Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 9. Zakona o amnestiji prekršaja ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 64/06), ministar pravde Republike Srpske donosi

UPUTSTVO

O POSTUPANjU OVLAŠĆENIH ORGANA U POSTUPKU IZVRŠAVANjA ZAKONA O AMNESTIJI PREKRŠAJA

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 71 od 25. jula 2006)

1.
Ovim uputstvom propisuje se postupanje ovlašćenih organa u primjeni Zakona o amnestiji prekršaja (u daljem tekstu: Zakon) na pojedinačne slučajeve.
2.
Ako do dana stupanja na snagu ovog zakona nije doneseno rješenje o pokretanju prekršajnog postupka, prekršajni postupak se neće pokretati, već će ovlašćeni organ donijeti rješenje kojim se zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka odbacuje (član 4. Zakona).
3. Ako do dana stupanja na snagu ovog zakona nije doneseno rješenje o kažnjavanju za fizička lica bez obzira na visinu zaprijećene kazne ovlašćeni organ će donijeti rješenje kojim se obustavlja prekršajni postupak (član 5. stav 1. Zakona); a ako je prekršajni postupak pokrenut protiv pravnog lica, onda će ovlašćeni organ protiv tog lica obustaviti prekršajni postupak samo ako posebni minimum propisan propisom o prekršajima ne prelazi limit od 1.500 KM; ako je prekršajni postupak pokrenut protiv preduzetnika u smislu Zakona o zanatsko preduzetničkoj djelatnosti ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 16/02, 39/03, 97/03 i 34/06), ovlašćeni organ će protiv tog lica obustaviti prekršajni postupak samo ako posebni minimum propisan propisom o prekršajima ne prelazi limit od 700 KM; a ako je prekršajni postupak pokrenut protiv odgovornog lica u pravnom licu, onda će ovlašćeni organ protiv tog lica obustaviti prekršajni postupak samo ako posebni minimum propisan propisom o prekršajimane prelazi limit od 500 KM (član 5. stav 2. Zakona).
4. Od amnestije izuzeta su: fizička i pravna lica za pokršaje koji su navedeni u članu 2. Zakona, bez obzira na visinu zaprijećene kazne u propisima kojima se propisuju prekršaji, a za ostale prekršaje amnestija se odnosi na fizička lica bez ograničenja, dok za pravna lica, preduzetniks i odgovorna lica primjena amnestije ograničena je limitom navedenim u čl. 4. i 5. Zakona.
5. Ako do stupanja na snagu ovog zakona nije otpočelo izvršenje kazne zatvora sud će donijeti rješenje o obustavi izvršenja kazne zatvora. Na isti način sud postupa i kad je kažnjeni započeo sa izvršenjem kazne zatvora, ali je nije u cjelini izdržao ili kada je doneseno rješenje kojim se vrši zamjena novčane kazne u kaznu zatvora. To rješenje donosi sud nadležan za izvršenje kazne zatvora.
6. Ako nema suda nadležnog za izvršenje kazne zatvora, rješenje će donijeti sud prebivališta kažnjenog. Za lica koja su strani državljani, lica bez državljanstva i lica kojima je kaznu izrekao sud čije je sjedište izvan Republike Srpske, rješenje će donijeti sud nadležan za izvršenje kazne, ako nema suda nadležnog za izvršenje kazne zatvora, rješenje će donijeti sud prebivališta kažnjenog, a ako nema prijavljeno prebivalište, sud boravišta kažnjenog.
7. Rukovodilac kazneno-popravne ustanove donijeće rješenje o otpuštanju kažnjenog lica iz ustanove sa daljeg izdržavanja kazne zatvora, na osnovu rješenja suda, ns čekajući njegovu pravosnažnost, u slučaju kada se kažnjeno lice nalazi na izdržavanju kazne zatvora ili po osnovu rješenja o zamjeni novčane kazne u kaznu zatvora.
8. Za lica koja su pravosnažno osuđena na jedinstvenu kaznu za više prekršaja, a samo neka su obuhvaćena amnestijom, ovlašćeni organ će donijeti rješenje o amnestiji za sve prekršaje.
9. Za ocjenu da li je određeni prekršaj obuhvaćen amnestijom koja je data zakonom, relevantne su pravne oznake prekršaja date u zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka; u rješenju o pokretanju prekršajnog postupka i u rješenju o kažnjavanju u zavisnosti u kojoj se fazi postupak nalazi u vrijeme kada treba donijeti odluku o primjeni amnestije.
10. Ovo uputstvo stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske".
Broj: 08.03/052-1531/06
17. jula 2006. godine, Banja Luka
Ministar, Omer Višić. s.r.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: