aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 10. Uputstva o izmjenama i dopunama Uputstva o vrednovanju bilansnih i vanbilansnih pozicija ("Službene novine Federacije BiH", broj 64/13), Agencija za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine je utvrdila Prečišćeni tekst Uputstva o vrednovanju bilansnih i vanbilansnih pozicija. Prečišćeni tekst Uputstva o vrednovanju bilansnih i vanbilansnih pozicija obuhvata:
1. Uputstvo o vrednovanju bilansnih i vanbilansnih pozicija ("Službene novine Federacije BiH", broj 24/13) i
2. Uputstvo o izmjenama i dopunama Uputstva o vrednovanju bilansnih i vanbilansnih pozicija ("Službene novine Federacije BiH", broj 64/13), u kojima je označen datum njihovog stupanja na snagu.
Broj 1.0.-021-1280/13
11. septembra 2013. godine Sarajevo
Direktor Ivan Brkić, s. r.

UPUTSTVO

O VREDNOVANjU BILANSNIH I VANBILANSNIH POZICIJA

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 73 od 20 septembra 2013)

(Prečišćen tekst)

I- PREDMET

Član 1.

Ovim Uputstvom se uređuje način procjene, vrednovanja i priznavanja pojedinih bilansnih i vanbilansnih pozicija u društvu za osiguranje (u daljem tekstu: društvo).

II- PROCJENA I VREDNOVANjE BILANSNIH I VANBILANSNIH POZICIJA

Član 2.

Procjenu i vrednovanje bilansnih i vanbilansnih pozicija društvo je dužno vršiti u skladu sa zakonom i podzakonskim propisima kojima je uređena oblast računovodstva u Federaciji Bosne i Hercegovine, primjenom Međunarodnih računovodstvenih standarda (MRS) i Međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja (MSFI) i ovog Uputstva.

Član 3.

Bilansne i vanbilansne pozicije društva procjenjivat će se i vrednovati u skladu sa MSFI/MRS i podzakonskim aktima Agencije za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Agencija).

Član 4.

(1) Povezana lica u smislu ovog Uputstva, su:
a) društva u kojima društvo ima kvalificirani udio,
b) privredna društva u kojima društvo ima najmanje 25% dionica sa pravom glasa, odnosno najmanje 50% udjela,
c) privredna društva i fizička lica koja imaju u društvu kvalificirani udio,
d) privredna društva u kojima vlasnici kvalificiranih udjela u društvu i članovi njihove uže porodice imaju udjele odnosno dionice preko 20%.
(2) Članom uže porodice smatraju se: supružnici (bračni i vanbračni), dijete (bračno, vanbračno, usvojeno, pastorče i dijete bez roditelja uzeto na izdržavanje), otac, majka, očuh, maćeha, usvojilac, roditelji od oca i majke, braća i sestre i roditelji supružnika.

Član 5.

Jednim dužnikom, u smislu ovog Uputstva, smatraju se sva povezana i matična lica čiji su stepen ili način povezanosti takvi da predstavljaju jedinstveni rizik.

Član 6.

(1) Društvo je obavezno da finansijsku imovinu procjenjuje i vrednuje u skladu sa MRS 39 - Finansijski instrumenti: priznavanje i mjerenje.
(2) U zavisnosti od namjene finansijskih instrumenata klasifikuje se i finansijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka, ulaganja koja se drže do dospijeća odnosno finansijska imovina sa fiksnim ili odredivim plaćanjima i fiksnim dospijećem, zajmovi i potraživanja kojima se ne trguje na berzi i drugim uređenim javnim tržištima i finansijska imovina raspoloživa za prodaju.

Član 7.

Nakon početnog priznavanja društvo vrednuje finansijsku imovinu po njenoj fer vrijednosti, osim za zajmove, potraživanja i ulaganja koja se drže do dospijeća koji se vrednuju po amortiziranom trošku, primjenom metode efektivne kamatne stope.

Član 8.

Društvo je dužno da za vrijednosne papire kojima se trguje na berzi i drugim uređenim javnim tržištima vrijednosnih papira i koji nemaju fiksna ili odrediva plaćanja i fiksno dospijeće, utvrđuje cijenu na osnovu fer vrijednosti, na svaki datum bilansiranja.

Član 9.

(1) Vrijednosni papiri kojima se ne trguje na berzi i drugim uređenim javnim tržištima vrijednosnih papira, kojima se rijetko trguje i koji imaju netransparentnu cijenu, početno se priznaju po trošku sticanja, naknadno mjerenje se vrši primjenom tehnika procjene definisane odredbama MRS 39.
(2) Tehnike procjene fer vrijednosti finansijske imovine obuhvataju korišćenje nedavnih tržišnih transakcija između informisanih strana koje žele da zaključe transakciju, fer vrijednost drugog sličnog instrumenta, analizu solventnosti, likvidnosti, profitabilnosti, diskontovanih novčanih tokova i slično.

Član 10.

Rezultat utvrđivanja fer vrijednosti je povećanje ili smanjenje vrijednosti finansijske imovine društva koji se iskazuje kao prihod odnosno rashod ili se priznaje direktno u kapitalu kao revalorizacijska rezerva.

Član 11.

(1) Zajmovi i potraživanja ili ulaganja koja se drže do dospijeća mjere se po amortiziranom trošku, i ukoliko postoji objektivan dokaz o umanjenju vrijednosti navedene imovine, iznos gubitka se mjeri kao razlika između knjigovodstvene vrijednosti imovine i sadašnje vrijednosti procijenjenih budućih novčanih tokova diskontovanih primjenom efektivne kamatne stope.
(2) Knjigovodstvena vrijednost će se umanjiti upotrebom računa ispravke vrijednosti.
(3) Iznos gubitka se priznaje u dobit ili gubitak.

Član 12.

Pojedinačna umanjenja vrijednosti zajmova i potraživanja putem računa ispravke vrijednosti zasniva se na najboljoj procjeni uprave društva o sadašnjoj vrijednosti očekivanih budućih novčanih priliva kao i postojanje objektivnih dokaza za umanjenje vrijednosti, koji mogu biti:
a) značajni problemi u finansijskom poslovanju pravnog lica - dužnika,
b) zahtjev za prolongiranje plaćanja od strane dužnika,
c) nepoštivanje ugovornih odredbi od strane dužnika,
d) realne naznake o provođenju postupka likvidacije i stečaja nad dužnikom,
e) negativan uticaj ekonomskih i tržišnih uslova iz okruženja.

Član 13.

(1) Procjena potraživanja, imajući u vidu dospijeće potraživanja, se vrši na osnovu pojedinačne procjene finansijske sposobnosti dužnika i dana kašnjenja u izmirivanju dospjelih obaveza prema društvu.
(2) Procjena finansijske sposobnosti dužnika vrši se na osnovu slijedećih kriterija:
a) solventnosti dužnika odnosno sposobnosti da izmiruje sve svoje obaveze,
b) likvidnosti dužnika odnosno mogućnosti blagovremenog izmirivanja dospjelih obaveza,
c) uspješnosti poslovanja,
d) blagovremenog izmirivanja obaveza prema društvu u posljednje tri godine,
e) novčanih tokova u posljednje tri godine.

Član 14.

(1) Društvo je obavezno da izvrši ispravku vrijednosti u cjelokupnom iznosu (100%) za:
a) potraživanja proistekla iz ugovora koji su zaključeni po netržišnim uslovima,
b) potraživanja od posrednika proistekla iz ugovora o osiguranju,
c) dospjela potraživanja po osnovu premije koja nisu naplaćena preko 365 dana,
d) utužena potraživanja,
e) potraživanja za koja je podnesen zahtjev za izvršenje nadležnom sudu,
f) potraživanja za koja je pokrenut postupak prinudne naplate,
g) prijavljena potraživanja u stečajnom postupku nad dužnikom.
(2) Pravnim poslom zaključenim po netržišnim uslovima, u smislu ovog Uputstva, smatra se posao koji je po objektivnim kriterijima na domaćem tržištu nepovoljniji za društvo u mjeri u kojoj to nije moglo ostati nepoznato licu koje je u ime društva zaključilo pravni posao.

Član 15.

Ukoliko društvo posjeduje dokumentaciju na osnovu koje je izvjesno da se predmetno potraživanje neće naplatiti vrši se otpis (isknjižavanje) potraživanja.

Član 16.

Na osnovu kriterija iz člana 13. ovog Uputstva, po kojima se ocjenjuje finansijsko stanje dužnika i dana kašnjenja u izmirivanju obaveza prema društvu u odnosu na rok dospijeća vrši se procjena naplativosti potraživanja, osim potraživanja iz člana 14. ovog Uputstva.

Član 17.

Nakon procjene naplativosti potraživanja se klasifikuju po slijedećim grupama:
IPrva grupa:
Potraživanja od dužnika kojima je finansijsko stanje stabilno i
Potraživanja od dužnika koji blagovremeno izmiruje svoje obaveze, najkasnije do 90 dana od dana dospijeća.
IIDruga grupa:
Potraživanja od dužnika kojima je povremeno finansijska stabilnost