Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 16. stav 1. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02 i 102/09), te članova 14. i 136. Zakona o vazduhoplovstvu BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 39/09) generalni direktor Direkcije za civilno vazduhoplovstvo Bosne i Hercegovine donosi

UPUTSTVO

ZA IZRADU DNEVNOG I MJESEČNOG IZVJEŠTAJA SLUŽBE VAZDUHOPLOVNIH KOMUNIKACIJA, NAVIGACIJE I NADZORA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 14 od 14 marta 2005, 107/10)

I- PODRUČJE PRIMJENE

Član 1.

Ovim Uputstvom definišu se forma i sadržaj dnevnog i mjesečnog izvještaja zrakoplovno-tehničkih službi, o operativnom stanju sistema i uređaja u jedinicama kontrole zračnog prometa, koji se i u definisano vrijeme dostavljaju nadležnim institucijama, gdje se vrši evidentiranje i pohranjivanje podataka, te vodi odgovarajuća statistika.

II- DEFINISANjE USLOVA

Član 2.

Služba vazduhoplovne navigacije (ANS)-je služba koja obuhvata službe kontrole letenja (ATS), upravljanje vazdušnim saobraćajem (ATM), službu vazduhoplovnih komunikacija, navigacije i nadzora (CNS), vazduhoplovnu meteorološku službu (MET), službu vazduhoplovnih informacija (AIS) i službu traganja i spašavanja (SAR).
Služba vazduhoplovnih komunikacija, navigacije i nadzora - u daljnjem tekstu (SNS) je služba za pružanje podrške i obezbjeđivanje uslova za rad drugih službi u sastavu službe vazduhoplovne navigacije.
CNS sistem - predstavlja sve CNS sisteme koji su u operativnoj upotrebi u jedinicama kontrole letenja, i služe za ostvarivanje složenog procesa vođenja aviona u svim fazama leta aviona.
CNS podsistem - predstavlja regionalnu grupu CNS sistema koji obuhvata jednu ili više jedinica kontrole letenja.
CNS sistem u jedinicama kontrole vazdušnog saobraćaja - je sistem koji podliježe verifikaciji, i nalazi se u operativnom korištenju direktno kod učesnika vazdušnog saobraćaja ili jedinicama kontrole letenja, a u svrhu kontrole vazdušnog saobraćaja, odnosno obrade podataka o letu aviona.
Jedinica kontrole letenja - tehničko i tehnološko opremljen sistem osposobljen za sigurno i bezbjedno vođenje aviona u letu i na zemlji, u unaprijed definisanom vazdušnom prostoru i prostorima na zemlji, u kojima se pružaju različiti nivoi usluga krajnjim korisnicima.
Jedinica službe vazduhoplovnih komunikacija, navigacije i nadzora - organizacijska cjelina koja se nalazi u sastavu jedinice kontrole letenja, i opremljena je tehničkim sredstvima i odgovarajućim ljudskim resursima osposobljenja da upravlja, nadzire i obavlja definisane intervencije na CNS sistemima/uređajima kontrole letenja.
Vitalne funkcije - podrazumijevaju funkcije radnih mjesta ili funkcija sistema/uređaja ili potpunog otkaza operativnih funkcija radnog mjesta sistema/uređaja čijim otkazivanjem dolazi do potpunog prestanka rada osnovnih.

III- DNEVNI IZVJEŠTAJ

Član 3.

Dnevni izvještaj sastoji se od slijedećih formi:
a) Dnevni operativno-tehnički izvještaj, i
b) Vanredni izvještaj.

Dnevni operativno-tehnički izvještaj

Član 4.

Dnevni operativno-tehnički izvještaj izrađuje službujući dežurni u Centru nadzora i upravljanja, u daljem tekstu: CNU, za protekli 24-satni period, prema vremenu preuzimanja smjene dežurstva u CNU, koje se definiše po lokalnom vremenu od 08.00 tekućeg dana do 08.00 slijedećeg dana.
Za tehničke službe čije je radno vrijeme u vezan za otvorenost zračne luke dnevni operativno-tehnički izvještaj se dostavlja za one dane kada je zračna luka otvorena, i za onaj vremenski period u kojem jedinica kontrole letenja radi.
Izvještaj obuhvata komentar i popis kvarova koji su bili ili koji još traju na sistemima/uređajima kontrole letenja, kao i obavljenim poduhvatima preventivnog održavanja, koji se nalazi u prilogu Pravilnika za rad dežurnog ZTS jednica kontrole letenja.
Označivanje izvješća vrši se prema slijedećem obrascu:
D - dd/mm
gdje je:
D - oznaka za Dnevni izvještaj;
dd - oznaka dana u mjesecu;
mm - oznaka mjeseca u godini
U izvještaj se upisuju slijedeći podaci o sistemima:
a) opći uvodni dio u kom se nalaze: adrese, šifre i podaci, naziv "Operativno-tehnički dnevni izvještaj dežurnog CNU za DD.MM.GG"
b) redni broj poduhvata održavanja;
c) naziv lokacije uređaja i kod ako postoji;
d) početak, završetak (SS:MM / UTC) i trajanje pregleda u (min.)
e) opis i vrsta pregleda i sažeti komentar;
f) početak, završetak (SS:MM / UTC) i trajanje kvara u (min.)
g) opis i uzrok nastanka kvara;
h) opis i vrsta izvršenog korektivnog poduhvata i kratki komentar;
i) potpis, odnosno ime i prezime glavnog dežurnog u ZTS-u.
Ovaj izvještaj se dostavlja nadležnom rukovodiocu tehničke službe jedinice kontrole letenja u elektronskoj i/ili pisanoj formi.
Forma i izgled dnevnog operativno-tehničkog izvještaja nalazi se u dodatku 1. ovog uputstva.

Vanredni izvještaj

Član 5.

Provodi se u slučaju otkazivanja vitalnih funkcija pojedinih operativnih radnih mjesta u jedinicama kontrole letenja, ili kvara jednog od vitalnih tehničkih sistema/uređaja jedinica kontrole letenja.
Vanredni izvještaj treba detaljno sadržavati slijedeće elemente:
a) opći uvodni dio u kom se nalaze: adrese, šifre i podaci, naziv "Operativno-tehnički dnevni izvještaj


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: