Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 4. Zakona o dopunskim pravima boraca - branitelja Bosne i Hercegovine ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 2/02), člana 41. stav 3. Zakona o kantonalnoj upravi ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 20/01), člana 20. stav 1. tačka d. Zakona o Vladi Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", br. 7/96, 10/96, 20/98 i 4/01), ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, donosi

UPUTSTVO

O POSTUPKU ZA PRIZNAVANjE STATUSA BORCA-BRANITELjA BOSNE I HERCEGOVINE, ORGANIZATORA OTPORA, VETERANA-PRVOBORCA I NOSIOCA NAJVIŠEG RATNOG PRIZNANjA U KANTONU SARAJEVO

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 009 od 17 aprila 2003)

Član 1.

Ovim uputstvom se utvrđuje postupak za priznavanje statusa borca - branitelja Bosne i Hercegovine, organizatora otpora, veterana-prvoborca i nosioca najvišeg ratnog priznanja, a u svrhu ostvarivanja prava utvrđenih Zakonom o dopunskim pravima boraca - branitelja Bosne i Hercegovine ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 2/02), (u daljem tekstu: Zakon), način podnošenja zahtjeva za priznavanje statusa, dokazi kojima se utvrđuju činjenice, kao i organi nadležni za postupanje po zahtjevima.

Član 2.

Postupak za priznavanje statusa borca-branitelja, organizatora otpora, veterana-prvoborca i nosioca najviših ratnih priznanja pokreće se podnošenjem pismenog zahtjeva sa potrebnim dokazima za priznavanje traženog zahtjeva.

Član 3.

Činjenice o statusu borca-branitelja utvrđuju se na osnovu sljedećih dokaza:
- uvjerenja o službi u jedinicama Oružanih snaga RBiH (Armije BiH, HVO ili MUP-a BiH) u periodu od najmanje dvije godine za vrijeme agresije na Republiku BiH koje izdaje Federalno ministarstvo odbrane - Odjel za odbranu u kojem se podnosilac zahtjeva vodi u evidenciji vojnih obveznika;
- kao i po potrebi ostalim dokazima kojim se dokazuju činjenice iz člana 2. stav 1. alineja 2. Zakona.
Činjenice o statusu organizatora otpora utvrđuju se na osnovu sljedećih dokaza:
- relevantne isprave udruženja: "Patriotska liga" ili "BOSNAE - Zelene beretke" kojom se potvrđuje učešće u organizaciji odbrane od agresije na Republiku BiH iz perioda od najmanje 6 mjeseci prije 15. 4. 1992. godine sa detaljnim opisom vršenih aktivnosti i rasporeda u organizacionoj strukturi jedinica otpora, kao i podacima o neposredno pretpostavljenim licima i licima sa kojima su aktivnosti u pripremi odbrane koordinirane;
- uvjerenja o službi u jedinicama Oružanih snaga RBiH u neprekidnom periodu od prije 15. 4. 1992. godine do ukidanja ratnog stanja koje izdaje Federalno ministarstvo odbrane - Odjel za odbranu u kojem se podnosilac zahtjeva vodi u evidenciji vojnih obveznika, kao i po potrebi rješenjem o otpustu iz službe u Oružanim snagama R BiH po osnovu nesposobnosti za vršenje vojne službe ili po osnovu prestanka statusa vojnog obveznika, odnosno uvjerenjem o takvim podacima iz službene evidencije;
- saslušanja svjedoka, nadređenog starješine iz perioda organizacije odbrane;
- po potrebi ostalim dokazima.
Činjenice o statusu veterana-prvoborca utvrđuju se na osnovu sljedećih dokaza:
- uvjerenja o službi u jedinicama Oružanih snaga RBiH (Armije BiH, HVO ili MUP-a BiH) u neprekidnom periodu od prije 15. 4. 1992. godine do ukidanja ratnog stanja koje izdaje Federalno ministarstvo odbrane - Odjel za odbranu u kojem se podnosilac zahtjeva vodi u evidenciji vojnih obveznika;
- kao i po potrebi rješenja o otpustu iz službe u Oružanim snagama R BiH po osnovu nesposobnosti za vršenje vojne službe ili po osnovu prestanka statusa vojnog obveznika, odnosno uvjerenjem o takvim podacima iz službene evidencije.
Činjenice o statusu nosioca najvišeg ratnog priznanja utvrđuju se na osnovu sljedećih dokaza:
- isprava izdatih od strane nadležnog organa koji je dodijelio ratno priznanje.
Činjenice o statusu učesnika narodnooslobodilačkog antifašističkog rata 1941.-1945. godine utvrđuju se na osnovu sljedećih dokaza:
- rješenja Federalnog zavoda penzijskog i invalidskog osiguranja kojim je po osnovu pripadnosti jedinicama narodnooslobodilačke vojske u periodu od najmanje dvije godine, utvrđen penzijski staž, odnosno uvjerenja o takvim podacima iz službene evidencije.

Član 4.

Zahtjev za priznavanje statusa lica iz člana 2. ovog uputstva podnosi se općinskoj službi nadležnoj za boračko-invalidsku zaštitu.

Član 5.

O pojedinačnim zahtjevima za priznavanje statusa iz člana 3. ovog uputstva općinski načelnik donosi rješenje u okviru prvostepenog upravnog postupka.
Za rješavanje u drugostepenom upravnom postupku nadležno je Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo.
Općinska služba nadležna za boračko-invalidsku zaštitu vodi službenu evidenciju o priznatom statusu lica iz člana 2. ovog uputstva.

Član 6.

Danom stupanja na snagu ovog uputstva prestaje da važi Uputstvo o postupku za priznavanje statusa borca-branitelja Bosne i Hercegovine, organizatora otpora, veterana-prvoborca i nosioca najvišeg ratnog priznanja u Kantonu Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 5/03).

Član 7.

Ovo uputstvo stupa na snagu danom donošenja i bit će objavljeno u "Službenim novinama Kantona Sarajevo".
Broj 06-02-3864-2/03
9. aprila 2003. godine
Sarajevo
Ministar
mr. Hajriz Bećirović, s. r.