aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu čl. 12. i 48. Zakona o Radio-televiziji Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 49/06, 73/08, 42/10), Upravni odbor JP Radio-televizije Republike Srpske, na sjednici održanoj 3. oktobra 2011. godine, donio je

STATUT

JAVNOG PREDUZEĆA RADIO-TELEVIZIJA REPUBLIKE SRPSKE

- Prečišćeni tekst -

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 111 od 11. novembra 2011)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Javno preduzeće Radio-televizija Republike Srpske, osnovano je Odlukom Narodne skupštine Republike Srpske, od 30. decembra 1993. godine ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 26/93) kao Javno preduzeće Srpska Radio-televizija, sa p.o. Sarajevo.
Odlukom o izmjenama i dopunama Zakona o Radio-televiziji ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 23/99) izmijenjen je naziv - firma preduzeća i sjedište, koje glasi: Javno preduzeće Radio-televizija Republike Srpske, sa p.o. Banja Luka.
JP Radio-televizija Republike Srpske upisano je u sudski registar Osnovnog suda u Banjoj Luci pod brojem registarskog uloška 1-7414-00.

Član 2.

Osnivanje i način rada Radio-televizije Republike Srpske regulisani su Zakonom o RTRS ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 49/06), a njen položaj u okviru Javnog Radio-televizijskog sistema Bosne i Hercegovine propisan je Zakonom o Javnom radio-televizijskom sistemu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 78/05).

Član 3.

Osnivač Radio-televizije Republike Srpske je Republika Srpska.
Prava i obaveze prema Radio-televiziji Republike Srpske imaće Narodna skupština Republike Srpske, u skladu sa Zakonom o RTRS i Zakonom o JRTS BiH.

Član 4.

Radio-televizija Republike Srpske osnovana je i upisuje se u sudski registar kao javno preduzeće.

Član 5.

Radio-televizija Republike Srpske, kao javni servis, za svoje djelovanje odgovara javnosti i u svom djelovanju poštovaće interese javnosti.
U ostvarivanju programskih načela i obaveza RTRS je dužna u televizijskim i radijskim programima poštovati i ispunjavati najviše stručne kriterijume, etička načela i profesionalno priznate standarde nezavisnog novinarstva.
Radio-televizija Republike Srpske je u svom djelovanju dužna da štiti i da se brine o tržišnom interesu i o svom finansijskom položaju.

Član 6.

RTRS, kao dio Javnog radio-televizijskog sistema Bosne i Hercegovine, ostvaruje saradnju sa javnim RTV servisima: Radio-televizijom Bosne i Hercegovine (BHRT) i Radio-televizijom Federacije Bosne i Hercegovine (RTV FBiH), kako bi, zajedno sa njima, osigurala proizvodnju programa najvišeg kvaliteta i učinila ga dostupnim javnosti Republike Srpske, plasmanom raznovrsnih, vjerodostojnih i istinitih informacija o političkim, privrednim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, obrazovnim, naučnim, vjerskim, ekološkim, sportskim i drugim događajima.
RTRS, u skladu sa Zakonom, ostvaruje saradnju sa BHRT i RTV FBiH preko Korporacije javnih RTV servisa BiH, te sa Korporacijom putem Odbora sistema, upravnih odbora RTV servisa, saradnjom generalnih direktora javnih RTV servisa i Korporacije, programskih struktura, kao i emiterskih i zajedničkih radnih tijela.
Zadatak RTRS-a je i da podstiče demokratske procese, kao i da osigura odgovarajuću zastupljenost nepristrasnih vijesti i programa o aktuelnim dešavanjima, u udarno i drugo vrijeme, informativnog, kulturno-umjetničkog. obrazovnog, dječijeg, sportskog i zabavnog programa.

Samostalnost

Član 7.

Radio-televizija Republike Srpske je samostalna u obavljanju djelatnosti, ima uredničku nezavisnost i institucionalnu autonomiju, naročito u oblastima kao što su:
a) utvrđivanje programske šeme,
b) koncepcija i produkcija programa,
v) uređivanje i prezentacija vijesti i informativnog programa,
g) upravljanje i raspolaganje imovinom,
d) zapošljavanje, prava i obaveze zaposlenih,
đ) uređivanje djelatnosti i unutrašnja organizacija,
e) priprema i izvršenje budžeta,
ž) pregovori, pripreme i potpisivanje pravnih akata u vezi sa funkcionisanjem RTRS,
z) predstavljanje u pravnim postupcima,
i) kupovina, iznajmljivanje, prodaja i korišćenje robe i usluga.

Frekvencije

Član 8.

Djelatnost RTRS ostvaruje se proizvodnjom i emitovanjem programa na jednoj radijskoj i jednoj televizijskoj mreži, na vlastitim frekvencijama za područje Republike Srpske, a na osnovu dozvole Regulatorne agencije za komunikacije.

Način prenosa programa

Član 9.

Radio-televizija Republike Srpske svoje programe čini dostupnim javnosti putem zemaljske, satelitske i kablovske mreže, interneta, teleteksta, proizvodnjom i plasmanom video i audio nosača zvuka i slike, te drugim načinima medijskog predstavljanja.

Programska načela

Član 10.

Program RTRS služi interesu javnosti i mora biti u skladu sa profesionalnim standardima i propisima i pravilima Regulatorne agencije za komunikacije.
RTRS je dužna da osigura raznovrstan i izbalansiran radijski i televizijski program, koji ispunjava visoke etičke standarde i standarde kvaliteta, poštovanja ljudskog života, dostojanstva i fizičkog integriteta ličnosti i promovisanja demokratskih sloboda, društvene pravde i međunarodnog razumijevanja i mira.

Član 11.

Program RTRS uključuje informacije, kulturu, obrazovanje, zabavu i sport.

Član 12.

Program RTRS će uvažavati nacionalne, regionalne, tradicijske, vjerske, kulturne, jezičke i druge karakteristike konstitutivnih naroda i svih građana Bosne i Hercegovine.
Program RTRS afirmisaće kulturne i druge potrebe nacionalnih manjina u BiH.

Član 13.

Program RTRS uvažavaće ustavna prava konstitutivnih naroda i građana BiH i ostalih u Republici Srpskoj i biće uređivan ravnopravno na tri službena jezika i dva pisma.

Član 14.

RTRS će neposredno primjenjivati i druge zakonske odredbe koje regulišu programska načela i programska ograničenja.

Zastupljenost programa

Član 15.

RTRS će u programu svojih medija obezbijediti, gdje god je to moguće, većinsku zastupljenost programa evropskih sadržaja, ne računajući vrijeme određeno za vijesti, sportske događaje, zabavu, oglašavanje, usluge teleteksta i telešopinga.
RTRS će rezervisati najmanje 40% vremena emitovanja za domaće programe u svim žanrovima, osim vijesti i sportskog programa.
Najmanje 10% vremena emitovanja, izuzev informativnih emisija, sportskog programa i marketing oglasa, RTRS mora naručiti od nezavisnih producenata ili komercijalnih radio-televizijskih stanica, vodeći računa o sukobu interesa.
Procente iz st. 2. i 3. ovog člana RTRS je dužna dostići u roku od dvije godine od stupanja na snagu Zakona o javnom radio-televizijskom sistemu Bosne i Hercegovine.
RTRS će u propagandnom oglašavanju poštovati relevantne zakonske principe i ograničenja, pravila RAK-a i međunarodne standarde.

Zastupljenost prema Ustavu

Član 16.

RTRS u obavljanju djelatnosti i u kadrovskoj strukturi sprovodi odgovarajuće Ustavne odredbe u vezi sa jednakim pravima konstitutivnih naroda i ostalih u Republici Srpskoj.

II- NAZIV I SJEDIŠTE

Član 17.

Naziv javnog preduzeća je:
"Javno preduzeće Radio-televizija Republike Srpske, Banjaluka".
Skraćeni naziv je: RTRS.
Naziv Javnog preduzeća RTRS i naziv Javnog RTV sistema - JRTS Bosne i Hercegovine moraju se istaknuti na zgradi u kojoj je sjedište RTRS i biti napisani ćirilicom i latinicom i na tri službena jezika.

Član 18.

Sjedište RTRS je u Banjoj Luci, Trg Republike Srpske broj 9.

Član 19.

RTRS ima svoj znak - logo.
Odluku o obliku i sadržaju, načinu upotrebe i zaštite znaka - logotipa donosi Upravni odbor RTRS-a.

Član 20.

RTRS ima svoj pečat.
Pečat je okruglog oblika, prečnika 35 mm i sadrži puni naziv preduzeća, ispisan ćirilicom i latinicom, zaštitni znak RTRS-a, redni broj pečata.
RTRS ima mali pečat prečnika 20 mm, istog sadržaj a kao i veliki pečat.
Broj pečata, način korišćenja, čuvanje i uništenje pečata utvrđuju se odlukom generalnog direktora RTRS-a.

III- ODGOVORNOST U PRAVNOM PROMETU

Član 21.

Radio-televizija Republike Srpske ima svojstvo pravnog lica i samostalno istupa u pravnom prometu u svoje ime i za svoj račun. RTRS za svoje obaveze odgovara cjelokupnom svojom imovinom.

IV- ZASTUPANjE I PREDSTAVLjANjE

Član 22.

: