Na osnovu člana 148. stav 3. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 12/10) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10 i 86/10), ministar pravde donosi
UPUTSTVO
O SARADNjI MINISTARSTVA PRAVDE I KAZNENO-POPRAVNIH USTANOVA SA ORGANIMA UNUTRAŠNjIH POSLOVA
(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 31 od 5. aprila 2012)
1.
Ovim uputstvom propisuje se postupak kojim Ministarstvo pravde (u daljem tekstu: Ministarstvo) i kazneno-popravne ustanove (u daljem tekstu: Ustanova) obavještavaju organe unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: nadležni policijski organ), kao i njihovo postupanje po prijemu obavještenja.
1.1. Obavještavanje iz tačke 1. ovog uputstva vrši se u skladu sa Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija (u daljem tekstu: Zakon), i to kod:
- prijema i otpusta osuđenih lica sa izdržavanja kazne zatvora,
- korišćenja pogodnosti osuđenih lica van kruga Ustanova,
- sprovođenja mjera zabrane,
- vršenja nadzora nad uslovnim otpustom,
- premještaja osuđenih lica u toku izdržavanja kazne,
- prekida izdržavanja kazne zatvora,
- narušavanja reda i mira u većem obimu u Ustanovi,
- bjekstva osuđenih i pritvorenih lica i
- drugih pitanja koja su od značaja za organizaciju rada u Ustanovama.
2.
Ustanova odmah pisano obavještava policijski organ nadležan prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta osuđenog lica o datumu stupanja osuđenih lica na izdržavanje kazne zatvora, a u slučaju da je prijem u Ustanovu izvršen u neradni dan, obavještavanje se vrši prvi naredni radni dan.
2.1. O otpuštanju osuđenog lica sa izdržavanja kazne zatvora Ustanova pisanim putem obavještava policijski organ nadležan po mjestu prebivališta, odnosno boravišta osuđenog lica.
2.2. Osuđenom licu koje je izdržalo kaznu zatvora pri otpuštanju iz Ustanove izdaje se otpusni list, u kojem se, pored osnovnih podataka o osuđenom licu, navodi vrijeme i osnov otpuštanja sa izdržavanja kazne, kao i obaveza da se u skladu sa Zakonom prijavi policijskom organu nadležnom po mjestu prebivališta, odnosno boravišta.
3.
U skladu sa Zakonom, prije odobravanja pogodnosti koje se koriste van Ustanove potrebno je pribaviti mišljenje nadležnog policijskog organa, i to:
- za lica koja su osuđena na kaznu zatvora u trajanju od deset i više godina, bez obzira na vrstu krivičnog djela,
- za lica koja su osuđena na kaznu zatvora u trajanju do deset godina zbog počinjenog krivičnog djela genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnog zločina, terorizma, neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga, razbojništva, silovanja, obljuba nad nemoćnim licem, polnog nasilja nad djetetom, trgovine ljudima radi vršenja prostitucije i organizovanog kriminala,
- za povratnike u vršenju krivičnih djela, alkoholičare i narkomane, bez obzira na visinu izrečene kazne zatvora i
- za sva ona lica za koja se procijeni da bi njihov boravak van kruga Ustanove mogao izazvati negativne reakcije socijalne sredine.
3.1. Mišljenje nadležnog policijskog organa treba da sadrži:
- stav socijalne sredine u kojoj će osuđeno lice koristiti pogodnosti van kruga Ustanove,
- stav oštećene strane,
- stav članova uže porodice osuđenog lica,
- podatak o tome da li je osuđeno lice sklono vršenju krivičnih djela i eventualnu povezanost sa kriminogenim grupama i drugim licima sklonim vršenju krivičnih djela,
- podatak o tome da li osuđeno lice posjeduje važeću putnu ispravu pomoću koje može napustiti teritoriju BiH,
- podatke o adresama prebivališta, odnosno boravišta članova uže porodice osuđenog lica i
- sve druge podatke koji bi mogli da utiču na odluku Ustanove o odobravanju korišćenja pogodnosti van kruga Ustanove, a što je Ustanova obavezna da navede u svom zahtjevu upućenom nadležnoj policijskoj stanici.
4.
Prilikom odobravanja redovnih i vanrednih pogodnosti osuđenim licima Ustanova odlučuje o potrebnom sprovođenju nadzora u skladu sa Zakonom.
4.1. Nadzor iz tačke 4. ovog uputstva podrazumijeva uvid u djelatnost i ponašanje osuđenog koji se sprovodi redovno, primjenom mjera zabrane, praćenjem lica, predmeta ili događaja, vizuelno ili putem tehničkih metoda i sredstava.
4.2. U skladu sa članom 119. st. 3, 4. i 5. Zakona, mjere zabrane koje se mogu odrediti prema osuđenom koji koristi pogodnosti van Ustanove su:
- zabrana napuštanja boravišta ili prebivališta,
- zabrana putovanja,
- zabrana posjećivanja određenih mjesta ili područja,
- zabrana boravka u blizini određenih objekata ili institucija,
- zabrana sastajanja sa određenim licima,
- zabrana posjećivanja određene adrese ili adresa,
- zabrana promjene mjesta korišćenja pogodnosti,
- privremeno zadržavanje isprava i vozačke dozvole koje se mogu koristiti za prelazak državne granice,
- zahtjev za povremeno javljanje policijskoj stanici ili drugom određenom organu,
- zahtjev da period pogodnosti van Ustanove prema osuđenom bude predmet bliskog nadzora,
- zahtjev za boravak na određenoj adresi,
- zahtjev da bude na određenoj adresi u određeno vrijeme i
- ograničenje udaljenosti kretanja van sjedišta Ustanove.
4.3. Prilikom određivanja mjere zabrane napuštanja boravišta ili prebivališta Ustanova navodi mjesto u kojem će osuđeni boraviti dok traje pogodnost, kao i granice van kojih se osuđeni ne smije udaljavati, s tim da takvo mjesto može biti ograničeno na dom osuđenog lica.
4.4. Prilikom određivanja mjere povremenog javljanja nadležnom policijskom organu Ustanova naznačava vremenske intervale u kojima se osuđeno lice javlja nadležnom policijskom organu, o čemu se u nadležnom policijskom organu vodi evidencija.
4.5. Prilikom