Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 66. stav 5. Zakona o policijskim službenicima ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 43/10 i 78/11) i člana 43. stav 2. Zakona o Vladi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/08), Vlada Republike Srpske, na sjednici od 21. juna 2012. godine, donijela je

UREDBU

O ČINOVIMA POLICIJSKIH SLUŽBENIKA

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 67 od 18 jula 2012)

Član 1.

Ovom uredbom propisuju se činovi koji se dodjeljuju policijskim službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (u daljem tekstu: Ministar-stvo), kao i zapošljavanje u početni čin, uslovi i postupak dodjele činova, interni ispit, postupak unapređenja u viši čin i vanrednog unapređenja, gubitak činova i izgled činova u skladu sa Zakonom o policijskim službenicima ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 43/10 i 78/11), (u daljem tekstu: Zakon).

Član 2.

Činovi policijskih službenika u skladu sa Zakonom su:
a) policajac,
b) viši policajac,
v) narednik,
g) viši narednik,
d) mlađi inspektor,
đ) inspektor,
e) viši inspektor,
ž) samostalni inspektor,
z) glavni inspektor,
i) generalni inspektor policije i
j) glavni generalni inspektor policije.

Član 3.

(1) Policijski službenik u Ministarstvu stiče početni čin zavisno od nivoa u kojem se zapošljava, odnosno pristupa Ministarstvu, a ostale činove kroz unapređenje u viši čin po postupku propisanom Zakonom i ovom uredbom.
(2) Policijski službenik zasniva radni odnos u Ministarstvu u dva nivoa:
a) prvi nivo pristupanja je za kandidate sa najmanje četvrtim stepenom stručne spreme i
b) drugi nivo pristupanja je za kandidate sa najmanje šestim stepenom stručne spreme.
(3) Policijski službenik sa najmanje četvrtim stepenom stručne spreme dobija početni čin policajca, a sa najmanje šestim stepenom stručne spreme dobija početni čin mlađeg inspektora.
(4) Dodjela početnih činova iz stava 3. ovog člana za policijske službenike potvrđuje se nakon uspješno završenog probnog rada, u skladu sa Zakonom.
(5) Čin glavnog generalnog inspektora policije stiče isključivo policijski službenik koji je imenovan za direktora policije, a čin generalnog inspektora policije stiče isključivo policijski službenik koji je imenovan za zamjenika direktora policije.
(6) Kandidati koji u skladu sa Zakonom prolaze obuku radi zasnivanja radnog odnosa u Ministarstvu nemaju činove, nego tokom obuke imaju zvanje kadeta.

Član 4.

(1) U skladu sa Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (u daljem tekstu: Pravilnik), Ministarstvo svake godine utvrđuje slobodna radna mjesta sa činom policajca i činom mlađeg inspektora koja treba popuniti u narednoj godini.
(2) Popuna radnih mjesta iz stava 1. ovog člana policijskim službenicima sa činom mlađeg inspektora vrši se tako da se dvije trećine radnih mjesta popunjavaju direktnim zapošljavanjem, a jedna trećina putem unapređenja.
(3) U slučaju opravdanih razloga i na obrazložen prijedlog direktora policije, ministar može odobriti i drugačiji omjer popune radnih mjesta od omjera utvrđenog u stavu 2. ovog člana.

Član 5.

(1) Kao uslov za obavljanje poslova za svako radno mjesto policijskog službenika u Pravilniku se utvrđuje čin u skladu sa Zakonom i ovom uredbom.
(2) Svako sistematizovano radno mjesto policijskog službenika usklađuje se sa odgovarajućim činom prema Listi činova i radnih mjesta Ministarstva, koja se nalazi u Prilogu 1. i čini sastavni dio ove uredbe.

Član 6.

(1) Direktor policije imenuje Komisiju za činove, koja daje prijedlog za dodjelu činova policijskim službenicima, prijedlog za unapređenje u viši čin i sticanje višeg čina iz člana 9. stav 4. ove uredbe.
(2) Komisija za činove je sastavljena od pet policijskih službenika, od kojih predsjednik i najmanje dva člana moraju imati najmanje deset godina radnog iskustva u policiji, tri člana moraju imati najmanje čin višeg inspektora, a najmanje jedan član Komisije mora biti diplomirani pravnik.
(3) U cilju definisanja prijedloga iz stava 1. ovog člana Komisija za činove prvo utvrđuje da li policijski službenik ispunjava uslove za dodjelu odgovarajućeg čina iz čl. 7. i 8. i člana 9. stav 4. ove uredbe.
(4) Komisija za činove postupa u skladu sa Zakonom i ovom uredbom.

Član 7.

(1) U skladu sa Zakonom, uslovi za dobijanje čina policijskog službenika su:
a) godine radnog iskustva u policiji propisane članom 74. Zakona, odnosno članom 10. ove uredbe za lice koje ispunjava uslove za dati čin,
b) prethodna radna mjesta,
v) godine staža na trenutnom radnom mjestu,
g) stepen stručne spreme propisan Zakonom za dati čin i
d) disciplinska evidencija.
(2) Ako policijski službenik ima radno iskustvo u dužem trajanju od potrebnog za čin koji mu je dodijeljen, razlika se računa kao vrijeme već provedeno u činu koji mu se dodjeljuje, a u svrhu unapređenja u sljedeći viši čin.
(3) Radno iskustvo u policiji u smislu stava 1. tačka a) ovog člana odnosi se na efektivni radni staž koji je ostvarilo lice koje ima pravo da primjenjuje policijska ovlašćenja i postupa kao ovlašćeno službeno lice prema važećim zakonima o krivičnom postupku, a ne odnosi se na radno iskustvo koje je steklo lice koje je obavljalo poslove i zadatke u vezi sa policijskim poslovima bez prava da primjenjuje policijska ovlašćenja.
(4) Radno iskustvo policijskog službenika saVIiVIIstepenom stručne spreme računa se od dana sticanja navedenog stepena stručne spreme.

Član 8.

(1) Policijski službenik dobija naredni viši čin kada se ispune sljedeći zakonski uslovi:
a) da je za čin u koji bi policijski službenik mogao biti unaprijeđen u skladu sa Zakonom, oglašeno slobodno mjesto internim oglasom,
b) da se policijski službenik prijavio za slobodno mjesto iz tačke a) ovog stava i
v) da je policijski službenik od Komisije za činove predložen za unapređenje u skladu sa članom 75. stav 4. Zakona.
(2) Pri davanju prijedloga iz stava 1. tačka v) ovog člana, Komisija za činove vodi računa da policijski službenik ispunjava sljedeće zakonske kriterijume:
a) da je proveo Zakonom propisano vrijeme u prethodnom činu,
b) da je bio ocijenjen ocjenom - dobar ili višom ocjenom za svoj rad u posljednje tri godine,
v) da se protiv njega ne vodi krivični postupak ili disciplinski postupak za težu povredu radne dužnosti,
g) da je uspješno završio interni ispit za unapređenje,
d) da njegovo unapređenje nije suspendovano po osnovu teže povrede radne dužnosti i
đ) da nije osuđivan za krivično djelo po krivičnom zakonodavstvu Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, odnosno da se ne vodi u kaznenoj evidenciji, kao i evidenciji disciplinskih sankcija.
(3) Pri davanju prijedloga za unapređenje Komisija za činove uzima u obzir i disciplinske mjere izrečene policijskom službeniku.

Član 9.

(1) Unapređenje policijskog službenika u viši čin vrši se u skladu sa Zakonom i po postupku koji je propisan ovom uredbom.
(2) Interni ispit za unapređenje u Ministarstvu, u skladu sa Zakonom i ovom uredbom, polaže policijski službenik koji se prijavi za unapređenje:
a) iz čina višeg policajca u čin narednika,
b) iz čina mlađeg inspektora u čin inspektora i
v) iz čina višeg inspektora u čin samostalnog inspektora.
(3) Interni ispit iz stava 2. ovog člana policijski službenik može polagati nakon isteka polovine vremena potrebnog za unapređenje u viši čin.
(4) Ako policijski službenik koji je proveo tri godine u Ministarstvu stekne viši stepen stručne spreme tokom rada u Ministarstvu i ispuni uslove iz člana 8. stav 2. t. a) i b) ove uredbe, može se prijaviti za početni čin koji odgovara njegovoj školskoj spremi, pod uslovima da postoji slobodno radno mjesto.
(5) Interni ispit za unapređenje iz stava 2. ovog člana polaže se pred komisijom koju formira direktor policije, po programu koji donosi direktor policije.

Član 10.

(1) Najkraće vrijeme provedeno u prethodnom činu koje je potrebno da bi policijski službenik ispunio zakonske kriterijume za unapređenje iz člana 8. stav 2. tačka a) ove uredbe jeste:
a) za unapređenje iz čina policajac u čin viši policajac - tri godine,
b) za unapređenje iz čina viši policajac u čin narednik - četiri godine,
v) za unapređenje iz čina narednik u čin viši narednik - četiri godine,
g) za unapređenje iz čina mlađi inspektor u čin inspektor za policijske službenike saVIstepenom stručne spreme - četiri godine, a za policijske službenike saVIIstepenom stručne spreme - dvije godine,
d) za unapređenje iz čina inspektor u čin viši inspektor za policijske službenike saVIstepenom stručne spreme - četiri godine, a za policijske službenike saVIIstepenom stručne spreme - dvije godine,
đ) za unapređenje iz čina viši inspektor u čin samostalni