Na osnovu člana 128. stav 6. i člana 159. tačka 5) Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 64/09), direktor Federalne uprave civilne zaštite donosi
PROGRAM
POLAGANjA ISPITA ZA PROTIVPOŽARNU ZAŠTITU
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 67 od 30 avgusta 2013)
I- OSNOVNE ODREDBE
1.
Ovim programom propisuje se sadržaj i način polaganja ispita za protivpožarnu zaštitu za zaposlena lica koja su u pravnom licu, državnom organu ili drugoj instituciji određena da se staraju za provođenje poslova zaštite od požara, kao i lica raspoređena u službi zaštite od požara.
2.
Lica iz tačke 1. ovog programa, obavljaju poslove zaštite od požara koji su utvrđeni općim aktom pravnog lica, državnog organa ili druge institucije, u skladu sa Zakonom o zaštiti od požara i vatrogastvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 64/09) i podzakonskim propisima iz oblasti zaštite od požara.
3.
Ispit za protivpožarnu zaštitu (u daljem tekstu: ispit) propisan ovim programom, polaže lice koje ima najmanje srednju stručnu spremu tehničkog smjera i najmanje jednu godinu radnog iskustva na poslovima iz tačke 1. ovog programa, u pravnom licu, državnom organu ili drugoj instituciji (u daljem tekstu: kandidat).
4.
Kandidat koji se prvi put prima u radni odnos, dužan je ispit položiti u roku od godinu dana nakon stečenog radnog iskustva na poslovima iz tačke 1. ovog programa, u pravnom licu, državnom organu ili drugoj instituciji.
II- POLAGANjE ISPITA ZA PROTIVPOŽARNU ZAŠTITU
A) Sadržaj i način polaganja ispita
5.
Ispitom se provjerava sposobnost kandidata da samostalno obavljaju poslove zaštite od požara koji su utvrđeni za radna mjesta iz tačke 1. ovog programa na koje se raspoređuju u pravnom licu, državnom organu ili drugoj instituciji.
6.
Ispit se sastoji iz dva dijela i to:
- pismenog dijela i
- usmenog dijela ispita.
Kandidat koji položi prvi dio ispita (pismeni dio), pristupa usmenom dijelu ispita.
7.
Sadržaj programa za polaganje ispita za protivpožarnu zaštitu obuhvata područja: normativno uređenje zaštite od požara; požarno-preventivne mjere zaštite od požara; teorija procesa gorenja i gašenja; sistemi aktivne zaštite od požara i kaznene i druge sankcije.
B) Komisija za polaganje ispita
8.
Ispit se polaže pred ispitnom komisijom (u daljnjem tekstu: komisija), koju rješenjem imenuje direktor kantonalne uprave civilne zaštite, koja se sastoji od tri člana (predsjednika i dva člana) i sekretara komisije.
Komisija iz stava 1. ove tačke, imenuje se na period od dvije godine, sa mogućnošću produženja na još dvije godine.
9.
Za predsjednika komisije imenuje se kantonalni inspektor zaštite od požara iz kantonalne uprave civilne zaštite ili kantonalnog ministarstva unutrašnjih poslova.
Za članove komisije, imenuju se:
a) inspektor za zaštitu od požara iz kantonalne uprave civilne zaštite ili kantonalnog ministarstava unutrašnjih poslova,
b) državni službenik koji je raspoređen na poslovima zaštite od požara i ima najmanje tri godine radnog iskustva na tim poslovima u kantonaloj upravi civilne zaštite i/ili službi civilne zaštite općine/grada. Izuzetno, za člana komisije, može se imenovati i zaposlenik pravnog lica koji je ovlašten za obavljanje djelatnosti zaštite od požara, koje ima visoko obrazovanje i najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima zaštite od požara. Sekretar komisije obavlja administrativne poslove potrebne za rad komisije, što se bliže uređuje poslovnikom o radu iz člana 11. ovog programa.
Za sekretara komisije imenuje se državni službenik kantonalne uprave civilne zaštite i/ili službe civilne zaštite općine/grada koji ima visoko obrazovanje pravne struke i tri godine radnog iskustva u struci.
10.
Ukoliko kantonalna uprava civilne zaštite (u daljem tekstu: Uprava), nije u mogućnosti formirati komisiju iz tačke 9. ovog programa, ispit se može polagati pred formiranom komisijom u drugoj Upravi, sa kojom ta Uprava sklopi sporazum o polaganju ispita.
11.
Na početku rada, komisija je dužna sačiniti i donijeti poslovnik o radu.
12.
Predsjedniku, članovima i sekretaru komisije pripada pravo na naknadu za rad u komisiji, čiju visinu rješenjem određuje direktor Uprave.
13.
Administrativne i finansijske poslove za komisiju obavlja Uprava.
C) Prijava za polaganje ispita
14.
Prijava za polaganje ispita (u daljem tekstu: prijava) podnosi se Upravi na Obrascu broj 1.
Prijavu iz stava 1. ove tačke, kandidat je dužan dostaviti Upravi, najmanje 30 dana prije početka redovnog ispitnog roka iz tačke 29. ovog programa, putem pravnog lica, državnog organa ili druge institucije kod koje je kandidat u radnom odnosu.
15.
Uz prijavu iz tačke 14. ovog programa prilažu se originali ili ovjerene fotokopije sljedećih dokumenata:
a) svjedočanstvo/diploma o završenoj školi/ fakultetu,
b) ugovor o radu ili rješenje o postavljenju na radno mjesto,
c) potvrda/uvjerenje o radnom iskustvu iz tačke 3. ovog programa,
d) rodni list (ukoliko je kandidatkinja promijenila prezime nakon završene škole/fakulteta),
e) dokaz o uplati troškova za polaganje ispita (uplatnica).
16.
Ako se utvrdi da je prijava nepotpuna, Uprava će pismeno obavijestiti podnosioca prijave da istu dopuni, u roku od osam dana.
17.
Ukoliko podnosilac prijave ne dopuni tražene podatke u utvrđenom roku iz tačke 16. ovog programa, Uprava donosi zaključak o odbacivanju prijave.
18.
Na osnovu prijave i dostavljenih dokaza iz tačke 15. ovog programa, direktor Uprave donosi rješenje o odobravanju polaganja ispita.
U rješenju iz stava 1. ove tačke, određuje se datum, mjesto i vrijeme polaganja ispita i troškovi polaganja ispita u skladu sa donesenim aktom direktora Uprave iz tačke 30. ovog programa.
Troškove polaganja ispita snosi pravno lice, državni organ ili druga institucija u kojoj je kandidat zaposlen.
D) Tok polaganja ispita
19.
Prije početka polaganja ispita komisija utvrđuje identitet kandidata, upoznaje ga sa pravima i obavezama kod polaganja ispita, kao i da se pismeni i usmeni dio ispita polažu tokom jednog dana.
20.
Test za polaganje pismenog dijela ispita, komisija priprema dva sata prije početka ispita, u skladu sa sadržajem programa za polaganje ispita.
Test iz stava 1.ove tačke, izrađuje se na papiru s ovjerenim pečatom Uprave, na kojem je 10 pitanja sa tri do četiri ponuđena opcijska odgovora koji donose ukupno 30 bodova za sve tačne odgovore.
21.
Prilikom rješavanja testa, kandidat daje odgovor na svako pojedinačno pitanje, označavanjem samo jednog od ponuđenih opcijskih odgovora.
22.
Pismeni ispit traje najduže 60 minuta.
23.
Da bi kandidat pristupio polaganju usmenog dijela ispita, na pismenom testu mora odgovoriti tačno najmanje na dvije trećine postavljenih pitanja, odnosno osvojiti najmanje 18 bodova.
Kandidata koji je osvojio najmanje 18 bodova na pismenom testu, komisija odmah obavještava o osvojenom broju bodova i tom prilikom ga upućuje da pristupi usmenom dijelu ispita.
Kandidat koji na pismenom testu nije osvojio 18 bodova, ne pristupa usmenom dijelu ispita, već ga komisija upućuje na popravni pismeni ispit u sljedećem ispitnom roku, za istu prijavu, odnosno izvršenu uplatu troškova za polaganje ispita.
24.
Usmeni dio ispita sastoji se od pet ispitnih pitanja.
25.
Kandidata na usmenom dijelu ispita ocjenjuju svi članovi komisije, za svaki odgovor na postavljeno pitanje, dodjeljujući bodove od jedan do pet, što znači da kandidat može osvojiti maksimalno 75 bodova na usmenom dijelu ispita.
Kandidat na usmenom dijelu ispita treba osvojiti najmanje 38 bodova.
26.
Nakon obavljenog pismenog i usmenog dijela ispita, komisija utvrđuje ukupan broj