Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 53. stav 1. Zakona o sudovima u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 38/05), nakon pribavljenog mišljenja Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine, na prijedlog federalnog ministra pravde, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donosi

UREDBU

O STALNIM SUDSKIM TUMAČIMA

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 44 od 09 avgusta 2006, 30/10)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovom Uredbom određuju se uvjeti, koje moraju ispunjavati osobe koje se postavljaju za stalne sudske tumače (u daljnjem tekstu: sudski tumač) i postupak postavljenja, njihova prava i dužnosti, način utvrđivanja nagrada i naknada troškova za njihov rad, postupak razrješenja, te vođenje Imenika sudskih tumača.

Član 2.

Sudski tumač vrši prevođenje govora i pisanog teksta sa jednog od službenih jezika Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija), na strani jezik, sa stranog jezika na jedan od službenih jezika Federacije i sa stranog jezika na drugi strani jezik.

II. STATUSNA PITANjA SUDSKIH TUMAČA

Član 3.

Za, sudskog tumača može se postaviti osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
1) da je državljanin Bosne i Hercegovine,
2) da ima visoku stručnu spremu ili završen prvi ciklus studija u skladu sa članom 5. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 59/07),
3) da potpuno vlada jezikom sa koga prevodi i jezikom na koji prevodi govor ili pisani tekst,
4) da poznaje pravnu terminologiju koja se koristi u jeziku sa koga se prevodi i jeziku na koji se prevodi, te organizaciju sudske vlasti i državne uprave,
5) da je po svojim radnim i moralnim kvalitetima dostojna ugleda sudskog tumača.
Za sudskog tumača ne može se postaviti osoba za koju postoje zapreke za prijem u državnu službu iz člana 25. stav 1. tačka d), e) i f) Zakona o državnoj službi u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 29/03, 23/04, 39/04, 54/04, 67/05 i 8/06), kao ni osoba koja je pravosnažno osuđena ili protiv koje se vodi krivični postupak zbog krivičnog djela koje je čini nedostojnom za obavljanje poslova sudskog tumača.

Član 4.

Federalni ministar pravde (u daljnjem tekstu: ministar pravde) oglašava javni konkurs za postavljenje sudskih tumača.

Član 5.

Konkurs iz člana 4. ove Uredbe ministar pravde će objaviti u roku od 30 dana od prijedloga komisije iz člana 7. stav 1. ove Uredbe.
Konkurs iz stava 1. ovog člana objavljuje se u "Službenim novinama Federacije BiH" i u jednom dnevnom listu koji se distribuira u Federaciji.

Član 6.

Podnosilac zahtjeva za postavljenje za sudskog tumača dužan je uz zahtjev priložiti dokaze o ispunjavanju uvjeta iz člana 3. tač. 1., 2., 3. i 4., radnu biografiju, dokaz da nije otpušten iz službe kao rezultat disciplinske mjere u periodu od tri godine od dana objavljivanja konkursa za postavljenje za sudske tumače, ovjerenu izjavu da nije obuhvaćen odredbom člana IDž 1. Ustava Bosne i Hercegovine, uvjerenje o nekažnjavanju i uvjerenje da se protiv njega ne vodi krivični postupak.
Uvjeti iz člana 3. tač. 3. i 4. ove Uredbe dokazuju se uvjerenjem Komisije iz člana 7. ove Uredbe.
Profesori fakulteta za određeni jezik koji se prijave na konkurs za postavljenje za sudskog tumača, nisu dužni dokazivati ispunjenje uvjeta iz stava 2. ovog člana.

Član 7.

Radi utvrđivanja prijedloga Liste sudskih tumača, ministar pravde imenuje posebnu stručnu komisiju (u daljnjem tekstu: Komisija).
Komisija se sastoji od predsjednika, dva člana i tehničkog sekretara.
Predsjednik Komisije se imenuje ispred Federalnog ministarstva pravde (u daljnjem tekstu: Ministarstvo pravde), a jedan član iz reda profesora fakulteta za određeni jezik.
Mandat Komisije je četiri godine.
Predsjednik, članovi Komisije i tehnički sekretar imaju pravo na naknadu za rad u Komisiji. Visinu naknade po kandidatu određuje ministar pravde.
Troškove za rad Komisije snosi podnosilac zahtjeva za postavljenje za sudskog tumača.
Ukoliko se na području Bosne i Hercegovine ne mogu naći profesori iz stava 2. ovog člana, ministar pravde će imenovati članove komisije koji zamjenjuju članove iz reda profesora za određeni jezik, u saradnji sa stranim diplomatskim - konzularnim predstavništvima na području Bosne i Hercegovine.

Član 8.

Provjeru stručnog znanja prijavljenih kandidata, koja se sastoji od prevođenja odgovarajućeg govora i pisanog teksta, te usmene konverzacije u obliku intervjua, prije nego što sačini prijedlog Liste sudskih tumača obavlja Komisija iz člana 7. ove Uredbe.
O radu Komisije vodi se zapisnik za svakog kandidata posebno. Zapisnik sadrži: ime, prezime, adresu kandidata, sastav Komisije, datum provjere znanja, tok i rezultat provjere.
Rezultat obavljenog intervjua Komisija vrši ocjenom "zadovoljava" ili "ne zadovoljava".

Član 9.

Sudskog tumača rješenjem postavlja ministar pravde na prijedlog Komisije iz člana 7. ove Uredbe, na vremenski period od četiri godine.
Sudski tumač se postavlja za područje kantonalnog suda na kome ima prebivalište, a poslove prevođenja može vršiti i van tog područja.
Primjerak rješenja o postavljenju sudskog tumača dostavlja se sudskom tumaču.

Član 10.

Rješenje o postavljenju sudskog tumača sadrži: lične podatke sudskog tumača, naziv jezika za koji je sudski tumač postavljen, podatke o stručnoj spremi i ocjenu o provjeri znanja pred Komisijom.

Član 11.

Ministar pravde donijeće rješenje kojim se zahtjev za postavljenje sudskog tumača odbija, ako podnosilac zahtjeva ne ispunjava uslove iz člana 3. ove Uredbe.
Protiv rješenja iz stava 1. ovog člana nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor kod nadležnog suda.

Član 12.

Osoba koja je postavljenja za sudskog tumača, prije početka vršenja dužnosti daje svečanu izjavu pred predsjednikom kantonalnog suda na čijem području ima prebivalište.
Tekst svečane izjave glasi:
"Izjavljujem da ću dužnost sudskog tumača obavljati stručno, savjesno i po svom najboljem znanju".
O izjavi iz stava 2. ovog člana sastavlja se zapisnik u kojem se naznačuje datum davanja svečane izjave, koji potpisuje sudski tumač, predsjednik kantonalnog suda i zapisničar.

Član 13.

Lista postavljenih sudskih tumača objavljuje se u "Službenim novinama Federacije BiH".
Lista sadrži: ime i prezime sudskog tumača, njegovo prebivalište sa adresom i brojem telefona sudskog tumača, područje kantonalnog suda za koje je sudski tumač postavljen i naziv stranog jezika za koji je postavljen za sudskog tumača.
Sudski tumač je dužan pravovremeno dostaviti podatke ukoliko dođe do promjene podataka iz stava 2. ovog člana.

Član 14.

Ministarstvo pravde vodi evidenciju o postavljenim sudskim tumačima u obliku knjige pod nazivom "Imenik stalnih sudskih tumača" (u daljnjem tekstu: Imenik).
U Imenik se unose sljedeći podaci: redni broj upisa,


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: