aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

UPUTSTVO

O NAčINU UTVRđIVANjA UZROKA SMRTI, OBAVLjANjU OBDUKCIJA I POSTUPKU KREMIRANjA - SAHRANjIVANjA

(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 05 od 28 februara 2004)

I- OPšTE ODREDBE

Član 1.

Ovim uputstvom se bliže reguliše:
1. utvrđivanje uzroka smrti,
2. postupak sa umrlim,
3. način obavljanja obdukcije,
4. sahranjivanje.

1. UTVRđIVANjE UZROKA SMRTI

Član 2.

Za svakog građanina umrlog na području Brčko Distrikta BiH obavezno se utvrđuje vrijeme i uzrok smrti.
Uzrok i vrijeme smrti utvrđuje isključivo doktor medicine.

Član 3.

Šef Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge će svojim aktom imenovati doktore medicine koji će biti zaduženi za poslove mrtvozorstva, odnosno koji će utvrđivati vrijeme i uzrok smrti za građane umrle na području Brčko Distrikta BiH van zdravstvenih ustanova.
Vrijeme i uzrok smrti u svim zdravstvenim ustanovama koje obavljaju djelatnost na području Brčko Distrikta utvrđuje doktor medicine te ustanove.

Član 4.

Smrtni slučaj su dužne prijaviti, bez odlaganja, nadležnoj zdravstvenoj ustanovi lica koja su živjela u zajednici sa umrlim građaninom, srodnici ili susjedi i, ako takvih nema, svaki građanin koji sazna za smrtni slučaj.
Smrtni slučaj prijavljuje se nadležnoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno zdravstvenom radniku koji obavlja pregled mrtvaca. Lice koje utvrđuje smrt (nadležni doktor medicine), kada ustanovi da je smrt nastupila od zarazne bolesti ili kao posljedica nasilja, dužno je o tome odmah obavijestiti šefa Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge, odnosno ovlaštene radnike Policije Brčko Distrikta i Javno tužilaštvo.

Član 5.

Nadležni doktor medicine iz člana 3. ovog uputstva je obavezan voditi ažurno i uredno svu propisanu medicinsku i drugu dokumentaciju vezanu za utvrđivanje vremena i uzroka smrti.
Nadležni doktor iz prethodnog stava obavezan je uredno dostaviti potrebne potvrde i uvjerenja (potvrde o smrti, dozvola za sahranu umrlog) nadležnim organima, u skladu sa dobijenim dodatnim uputstvima i instrukcijama.

Član 6.

Na osnovu izdate potvrde o smrti, odnosno dozvole za sahranu umrlog izdate od strane nadležnog doktora medicine, glavna sestra službe ili drugo ovlašteno lice u zdravstvenim ustanovama je dužno dostaviti potvrdu o smrti nadležnoj matičnoj službi u roku od 24-48 časova, a najkasnije 5 dana od dana smrti.

Član 7.

Nadležni doktor medicine je dužan, nakon konstatovane smrti, obezbijediti da najmanje dva sata umrlo lice ostane u nadležnoj medicinskoj službi prije predaje leša službi mrtvozorstva.
U slučaju potrebe za obdukcijom, tijelo umrlog se predaje u nadležnost Patološkoj službi, koja nakon obdukcije tijelo predaje službi mrtvozorstva.

2. POSTUPAK SA UMRLIM

Član 8.

Nadležni doktor medicine, koji je konstatovao smrt, dužan je organizovati direktno ili posredstvom medicinskih tehničara službe predaju tijela umrlog mrtvozorniku bolnice ili drugom ovlaštenom mrtvozorniku.

Član 9.

Predaja tijela umrlog se vrši u pismenoj formi, uz potpis potvrde o preuzimanju tijela od strane mrtvozornika koji tijelo preuzima i potpisa u knjigu protokola mrtvozornika i lica koje tijelo umrlog predaje.

Član 10.

Potvrda o predaji tijela umrlog mora sadržavati osnovne podatke o umrlom licu utvrđene na osnovu vjerodostojnih ličnih isprava umrlog lica. Uz predaju tijela umrlog obavezno se predaje i potvrda o smrti i dozvola za sahranu umrlog, ukoliko je lice umrlo u zdravstvenoj ustanovi.
Nakon predaje tijela umrlog službi mrtvozorstva, služba preuzima brigu i odgovornost za daljnji postupak sa tijelom umrlog. Predaja tijela umrlog drugim licima izuzev mrtvozorniku, ovlaštenom za poslove mrtvozorstva, nije dozvoljena.
Izuzetno, ukoliko su ispunjeni svi sanitarno tehnički uslovi (obezbijeđen limeni zatvoreni sanduk i namjensko vozilo za prevoz umrlog lica) tijelo umrlog se može predati i rodbini ili drugom ovlaštenom licu za preuzimanje tijela umrlog. U tom slučaju, lica koja preuzimaju tijelo umrlog na osnovu vjerodostojnih isprava moraju biti jasno identifikovana.

3. OBDUKCIJA I NAčIN OBAVLjANjA OBDUKCIJE

Član 11.

Radi utvrđivanja uzroka smrti provodi se obdukcija tijela umrlog. Obdukcija se provodi:
- kada postoji sumnja ili je očito da je smrt uzrokovana krivičnim djelom ili u vezi sa izvršenjem krivičnog djela,
- kada je obdukcija potrebna radi zaštite zdravlja građana, odnosno kada to zahtijevaju epidemiološki, sanitarni i drugi medicinski razlozi,
- kada zahtjev za obdukciju postavi porodica umrlog građanina u pismenoj formi, ukoliko je isti umro u zdravstvenoj ustanovi.
U ostalim slučajevima obdukcija se provodi na zahtjev i trošak odgovarajućih tijela, preduzeća i drugih pravnih lica koja to zahtijevaju, odnosno porodice umrlog građanina kada je smrt nastupila izvan zdravstvene ustanove.

Član 12.

Kada građanin umre u zdravstvenoj ustanovi, direktor ustanove može odlučiti da se obdukcija provede. Blagovremeno, prije predaje tijela umrlog, izdaje pismeni nalog za obdukciju.

Član 13.

Obdukcija se obavezno mora provesti:
- ako se radi o neprirodnoj ili nagloj smrti, odnosno za sve umrle pacijente u roku od 24 časa po prijemu u bolnicu,
- ako smrt nastupi tokom dijagnostičkih ili terapeutskih zahvata,
- ako to izričito zahtijeva doktor medicine koji je liječio umrlog.

Član 14.

Uputnicu za obdukciju izdaje nadležni doktor medicine koji je liječio pacijenta ili šef službe gdje se pacijent liječio.
Uputnica mora sadržavati sve potrebne podatke o umrlom i razlog zbog kojeg se zahtijeva