Na osnovu člana 17. Okvirnog zakona o zalozima ("Službeni glasnik BiH", broj 28/04), ministar pravde Bosne i Hercegovine, donosi
PRAVILNIK
O ZALOZIMA
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 53 od 01 decembra 2004, 28/05)
I- OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom se uređuje rad Registra zaloga i pitanja vezana za postupak izvršenja iz Okvirnog zakona o zalozima.
Definicije
Član 2.
Pojedini izrazi upotrijebljeni u Pravilniku imaju slijedeća značenja:
Baza podataka - znači baza podataka koja je uspostavljena i vođena od strane Registra zaloga, u skladu sa Okvirnim zakonom o zalozima (u daljem tekstu: Zakon).
Sistem Registra zaloga (SRZ) - znači kompjuterski sistem Registra zaloga.
Izvod iz registra zaloga (IRZ) - je odštampani dokument izdat od strane SRZ u obliku Potvrde o registraciji ili Potvrde o rezultatu pretrage. IRZ može izdati Registar zaloga ili Javni davalac usluga.
Broj izvoda Registra zaloga (IRZ broj) - je broj dodijeljen od strane SRZ svakom pojedinom IRZ.
Broj rezultata pretrage - znači broj koji je dodijeljen od strane SRZ svakom rezultatu pretrage koji je dobijen od strane SRZ-a.
Javni davalac usluga (JDU) - uključuje svaku organizaciju iz člana 21. ovog pravilnika ovlaštenu da obavlja pretrage baze podataka Registra zaloga i da izda IRZ u ime Registra zaloga.
Jedinstveni matični broj znači 13-cifreni identifikacioni broj dodijeljen fizičkom licu u skladu sa važećim zakonima.
Korisnički račun - znači račun dodijeljen od strane SRZ koji omogućava pristup bazi podataka Registra zaloga u cilju obavljanja registracija i pretraga.
Naknade - znači naknade za usluge Registra zaloga u skladu sa ovim pravilnikom.
Opća imovina - znači imovina koja nije specifična imovina, ali uključuje specifičnu imovinu koja se prodaje u sklopu redovnog poslovanja prodavca.
Pravilnik - znači ovaj "Pravilnik o zalozima" donesen u skladu sa članom 17. Zakona.
Poreski broj znači 13-cifreni broj dodijeljen pravnom licu od strane poreske uprave u skladu sa važećim zakonima.
Prikaz na ekranu - znači elektronski reproducirana slika od strane SRZ, koja se koristi u cilju prijenosa podataka do Registra zaloga ili čitanja podataka koji postoje u Registru zaloga.
Registar zaloga - znači Registar zaloga uspostavljen u skladu sa članom 16. Zakona.
Registracija - znači podatke koji su uneseni u Registar zaloga preko SRZ, bilo kao prvobitna registracija ili promjena registracije.
Registracioni broj - znači broj koji je sačinjen od strane SRZ za svaku registraciju koja postoji kao zapis u bazi podataka SRZ-a.
Serijski broj -
a) za specifičnu imovinu koja ne spada u specifičnu imovinu iz tačke b) ovoga stava znači posljednjih dvadeset pet slovno-brojčanih znakova serijskog broja, bez znakova interpunkcije, crtica ili drugih oznaka, trajno otisnutih ili pričvršćenih na pokretnu stvar od strane proizvođača odnosno svi slovno-brojčani znakovi serijskog broja, bez znakova interpunkcije, crtica ili drugih oznaka, ako serijski broj ima manje od 25 slovno-brojčanih oznaka.
b) za avione koji moraju biti registrirani u skladu sa Konvencijom o međunarodnoj civilnoj avijaciji iz 1944 (Čikaška konvencija) od 07. decembra 1944. znači registracione oznake, bez crtica, koje su dodijeljene zrakoplovu od strane nadležnog organa za licenciranje iz pomenute Konvencije.
Specifična imovina - znači pojedine pokretne stvari navedene u članu 23. Pravilnika koje na sebi imaju pričvršćen serijski ili identifikacioni broj od strane proizvođača.
Šef Registra zaloga - znači lice imenovano od strane ministra Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.
Vlasnik Korisničkog računa - znači lice pod čijim je imenom otvoren Korisnički račun u bazi podataka Registra zaloga.
Založni dužnik - znači lice koje je u registraciji označeno kao založni dužnik. Lice koje je u registraciji označeno kao založni dužnik može biti jedno od sljedećih u skladu sa definicijom tih termina iz Zakona i to:
a) založni dužnik;
b) kupac, primalac lizinga, ustupilac potraživanja, komisionar po osnovu posebnog vlasničkog prava; ili
c) dužnik po osnovu srodnog prava, stvarnog stranog prava ili ranije stečenog prava.
Založni povjerilac- znači lice koje je u registraciji označeno kao založni povjerilac. Lice koje se u registraciji pojavljuje kao založni povjerilac može biti imalac sljedećih prava: zaloga, posebnog vlasničkog prava, srodnog prava, stranog prava ili ranije stečenog prava u skladu sa definicijom ovih termina iz Zakona.
Kancelarija za registar zaloga i Šef registra zaloga
Član 3.
1. Registar zaloga vodi Kancelariju za registar zaloga (u daljem tekstu: Registar zaloga), koja se osniva kao osnovna organizaciona jedinica u sastavu Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Ministarstvo), i pružat će svoje usluge putem JDU i SRZ svakom licu koje ispuni propisane uslove za dobijanje tih usluga, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom.
2. Registracije u Registru zaloga se mogu vršiti svakog radnog dana od 08:30 do 16:30 sati, osim subotom i nedjeljom. Pretrage se mogu vršiti 24 sata dnevno, uključujući subotu i nedjelju.
3. Šef Registra zaloga (u daljem tekstu: šef Registra) rukovodi i upravlja svakodnevnim radom Registra zaloga, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom i ovlašten je da predstavlja Registar zaloga i potpisuje dokumenta ispred Registra zaloga, u skladu sa pismenim ovlaštenjem ministra Ministarstva.
4. Registar zaloga može putem SRZ, odnosno na drugi način, izdati uputstvo za obavljanje regisitracija i pretraga, kao i izmijeniti, zamijeniti ili ukinuti ta uputstva u skladu sa vlastitom procjenom.
Organ za vršenje usluga
Član 4.
U skladu sa članom 17. tačka k) Zakona, ministar Ministarstva može, po potrebi, imenovati organ za pružanje jedne ili više usluga-operacijskih radnji Registru zaloga, o čemu će zaključiti ugovor, nakon provedene zakonske procedure.
II- KORISNIČKI RAČUNI I PLAĆANjE USLUGA
Korisnički računi dodijeljeni od strane Registra zaloga
Član 5.
1. U skladu sa članom 7. ovog pravilnika, Registar zaloga će svoje usluge pružati svakom licu koje ima Korisnički račun sa dovoljnim iznosom sredstava za plaćanje tražene usluge.
2. Lice koje želi koristiti usluge Registra zaloga mora imati Korisnički račun. Korisničke račune dodjeljuje Registar zaloga putem SRZ.
Putem SRZ se mogu otvoriti slijedeće vrste računa:
a) Korisnički račun Tip 1 - omogućava vršenje registracija, pretraga i podnošenje zahtjeva za IRZ;
b) Korisnički račun Tip 2 - omogućava obavljanje pretraga i podnošenje zahtjeva za IRZ;
c) JDU Korisnički račun - omogućava obavljanje pretraga i izdavanje IRZ.
3. Registar zaloga će otvoriti Korisnički račun Tip 1 svakom licu, koje prihvati uslove za korištenje Korisničkog računa Tip 1.
4. Registar zaloga će otvoriti Korisnički račun Tip 2 svakom licu koje prihvati uslove za korištenje Korisničkog računa Tip 2.
5. Registar zaloga će otvoriti JDU Korisnički račun svakom licu koje je u skladu sa članom 21. Pravilnika, imenovano za JDU i nakon što to lice sa Registrom zaključi ugovor "JDU Korisnički račun".
Pretpostavljena ovlaštenja vlasnika Korisničkog računa
Član 6.
1. Smatra se da je vlasnik Korisničkog računa u potpunosti ovlašten vršiti registraciju, promjene ili brisanja registracije koja je nastala korištenjem njegovog Korisničkog računa, uključujući i registraciju u kojoj je vlasnik Korisničkog računa i jedno ili više lica navedenih kao založni povjerilac.
2. Kada je založni povjerilac iz registracije lice koje nije vlasnik Korisničkog računa, smatra se da je ono dalo puno ovlaštenje vlasniku Korisničkog računa da registrira, promjeni ili izbriše tu registraciju.
3. Registar zaloga može preduzeti korake koje smatra neophodnima, kako bi se postiglo da svaki založni povjerilac čije se ime pojavljuje na registraciji odobrava promjenu ili brisanje registracije.
Plaćanje usluga Registra zaloga
Član 7.
1. Vlasnik Korisničkog računa uplaćuje depozit na jedan od bankovnih računa Registra zaloga. Nakon što je depozit izvršen na bankovni račun Registra zaloga, Registar zaloga će odobriti Korisnički račun za iznos depozita. Iznos pojedinačnog depozita koji uplati Vlasnik korisničkog računa ne može biti manji od 200 KM.
2. Kada se radi o JDU, ministar Ministarstva može odobriti naknadno plaćanje za pružene usluge Registra.
3. Registar zaloga može omogućiti dodatne načine plaćanja.
4. Registar zaloga može izvršiti povrat neiskorištenih sredstava na Korisničkom računu, jedino vlasniku Korisničkog računa i to nakon gašenja Korisničkog računa.
5. Prihod ostvaren pružanjem usluga Registra zaloga će biti prihod budžeta institucija Bosne i Hercegovine.
6. Troškovi rada Registra zaloga će se planirati u okviru budžeta Ministarstva.
III- REGISTRACIJA, PROMJENA REGISTRACIJE I PRETRAGA
Zahtjev za registraciju i promjena registracije
Član 8.
Registar zaloga će primati i obrađivati zahtjeve za registraciju, ako su ispunjeni sljedeći uslovi:
a) lice koje je podnijelo zahtjev za obavljanje registracije ima Korisnički račun Tip 1;
b) zahtjev je podnesen u digitalnom obliku koristeći SRZ;
c) na Korisničkom računu Tip 1 ima dovoljno sredstava za pokriće naknade za registracju; i
d) lice koje podnosi zahtjev za registraciju unese sve tražene informacije, kako je određeno Pravilnikom i u skladu sa uslovima SRZ.
Odgovornost za informacije u bazi podataka Registra zaloga
Član 9.
1.