aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 19. Zakona o robnim rezervama Tuzlanskog kantona ("Službene novine Tuzlansko--podrinjskog kantona", broj: 6/97) na prijedlog Kantonalne direkcije robnih rezervi, Vlada Tuzlanskog kantona, na sjednici održanoj 18 4. 1008. godine, donosi

UREDBU

o priznavanju rastura, kala, kvara i loma na robama kantonalnih robnih rezervi i uslovi uskladištenja kantonalnih robnih rezervi

(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 4 od 15 maja 2008)

I. OPŠTA ODREDBA

(Predmet)

Član 1.

Ovom Uredbom se propisuju normativi rashoda koji se knjiže kao troškovi poslovanja Kantonalne direkcije robnih rezervi (u daljem tekstu: Kantonalna direkcija) i utvrćuju najviše vrijednosti do kojih Kantonalna direkcija priznaje rastur, kalo, kvar i lom pravnim licima (u daljem tekstu: Skladištar) kao i disimilacijske gubitke na robama kantonalnih robnih rezervi koje se kod njih uskladištavaju, i uslovi uskladištenja kantonalnih robnih rezervi.

II. NAČIN UTVRĐIVANjA NORMATIVA RASHODA

(Definicija pojmova)

Član 2.

(1) Pod rashodom proizvoda radi rastura, kala, kvara i loma podrazumijevaju se gubici na robama kantonalnih
robnih rezervi koji nastaju kao posljedica prirodnih uticaja ili manipulacije robama kantonalnih robnih rezervi u cilju održavanja kvaliteta.
(2) Posljedicama prirodnih uticaja smatraju se gubici na robama kantonalnih robnih rezervi zbog isušivanja, isparavanja, skupljanja, smrzavanja i kvarenja.

(Definicija pojmova)

Član 3.

U smislu ove Uredbe:
a) rastur je manjak na robama kantonalnih robnih rezervi nastao rasipanjem i isparavanjem robe pri manipulaciji;
b) kalo je svaki prirodni gubitak u težini ili zapremini na robama kantonalnih robnih rezervi do koga dolazi usljed prirodnih svojstava robe;
c) kvar je manjak koji nastaje na robama kantonalnih robnih rezervi zbog hemijskih i fizičkih promjena, a za posljedicu ima pogoršanu kakvoću robe ili roba postaje neupotrebljiva;
d) lom je manjak na robama kantonalnih robnih rezervi koja je po svojoj prirodi lomljiva;
e) disimilacijski gubitak je manjak na robama kantonalnih robnih rezervi, nastao kao posljedica prirodnih svojstava robe usljed njenog isparavanja, taloženja i razlaganja.

(Priznavanje rashoda)

Član 4.

(1) Priznaju se samo one vrijednosti rastura, kala, kvara, loma i disimilacijski gubici na robama kantonalnih robnih rezervi koje su uskladištene, a koje budu utvrćene kao stvarne vrijednosti na osnovu priložene dokumentacije od strane Skladištara, a najviše do postotaka utvrđenih Uredbom.
(2) Transportni kalo prikazuje se samo na osnovu zapisnika komisije potpisanog od strane prevoznika i primaoca, a najviše do visine utvrđene ovom Uredbom.

Član 5.

Dopuštena visina rashoda zbog rastura, kala, kvara i loma utvrćuje se neposredno nakon nastajanja pojedinog rashoda vanrednim popisom roba kantonalnih robnih rezervi na skladištu u postupku kontrole ili redovnim popisom robe.

(Zapisnik)

Član 6.

O izvršenom popisu obično se sastavlja zapisnik, koji se smatra knjigovodstvenom ispravom.

Član 7.

Ukoliko se zbog nemara ili nebrige naruši kvalitet uskladištenih roba iz kantonalnih robnih rezervi, Skladištaru se neće priznati nastali gubici.

(Obračun rashoda)

Član 8.

(1) Rastur i lom, odnosno gubici koji nastaju isparavanjem na robama kantonalnih robnih rezervi obračunavaju se po jedinstvenim koeficijentima, odnosno stopama najvećih dopuštenih gubitaka za cijelu godinu i kvartalno za sve vrste roba kantonalnih robnih rezervi kod uskladištenja, ako ovom Uredbom nije drugačije odrećeno.
(2) Najveći dozvoljeni gubuci za rastur i lom, odnosno zbog isparavanja računaju se množenjem ukupno obračunske količine sa koeficijentima odnosno stopama i dijeljenjem sa sto.

III. NORMATIVI RASHODA NA POLjOPRIVREDNO-PREHRAMVENIM PROIZVODIMA

1. Pšenica, raž, ječam, kukuruz, Grah i riža

(Normativi rashoda)

Član 9.

Normativi rashoda na pšenici, raži, ječmu, kukuruzu, grahu i riži koji se priznaju skladištarima kantonalnih robnih rezervi, utvrđuju se u sljedećim procentima i to:
a) za manipulacije (čišćenje, aspiriranje, eleviranje) priznaje se kalo u visino do 0,2% na ime gubitka za količine zatečene na dan 31. 12. tekuće godine;
b) za otpremu - isporuku priznaje se rastur u visini do 0,3% isporučene količine s tim da se kod podanih, a nemehaniziranih skladišta Skladištarima priznaje rastur u visini do 0,2%;
c) za manipulaciju prilikom pretovara (vagon - vagon, kamion - vagon, vagon - kamion, silos - brod i sl.) priznaje se rastur od 0,1% na pretovarenim količinama;
d) za gubitke u toku transporta priznaje se rastur i kalo do 0,1% od utovarenih količina, s tim da se ovaj gubitak priznaje samo onda kada se utvrdi da je stvarno nastao što se utvrćuje na mjestu prijema roba kantonalnih robnih rezervi.

(Dodatni lom)

Član 10.

Kod prodaje, zajma ili zamjene pšenice-raži za račun Skladištara izlazni kalo neće se priznavati.

(Kalo)

Član 11.

Prilikom otpreme - isporuke umjetno sušenog kukuruza Skladištaru se priznaje dodatni lom zrna do 4% isporučene količine, što se dokazuje zapisnikom ovlaštenog pravnog lica koje vrši kontrolu kvaliteta.

(Ukupni stvarni gubici)

Član 12.

Za uskladišteni upakovani grah i rižu u originalnom pakovanju Skladištaru se priznaje kalo u visini stvarne razlike u vlazi nastale u trenutku uskladištenja graha,
odnosno riže pa do isporuke što se utvrđuje ugovorom izmeću Skladištara i Kantonalne direkcije.

2. Jestivo ulje, kuhinjska so, še.će.r, meso i mesne preraćevine i ostali prehrambeni proizvoai

Član 13.

Za uskladištene količine jestivog ulja, kuhinjske soli, šećera, mesa i mesnih preraćevina kao i ostalih prehrambenih proizvoda upakovanih u originalnu tvorničku ambalažu Skladištaru se priznaju ukupni gubici u visini do 0,2%, ali samo u slučajevima kada stvarno nastanu gubici po osnovu rastura, kala, kvara, loma i disimilacijskih gubitaka.

IV. NORMATIVI RASHODA ZA INDUSTRIJSKO-NEPREHRAMBENE PROIZVODE

1. Naftni derivati

Član 14.

(1) Za uskladištene količine naftnih derivata odrećuju se najveći dopušteni gubici koji nastaju pri uskladištenju, rukovanju i transportu proizvoda nafte u najnepovoljnijim uslovima rada i stanja opreme i rezultuju smanjenjima zalihe proizvoda i ambalaže.
(2) Pod gubicima naftnih derivata smatraju se oni gubici koji nastaju pri normalnom postupku s ovim proizvodima, bilo koja posljedica prirodnih uticaja ili kao posljedica radnji neophodno potrebnih u skla-dištenju, rukovanju i prometu.

Član 15.

Najviši dozvoljeni gubici priznaju se materijalno Skladištaru samo u slučaju utvrćenog manjka.

Član 16.

Za utvrđivanje najvećih utvrđenih gubitaka po vrsti proizvoda, načinu skladištenja i otpreme, dat je tabelarni prikaz koeficijenata koji su izraženi u procentima (%).

(Obračun gubitaka na naftnim derivatima)

Član 17.

Gubici koji nastaju prilikom uskladištenja naftnih derivata obračunavaju se u procentu od prosječne dnevne zalihe uskladištenih naftnih derivata za razdoblje od tri mjeseca primjenom koeficijenata datih u tabelama 1. i 2.
Koeficijenti dati u tabeli 1. koriste se za utvrćivanje gubitaka za svaku grupu proizvoda, zavisno o vrsti posude za