Na osnovu člana 43. stav 2. Zakona o Vladi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/08), a u vezi sa čl. 4. i 24. Zakona o sistemu državne pomoći u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 10/12), Vlada Republike Srpske, na 38. sjednici, održanoj 02.12.2013. godine, donosi
UREDBU
O NAMJENI, KRITERIJUMIMA I USLOVIMA ZA DODJELU DRŽAVNE POMOĆI U REPUBLICI SRPSKOJ
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 105 od 6. decembra 2013)
I- OSNOVNE ODREDBE
Predmet Uredbe
Član 1.
Ovom uredbom uređuju se namjena državne pomoći, dozvoljeni troškovi i privredni sektori za koje se može dodijeliti državna pomoć, maksimalna dozvoljena visina državne pomoći i ostali kriterijumi za dodjelu državne pomoći u Republici Srpskoj.
Kategorije državne pomoći
Član 2.
Za potrebe realizacije ove uredbe državnu pomoć dijelimo na:
a) državnu pomoć za promovisanje regionalnog razvoja;
b) horizontalnu državnu pomoć namijenjenu:
1) malim i srednjim privrednim subjektima,
2) za sanaciju ili restrukturiranje privrednih subjekata,
3) za zaštitu životne sredine,
4) za usavršavanje,
5) za zapošljavanje radnika koji se teže zapošljavaju ili radnika sa invaliditetom,
6) za istraživanje, razvoj i inovacije,
7) za oblast kulture;
v) državnu pomoć namijenjenu sektoru:
1) proizvodnje čelika,
2) vađenja uglja,
3) saobraćaja;
g) državnu pomoć u obliku specifičnih instrumenata državne pomoći.
Pojmovi koji se koriste u Uredbi
Član 3.
Pojmovi koji se koriste u ovoj uredbi imaju sljedeće značenje:
a) obnovljivi izvori energije obuhvataju sljedeće obnovljive nefosilne izvore energije: energija vodotoka, energija vjetra, solarna i geotermalna energija, bio-gas, bio-masa, deponijski gas, gas iz postrojenja za tretman otpadnih voda i bio-gorivo;
b) bio-masa je biorazgradivi dio proizvoda, ostataka i otpada od poljoprivrede, uključujući biljne i životinjske materije, šumarstva i drvne industrije, kao i biorazgradivi dijelovi komunalnog i industrijskog otpada čije je energetsko korišćenje dopušteno;
v) bio-gorivo je gorivo u tečnom ili gasovitom stanju koje se proizvodi iz bio-mase;
g) energija iz obnovljivih izvora energije je oblik energije koji je dostupan kao komercijalna roba, kao što je električna energija, toplotna energija, prirodni gas, nafta i derivati nafte i bio-gorivo;
d) mali privredni subjekti su pravna lica koja:
1) zapošljavaju prosječno godišnje od 10 do 49 radnika i
2) ostvaruju ukupni godišnji prihod od prodaje do 10.000.000 konvertibilnih maraka ili imaju zbir bilansa aktive u vrijednosti do 10.000.000 konvertibilnih maraka;
đ) srednji privredni subjekti su pravna lica koja:
1) zapošljavaju prosječno godišnje od 50 do 249 radnika i
2) ostvaruju ukupni godišnji prihod od prodaje do 50.000.000 konvertibilnih maraka ili imaju zbir bilansa aktive u vrijednosti do 43.000.000 konvertibilnih maraka;
e) veliki privredni subjekti su pravna lica koja:
1) zapošljavaju prosječno godišnje preko 250 radnika i
2) ostvaruju ukupni godišnji prihod od prodaje preko 50.000.000 konvertibilnih maraka ili imaju zbir bilansa aktive u vrijednosti preko 43.000.000 konvertibilnih maraka.
Osnovne pretpostavke
Član 4.
(1) Državna pomoć dodjeljuje se ako program državne pomoći ili pojedinačni projekat državne pomoći zadovoljava uslove propisane ovom uredbom, članom 36. stav 2. Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima, potpisanog 16. juna 2008. godine između Evropske zajednice i Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Privremeni sporazum) i članom 71. stav 2. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropske zajednice i Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: SSP).
(2) Planirana finansijska pomoć ne smatra se državnom pomoći.
(3) Državna pomoć ne može se dodijeliti privrednom subjektu kojem je naložen povrat državne pomoći u skladu sa odlukom o povratu Savjeta za državnu pomoć Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Savjet).
Utvrđivanje ukupnog dozvoljenog iznosa državne pomoći ili pravilo kumulacije državne pomoći
Član 5.
(1) Maksimalno dozvoljena visina državne pomoći je ukupan iznos državne pomoći koji se može dodijeliti za iste opravdane troškove, a izražena je u procentu.
(2) Opravdani troškovi su troškovi za koje je, u skladu sa uslovima utvrđenim ovom uredbom, dozvoljeno dodijeliti državnu pomoć.
(3) Državna pomoć može se dodijeliti u maksimalno dozvoljenoj visini, ako projekat državne pomoći ispunjava uslove utvrđene ovom uredbom u pogledu troškova projekta.
(4) Isti opravdani troškovi ne mogu biti predmet državne pomoći dva puta.
(5) Ako se državna pomoć, za projekat državne pomoći ili za program državne pomoći, dodjeljuje iz budžeta javnog sektora, organa lokalne samouprave, u kombinaciji nekoliko programa državne pomoći ili pojedinačne državne pomoći, ukupan iznos državne pomoći može se dodijeliti u maksimalno dozvoljenoj visini u skladu sa stavom 3. ovog člana (pravilo kumulacije državne pomoći).
Konverzija
Član 6.
Iznos državne pomoći izražen u evrima konvertuje se u konvertibilne marke prema srednjem deviznom kursu Centralne banke Bosne i Hercegovine na dan dodjele državne pomoći.
II- DRŽAVNA POMOĆ ZA PROMOVISANjE REGIONALNOG RAZVOJA
Opšti uslovi za dodjelu državne pomoći za promovisanje regionalnog razvoja
Član 7.
(1) Državna pomoć za promovisanje regionalnog razvoja može da se dodijeli kao:
a) pomoć za početna ulaganja,
b) pomoć za troškove zarade za radna mjesta koja se otvore kao direktan rezultat projekta početnog ulaganja,
v) operativna pomoć i
g) pomoć novoosnovanim malim privrednim subjektima.
(2) Državna pomoć za promovisanje regionalnog razvoja ne može se dodijeliti privrednim subjektima u sektoru proizvodnje čelika, sintetičkih vlakana, vađenja uglja, kao ni privrednim subjektima u teškoćama.
(3) Državna pomoć za promovisanje regionalnog razvoja može se dodijeliti:
a) u skladu sa programom državne pomoći, na osnovu zahtjeva za dodjelu državne pomoći uz koji je priložen projekat na koji je, u pisanoj formi, dao saglasnost davalac državne pomoći prije početka realizacije projekta i
b) kao pojedinačna državna pomoć, pod uslovom da davalac državne pomoći obavezno izda pismo namjere o dodjeli državne pomoći prije početka realizacije projekta i uz odobrenje Savjeta.
(4) Visina državne pomoći za promovisanje regionalnog razvoja utvrđuje se na jedan od sljedećih načina:
a) kao procenat opravdanih materijalnih i nematerijalnih troškova ulaganja,
b) kao procenat prosječnih troškova zarade zaposlenih lica za period od dvije godine, za zaposlenje koje je direktna posljedica investicionog projekta i
v) kombinacijom metoda, tako da pomoć ne prelazi najpovoljniji iznos utvrđen primjenom t. a) i b) ovog stava.
(5) Državna pomoć za promovisanje regionalnog razvoja dodjeljuje se velikim privrednim subjektima u visini do 50% opravdanih troškova za početna ulaganja ili otvaranje novih radnih mjesta.
(6) Visina državne pomoći iz stava 5. ovog člana može se povećati za male privredne subjekte za 20%, odnosno 10% za srednje privredne subjekte.
(7) Za male i srednje privredne subjekte povećanje visine državne pomoći iz stava 6. ovog člana ne