBiH, kao policijskog organa, u mjeri u kojoj nisu propisana ovim zakonom, primjenjuje se Zakon o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine, Zakon o Direkciji za koordinaciju policijskih tijela i o agencijama za podršku policijskoj strukturi Bosne i Hercegovine, Zakon o nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 36/08) i drugi odgovarajući zakoni koje primjenjuje GPBiH u svom radu.
(3) Na sva pitanja organizacije i upravljanja, te druga pitanja značajna za funkcioniranje GPBiH kao upravne organizacije, kao što je donošenje Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji (u daljnjem tekstu: Pravilnik) i drugih propisa, upravni nadzor, odnos između institucija BiH, te odnos prema pravnim i fizičkim licima, u mjeri u kojoj nisu propisana ovim zakonom, primjenjuje se Zakon o ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 5/03, 42/03, 26/04, 42/04, 45/06, 88/07 i 35/09) i Zakon o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02).
Definicija DGS-a
Član 2.
(1) DGS je upravna organizacija u okviru Ministarstva sigurnosti BiH (u daljem tekstu: Ministarstvo), s operativnom samostalnošću, osnovana radi obavljanja policijskih poslova vezanih za nadzor i kontrolu prelaska granice BiH (u daljem tekstu: državna granica), i drugih poslova propisanih zakonom.
(2) DGS djeluje isključivo na profesionalnim osnovama i ne zastupajući, ne štiteći niti podrivajući interese bilo koje političke stranke, registrirane organizacije ili udruženja, ili bilo kojeg konstitutivnog ili drugog naroda u BiH.
Sjedište i budžet GPBiH
Član 3.
(1) Sjedište DGS-a je u Sarajevu.
(2) DGS se finansira iz Budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine.
Radni odnosi u GPBiH
Član 4.
(1) Zaposleni u GPBiH su: policijski službenici, državni službenici, zaposlenici i ostali zaposleni u skladu s Pravilnikom.
(2) Policijski službenici su ovlaštene službene osobe čiji je radni odnos reguliran Zakonom o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine.
(3) Radni odnosi državnih službenika koji rade u DGS-u uređuju se Zakonom o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine.
(4) Radni odnosi zaposlenika u GPBiH uređuju se Zakonom o radu u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 26/04, 7/05 i 48/05).
(5) Radna mjesta na kojima rade policijski i državni službenici, zaposlenici, te ostali zaposleni uređuju se Pravilnikom.
Policijska ovlaštenja
Član 5.
Policijski službenici zaposleni u DGS-u primjenjuju policijska ovlaštenja u skladu sa Zakonom o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine i postupaju kao ovlaštene službene osobe u skladu sa zakonima o krivičnom postupku BiH (u daljem tekstu: Zakon o krivičnom postupku).
Nacionalna zastupljenost u GPBiH
Član 6.
Struktura policijskih službenika, državnih službenika, zaposlenika i ostalih zaposlenika u DGS-u općenito odražava nacionalnu strukturu stanovništva BiH prema popisu stanovništva iz 1991. godine, u skladu sa sljedećim kriterijima:
1. Struktura glavnog ureda odražava nacionalnu strukturu stanovništva BiH kao cjeline.
2. Struktura terenskih ureda i jedinica odražava nacionalnu strukturu stanovništva unutar njihovih područja odgovornosti.
3. Zastupljenost svakog od konstitutivnih naroda BiH na svim nivoima ne može biti ni u kom slučaju veća od 2/3, ni manja od 1/10 od ukupnog broja osoblja DGS-a.Ova odredba ne odnosi se na zastupljenost ostalih koji, u svim slučajevima, imaju pravo na zastupljenost prema popisu stanovništva iz 1991. i gore navedenim kriterijima.
4. Sve jedinice DGS-a u potpunosti su mješovitog nacionalnog sastava i svi pripadnici mogu obavljati dužnosti na svakoj tački duž granice.
II- NADLEŽNOST I POSLOVI DGS-a
Nadležnost DGS-a
Član 7.
Poslovi iz nadležnosti DGS-a su:
1. Provođenje odredbi Zakona o nadzoru i kontroli prelaska državne granice kako je propisano tim zakonom;
2. Provođenje odredbi Zakona o kretanju i boravku stranaca i azilu kako je propisano tim zakonom;
3. Sprečavanje, otkrivanje i istraživanje djela koja su propisana krivičnim zakonima u Bosni i Hecegovini kada:
a) su ta krivična djela usmjerena protiv sigurnosti državne granice ili protiv izvršenja poslova i zadataka iz nadležnosti DGS-a; ili
b) se ta krivična djela moraju goniti u skladu s odredbama o zloupotrebi javnih isprava koje služe kao dokaz identiteta, o putnoj ispravi i obavezi posjedovanja vize, te odredbama o kretanju i boravku stranaca i azilu ukoliko su počinjena prilikom prelaska granice ili su direktno vezana za prelazak državne granice; ili
c) ta krivična djela obuhvataju prijevoz robe preko državne granice čiji promet nije dopušten, robe bez službenog odobrenja ili u slučaju kršenja važeće zabrane, ukoliko je DGS-u dodijeljena dužnost nadziranja takvog odobrenja i zabrane na osnovu drugog propisa ili administrativnog sporazuma s organom odgovornim za takvo gonjenje.
4. Sprečavanje, otkrivanje i istraživanje drugih krivičnih djela na zahtjev nadležnog organa;
5. Sprečavanje, otkrivanje i istraživanje:
a) prekršaja koji su propisani Zakonom o nadzoru i kontroli prelaska državne granice, Zakonom o kretanju i boravku stranaca i azilu, te drugim zakonima, ili
b) drugih prekršaja na zahtjev nadležnog organa;
6. Pružanje policijske ispomoći organizacijskim jedinicama u sklopu Ministarstva sigurnosti u provođenju Zakona o kretanju i boravku stranaca i azilu i drugih važećih propisa iz ove oblasti.
7. Poduzima mjere zaštite zračnog civilnog saobraćaja i sigurnosti prostorija međunarodnih aerodroma u BiH;
8. Osigurava svoje organizacijske jedinice od opasnosti;
9. Daje stručno mišljenje pravosudnim organima ili drugim institucijama na njihov zahtjev, a vezano za vjerodostojnost dokumenata koji su korišteni ili su se namjeravali koristiti za prelazak državne granice. Takvi dokumenti uključuju putne dokumente, dokumente za ličnu identifikaciju i bilo koje druge dokumente koji su vezani za kretanje osoba, vozila ili roba preko državne granice.
10. Izvršava i druge poslove propisane zakonom i drugim propisom.
Područje odgovornosti DGS-a
Član 8.
(1) Pri izvršavanju nadležnosti propisanih u tački 1. člana 7. ovog zakona, DGS je nadležan za djelovanje unutar zone koja se proteže do deset kilometara od državne granice.
(2) Izvršenje nadležnosti DGS-a navedeno u tački 1. člana 7. ovog zakona može se proširiti van zone propisane u stavu 1.ovog člana, ako se takve nadležnosti provode na vozovima, letjelicama, plovilima.
(3) DGS je ovlašten za izvršavanje nadležnosti navedene u tačkama 2., 3., 4., 5., 6. i 7. člana 7. ovog zakona unutar cijele teritorije BiH.
Postupak po krivičnim djelima i prekršajima u nadležnosti DGS-a i drugih organa
Član 9.
(1) O krivičnim djelima i prekršajima koji ne potpadaju pod tačke 3., 4. i 5. člana 7. ovog zakona, DGS izvještava nadležne policijske organe i agencije za provođenje zakona u BiH o informacijama dobivenim tokom obavljanja svojih dužnosti. Svaka informacija i materijal, vezani za krivično djelo ili prekršaj, uključujući informacije vezane za mjere i aktivnosti poduzete s ciljem sprečavanja činjenja i nečinjenja ili lociranja i hvatanja počinilaca takvih djela, bez odgađanja predaju se nadležnom organu gonjenja.
(2) Osim poduzimanja mjera iz stava 1. ovog člana, DGS je obavezan poduzimati sve mjere koje moraju biti poduzete bez odgađanja kako bi se spriječilo prikrivanje i promjena informacija i materijala vezanih za krivično djelo ili prekršaj.
(3) Odredbe ovog zakona ne sprečavaju druge policijske organe i agencije za provođenje zakona da izvršavaju svoje nadležnosti unutar područja definiranih odredbama iz člana 9. ovog zakona.
(4) Kada se radi o krivičnim djelima ili prekršajima iz tačke 3., 4. i 5. člana 7. ovog zakona, policijski organi i agencije za provođenje zakona u BiH obavještavaju DGS o informacijama dobivenim u toku obavljanja svojih dužnosti. Svaka informacija i materijal, vezani za sumnju o krivičnom djelu ili prekršaju, uključujući informacije vezane za mjere i aktivnosti poduzete s ciljem da se spriječi činjenje i nečinjenje ili da se lociraju i uhvate počinioci takvih djela, bez odgađanja se predaju nadležnom organu gonjenja.
: