Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 33. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine Federacije BiH", broj 30/97 i 7/02) i čl. 22. i 24. stav 1. Zakona o Vladi Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 24/03 - Prečišćeni tekst) a na prijedlog Upravnog odbora Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Vlada Kantona Sarajevo, na 37. sjednici održanoj 22. novembra 2007. godine, donijela je

UREDBU

O OBIMU, UVJETIMA I NAČINU OSTVARIVANjA PRAVA OSIGURANIH LICA NA KORIŠĆENjE ORTOPEDSKIH I DRUGIH POMAGALA, ENDOPROTEZA, STOMATOLOŠKO-PROTETSKE POMOĆI I STOMATOLOŠKO-PROTETSKIH NADOMJESTAKA

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 38 od 13 decembra 2007)

I- OSNOVNE ODREDBE

Predmet Uredbe

Član 1.

(1) Ovom Uredbom određuju se obim, uvjeti i način ostvarivanja prava na korišćenje ortopedskih i drugih pomagala, endoproteza (u daljnjem tekstu: pomagala), stomatološko-protetske pomoći i stomatološko-protetskih nadomjestaka (u daljnjem tekstu: stomatološko-protetska sredstva), koja se osiguranim licima Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (u daljnjem tekstu: Zavod), obezbjeđuju po osnovu obaveznog zdravstvenog osiguranja.
(2) Obim prava iz stava (1) ove Uredbe određuje se jedinstvenom listom pomagala, endoproteza i stomatološko-protetskih sredstava u kojoj su utvrđeni vrsta, standardi za materijal od koga se izrađuju i rokovi trajanja ovih pomagala, endoproteza i sredstava.

Član 2.

(1) Prava iz člana 1. ove Uredbe osigurana lica ostvaruju na teret sredstava Zavoda, u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine Federacije BiH", broj: 30/97 i 7/02), propisima donijetim na osnovu tog zakona, te pod uvjetima i na način utvrđen ovom Uredbom i drugim općim aktima Zavoda, ako međudržavnim ugovorom nije drugačije propisano.

Način propisivanja pomagala

Član 3.

(1) Pomagala, odnosno stomatološko-protetska sredstva, propisuje na osnovu medicinskih indikacija ovlašteni doktor medicine - specijalista određene grane medicine i ovlašteni doktor stomatologije - specijalista određene grane stomatologije, a na osnovu doktrinarnih kriterija).
(2) Listu ovlaštenih ljekara iz stava (1) ovog člana utvrđuje Upravni odbor Zavoda, uz prethodnu saglasnost ministra zdravstva Kantona Sarajevo.

Definicija pomagala odnosno stomatološko - protetska sredstva

Član 4.

(1) Pomagala koja se ovom Uredbom osiguravaju osiguranim licima Zavoda smatraju se medicinskim proizvodima koji omogućavaju poboljšanje oštećenih funkcija, odnosno nedostataka organa i sustava organa, a koje su nastale kao posljedica bolesti ili ozljede.
(2) Pomagala iz stava (1) ovog člana moraju biti projektovana, proizvedena, instalirana, održavana i upotrijebljena prema propisanim uvjetima i za namjenu za koju su proizvedena, tako da ne ugrožavaju zdravlje korisnika. Projektovanje i proizvodnja tih pomagala mora se provoditi uz obezbjeđenje primjene tehničkih propisa o bezbjednosti proizvoda na tržištu, primjenu kodeksa dobre proizvodne prakse (GMP) kao i kodeksa dobre laboratorijske prakse (GLP), te ista moraju nositi oznaku ili potvrdu o usklađenosti (CE) sa zahtjevima i direktivama Evropske unije, te razvrstana i registrovana u skladu sa Pravilnikom o medicinskim pomagalima ("Službene novine Federacije BiH", br. 58/06 i 24/07).

Prava osiguranih lica

Član 5.

(1) Osigurana lica prema ovoj Uredbi imaju pravo na:
a) ortopedska i druga pomagala,
b) popravak pomagala,
c) rezervne dijelove pomagala (gdje je to propisano),
d) potrošni materijal za pomagala (gdje je to propisano).

Korištenje pomagala

Član 6.

(1) Pomagala se osiguranim licima daju, u pravilu, na upotrebu uz obavezu vraćanja Zavodu, ako ovom Uredbom nije drugačije propisano.
(2) Izuzetno, osigurano lice nema obavezu vraćanja pomagala koja se izrađuju po mjeri, te ona koja ne mogu biti predmet ponovne upotrebe, osim u slučaju ako su ostala neiskorištena (npr. pelene, jednokratni kateter i slično).
(3) Kada iz bilo kojeg razloga prestane potreba za korištenjem pomagala, ona moraju biti vraćena Zavodu.
(4) Osigurano lice, osoba koja se o njoj stara, odnosno potpisnik na potvrdi o pomagalu, obavezan je, u skladu sa stavom (3) ovog člana, vratiti pomagalo u roku od 30 dana po dobijanju novog pomagala ili nakon prestanka upotrebe, odnosno potrebe za korištenjem.
(5) Osigurano lice koje je propustilo postupiti u skladu sa stavom (4) ovog člana, ne može ostvariti pravo na novo istovrsno pomagalo u roku propisanom za odnosno pomagalo.

Rok upotrebe

Član 7.

(1) Osigurano lice koje, u skladu sa odredbama ove Uredbe, ostvari pravo na pomagalo, ima pravo i obavezu koristiti to pomagalo u roku propisanom za njegovu upotrebu (rok upotrebe), ako ovom Uredbom nije drugačije propisano.
(2) Ako osigurano lice namjerno ili zbog nepažnje uništi, odnosno pokvari pomagalo, gubi pravo na popravak istog, te ne može ostvariti pravo na istovrsno pomagalo do isteka propisanog roka upotrebe.

Upotreba korištenih pomagala

Član 8.

(1) Osigurano lice, u pravilu, ima pravo na novo pomagalo.
(2) Iznimno, osiguranom licu se odobrava već korišteno, ali obnovljeno i servisirano pomagalo koje ima sve odlike funkcionalnosti i kvaliteta kao novo pomagalo, i to:
a) invalidska kolica kada se koriste za privremenu upotrebu,
b) štake i hodalice kada se koriste za privremenu upotrebu,
c) četverouporišni štap kada se koristi za privremenu upotrebu,
d) antidekubitalni madrac,
e) slušni aparat (bez olive koja se izrađuje individualno).
(3) Pomagalo iz stava (2) ovog člana osigurano lice je obavezno vratiti Zavodu nakon prestanka upotrebe u skladu sa članom 6. ove Uredbe.
(4) Pomagalo čija je upotreba ostvarena u dvostruko dužem roku od propisanog, a koje je vraćeno Zavodu, Zavod će povući iz daljnje upotrebe.

Obrasci za propisivanje pomagala

Član 9.

(1) Prava propisana ovom Uredbom osigurana lica ostvaruju na osnovu obrasca prijedloga o potrebi pomagala koje Zavod dostavlja ovlaštenim ljekarima specijalistima sa liste ovlaštenih ljekara.
(2) Ovlašteni ljekar dužan je na svaki obrazac nalijepiti dodijeljenu ličnu šifru u obliku bar koda.
(3) Samo prijedlozi ovlaštenih ljekara izdati na propisanim obrascima i uz šifru ljekara, moći će se realizovati na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
(4) Ovlaštenom ljekaru za kojeg se utvrdi da je osiguranom licu propisao pomagalo suprotno odredbama ove Uredbe, Zavod može uskratiti pravo daljnjeg propisivanja pomagala na teret sredstava Zavoda. Tako izdata potvrda smatra se nevažećom u smislu ove Uredbe.

II. UVJETI I NAČIN OSTVARIVANjA PRAVA NA POMAGALA

Uvjeti za sticanje prava na pomagala

Član 10.

(1) Osigurano lice stiče pravo na pomagalo pod uvjetom prethodnog obaveznog zdravstvenog osiguranja u Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo u trajanju od najmanje 6