Na osnovu člana 6. stav 8. Zakona o pečatu institucija Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 12/98, 14/03 i 62/11), ministar pravde Bosne i Hercegovine donosi
UPUTSTVO
O POSTUPKU I NAČINU IZRADE, NAČINU VOĐENjA I SADRŽAJU EVIDENCIJE O PEČATIMA, UNIŠTAVANjU I STAVLjANjU VAN UPOTREBE PEČATA INSTITUCIJA BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 6 od 24 januara 2012)
I- OPĆA ODREDBA
Član 1.
Ovim uputstvom uređuje se način rada pečatoreznice ovlaštene za izradu pečata institucija Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: pečat institucija BiH), postupak, izrada, čuvanje, način vođenja i sadržaj evidencije o pečatima institucija BiH, uništavanje pečata institucija BiH, stavljanje pečata institucija BiH van upotrebe, označavanje novih pečata institucija BiH koji se izrađuju umjesto nestalih pečata institucija BiH i nadzor nad provođenjem ovog uputstva.
II- RAD PEČATOREZNICE OVLAŠTENE ZA IZRADU PEČATA INSTITUCIJA BiH
Član 2.
1. Pečat institucija BiH izrađuje pečatoreznica koju rješenjem ovlasti Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Ministarstvo pravde).
2. Ministarstvo pravde će u zakonom propisanoj proceduri ovlastiti tri pečatoreznice za izradu pečata institucija BiH, i to sa sjedištem u Banjoj Luci, Mostaru i Sarajevu, na period od četiri godine.
3. Pečatoreznica može vršiti izradu pečata institucija BiH samo na osnovu zahtjeva podnosioca kojem je izrada pečata institucija BiH odobrena rješenjem Ministarstva pravde (u daljem tekstu: rješenje o odobrenju izrade pečata).
Uz zahtjev za izradu pečata institucija BiH podnosilac zahtjeva dužan je dostaviti rješenje o odobrenju izrade pečata.
Pečat institucija BiH izrađuje se u veličini i s tekstom koji je naveden u rješenju o odobrenju izrade pečata.
Član 3.
1. Rukovodilac pečatoreznice dužan je posebnim rješenjem odrediti prostoriju u kojoj će se vršiti izrada pečata institucija BiH i način čuvanja elektronske forme pripreme za izradu pečata institucija BiH, odnosno matrice, druge dokumentacije i materijala koji služe za izradu pečata institucija BiH, tokom rada na izradi pečata institucija BiH.
Za čuvanje dokumentacije, kao i potrebnih materijala za izradu pečata institucija BiH iz stava 1. ovog člana, mora se osigurati željezni ormar ili kasa.
2. Izradu pečata institucija BiH i vođenje evidencije o izrađenim pečatima osigurava rukovodilac pečatoreznice.
Rukovodilac pečatoreznice obavezan je da posebnim rješenjem ovlasti osobu ili više osoba koje će neposredno obavljati poslove na izradi pečata institucija BiH.
3. Radni nalog za izradu pečata institucija BiH izdaje rukovodilac pečatoreznice na osnovu podnesenog zahtjeva za izradu pečata institucija BiH. Radni nalog dostavlja se zaposleniku ovlaštenom za izradu pečata institucija BiH putem dostavne knjige koju je dužan potpisati taj zaposlenik.
4. Zaposlenik ovlašten za izradu pečata institucija BiH, po prijemu radnog naloga, pristupa izradi pečata institucija BiH.
5. U toku rada na izradi pečata institucija BiH, zaposlenik iz stava 4. ovog člana, dužan je, elektronske forme pripreme za izradu pečata institucija BiH, odnosno matrice, drugu dokumentaciju i materijale koji služe za izradu pečata institucija BiH i gotove pečate institucija BiH neprekidno osiguravati od krađe, zloupotrebe i dostupnosti neovlaštenim osobama.
Po završetku radnog vremena dokumentacija, potrebni materijali za izradu pečata institucija BiH i izrađeni pečati institucija BiH obavezno se zaključavaju u željezni ormar ili kasu.
6. Za vrijeme obavljanja poslova iz stava 5. ovog člana, pristup tim poslovima nije dozvoljen osobama koje nisu ovlaštene za rad na izradi pečata institucija BiH, o čemu se brine rukovodilac pečatoreznice i zaposlenik ovlašten za izradu pečata institucija BiH.
Član 4.
1. Nakon izrade pečata, elektronske forme pripreme za izradu pečata institucija BiH, odnosno matrice, druga dokumentacija i materijali koji su služili za izradu pečata institucija BiH, kao i svi probni i neuspjeli primjerci, moraju se uništiti spaljivanjem ili na drugi pogodan način.
2. Poslove iz stava 1. ovog člana, obavlja komisija od tri člana koju posebnim rješenjem određuje rukovodilac pečatoreznice, s tim što je član komisije i zaposlenik ovlašten za izradu pečata institucija BiH.
Član 5.
1. Zaposlenik ovlašten za izradu pečata institucija BiH izrađeni pečat predaje rukovodiocu pečatoreznice ili drugom za to ovlaštenom zaposleniku, koji je obavezan izvršiti kontrolu pravilnosti izrađenog pečata institucija BiH i njegovog kvaliteta.
2. Predaja pečata institucija BiH između osoba iz stava 1. ovog člana vrši se putem zapisnika u koji se unose sljedeći podaci: ime i prezime zaposlenika koji predaje odnosno prima izrađeni pečat institucija BiH, broj komada i dimenzije pečata institucija BiH, naziv naručioca i vrijeme primopredaje (datum i sat).
Zapisnik potpisuje osoba koja predaje i osoba koja prima izrađeni pečat institucija BiH.
3. Zapisnik iz stava 2. ovog člana mora se čuvati najmanje jednu godinu od dana potpisivanja.
Član 6.
1. Predaju izrađenog pečata institucija BiH naručiocu, pečatoreznica vrši neposredno uručenjem osobi, koja za to ima pisano ovlaštenje od naručioca pečata institucija BiH.Predaja pečata institucija BiH vrši se putem dostavne knjige, koju obavezno potpisuje osoba koja preuzima pečat institucija BiH uz navođenje datuma prijema pečata institucija BiH.
2. Pečatoreznica je dužna o izrađenim pečatima institucija BiH voditi evidenciju. Evidencija se vodi u vidu knjige čiji sadržaj je utvrđen na obrascu broj 1.
3. Nakon izrade i predaje pečata institucije BiH naručiocu, a prije njegove upotrebe, naručilac je dužan odmah dostaviti Ministarstvu pravde, otisak izrađenog pečata institucije BiH, u svrhu vođenja evidencije.
III- EVIDENCIJA O PEČATIMA