STATUT
JAVNOG PREDUZEĆA ...............................
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 82 od 21. septembra 2004)
1. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
1.1. Statutom Javnog preduzeća ................. (Akcionarskog društva / Društva sa ograničenom odgovornošću) utvrđuju se: pitanja firme i sjedišta preduzeća, djelatnosti koje preduzeće obavlja, iznos osnovnog kapitala i način uplate istog (način uplate akcija, nominalna vrijednosti akcija, vrsta i klasa izdatih akcija uz naznaku da li su akcije izdate na ime ili na donosioca), način potpisivanja firme preduzeća, način sazivanja skupštine preduzeća i donošenja odluka u skupštini, izbor, opoziv i djelokrug organa društva, primjena etičkog kodeksa, raspodjela dobiti (dividende) i način pokrića gubitaka, postupak nabavke preduzeća, planiranje poslovanja preduzeća, investicija, primjena knjigovodstvenih i finansijskih računovodstvenih standarda, rezerve preduzeća, posljedice propuštanja ili neblagovremene uplate osnivačkog kapitala (akcija), zaštita životne sredine, način promjene oblika preduzeća, postupak izmjena i dopuna Statuta te druga pitanja značajna za uspješno i zakonito poslovanje preduzeća.
1.2. Javno preduzeće ........................... je osnovano ....................... (osnivački akt zajedno sa svim njegovim izmjenama i dopunama) i registrovano je u skladu sa važećim propisima kod Opštinskog suda u ................................ na dan ............. godine (i eventualno izmjenama upisa od dana ......... godine).
1.3. Javno preduzeće ........................... je pravno lice koje obavlja djelatnost upisanu u sudski registar radi sticanja dobiti (obavljanje djelatnosti od opšteg interesa).
1.4. Statutom javnog preduzeća može se utvrditi osnivanje dijela preduzeća koje će imati određena ovlašćenja u pravnom prometu kao i poseban obračun rezultata poslovanja i poseban podračun u skladu sa važećim propisima. Dijelovi javnog preduzeća, osnovani u cilju efikasnijeg poslovanja istog, nemaju status pravnog lica. Dijelovi javnog preduzeća upisuju se u registar prema sjedištu javnog preduzeća, saglasno važećim propisima o registraciji poslovnih subjekata.
1.5. Osnivači i lica koja sticanjem udjela (akcija) u javnom preduzeću stupe u isto jesu članovi preduzeća.
1.6. Javno preduzeće je dužno da posluje u skladu sa zakonom, dobrim poslovnim običajima i poslovnim moralom.
2. FIRMA I SJEDIŠTE JAVNOG PREDUZEĆA
Član 2.
2.1. Firma je naziv pod kojim javno preduzeće posluje. Firma javnog preduzeća će sadržavati oznaku "Javno preduzeće" (mogućnost). Puna firma javnog preduzeća je ................................... Skraćena firma javnog preduzeća je ...................
2.2. U svom poslovanju javno preduzeće koristi firmu u obliku, punom ili skraćenom, u kome je isto upisano u sudski registar.
2.3. Dio javnog preduzeća koji ima određena ovlašćenja u pravnom prometu istupa pod firmom javnog preduzeća i naznakom da se radi o dijelu istog.
2.4. Sjedište Javnog preduzeća je na adresi ......................... u ...................... Sjedište javnog preduzeća može biti izmijenjeno odlukom Skupštine preduzeća. Prednja izmjena će biti upisana u sudski registar.
2.5. Adresa poslovnih prostorija dijelova javnog preduzeća je predmet upisa u registar nadležnog suda.
3. DJELATNOST JAVNOG PREDUZEĆA
Član 3.
3.1. Djelatnosti javnog preduzeća upisa upisane su u registru nadležnog suda saglasno klasifikaciji djelatnosti utvrđenoj važećim propisima i iste jesu kako slijedi:
3.1.1. (šifra) .... (opis djelatnosti)
3.1.2. (šifra) .... (opis djelatnosti)
3.1.3. (šifra) .... (opis djelatnosti)
3.1.4. (šifra) .... (opis djelatnosti)
3.1.5. (šifra) .... (opis djelatnosti)
3.2. Budući da javno preduzeće obavlja djelatnosti od opšteg interesa koje se tiču ................, može biti registrovano samo za obavljanje djelatnosti koje su direktno vezane za te djelatnosti, odnosno one koje bi direktno i objektivno mogle biti od koristi preduzeću, među ostalim, i značajnim poboljšanjem ključnih kapaciteta ili finansijskih rezultata preduzeća u cjelini.
3.3. Javno preduzeće može osnivati ili kupovati nova preduzeća ili poslovne djelatnosti bilo u cjelini ili djelimično samo ukoliko su isti:
3.3.1. uključeni u poslovne djelatnosti koje su direktno vezane za već registrovane djelatnosti javnog preduzeća;
3.3.2. ako je to kupovina koja bi direktno ili objektivno mogla biti od koristi preduzeću, među ostalim i značajnim poboljšanjem ključnih kapaciteta ili finansijskih rezultata preduzeća u cjelini.
3.4. Javno preduzeće može, bez upisa u sudski registar, da obavlja i druge djelatnosti koje služe djelatnosti upisanoj u registar nadležnog suda, koje se uobičajeno obavljaju uz te djelatnosti, u manjem obimu ili privremeno.
4. IZNOS OSNOVNOG KAPITALA I NAČIN UPLATE UDJELA (AKCIJA) I PRAVA IZ UDJELA (AKCIJA)
Član 4.
4.1. Osnovni kapital javnog preduzeća iznosi KM ................. i podijeljen je na udjele (akcije) u vrijednosti (pojedinačne nominalne vrijednosti) u iznosu od ...........
4.2. Procentualno učešće udjela u preduzeću osnivača (članova preduzeća) jeste kako slijedi (sve akcije javnog preduzeća u trenutku usvajanja statuta su obične i iste klase).
4.3. Udjeli (akcije) javnog preduzeća daju pravo na učešće u upravljanju preduzećem, pravo na učešće u dobiti kao i pravo na dio likvidacione mase, u srazmjeri sa procentom učešća udjela (broja akcija) u ukupnom kapitalu preduzeća.
4.4. Svaki član ima pravo glasa srazmjerno svom udjelu (svaka akcija daje pravo glasa srazmjerno njenoj nominalnoj vrijednosti).
4.5. Član preduzeća je dužan da uplati nominalni (ili viši emisioni iznos) upisanog kapitala (akcija) na račun javnog preduzeća ili da preda preduzeću uloge u stvarima i pravima u skladu sa odredbama važećih propisa i ovog statuta.
4.6. Javno preduzeće će u skladu sa odredbama zakona, odnosno statuta osnivačima preduzeća (akcionarima), u slučaju opravdanog kašnjenja, ostaviti dodatni rok za uplatu, odnosno unošenje uloga.
4.7. Ako osnivač (akcionar) u ostavljenom roku kasni sa uplatom, odnosno unošenjem uloga, javno preduzeće će istog obavijestiti o raskidu ugovora o osnivanju društva sa ograničenom odgovornošću (odnosno oduzeti pravo na privremenu akciju).
Isključeni član preduzeća (akcionar) odgovara preduzeću za neuplaćeni iznos, odnosno neuneseni ulog i prouzrokovanu štetu, ako preduzeće ne dobije taj iznos prodajom udjela (akcije na berzi ili javnoj licitaciji, odnosno ukoliko se ne naplati od njegovih prethodnika upisanih u knjigu akcionara u slučaju prenosa privremene akcije na drugo lice).
4.8. Na uplatu, odnosno unos udjela (na emisiju i uplatu akcija) primjenjivaće se odredbe važećih zakona o preduzećima i hartijama od vrijednosti u Republici Srpskoj.
5. IZBOR, OPOZIV I DJELOKRUG ORGANA JAVNOG PREDUZEĆA
Član 5.
5.1. Organi Javnog preduzeća ................. (d.o.o. ili a.d.) su:
5.1.1. Skupština (akcionara),
5.1.2. Nadzorni odbor,
5.1.3. Uprava.
5.2. Skupština (akcionara) nadležna je da:
5.2.1. donosi statut javnog preduzeća,
5.2.2. donosi izmjene i dopune statuta,
5.2.3. utvrđuje poslovnu politiku javnog preduzeća,
5.2.4. usvaja godišnji plan i izvještaje o poslovanju,
5.2.5. donosi poslovnik o svom radu i druge poslovne akte u