Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 15. Zakona o Upravi za indirektno oporezivanje u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 89/05) i člana 61. stav 2. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02), direktor Uprave za indirektno oporezivanje donosi

UPUTSTVO

O POSTUPKU OBRADE POD CARINSKOM KONTROLOM

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 31 od 24 aprila 2006)

GLAVA I - OPĆE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

(1) Ovim Uputstvom bliže se propisuje postupak obrade pod carinskom kontrolom, koji omogućava da roba bude uvezena u carinsko područje BiH bez plaćanja uvoznih dažbina, da bi prošla postupak obrade kojim se mijenja njen karakter ili stanje prije njenog stavljanja u slobodan promet.
(2) Proizvodi dobiveni u postupku obrade pod carinskom kontrolom smatraju se obrađenim proizvodima.
(3) Postupak obrade pod carinskom kontrolom može se primijeniti u slučajevima:
a) kada obrađeni proizvodi podliježu naplati nižeg iznosa uvoznih dažbina od iznosa koji se primjenjuje na uvoznu robu, ili
b) kada uvozna roba mora proći radnje kojima se osigurava usaglašenost sa tehničkim uslovima propisanim kao uslov pod kojima se dozvoljava njeno stavljanje u slobodan promet.

(Pravni osnov)

Član 2.

Postupak obrade pod carinskom kontrolom reguliranje:
a) odredbama člana 81. do 87. i 126. do 132. Zakona o carinskoj politici BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 57/04), u daljnjem tekstu: Zakon i
b) odredbama člana 299. do 316., 318., 319., 348. i 349. Odluke o provedbenim propisima Zakona o carinskoj politici Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 63a/04), u daljnjem tekstu: Odluka.

GLAVA II - ZAHTJEV I ODOBRENjE

(Podnošenje zahtjeva)

Član 3.

(1) Zahtjev za izdavanje odobrenja podnosi lice koje obavlja ili organizira obradu, na obrascu iz priloga 43 Odluke, regionalnom centru nadležnom prema mjestu gdje se obrada treba obaviti.
(2) Ako se obrada obavlja u više mjesta, zahtjev se podnosi regionalnom centru mjesno nadležnom prema mjestu gdje se obavlja pretežni dio obrade.
(3) Zahtjev za obradu pod carinskom kontrolom može se podnijeti i pomoću carinske prijave kojom se roba stavlja u postupak obrade pod carinskom kontrolom u slučajevima kada se, u skladu sa članom 349. Odlukle, smatra da su ekonomski uvjeti ispunjeni, u kom slučaju carinska prijava se smatra zahtjevom, a prihvatanje prijave odobrenjem.
(4) U slučajevima iz stava (3) ovog člana carinska prijava se podnosi carinskom uredu nadležnom prema mjestu gdje se obrada treba obaviti, a ako se obrada obavlja u više mjesta, prema mjestu gdje se obavlja pretežni dio obrade. Ako se odjednom ne uvozi roba koja se namjerava staviti u postupak obrade pod carinskom kontrolom, uz prvu carinsku prijavu IM 9, podnosi se:
a) dokument iz člana 302. stav 2. Odluke i normativ proizvodnje ako isti nije sadržan u tom dokumentu, a dokument se može sačiniti i na obrascu iz priloga 43 Odluke,
b) na dokument iz tačke a) ovog stava carinski ured stavlja podatke o prvoj carinskoj prijavi IM 9 (npr. IM 9 CI Sarajevo, broj 2300/15/12/05),
c) u svakom sljedećem slučaju stavljanja robe u postupak obrade pod carinskom kontrolom po dokumentu iz tačke a) ovog stava, u polje 44 carinske prijave IM 9 unose se podaci o prvoj carinskoj prijavi IM 9, koja je u načelu odobrenje za postupak obrade po carinskoj kontroli i uz istu se predočava i navedeni dokument.
(5) Uz zahtjev iz stava (1) ovog člana podnosi se:
a) normativ proizvodnje,
b) dokaz o uplati propisane administrativne takse,
c) drugi dokumenti o podacima koji su navedeni u zahtjevu, a čije je podnošenje neophodno za donošenje odobrenja.
(6) Zahtjev iz stava (1) i dokumenta iz stava (5) ovog člana podnose se u dva primjerka, od kojih jedan primjerak ostaje u spisu kod izdavaoca odobrenja, a drugi primjerak se dostavlja nadzornom carinskom uredu sa odobrenjem.
(7) U slučajevima iz stava (4) ovog člana, uz carinsku prijavu podnose se dokumenta iz člana 12. stav (2) ovog Uputstva, a dokument iz člana 302. stav 2. Odluke obavezno u slučajevima kada se odjednom ne uvozi roba koja se namjerava staviti u postupak obrade pod carinskom kontrolom, a u drugim slučajevima ako je to neophodno, tj. ako podaci koje treba da sadrži taj dokument nisu sadržani u carinskoj prijavi.
(8) U slučajevima iz stava (3) ovog člana administrativna taksa se plaća samo za carinske prijavu kojom se roba stavlja u i razdužuje postupak obrade pod carinskom kontrolom.

(Uvjeti za izdavanje odobrenja)

Član 4.

Odobrenje se daje samo:
a) licima registrovanim u BiH i kod Uprave za indirektno oporezivanje,
b) kada se uvozna roba može identifikovati u obrađenim proizvodima,
c) kada vraćanje obrađenih proizvoda u prvobitno stanje nije ekonomski opravdano,
d) kada upotreba postupka ne može da dovede do kršenja propisa o porijeklu i količinskim ograničenjima koja važe za uvezenu robu i
e) kada su ispunjeni ekonomski uvjeti. Ovi uvjeti se smatraju ispunjenim, osim u slučaju kada uvozna roba podliježe antidampingu ili kompenzacijskim dažbinama.

(Izdavanje odobrenja)

Član 5.

Odobrenje za postupak obrade pod carinskom kontrolom izdaje se na obrascu iz priloga 43 Odluke, u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva ili od dana prijema od carinskih organa svakog traženog nedostajućeg ili dodatnog podatka.

(Retroaktivno izdavanje odobrenja)

Član 6.

(1) Za postupak obrade pod carinskom kontrolom može se izdati retroaktivno odobrenje koje uobičajeno stupa na snagu najranije na dan podnošenja zahtjeva.
(2) Ako se zahtjev odnosi na produženje postojećeg odobrenja za istu vrstu radnje i istu vrstu robe, odobrenje se može dati uz retroaktivno važenje od dana kada je originalno (postojeće) odobrenje isteklo.
(3) U izuzetnim slučajevima, retroaktivno važenje odobrenja se može i dalje produžiti, ali ne duže od jedne godine prije datuma podnošenja zahtjeva, pod uvjetom da postoji dokazana ekonomska potreba i ako:
a) zahtjev nije u vezi s pokušajem prevare ili očiglednim nemarom;
b) rok od tri godine nije prekoračen;
c) knjigovodstvo podnosioca zahtjeva potvrđuje da se svi uvjeti postupka obrade pod carinskom kontrolom mogu smatrati zadovoljenim i da se, kada je to primjereno, roba može identifikovati u datom periodu, te da to knjigovodstvo omogućava kontroliranje postupka; i
d) se radnje i postupci potrebni za reguliranje situacije u vezi s robom mogu izvršiti, uključujući, kada je to neophodno i poništenje prijave.

(Normativ proizvodnje)

Član 7.

(1) Normativ proizvodnje ili metod za određivanje normativa, utvrđuje se u odobrenju ili u trenutku kada se roba prijavljuje za postupak obrade pod carinskom kontrolom. Taj normativ, u najvećoj mjeri, treba odrediti na osnovu proizvodnih ili tehničkih podataka ili, kada ti podaci nisu dostupni, na osnovu podataka koje se odnose na radnje iste vrste.
(2) U izuzetnim slučajevima, kada u obradi u kojoj nije moguće prije početka postupka obrade pod carinskom kontrolom precizno utvrditi normativ utroška robe, odobrenje će se donijeti na osnovu procijenjenog normativa, s tim da


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: